Bagajı nerede taşımalı?

Konu, 'Outdoor' kısmında Mesut Girgiç tarafından paylaşıldı.

 1. Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Onursal Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  4.526
  Beğeniler:
  12.625
  Şehir:
  Konya
  Seviye:
  Çadır, mat, uyku tulumu, kıyafetler vs vs vs gibi malzemeleri şehirlerarası uzun turlarda taşırken; bisikletin arkasında yada öndeki bagaj çantalarında mı yoksa büyükçe bir dağcı sırt çantasında taşımak mı iş verimi olarak daha avantajlıdır.

  Sırtta taşınan yükün fizik kurallarınca bisikletle gitmeyi daha kolaylaştırdığını bir üstad ifade ettiği için kafam karıştı. Onun için konuyu sizlerle tartışmak istedim.

  Fizik bölümünde yüksek öğrenim gören ve bisiklete binen arkadaşların yorumunu daha çok merak ediyorum. :)
  Ama herkesin fikrine açığım tabi.... :) :) :)

  Not: Bir nasrettin hoca fıkrasını hatırladım. Ama lütfen bu fıkra verilecek cevapları etkilemesin. Zira Nasrettin hoca zamanında Fizik henüz icad olmamıştır sanırım. :p
  Nasrettin hoca elinde koca bir çuval yükle yolda giden at arabasına otostop yapar. Adam durur ve hocayı alır. Hoca araba sahibine karşı kendini biraz borçlu gibi hissediyor olacak ki çuvalı sırtında taşımaya devam eder. Araba sahibi çuvalı neden arabaya bırakmadığını sorunca
  - "hayvana (at'a) yük olmasın diye" cevabını verir...
   
 2. Murat CER

  Murat CER Onursal Üye

  Kayıt:
  11 Ekim 2004
  Mesajlar:
  2.072
  Beğeniler:
  1.267
  Seviye:
  Üstad;
  elbetteki yük bagajda taşınmalıdır. yük taşınacaksa eğer öncelikle arka bagajlar doldurulmalı, ortalıkta eşya kalmış ise ön bagajlara geçilmeli ve son nokta sırt çantası olmalıdır. sırt çantasında asgari 15-20kg yük ile kamplı bisiklet aktivitesi yaptığımız bir arkadaşın yorumları olsaydı keşke. pişik mi desem ezik mi dese. böyle bir kaba etlerinde tarifi imkansız acılar. artık daha ne yazayım ki?
   
  d.berkay bunu beğendi.
 3. felis911

  felis911 Bisikletkolik

  Kayıt:
  17 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  1.368
  Beğeniler:
  918
  Şehir:
  ce
  Seviye:
  mesut bey sorularınızdan anladığım uzun soluklu bir tur planı var galiba
   
  Mesut Girgiç bunu beğendi.
 4. Barış Kılınç

  Barış Kılınç Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  22 Eylül 2007
  Mesajlar:
  735
  Beğeniler:
  1.212
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Merhaba Mesut Bey, son açtığınız konu başlıklarından anlaşılıyor ki, uzunca bir turu güzel anlatım ve fotoğraflar eşliğinde seyretmemize az kaldı… :)

  Nasreddin Hoca fizikten 3 asır kadar daha erken zamanda yaşamış. Eminim Isaac Newton dinlese bu fıkrayı, o da gülerdi. :D

  Buradaki linkte konu biraz da mtb ve arazi ağırlıklı olarak, uzun uzadıya tartışılmıştı. Uzun sürüşler için taşınması gereken su, yiyecek, yedek giysi, alet ve edevat için camelbak tipi çantaların elverişli olduğuna dikkat çekilmişti. Sonlara doğru uzlaşılan nokta ise şu olmuştu;

  Sonuç olarak kişisel görüşüm; uzun turlarda malzemenin arka bagajda taşınması taraftarıyım. Vücutta asılı bekleyen ve her molada çıkarılması gereken bir çanta biniciyi yoracaktır. Kaldı ki sırtınızda 10 kiloyu aşan bir ağırlıkla uzun süre seleye ne kadar rahat oturulabileceği tartışılır.

