Aynakol ve dişli sistemi hakkında

Tepki
0
Arkadaşlar forumda araştırdım, birkaç yazı buldum fakat biraz yetersiz gördüm. 3 ay önce full slx setli bir bisiklet aldım. 3x10 vitese sahip.
şimdi aynakolu değiştirmek istiyorum. sebebi ise bir site de XT aynakolun % 40 gibi bir indirime uğraması. aynakolda kol boyu ve diş sayısı neye göre belirlenir. farklı dişli ve boya sahip aynakol takabilirmiyim.
şuanda benim aynakolda 22.32.42 yazıyor. başka bir aynakol alırken neye nasıl dikkat edeceğim.
not: genel olarak sürüş tarzım. asfalt ve %30 eğimli yollar.
bisikletim kadro kron xc 400 disk slx firen ve slx vites . maşa suntour xc . mt55 jant setine sahip.
bu arada GHOST actinium htx kadro arıyorum. sadece kadro bulabileceğim yer varmı.
tesekkurler

Scudo

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
Dikkat etmeniz gerekenler:
-Zincir genişliği (tüm 10'lu Shimanolarda aynı, hiç sorun yok).
-Dişli sayısı; %30 eğimli yollarda gidiyorsanız tekrar 22-32-42 almanızı tavsiye ederim, daha büyüğü ile o kadar dik yollarda fazla zorlanırsınız. Dişli sayısını değiştirecekseniz, ön aktarıcıyı yükseltmeniz gerekir (zincirin uzaması da gerekir ama zaten aynakol değiştiriyorsanız zinciri de değiştirmeniz tavsiye edilir). Düşük ihtimal ama uyum sorunları da olabilir.
-Aynakol uzunluğu; değiştirmeniz için bir sebep yoksa en mantıklısı aynı boy olanını almak. Mevcut aynakolunuzun uzunluğunu bilmiyorsanız şöyle ölçebilirsiniz:
http://mywheelsandmore.com/Images/bicycleParts/chainset/Bike-Crank-Arm-length-Determination.jpg

Tepki
0
44.32.22t yada 22.30.40t çok farkedermi acaba hangisi daha uygun olur benim tarzıma ? birde double ile trible nedir acaba ? eski bisikletimde bunu nasıl anlıyacağız.
bir baska aynakolda ise 38.24t 40.28t 38.26t bu 3 seçenek var. bunda neden 2 li numaralama yapılmış.

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.902
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Aynakol ve ruble disli caplari sizin hizinizi, tirmanma kolayliginizi ve kas gucunuze gore pedali rahat cevirme veya zorlanma araliginizi belirler. Bu nedenle en buyuk aynakol disli sayilari yol bisikletlerinde, en kucuk aynakol disli sayilari ise MTB lerde olur. Sisteminize uygun oldugu surece istediginiz dis sayisindaki aynakolu bisikletinize takabilirsiniz. Sistemden kasıt 6/7/8 li vites sistemi, 9 lu vites sistemi, 10 vites sistemidir. Cunku hepsi icin zincir kalinliklari farklidir. Ayni zamanda vites kol ve aktarici tel germe araliklarida farklidir. Eger 10 lu sistem bisikletiniz var ise ve yalnizca aynakolu degistirecekseniz aynakol 10 lu sisteme uygun olmali. Dis sayisi ise sizin tercihinize kalmis. Dis sayisi arttikca pedali devrettirmek icin harcayacaginiz guc artacak, 1 devirde aldiginiz mesafe artacak yani ulasacaginiz max. hiz artacaktir. Dis sayisi azaldikca ulasacaginiz max. hizda dusu olacaktir ancak asiri egimli zeminlerde veya bol bagaj yuklu bisikletlerde cekisiniz rahatlayacaktır. Yani rahat pedal cevirecek ancak oldukca dusuk hizlarda seyredeceksiniz (burada kastedilen en kucuk disliye gore olacaklar).

