Avrupa için ".com" yerine ".eu" geliyor

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında exodos tarafından paylaşıldı.

 1. exodos

  exodos Aktif Üye

  Kayıt:
  24 Ocak 2005
  Mesajlar:
  105
  Beğeniler:
  10
  Şehir:
  işte ele bir yer
  Seviye:
  AB ülkelerindeki şirket ve kuruluşlar, internette “.com” yerine “.eu” uzantısıyla kimliklerini vurgulama arayışında bulunuyor. AB ülkelerinde geçen yıl itibarıyla 32 milyonu “.com” olmak üzere 65 milyon alan adı bulunurken, ticari faaliyetlerinden ötürü bu alan adını kullanmak zorunda kalan şirket ve kuruluşlar, bundan böyle Avrupalı kimliklerini vurgulamak için “.eu” alan adını kullanmak istiyor.

  Bu yeni alan adının tahsisi için henüz tarih belirlenmese de şirketler, marka sahipleri ve tüm ilgili kuruluşların yeni alan adının tahsisi için şimdiden hazırlıklara başladıkları haber veriliyor.

  Fransa'da alan adlarının kaydı ve tahsisinde uzman olan Fransız kuruluşu Indom yetkilileri, AB'de yaklaşık 500 milyon potansiyel kullanıcı bulunduğunu belirterek, “İnternette yeni bir uzantının açılması, şirketler için büyük bir olay” diye konuştu.

  Avrupalı şirketlerin ve marka sahiplerinin, böylelikle diğer bölgelerden şirketlere Avrupa'daki stratejik isimleri elde etme olanağı tanımama ve internetteki varlıklarını genişletme olanağı bulacağı belirtiliyor.

  Uzmanlar, “faaliyetlerine bir Avrupa boyutu katmak isteyen şirketlerin, bu yeni alanda bulunmamalarının düşünülemeyeceğini” ifade ediyor.

  Üzerinde tartışmaların 1997'ye kadar dayandığı “.eu” uzantısının, AB Komisyonu'nun Nisan 2002'de Avrupa'da elektronik ticareti geliştirme çerçevesinde aldığı kararla hayata geçmişti.

  Genel merkezi, yönetimi ya da kuruluş yeri AB içinde olan tüm şirketlerin, AB'de kurulu tüm kuruluşların veya 25 üye ülkede oturan her kişinin “.eu” uzantısını kullanabileceği belirtiliyor.
   
 2. Admin

  Admin Yönetim Kurulu

  Kayıt:
  5 Eylül 2004
  Mesajlar:
  2.031
  Beğeniler:
  3.710
  Seviye:
  sağlık olsun napalım..30 sene sonra bizede gelir eu uzantısı:D
   
 3. çağatay_çankaya

  çağatay_çankaya Onursal Üye

  Yaş:
  29
  Kayıt:
  18 Eylül 2004
  Mesajlar:
  2.831
  Beğeniler:
  851
  Şehir:
  İstanbul / Eyüp
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  ben açıkcası com dan eu geçerken zorlanacaz.gibime geliyor.tabi net'i sürekli kullanan exodos ve kılıçresi arkadaşlarımız pekte zorluk çekmez. :)
   
 4. #4
  exodos

  exodos Aktif Üye

  Kayıt:
  24 Ocak 2005
  Mesajlar:
  105
  Beğeniler:
  10
  Şehir:
  işte ele bir yer
  Seviye:
  heç fark etmez ne olsa kullanırız abi sorun yok bizim içinde reisimin binbaşıma katılıyorum 30 sene sonra anca gelir. Daha doğru düzgün com.tr ler kullanılmazken ki tescil edilmiş com.tr domain sayısı 40 bin adettir ki çok düşük bir rakam, gerçi ben bunu biraz da hala eski sistem domain tescil (eskiden kastım türk mantığıdır yoksa tescil işlemlerinde eskiyen bir şey yoktur) işlemlerinin süregelmesidir. Kolay gelsin ne diyeyim..