  Bagaj düzenine gelince, arka bagaja 20 kiloyu aşan bir yük bağlanması durumunda bisikletin ön tarafının kuş gibi kalması ve kontrolün zorlaşması nedeniyle (özellikle durup kalkarken ve yokuşta!) bir gidon çantasıyla ağırlığın bir nebze dengelenmesi mantıklı olabilir. Daha hacimli ve ağır bagajlar için (genellikle uluslararası turlar için) ön lastiğe bagaj düşünülebilir.

  Ayrıca bisiklete yüklense bile ağırlıkların minimumda tutulması gerekiyor. Yani asıl ekipmanların (mat, tulum, çadır) mümkünse en hafif olanlarının bulunmasını tavsiye edebilirim. 5 günlük uzun yol izlenimlerim bu kadar konuşmama olanak tanıyor. :)

  Selamlar…
   
 5. Hakan Yazman

  Hakan Yazman Onursal Üye

  Kayıt:
  31 Ekim 2004
  Mesajlar:
  4.046
  Beğeniler:
  5.754
  Şehir:
  Alanya/İstanbul
  Seviye:
  Selam Mesut hocam, uzun bir turda sırtta asla hiçbir şey taşınmaz, mat, tulum ve çadır üçlü kumpanyası yükçe hafif hacimce büyük olduğundan arka bagajın (heybeler altta olduğunu farzediyoruz) en üst kısmında taşınırlar. Ayrıca ön gidona kutu şekilde olan çantalardan de öneriyorum, bu çantalar quick release li (yani kolayca sökülüp omza alınabiliyor) üstünde harita okuma bölümü var, öneririm, (markasını unuttum B&O da vardı)
   
 6. Spec

  Spec Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  22 Haziran 2006
  Mesajlar:
  476
  Beğeniler:
  703
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Büyük hacimli çantaların hepsi yürüyüş için tasarlanmış çantalardır. Bu çantaların bel kısmı yürürken leğen kemiğine dayanır ve oradan destek alır. Çantanın omuz kemerlerinin işlevi yükü taşımak değil sırtınızdaki çantanın geriye devrilmesini engellemektir. Bu sırt sistemi sayesinde omuzlarınıza yük binmez ve 25 kg gibi ağır bir çantayı 12-14 saat gibi uzun trekkingler boyunca taşıyabilirsiniz. Çantanın sırt sistemini düzgün ayarlayamassanız 25 kglık bir çantayı 2 saat taşımak insanı öldürür. Omuz ve sırt kaslarınızın ağrısı başınıza vurur. Yürüyemez hale gelirsiniz.
  Selede otururken çantanın bel kısmı leğen kemiğinden destek alamadığı için bütün yükü omuz kemerleri taşımaya başlıyor ve dolayısıyla bütün yük de omuz ve sırt kaslarına biniyor. Bence uzun yolda yükü sırt çantasında taşımak pek konforlu ve sağlıklı bir hareket olmaz.

  Bir yükü taşırken yük sizin ağırlık merkezinize ne kadar yakınsa kontrolünüzü o kadar kolay sağlarsınız. Bunun için bagaj yerleştirirken en ağır eşyalarınızı seleye en yakın konuma sabitlemeye çalışın.

  Şimdiden iyi yolculuklar.
   
  BBK, Çağlar Akkoyun ve Ali Hekimoğlu bunu beğendi.
 7. ZekiAlper

  ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

  Kayıt:
  4 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.911
  Beğeniler:
  1.653
  Şehir:
  Antalya
  Adı:
  Antalya Downhill Özel Antrenör
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Aslında ben kısaca şunu söyleebilirim
  Sırtçantasına koyabilecegin bütün yükü koy sonra sırtına tak baktın olmadı çıkar bagajına bagla yola devam :) formul bence basit, bence çanta almamazlık yapmayınız; ileride lazım olucaktır ;)...
   
 8. Soner Sarihan

  Soner Sarihan Onursal Üye

  Kayıt:
  17 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  3.952
  Beğeniler:
  8.835
  Şehir:
  İznik
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Hocam, 12 tane sırt çantası olan :) dağcılık için,
  10 tane bisiklet çantası olan birisi olarak , :)
  dağ için ( yürüyüş için ) olan çantalar uzun yolda bisiklet üzerinde kullanışlı olmaz.

