Avrupa için ".com" yerine ".eu" geliyor

exodos

Aktif Üye
Tepki
9
AB ülkelerindeki şirket ve kuruluşlar, internette “.com” yerine “.eu” uzantısıyla kimliklerini vurgulama arayışında bulunuyor. AB ülkelerinde geçen yıl itibarıyla 32 milyonu “.com” olmak üzere 65 milyon alan adı bulunurken, ticari faaliyetlerinden ötürü bu alan adını kullanmak zorunda kalan şirket ve kuruluşlar, bundan böyle Avrupalı kimliklerini vurgulamak için “.eu” alan adını kullanmak istiyor.

Bu yeni alan adının tahsisi için henüz tarih belirlenmese de şirketler, marka sahipleri ve tüm ilgili kuruluşların yeni alan adının tahsisi için şimdiden hazırlıklara başladıkları haber veriliyor.

Fransa'da alan adlarının kaydı ve tahsisinde uzman olan Fransız kuruluşu Indom yetkilileri, AB'de yaklaşık 500 milyon potansiyel kullanıcı bulunduğunu belirterek, “İnternette yeni bir uzantının açılması, şirketler için büyük bir olay” diye konuştu.

Avrupalı şirketlerin ve marka sahiplerinin, böylelikle diğer bölgelerden şirketlere Avrupa'daki stratejik isimleri elde etme olanağı tanımama ve internetteki varlıklarını genişletme olanağı bulacağı belirtiliyor.

Uzmanlar, “faaliyetlerine bir Avrupa boyutu katmak isteyen şirketlerin, bu yeni alanda bulunmamalarının düşünülemeyeceğini” ifade ediyor.

Üzerinde tartışmaların 1997'ye kadar dayandığı “.eu” uzantısının, AB Komisyonu'nun Nisan 2002'de Avrupa'da elektronik ticareti geliştirme çerçevesinde aldığı kararla hayata geçmişti.

Genel merkezi, yönetimi ya da kuruluş yeri AB içinde olan tüm şirketlerin, AB'de kurulu tüm kuruluşların veya 25 üye ülkede oturan her kişinin “.eu” uzantısını kullanabileceği belirtiliyor.

Scudo

Admin

Yönetim Kurulu
Tepki
2.903
sağlık olsun napalım..30 sene sonra bizede gelir eu uzantısı:D

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
ben açıkcası com dan eu geçerken zorlanacaz.gibime geliyor.tabi net'i sürekli kullanan exodos ve kılıçresi arkadaşlarımız pekte zorluk çekmez. :)

exodos

Aktif Üye
Tepki
9
heç fark etmez ne olsa kullanırız abi sorun yok bizim içinde reisimin binbaşıma katılıyorum 30 sene sonra anca gelir. Daha doğru düzgün com.tr ler kullanılmazken ki tescil edilmiş com.tr domain sayısı 40 bin adettir ki çok düşük bir rakam, gerçi ben bunu biraz da hala eski sistem domain tescil (eskiden kastım türk mantığıdır yoksa tescil işlemlerinde eskiyen bir şey yoktur) işlemlerinin süregelmesidir. Kolay gelsin ne diyeyim..