Avdan Anlayanlar?

mehmet roy

Daimi Üye
Tepki
295
Bisiklet
Salcano
Merhaba arkadaşlar.Bu ara dağcılık ve ava meraklandım.5-6 sene önce silahla avcılığı bırakıp olta balıkçılığa geçmiştim.(nehir) Ancak geçen bütün yaz boyunda defalarca gitmeme rağmen siftah yapamadım :D (Arkadaşlar patır patır yakalıyor D:)
Bu yüzden kara avına dönmeyi düşünüyorum.
Ancak kararsız kaldığım nokta bunu ok yay kullanarak mı yapsam? Hem ata sporu hem de çok meraklıyım yay ve oka.Tek korkum alay konusu olmak kaçıncı yüzyılda yaşıyorsun falan :D
Vuracağım hayvan tavşan,ördek o kadar.Küçük kuş türleri domuzlar kurtlar vb olanlar ilgi alanım değil.Yemeyeceğim hayvanı vurmam tabi hayati tehlike yoksa.

Ok yay konusunda tecrübeli arkadaşlar var mı burada?
Tabi bide av köpeği lazım.
Çadır madır dağlarda takılayım diyorum.Doğada tek başına misali.Asıl amacım 100 üstünden 80', doğayı keşfetmek gezmek yaban hayat vs 20 de av.
teşekkürler

Scudo

lealtad

Forum Bağımlısı
Tepki
1.597
İsim
Hüseyin
Bisiklet
Diğer
Amatör yaycılıkta ne düşündüğün önemli. Modern yaycılık mı geleneksel mi düşünüyorsun. Öncelikle bir ay kadar boş yayla antrenman yapman gerekiyor. Ortalama yayın gerginlik ağırlığı 20-30 kilogram arası değişiyor. Hem fiziksel, hem zihinsel hemde yetenekle yapılan bir spor. Yayın ortalama hızının profesyonel kişilerde 200 km/sa'i geçtiğini farzedersek bikaç ay çalışmadan kesinlikle doğaya çıkmamanda fayda var. Derin düşünmeden başlamaman gereken bir spor dalı ve kesinlikle aşırı antrenman ve zaman gerekiyor. Ben Osmanlı kılıcını ilk aldığımda 2 kiloluk kılıcı kaldırmak aşırı yorucuydu. Kısaca tam olarak istediğin şeye karar vermelisin ve maddi olarak belirli bir bütçede gerekli bunuda unutmamalısın

Serhan E.

Üye
Tepki
65
Bisiklet
Giant
Açıkçası ok hobi amaçlı günümüzde. Vereceğiniz fiyata göre atılabileceği uzunluk vs. değişiyor. Nişan almakta basit değil haliyle. Onun yerine havalı tüfekler var çok güzel, onları tavsiye ederim.

mehmet roy

Daimi Üye
Tepki
295
Bisiklet
Salcano
eyvallah
Hocam klasik yaylar daha çok ilgimi çekiyor.Makaralı yaylar yerine tüfek kullanırım daha iyi ehehe :D
Moğol yayı,osmanlı yayı vb çok ilgimi çekiyor.
Atış tekniğini öğrensem gerisi antrenman sadece.Video falan öğrenilir mi acaba ?

Havalı tüfek ilgimi çekmiyor.Çünkü senelerce normal av tüfeği kullandım zaten

lealtad

Forum Bağımlısı
Tepki
1.597
İsim
Hüseyin
Bisiklet
Diğer
Atış tekniği sabittir. Kendi çaban ve bikaç videodan ziyade daha çok bolca çalışmayla öğrenebilirsin. Mesela osmanlıda temel iki yay var. Kepaze ve Kemankeş. Kepaze zaten sırf antrenman amaçlı kullanılırdı. Oksuz yay çekip duruş, atış, kaslar, nizam gibi durumları gwliştirmek için kullanılırdı. Kemankeş ise en yaygın kullanılan Osmanlı yayı. Ortalama 27 kg yay gerginliği olur. Ustasından atılan oku 300 km/sa'e kadar hızlanabilirdi. Hatta günümüzdeki çelik yelekleri bile delebiliyordu Kemankeş'in okları. Bence öncelikle bütçe sorununuz yoksa amatör çapda bir geleneksel hun yayı falan almanız. Ama bu dikkat gerektiren bir konu çoğu yerde biblo ve süs amaçlıdır bu geleneksel yaylar. Onları alıp çalışıcam, antrenman yapacam derseniz elinizde kalabilir:) İyi araştırmalısınız. Ama bütçem kısıtlı derseniz Kemankeş yahut güzel bir Hun yayı alıp direkt olarak onunla da kollarınızı geliştirebilirsiniz boş çekerek;)

mehmet roy

Daimi Üye
Tepki
295
Bisiklet
Salcano
Kollar gelişik zaten.Üniversitede boks ve fitnessla çok uğraştım.Tabi kas hafızası diye de bişey var.Bizim burdaki okçuluk kursuna 1 gün takılayım bikaç atış rica edeyim.Sarmassa evimde yarı otomatik tüfek var onunla takılabilirim :D

lealtad

Forum Bağımlısı
Tepki
1.597
İsim
Hüseyin
Bisiklet
Diğer
Kollar gelişik değil emin ol. Her sporun kas grubu farklıdır. Ayrıca +20 kg ağırlığı sırf parmaklarla çekmek zordur. Eğer imkanınız varsa dediğini gibi bikaç gün deneyin. Denemeden karar vermek yanlış sonuçlara sebep olur;) Ama okçuluk bambaşka bir spordur. Apayrı bir dünya. Ayrı bir zaman ve hayatınızın parçası haline gelir. Ve birde maddi boyutu var elbette. Bütün bunlarında farkında olmak gerek:)

Yoldakiseruven

༼ ºل͟º ༽🧌
Tepki
1.261
İsim
Lemi Dolunay
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
en iyisi airsoft alacaksın bütün küçük kuş türlerini katledeceksin fakat bu bisikletçinin doğasına aykırı katliam yapmak .Hayatta kalmak için Kurbağa kirpi yiyebilirsin daha önceki sarp dere ve balkan turlarım da Güvercin,Gugucuk,Kirpi,Kurbağ bacağı yemiştim deneyin bunları zehirlenip ölmezsiniz

• Beğen
Tepkiler: lealtad

mtbcanavarı

Daimi Üye
Tepki
162
İsim
mosso
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Av derken acaba hedef hangi hayvanlar ?

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.283
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
İnsanoğlu Tabiatın sahibi değil ki, neden avlanmak?
Evet her şey biz insanoğlu için yaratıldı, ancak annesi olan bir canlıyı spor olsun diye öldürmek???
??