  Kaliteye önem verdiğinizi bildiğim için Douter veya Ortlieb çantaları öneririm.

  Heybe çantalar bile 5-10 günlük turlarda kullanılabilir.
   
 9. yighitjan

  yighitjan Bisikletkolik

  Kayıt:
  1 Ocak 2007
  Mesajlar:
  1.018
  Beğeniler:
  315
  Şehir:
  Ankara/Dikmen
  Seviye:
  Sırtta taşınmasını fazla tavsiye etmem,uzun bi binişten sonra yukarda da belirtildiği gibi kaba etlerde acıya neden olabiliyor.

  Heybeler oldukça rahat bi kullanıma uygun(heybenin iki tarafıda eşit doldurulmalıdır,aksi takdirde uzun turlarda yorulduğumuz ve reflekslerimiz azaldıgı zaman dengesizlik düşmelere sebep olabiliyor)

  İyi pedallar..
   
 10. #10
  Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Onursal Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  4.526
  Beğeniler:
  12.625
  Şehir:
  Konya
  Seviye:
  Bisiklete binerken sırtta bagaj taşımayı tavsiye etmeyen arkadaşlarım;
  ŞİMDİ BOMBA GELİYOR.
  Gürsel Bey transtoros bisiklet turunda mealen demişti ki.... :) :) :)

  "Yükün bisikletin bagajı yerine sırtta taşınması iş verimliliği açısından daha uygundur. "

  Buyrun burdan yakalım.. :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

  Kafam hala karışık.

  Bana konuyu fizik formüllerle anlatabilen olursa daha memnun olurum. Yoksa benim de sırtımda yük taşımak yerine yükü bisiklete taşıtıp kendim sadece pedal çevirmek daha kolayıma ve zevkime geliyor... Transtoros turunda tüm yüklerimi (belçantam hariç) bisikletin bagajında taşımıştım.
  Oysa Gürsel Bey, koskoca bir sırtçantası + bagaj ile gezdi, hemde gezide hep ekibin önünde pedal basabilenlerdendi ve sırt çantasını çıkartıpta eşyaları bisikletin bagajına asla yüklemedi.. O sırt çantasındaki eşyalarını hep sırtında taşıdı (Enteresan :rolleyes: ) ;) :) :cool:

  Ama biriniz çıkarda;
  " O bir duayen, biz haddimizi aşıp ta onunla mı aşık atacağız" diyen olursa, bu görüşe de eyvallah. :)
   
  Koray Karaman bunu beğendi.
 11. karatren

  karatren Aktif Üye

  Kayıt:
  20 Şubat 2007
  Mesajlar:
  123
  Beğeniler:
  127
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  henuz bagajım yokken bende tüm yükü sırtımda taşıyordum ama bagaj alınca bir daha asla sırt çantası kullanmadım, sadece uzun turlarda değil okula giderken bile çantamı bagaja koyuyorum lastiklerle sabitliyorum.Bende size uzun yolculuklarda heybe çantaları öneririm.Pratik kullanışlı ve çok gözlü oluyorlar.Üstünede çadır uyku tulumu ve mat koyup lastiklerle sabitlerseniz sorun yaşamazsınız.Gürsel Beyin ağır bir sırt çantasıyla tur yapabilmesine şaşırdım.Kendisi bizden çokkkkkkkkkkk tecrübeli,kesinlikle yaptığı yanlış diyemem. Ama forumdaki şehirlerarası turlar bölümünden de gördüüm kadarıyla herkes yükünü bagajda taşıyor. Sanırım en güzeli 2 yöntemide denemeniz ve karar vermeniz.
   
 12. #12
  Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Onursal Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  4.526
  Beğeniler:
  12.625
  Şehir:
  Konya
  Seviye:
  Söylediklerinizin her kelimesine katılıyıorum. Özellikle Gürsel Bey ile ilgili olan kısmına.
  Size ve şahsınızda tüm yorum yazanlara da ayrı ayrı teşekkürlerimi buradan bildiririm.

  not: Bir ara Gürsel beyi de bu topiğe fikir yazmaya davet edeceğim. Bizzat kendi ağzından konuyu tekrar dinlemek isterim.
   