Bunun seceneklere gore sonuclarini formule eden bir site mevcut. Aynakol disli sayilarini, ruble seceneklerini, kadansinizi sectiginizde size hangi vites kombinasyonlarinda hangi max. hizlara cikabileceginizi, cekis orablarinizi vb. veriyor. Ama biraz Ingilizce biliyor olmaniz lazim. En azindan terminolojik olarak:

(link)

Aynakol degisiminde yeni aynakolunuz daha buyuk dis sayisina sahipse zincire bakla eklemeniz ve vites arttiricinin kadrodaki pozisyonunu yukseltmeniz gerekebilir. Yeni aynakolunuz daha kucuk dis sayisina sahipse zincirden bakla eksiltmeniz ve vites arttiricinin kadrodaki pozisyonunu indirmeniz gerekebilir. Dikkat edeceginiz seylerden en onemlisi yeni aynakolunuzun mevcut orta gobeginize uyumlu olmasi. Aynakol bagladiginiz gobek uclari kare mil, hollowtec veya hollowtec olabilir. Yanlis model alirsaniz takamazsşnşz veya uyumlu orta gobekte almaniz grekebilir.

Double - Iki aynakol dislisi kullanilan modeller.
Triple - Uc aynakol dislisi (sizdeki gibi) kullanilan modeller.

Pedal boyu bacak boyunuza gore secilir. Emin degilim ama 165 cm den uzunsaniz 175 mm pedal boyu size uyumlu olacaktir.

• Beğen
Tepkiler: mektupla

Praxis

Aktif Üye
Tepki
442
Selamlar. Carraro Flexi121'imin en ufak ön dişlisini hiç kullanmıyorum. Bunu söküp sadece iki ön dişli ile kullanmam mümkün mü? Hatta büyük olan dişliyi (48'lik) daha büyük bir dişli ile (50'lik) de değiştirebilirim eğer uygun dişli bulabilirsem.

Bisikletteki aynakol çarklarında büyükten küçüğe sırası ile "CXE6-48", "CXE6-38" ve "CXE5-28T" yazıyor.
Ön vites aktarıcısı: SHIMANO TOURNEY TX51
Arka vites aktarıcısı: SHIMANO TOURNEY TX35
Arka ruble: Shimano MF-TZ21

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

• Beğen
Tepki
4
İsim
Sefa Fidan
vites sayısı hakkında bilgi ?

istegimiz kadrodaki veya istedigimiz marka bisikleti geliştirebilir miyiz

• Beğen

g. rcn

Üye
Tepki
0
İsim
Gürcan öztürk
Bisiklet
Mosso
Mosso 980 xc2 bisikletin aynakol diş sayısını bulamadım bilen varmı birde büyük dişli hafif geldiğinden değiştirmek istiyorum hız yapmak için tavsiyeniz nedir ince teker taktım hız yaparken çok performans harcatıyor

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.078
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@g. rcn
Üzerinde bulunan aynakoun modelini netten aratarak bulabilirsin :)

• Beğen
Tepkiler: g. rcn

g. rcn

Üye
Tepki
0
İsim
Gürcan öztürk
Bisiklet
Mosso
SHIMANO DEORE FC-M610 AYNAKOL 3X10V BLACK 24-32-42 li aynakol mevcut en fazla nekadar büyütebilirim teşekkürler şimdiden

altayfun

Aktif Üye
Tepki
369
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@g. rcn
ruble ne bağlı hocam ?

eyupefe3

Üye
Tepki
1
İsim
Eyüp
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Arkadaşlar merhabalar bende shimano mt210 aynakol var büyük dişlisinin bir yerinde yamukluk var ve sanırım ondan dolayı büyük dişlide sürdüğümde zincir atma çok oluyor ancak küçükte sorun yok (hardtail tarzı kullanıyorum) küçük dişli yeteri kadar gerginlik sağlayamadığı için aktarıcı çok sallanıyor bende yeni aynakol dişlisi almaya karar verdim.Çok bir bütçem yok 2.elden 150 lira civarına aynakollar gördüm,şuanki büyük dişlimde 36 diş var yeni aynakolu neye göre almalıyım herhangi bir aynakol alsam tek dişli yapabilir miyim ? Şimdilik aşağıdakini almayı düşünüyorum.

