Ayakkabı kılıfı önerisi?

tarkanaslan

Aktif Üye
Tepki
159
İsim
Tarkan
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Güzelmiş.
Ama bu fiyat beni çok aşar.
Ben bir gariban işe giden ve işten dönen bir bisiklet sürücüsüyüm..

Scudo

Burak B.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.982
İsim
Burak
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kumaş tarzı kılıflara bulaşma, Kumaş tarz kılıflar anca soguk havada sıcak tutmaya yarar fakat çiğ, çamur ve yağmur gunlerinde eziyete döner. Tüm suyu çeker, ağırlaştırır hem ayağını ıslatıp üşütür. Shimano s2100d kullanıyorum, su geçirmiyor ve 0 dereceye kadar sıcak tutuyor.

Bıyıkov

Forum Bağımlısı
Tepki
3.070
İsim
Ayhan Bıyıklıoğlu
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Marka model nedir acaba?
Malum bu havalarda lazım olacak gibi..
Her sabah ve akşam işe gidiş ve dönüşte lazım oluyor..
(link)
Gectigimiz yil kasim ayinda 15 euro ya almisim. Indirim donemine denk getirmistim. Su anda biraz pahali gözüküyor.

Tolga Özdemir

Gereksiz Üye
Tepki
2.090
İsim
Tolga Özdemir
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
.

Son düzenleme:

Burak Altaç

Forum Bağımlısı
Tepki
5.117
İsim
Burak Altaç
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bugün (link)aldım. Decathlon'dan aldığım kırmızı siyah ceketle takım gibi oldu. İkisi de kırmızı siyah.

• Beğen
Tepkiler: tarkanaslan

tarkanaslan

Aktif Üye
Tepki
159
İsim
Tarkan
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Çok pahalı değiller mi ya?
Gerçi yaptığı işe göre belki fiyatı iyidir ama bilemedim.

Burak Altaç

Forum Bağımlısı
Tepki
5.117
İsim
Burak Altaç
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@tarkanaslan Ülkedeki her şey pahalı ama Dechatlon'da 90 TL olan kılıf,su geçiriyor. Su geçirmez olunca da fiyat artıyor.

tarkanaslan

Aktif Üye
Tepki
159
İsim
Tarkan
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Haklsınız.
Önemli olan da su geçirmez olması zaten.
Teşekkür ederim.
Ayakkabı mı almak mantıklı kılıf mı biraz daha düşüneyim..

• Beğen
Tepkiler: Burak Altaç

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.024
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
kullanım tecrübeme göre söylüyorum 1 saat yagış sonunda su geçirmeyen kılıf sanırım yok :) bende çok çeşitli kılıflar kullandıktan sonra ayakkabı almayı tercih ettim. yol bisikleti kullanıyorsanız alttan almaya başlıyor , yağış çoksa kılıf zamanla etkisizleşiyor.

benim gibi haftanın 7 günü yolda olan @BerkEvren de görüşlerini paylaşsın : )

tarkanaslan

Aktif Üye
Tepki
159
İsim
Tarkan
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
kullanım tecrübeme göre söylüyorum 1 saat yagış sonunda su geçirmeyen kılıf sanırım yok :) bende çok çeşitli kılıflar kullandıktan sonra ayakkabı almayı tercih ettim. yol bisikleti kullanıyorsanız alttan almaya başlıyor , yağış çoksa kılıf zamanla etkisizleşiyor.

Şu an için görünen ben yağmuru haftanın 6 günü işe giderken ya da gelirken alacağım.Süre olarak da max. 40 dk.
alacağım ayakkabının water proof özellikli olması yeterli sanırım.
Siz nasıl bir ayakkabı tercih ettiniz acaba?

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.024
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
bot olması lazım , kışlık ayakkabı olarak zaten seçenek yok. fizik , northwave , shimano , sidi modellerini görmüştüm. ben fizik aldım. yaz kış kısa tayt kullandıgım için botun üzerine bir bileklik aldım. (bacağımdan akan su oradan giriyordu) 2 gündür çok yogun yagmurda 1 saat üzerinde sürdüm ve ayaklarım kuruydu.

