At kestanelerine dikkat!

Spec

Forum Demirbaşı
Tepki
659
Son 2 günde 2 kere lastiğim diken batması yüzünden patladı. İkisi de at kestanelerinin kabukları yüzünden. Bunların kabukları dikenli oluyor ve şu an da tam mevsiminde olduğumuz için kaldırımlar ve yollar at kestaneleriyle dolu. İlk başta lastiğime batan ilginç dikenlerin neye ait olduğunu anlayamamıştım biraz düşününce at kestaneleri aklıma geldi ve lastiğime batan dikeni yerdeki diğer kestanelerin dikenleriyle karşılaştırınca aynı olduklarını gördüm. At kestanelerinin dikenleri yumuşak olduğu için lastiğimi patlatmaz diye düşünüyordum ama patlatabiliyormuş, aklınızda bulunsun.

Scudo

Bulunmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
675
Valla ben patır kütür üstlerinden geçtim bişey olmadı:eek: :eek: ..Sana geçmiş olsun, bende dikkat kesilcem artık:)

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.697
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ya bunlarla bile lastik patlıyorsa yandık yani. Bence patlak önleyici şerit kullanın çünkü bu tip dikenlere patlak önleyici şerit fazlasıyla yeterli olur düşüncesindeyim, bende kullanmıyorum ama kullan arkadaşlar tecrübelerine istinaden cevap verirlerse iyi olur. Bu dikenler bile lastiği patlatırsa mtb'ye ayıp olur :) çünkü at kestanelerinin üzerindeki dikenler çok ciddi değiller aslında ama hep beraber sesli düşünmek lazım.

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
At kestanesi ağaçlarının altından geçerken çok dikkatli olun. Bu dikenler sadece lastikleri patlatmaz, canınızı da yakabilir. 20-30 metre yükseklikten kafanıza isabet ederse hiç hoş olmayabilir. Kaskınız takılırsa bir şey olmaz ama neme lazım. Dikenler kuru olursa çok rahat patlama yapabilir ve patlak önleyici şerit bir işe yarayamayabilir.

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.697
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben Lisedeyken okulun bahçesinde çok büyük bir at kestanesi ağacı vardı ve hergün onlarla içiçe kardeş olmuştuk ve sürekli inceleme fırsatımız oluyordu 3 yıl boyunca hergün, kurusununda yaşınında dikenleri yumuşak bir yapıya sahipti bilmiyorum eğer başka cinsleri varsa ve sertse bilmem. Yinede paylaşım ve bilgilendirme için teşekkürler.

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
Ben yakından inceledim ama patlama yapabileceği mantıklı geliyor. "Olabilir" li yazdım ;) Kesin patlatırmı emin değilim. İzmit' te at kestanesi nüfusu pek fazla değil. O yüzden inceleme fırsatı pek bulamadım.

Fırsat varken eklemek istiyorum. At kestanesi meyveleri normal kestaneye çok benzer ama farklı türler olmakla birlikte at kestanelerinin meyveleri "çok zehirlidir". Bu yüzden sakın yemeyi denemeyin.

• Beğen
Tepkiler: macerakolik

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.697
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Biz ufakken onun adına At Kestanesi dedikleri için toplayıp gelen manavcıların atlarına atarken yiyecekler mi diye. Çocukluk aklı işte... :D hey gidi günler.

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Benimde hatırladığım at kestanesinin dikeni oldukça yumuşak idi, hiç sanmıyorum lastik patlatacağını...

blueboy

Aktif Üye
Tepki
52
geçen yaz üstlerınden geçtıkten sonra 3.cü yamayı kaldırmayan lastık ve şamnıyerımı deiştirmek zorunda kalmıştım benım için iyi bi tecrübe artık yaklaşmıyorum yanlarına :)

KemalBaloglu

Forum Demirbaşı
Tepki
779
birde üstünden geçince yanlışlıkla dengeniz çok bozuluyor aman dikkat

S. Burak Cebeci

Forum Demirbaşı
Tepki
162
Bisiklet
Sedona
lastik patlatmaktan başka bi işe yaradıgına inanmıyorum onların=))

cruphasulie

Forum Demirbaşı
Tepki
422
@Bulunmaz

Abi nasıl bir şey olmadı ???
Senin lastigi kevgire çeviren dikenler nereden geliyor diyordum :D
Gerçi atkestanesinden kopmuşa pek benzemiyorlardı ama bu itiraftan sonra
insan şüpheleniyor:D

• Beğen
Tepkiler: Bulunmaz