"Baktılar" yardım edin

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Yediğimiz, içtiğimiz her şey hileli, apartmanın beşinci katında merdiven boşluğundaki kilitli bisiklet çalınıyor, otobüste ayakta kalan yaşlıya yer verilmiyor, herkes köşeyi dönme peşinde, dünyanın en pahalı eti, benzini, interneti, telefon hizmeti bizde, deli dumrul vergileri gayet normal, euro 3,30 , dolar 3,05 lira, ancak biz yine de POLLYANNA.

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bu konunun amacını henüz anlayabilmiş değilim. Mantıklı bir cevabı olan, yazabilir mi?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Murat bey olur,olmaz konu açıpta kendilerine özel cevap isteyen aceleci kardeşlerimize hafiften dokundurma edebiyatıyla bu konuyu açmış gibi, sizce?

@Erdal YILMAZ

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Asusmune

Bence, burası herkese açık bir alan, forum kurallarını ihlal etmediği sürece, üyeler istediklerini yapabilirler.

Bu şekilde forumun seviyesi daha çok düşüyor. Yeni üye olan birisi konuyu görse, nereye geldim diye düşünebilir.

Zaman zaman eski ve bilgili üyeler neden foruma yazmıyor, diyerek serzenişte bulunuyoruz. Haklılarda.

Ayrıca konu yanlış yerde. Burası konu dışı veya serbest kürsü bölümü değil.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Alihan Geroğlu

Siz beni galiba yanlis anladiniz ve yanlis anlamanizda dogrudur cünkü ben kendimi türkce yazarak ta ifade edemiyorum.

Benim anlatmak istedigim burakadar almanyanin durumuda ayni oldugunu belirtmekti.
Yediğimiz, içtiğimiz her şey hileli, apartmanın beşinci katında merdiven boşluğundaki kilitli bisiklet çalınıyor, otobüste ayakta kalan yaşlıya yer verilmiyor, herkes köşeyi dönme peşinde.

Bu kismi yine ayni.
dünyanın en pahalı eti, benzini, interneti, telefon hizmeti bizde

Neden size söyle izah edeyim

etin kilosu ortalama 10€
Benzinin rusya olayi ortaya cikana kadar ortalama 1.60€
Telefon sabit hat aylik 45€
Ev kirasi ise 600 ile 900€ arasi normal sartlarda.

Bu saydiklarim aylik bankaya geldigi gün hemen giderlerin 3 tanesi.

Asgari ücret ise ortalama 1300€

Simdi bundan Anne baba ve 1 cocuklu aile nasil gecinsin, umarim dediklerimi az bir sey olsun alaya bilirsiniz. Inanin bana almanya Mark zamaninda almanya idi...
Siz belki gezerek görmüs olabilirsiniz ama ben tam dogdugumdan beri 43 senedir bu milletin icinde yasiyorum.

Görüsünüze yinede saygi duyuyorum ve yanlis anlasilma varsa cok cok özürdiliyorum.

tırıvırı.

Forum Bağımlısı
Tepki
665
@Murat Cömez murat abi havadan para yagarmı almanyada :D yada haftada bir olsun,alman banklaları,para dağıtırmı acaba öyle ise benide ora alıdırsana abi,para toplarım :D yarısnı kırşırız...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Erdal bey kendinizce haklısınız, çoğu zaman bende serzenişte bulunurum ama eskiler diye bir şey yok. kişi devamlı forumda kalamaz zaten bir dönem sonra bilgilerini ilerletir ve bisiklete daha çok zaman ayırır. Yoksa uzman forum yazarları çıkar ve sadece yazarlar ama bisikleten uzaklaşırlarki buda olayın doğasına ters bence.

Eleştirmek ile zararlı bir olay oluşmaz ama boş muhabbet gerçekten zamanla kayıplar oluşmasına sebep olur.
Sadece şimdi isim zikretmiyeyim ama forum için de eski olmayıp muhteşem bilgili gençler var ve gerektiği yerde çok güzel yazılar yazıyorlar.

Forum adabıyla her tür konu, tartışma açılmalı ve her birey özgürce fikir yürütmeli bence. Sadece hakaret olmasın diye düşünmekteyim.

Birde forumların ( eski bir forumcu olarak ) facebook ve sosyal medyaya yenildiğinide kabul etmeliyiz.
Özgürlüğün hasını sosyal medyada yaşayan bir daha forumlara zaten dönmüyor.