 13. mcyc

  mcyc Kıdemli Üye

  Kayıt:
  15 Mart 2007
  Mesajlar:
  322
  Beğeniler:
  156
  Şehir:
  Edirne
  Seviye:
  her ne kadar uzun yol tecrübem çok fazla olmasa da bagajın verdiği rahatlık çok farklı. sırt çantası deneyimim fazlasıyla var.gerek trekking gerek kamp. belli bir süreden sonra gerçekten zorluk çıkartıyor sırt çantası. 1 hafta sonra çanakkale' ye gideceğim bisikletle ve sırt çantasını sadece su torbam olduğu için kullanıyorum/kullanacağım.
   
 14. #14
  Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Onursal Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  4.526
  Beğeniler:
  12.625
  Şehir:
  Konya
  Seviye:
  İşte bagajın nerede ve nasıl taşınacağını yaşayarak gösteren yengelerimiz.
  Eminim şehirlerarası gidecek olsalar da farklı gitmezlerdi herhalde.. :cool:

  [​IMG]
   
  Spec bunu beğendi.
 15. Baki Berk Kayalar

  Baki Berk Kayalar Onursal Üye

  Kayıt:
  7 Ocak 2007
  Mesajlar:
  1.591
  Beğeniler:
  1.308
  Şehir:
  TCDD 1. Bölge - İzmit
  Seviye:
  Yazmadan edemeyeceğim.

  Ben günübirlik turlara giderken fotoğraf makinem ve yiyecek-içecek için küçük bir sırt çantası taşırım. Ufak bir sırt çantası sorun teşkil etmiyor. Günübirlik en uzun turum olan 144 kmlik Yalova gidiş gelişimde bir kaç kiloluk sırt çantam vardı. Selemin tur selesi olmaması ve o dönemde pedli tayt giymediğimden biraz popo ağrısı çektim tabiki. Ben ayrıca hafif sırt çantamda da kurtulmak için kullanmadığım bir fotoğraf çantamı modifiye edip gidon çantasına çevirdim ve çok rahatladım. Sırtımda hiç bir şey taşımıyor olmak çok rahatlatıcı oluyor.

  Üç güne kadar olan kısa turlarda fazla eşya taşımazsanız 35 litrelik ve 10 kiloya kadar yüklenmiş bir sırt çantası fazla rahatsız etmez bence.

  Daha uzun turlarda, hele ki uyku tulumu, mat, çadır üçlüsü taşınacaksa kesinlikle bagaj gerekiyor. Bagajı dengeli yüklemek şart. Özellikle yüksek hızlarda bagajın dengeli yüklenmiş olması gerektiğini hissedebilirsiniz. Geçen yaz ağır bagaj yüküyle İzmit-Kandıra yolundaki Çubuklu inişinde 60 km/h ile seyrederken bir otobüs beni 1-1.5 metre yakınımdan sollayınca bisiklet yalpalandı ve zor toparladım.

  Amaç varmak değil yolda olmaktır ama yanımıza almak istediğimiz malzemeleri çok iyi ayıklayarak olabildiğince hafif bir yükle çıkmalıyız. Ne kadar hafif bir bagajla yola çıkarsak günde o kadar çok yol yaparız ve daha az yoruluruz. Neticede yolculuktan daha büyük bir keyif alırız. Mesela ben yazın planladığım 2400 kmlik turum için yanımda yolda çektiğim fotoğraflarımı depolamak için laptop taşımak yerine cüzdan büyüklüğündeki harici harddisklerden almayı düşünüyorum. Ayrıca ağır ve çok yer kaplayan matımı almaktansa deniz yatağı ve ince plaj matımdan yararlanmayı düşünüyorum.

  Özetlemek gerekirse kısa turlarda hafif sırt çantası sorun yaratmaz. Daha uzunlarında heybe taşımak şart.

  Uzun yolda arka bagajla birlikte gidon çantası kullanılması sürüşü çok daha zevkli ve konforlu ve de dengeli yapıyor.

  Sevgiler..
   