• Beğen

tarkanaslan

Aktif Üye
Tepki
159
İsim
Tarkan
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
bot olması lazım , kışlık ayakkabı olarak zaten seçenek yok. fizik , northwave , shimano , sidi modellerini görmüştüm. ben fizik aldım. yaz kış kısa tayt kullandıgım için botun üzerine bir bileklik aldım. (bacağımdan akan su oradan giriyordu) 2 gündür çok yogun yagmurda 1 saat üzerinde sürdüm ve ayaklarım kuruydu.
Peki normal bot ile kullanılamaz mı.Su geçirmezlik özelliği olan normal bir bot ile.
yukarıda da dediğim gibi işe geliş gidişlerde kullanacağım bisikleti.
Ve sizin bahsettiğiniz markalar benim için yüksek fiyatlar...

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.024
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
Peki normal bot ile kullanılamaz mı.Su geçirmezlik özelliği olan normal bir bot ile.
yukarıda da dediğim gibi işe geliş gidişlerde kullanacağım bisikleti.
Ve sizin bahsettiğiniz markalar benim için yüksek fiyatlar...
hocam flat pedal kullanıyorsanız olabilir , ama ben yol bisikleti pedalı kullanıyorum.

• Beğen

tarkanaslan

Aktif Üye
Tepki
159
İsim
Tarkan
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
hocam flat pedal kullanıyorsanız olabilir , ama ben yol bisikleti pedalı kullanıyorum.
Ben normal pedal kullanıyorum.İsmi flat mı bilmiyorum ama normal aldığımda üzerinde gelen pedalları kullanıyorum. Kilitli falan değil.Zaten düşerim ben onlarla.

• Üzgün
Tepkiler: qtay
Tepki
1.982
İsim
Ceyhun Özkan
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Geçen kışı bunlar sayesinde, ayaklarım sıcacık geçirmiştim. Sağanakta tecrübe edecek kadar kullanmadım, ama zaten soğuktan korunma amaçlı yaptığım için gayet tatmin edici olmuştu. Hatta kışlık ayakkabılarla birlikte kutuya koydum, altları deforme olmuştu yine de atmaya kıyamadım. Kış gelmeden bir çift daha alıp, yere temas bölgelerini daha sağlam bir şekilde kaplayıp bu kışı da atlatırım.
WP_20181213_17_54_00_Pro.jpgWP_20181213_17_53_22_Pro.jpg

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Çok kılıf eskittim, çok kılıf kullandım. Genel olarak kılıfların geçici çözümler olduğunu, kısa sürüşler için olduğunu söyleyebilirim. Kışın gün boyu sürecek sürüşler planlıyorsanız bisiklet botları çok daha uygun seçenekler. (Ben specialized defroster modelini kullanıyorum)
Kılıf konusuna gelirsek kesinlikle en iyi korumayı velotoze sağlıyor. Ama gerçekten dayanımı çok az ve takıp çıkartması uğraştırıcı. Hatta genelde takarken yırtılıyor. Takarken sabırlı olmak, iç yüzeyini pudralı tutmak önemli. (Yanlış kullanımda tek seferlik ömrü var)
F/P kılıf seçeneği wiggle'dan alınabilen DHB neopren kılıflar. (Toe cover denen sadece burnu kapatan modeli kullanıyorum) Bunlar modeline göre farklı sıcaklık ve yağmur koruma özellikleri sunuyor. (Yoğun kullanımda 1-2 kışı atlatır)
Benim kılıflar içinde en başarılı bulduğum ürün Shimano 3000X - NPU modeli. Karda bile ısıtacak, uzun süre dayanacak ve su geçirmeyen bir seçenek. Pahalı ama bota en yakın opsiyon bu sanırım. (Yoğun kullanımla 2-3 kışı sağlam atlattı)

Kılıf ne kullanırsanız kullanın kilitli pedallar (hem yol hem mtb) alt kısımdan su alıyorlar. Bu sebeple ayakkabının iç kısmına, tabanın altına su grçitmryrn izole bant çekmeniz çok rahat ettirecektir.
Kışlık botlar (bisiklet için olmasa bile) Alttan ve yanlardan su almamak üzere tasarlanmış. Ama doğal olarak bilek kısımları zayıf noktalar. Gerçekten sağlam yağmurlarda bilek kısımlarından içeri su alabilirler. Bu sebeple bileğe takılan ufak aparatlardan kullanabilirsiniz. Ben yırtılan velotoz'un üst kısmını kestim ve bilek kısmına onu takıyorum.