(link)

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.669
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Arkadaşlar merhabalar bende shimano mt210 aynakol var büyük dişlisinin bir yerinde yamukluk var ve sanırım ondan dolayı büyük dişlide sürdüğümde zincir atma çok oluyor ancak küçükte sorun yok (hardtail tarzı kullanıyorum) küçük dişli yeteri kadar gerginlik sağlayamadığı için aktarıcı çok sallanıyor bende yeni aynakol dişlisi almaya karar verdim.Çok bir bütçem yok 2.elden 150 lira civarına aynakollar gördüm,şuanki büyük dişlimde 36 diş var yeni aynakolu neye göre almalıyım herhangi bir aynakol alsam tek dişli yapabilir miyim ? Şimdilik aşağıdakini almayı düşünüyorum.

(link)
Diş bozukluğundan olduğu kesin mi? Üst ayarın hatalı olup zincirin fazla dışa çıkmasına neden olması ihtimali de var.
FC-MT210'un birden çok modeli var (2'li 36-22, 46-30; 3'lü 40-30-22, 44-32-22). Hepsi de 2 parçalı, yani bütün sağ grup + sol pedal kolu şeklinde. Dişlileri Deore modelleri gibi değiştirilebilir değil, linkini verdiğiniz ürün aynakolunuzda işe yaramaz.

• Beğen
Tepkiler: M.Hamza.Afacan

eyupefe3

Üye
Tepki
1
İsim
Eyüp
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Diş bozukluğundan olduğu kesin mi? Üst ayarın hatalı olup zincirin fazla dışa çıkmasına neden olması ihtimali de var.
FC-MT210'un birden çok modeli var (2'li 36-22, 46-30; 3'lü 40-30-22, 44-32-22). Hepsi de 2 parçalı, yani bütün sağ grup + sol pedal kolu şeklinde. Dişlileri Deore modelleri gibi değiştirilebilir değil, linkini verdiğiniz ürün aynakolunuzda işe yaramaz.
Ön aktarıcı yok o yüzden ayar yapamıyorum küçük dişlide hareket yaparken sorun yok ama büyükte hep dışarı doğru atıyor,şuanda st540 var 2x9 sistemli acaba tek dişli yapabilir miyim veya büyük dişliyi değiştirebilir miyim ?

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.834
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@eyupefe3 Yamulmuş diş varsa düz beton bir zeminde çekiçle veya boru anahtarıyla tutarak düzlenebilir. Penseyle bile düzlenebilir. Dişli çelik olduğu için bir sorun olmaz.

eyupefe3

Üye
Tepki
1
İsim
Eyüp
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@eyupefe3 Yamulmuş diş varsa düz beton bir zeminde çekiçle veya boru anahtarıyla tutarak düzlenebilir. Penseyle bile düzlenebilir. Dişli çelik olduğu için bir sorun olmaz.
Hocam yamuk durumu dişli düz giderken bir yerde yalpalıyor sonra tekrar düz gidiyor penseyle yapsam bir sorun olmaz değil mi ?

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.834
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
İçe yamulmuş diş varsa penseyle/kurbağacıkla düzeltebilirsin. Yalpa var dediğine göre yaprakta yamukluk var. Yaprağı düzeltmek için videodaki gibi şaftı kalın bir düz tornavida ile kanırtma yapabilirsin. Veya da yaprağı aynakoldan ayırıp yamuk kısmı ağzı geniş bir mengeneye bağlayacaksın ve yaprağın açıktaki kısmını elinle iterek yaprağı düzleyeceksin. Şu video bir fikir verir :