  Machoo bunu beğendi.
 16. Spec

  Spec Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  22 Haziran 2006
  Mesajlar:
  476
  Beğeniler:
  703
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Matın görevi sadece konfor sağlamak değildir. Hatta matın asıl görevi zeminden gelen soğuğu yalıtmaktır. Deniz yatağı yeterince ısı yalıtımı sağlayamaz. Ağırlık ve hacimden tasarruf edeyim derken üşütüp turunu yarım bırakmak zorunda kalabilirsin. (Türkiye'nin bazı kesimlerinde (yazın bile) özellikle karadenizdeki yüksek geçitlerde hava çok soğuk olabiliyor.) Bence deniz yatağı alma fikrini bir daha gözden geçirmelisin.
  Normal mat yerine şişme matlardan kullanabilirsin. Çok az yer kaplarlar ve ortalama 400-500 gr civarındadırlar. Şişme matlar kullanım olarak da kolaydırlar. Çadırın içine güzelce serdikten sonra hava tıpasını açarsınız , içindeki sünger genişler ve bu sayede mat kendi kendine şişer. Her gün deniz yatağını nefesinle şişermek insanı canından bezdirir.
   
  Barış Kılınç ve Soner Sarihan bunu beğendi.
 17. kasablanca

  kasablanca Üye

  Kayıt:
  21 Kasım 2007
  Mesajlar:
  94
  Beğeniler:
  12
  Şehir:
  BURSA
  Seviye:
  peki uzun yollarda kullanmak üzere hangi heybe çantayı ve bagajı önerişrsiniz 30 ytlyede var 200 ytlye de yorumlarınızı bekliyorum :)
   
 18. Audiophile

  Audiophile Üye

  Kayıt:
  2 Kasım 2007
  Mesajlar:
  53
  Beğeniler:
  33
  Şehir:
  Istanbul
  Adı:
  Mehmet C.
  Bisiklet:
  Tern
  Seviye:
  Mesut Girgiç bunu beğendi.
 19. karatren

  karatren Aktif Üye

  Kayıt:
  20 Şubat 2007
  Mesajlar:
  123
  Beğeniler:
  127
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  gusel ama çokkkk pahalı, uluslararası tur düşünenler için olabilir ama yurt içinde bence gerek yok. bike&outdoor dan 30 ytl ye aldım heybemi çokta memnunum tavsiye ederim
   
 20. Onur Kula

  Onur Kula Bisikletkolik

  Yaş:
  34
  Kayıt:
  23 Eylül 2006
  Mesajlar:
  1.012
  Beğeniler:
  909
  Şehir:
  Ankara
  Adı:
  Onur Kula
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Eskişehirden Kocaeli'ye sırtımda bir dağcı çantasıyla(20kg civarı) gitmiştim.

  Yol 200km idi. İlk 100km pek bi sorun teşkil etmedi ama özellikle son 50km sırtım baya ağrımıştı.Bir de omuzlarıma da büyük yük bindiğinden epey rahatsız etmişti.
  Tabi bir de ağırlık merkezini yukarı çektiğiden sert virajlarda denge sorunu yaratıyor.

  Bana göre sadece kısa turlarda kullanılmalı.Yani size göre değil:)
   
  Mesut Girgiç bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

upload_2016-7-29_9-31-32.png
Neden hızım düşük? Neden ulaştığım hızı istediğim süre koruyamıyorum? Neden kısa sürede hızım artmıyor? Böyle sorularınız varsa eğer, işin olmazsa olmazına geldiniz demektir. İstediğiniz kadar...
Website_Drafting_Image_10m_2048x2048.png
Merhaba forumdaşlar :) Aslında başlığı "Drag nedir? Yenir mi?" yapmayı düşündüm ama bu bir Drag'a giriş konusu değil, Drag'ın ne olduğunu zaten bilenler için beyin yakan bilgiler içeren bir makale...
upload_2017-2-6_15-26-49.png
Bugüne kadar üzerinde hiç durmadığım bir konudan bahsedeceğim: Antrenman yoğunluğu dağılım modelleri (ingilizce kısaltması TID, yani Training Intensity Distribution). TID nedir, ne işe yarar...