@Erdal YILMAZ

Murat Cömez

Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@mutlu07
Mutlu senin dedigin ayda bir oluyor onada denk gelirsen tabiki.:D:D:D:D:D:D:D

• Beğen
Tepkiler: tırıvırı.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Murat Cömez Halamlar biraz geniş ama Türk evleri kadar da değil 1100 euro ödüyor, Amcaoğlu ise aynı hamburg ta oturuyor ama 35 yıllık 55 metre kare yani Türkiyede kimse oturmaz 670 euro. Yaşam Almanyada eskiden güzeldi şimdi ise orada da hayat zor.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Murat bey, benim Almanya'da yaşayan lise arkadaşım var ve onunla saatlerce telefonda konuşuyoruz, Almanya'nın da günlük güneşlik olmadığını, örneğin orada da taşeronlaşmanın başladığını, biliyorum. Ancak şunu da kabul etmek zorundayız ki çalışmak isteyene iş, okumak isteyene okul var. Her şeyden önemlisi ADALET var, HUKUK var. Yediğin 10 euroluk etten şüphe ediyor musun? Neden? Çünkü, DENETİM var, SİSTEM var. Ben ete 45 lira veriyorum, hilesiz ve güzel olsun diye yine de 45 liralık etten kavurma yaptığımda etin yarısının buharlaştığını görüyorum. Almanya'da adam kayırma, rüşvet, dolandırıcılık, sahtekarlık ne kadar yaygın? Son olarak orada bisiklet konusunda yaşadığınız olumsuzluklar neler?

Tugaycinar

Üye
Tepki
34
İsim
Tugay çınar
Bisiklet
b'Twin
Bi karbon döktürün siz :) Nazar değmesin.

tırıvırı.

Forum Bağımlısı
Tepki
665
almanyada en güzel olan şey sosyal imkanlar,şu an nasıl bilmiyorum ama sosyal imkanlar güzel,spor deli gibi yapabilrisniz.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Alihan bey Ben üsküp'lüyüm. Üsküp eti ucuzdur. kebabı ucuzdur, köftesi ucuzdur. Gelgelelim tadı beş para etmez.
Bizim ise yerli besilerimiz dünya'ca meşhurdur. Besi Irkı daha bozulmamıştır.

Angus diye dışarda gelen ot gibi olan ve yağ durumu yüzdesi az olan et resmen samandır. Dünya üzerinde tüm kaliteli ürünler ucuz değildir.

Etin % 80 i sudur ve o yüzdendir mühürleme tavsiye eder uzman aşçılar. Mühürleme yapıldığında etin suyu kaçmaz ama uzun süre pişen etler öz suyu kaybolur saman gibi olur, sertleşir.

ADALET Tüm Dünya'da paran kadardır. Oralarda maliyeti yüksektir:)

Çin Atasözü
Güç geldi ve adalet gitti.

Alihan bey Dünya da yaşanılası yer kalmadı. Zaten 3. Dünya harbi kapıdadır. Dünya ya reset şart :)

@Alihan Geroğlu

Murat Cömez

Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Asusmune
Agzina saglik, 55metre kare 670€ iste bunu anlatmaya calisiyorum ama nedense millet almanyayi muhtesem bir memeleket saniyor. Aciklama ve destek icin tesekkürler.

@Alihan Geroğlu
Evet kismen dediklerinize katiliyorum ama adalet var hukuk var demeniz pek dogru olmamis.
- Adalet ve hukuk duruma göre cok iyi ama cogu yerde insani isyan ettiriyor.
- Yedigim 10€ luk etteden süphe ediyormusunuz evet ediyorum, biz müslümanlar burada her eti yiyemedigimizden dolayi sadece kendimiz kesdigimiz eti yiyoruz.
- Dolandiricilik burada almis basini gidiyor, sadece yasayan bilir.
- Bisiklet konusunda olumsuzluk. Sehir icinde evet ceza korkusundan dolayi bir sey olmuyor ama kimsenin olmadigi yerede öldüresiye üzerine sürerler ve ne oldugunu bile anlayamasin. Googlede tonlarca almanyadaki bisikletlilerin isyanlari var okumanizi tavsiye ederim.

Almanyada yasamadan hic bir sey bilinmez, sadece bizler burada neler cektigimizi biliyoruz. Bizim cogu burada yasayan insanlarimiz nedense hersey toz pembe olarak anlatiyor.

@mutlu07
Evet issizsen sosyal haklari var ama bunu sana devlet kendi cebinde vermiyor ben calisiyorum ve benden alarak sana veriyor. Benim paramla gecine bilirsen helal olsun sana. Ben verdigim parayi cogu calismayana, benden aldigi parayi haram ediyorum. Buyur doya doya harca.

Murat Cömez

Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Neyse arkadaslar konu almanya türkiye degil, tekrar biz konumuza dönelim ve neselenelim.:):):):):):):)

Atahan Eker

Daimi Üye
Tepki
461
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Önemli olan bakmak değil görmektir.

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
Abi yan gözle mi baktı? Yoksa sığır edasıyla mı baktı? Aşık gibi mi yoksa hırsız gibi mi baktı? Önemli olan bakış açısı.

• Beğen
Tepkiler: Yusuf Ziya Aktaş