Ek;
  • Hangi kılıfı alırsanız alın makinada yıkama yapmayın.
  • Kılıfların bir ömrü olduğunu unutmayın. Cidden ucuza kaçtığınızda astarı yüzünden pahalıya gelmiş olabilir.
  • Gerçekten hangi havalarda sürdüğünüzü ve ihtiyaçlarınızı iyi belirleyin. Dışarda yağmuru görüp o gün sürüşü iptal ediyorsanız bot kötü bir yatırım olacaktır.
  • Hemen hemen tüm bisiklet ayakkabıları yazlık. Bu sebeple kışın sadece yağmur değil soğuktan da koruyan bir kılıf seçin. (Ayaklarınız kuru ve sıcak kalırsa üst tarafları da kat kat giymeniz gerekmez, insan önce el ve ayaklardan üşür)
  • Şu meşhur termal mes alıp kesme işlemi soğuk için uygun ama sağanak yağmur için doğru seçenek değil. (Etrafımda çok deneyen oldu)
  • Botun kıyafetin kralı bile olsa cidden sağlam yağmurlarda bir çift kuru çorabı yedek lastik gibi taşıyorum. Yolda başınıza ne geleceği belli olmuyor. 70-80 km ıslak çorapla sürmek adeta çin işkencesi :)
  • İşe gidip geliyorsanız; bir tam takım kıyafeti ofiste bırakıyorum. Sürpriz bir yağmur durumunda eve kuru dönmek için yedek tutmak önemli.
  • Özellikle trafikte yandan ve tekerleklerden sıçrayan sular standart bir yağmurdan fazlasını yapıyor. Ön çamurluğun ayakları koruduğunu unutmayın. Benim kullandığım en hafif ve pratik seçenek şurada; (link) @srdrmrs 'ta kullanıyor kış boyunca :harika: Performans değil ulaşım amaçlı sürüyorsanız decathlondan yağmur pantolonu öneririm. Özellikle bu sıçrayan sular için şahane bir çözüm oluyor.
İyi sürüşler ;)

Fırat İler

Forum Demirbaşı
Tepki
663
İsim
-
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ayakkabi icine galos kesin cozum :hihi: :hihi:

• Hahaha
Tepkiler: Cemal Ç.

TeamO2.cc

TeamO2.cc
Tepki
10.491
İsim
TeamO2.cc----Strava----
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
uzun ömürlü değil , yırtılmaya çok meyilli. bunun dışında çok başarılı ürün.
Ben 2 yıldır kullanıyorum eğer kullanma mantığını oturtursanız en azından giyerken çıkarken yırtılmadan daha uzun süreler kullanırsınız.
Ama bir kaza yaşarsanız Allah korusun zaten yırtılır sonuçta esnek ve ince bir malzeme.Dikkatli kullanım gerektiriyor.Aşırı yağmurda
kullandım bir damla ayağım ıslanmadı.Rüzgarı ve soğuğu iyi kesiyor.Aşırı soğuk havalarda kullanmadım.Saygılar...

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.024
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
Ben 2 yıldır kullanıyorum eğer kullanma mantığını oturtursanız en azından giyerken çıkarken yırtılmadan daha uzun süreler kullanırsınız.
Ama bir kaza yaşarsanız Allah korusun zaten yırtılır sonuçta esnek ve ince bir malzeme.Dikkatli kullanım gerektiriyor.Aşırı yağmurda
kullandım bir damla ayağım ıslanmadı.Rüzgarı ve soğuğu iyi kesiyor.Aşırı soğuk havalarda kullanmadım.Saygılar...
biraz ayakkabı ile ilgili sanırım , benim sidiye zor geçiyordu ama rc9a çok daha kolay oluyor.

• Beğen
Tepkiler: TeamO2.cc

Dongtaes

Aktif Üye
Tepki
76
İsim
Arda A.
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Focus