Astro

bellamy

Üye
Tepki
18
Astro'nun selesi berbat. Uzun süreli kullanımlarda çok rahatsız edici oluyor.
Rahat ve fiyat olarak da uygun bir sele arıyorum. Önerileriniz var mı bu konuda?

Scudo

bicycler

Aktif Üye
Tepki
47
Herkese merhaba,
Ben de iki gün önce Astro aldım. 2 günde yaklaşık 30km yaptım. Biraz sele acısı haricinde memnunum fakat sormak istediğim iki husus var.

Birincisi, arka visteste sorun yok, fakat ön vites geçişlerinde zorlanıyor. Özellikle 1'den 2'ye geçişte bazen zincir takır takır ses çıkarıyor, bakıyorum hâlâ geçmemiş, 1'e geri alıp sonra tekrar 2'ye atıyorum düzeliyor. Sizce bu anormal mi, yoksa 1 aylık bakımda düzeltilecek birşey mi?

Ikincisi, ön amortisör ayarını nasıl yapıyoruz? Sağ tarafta (+) ve (-) işarete sahip bir düğme var. Bugün onu her iki tarafa da çevirdim, elle gidondan bastırıp ne kadar yaylandığına baktım, fakat herhangi bir fark göremedim.

proxymus

Üye
Tepki
75
Bisiklet
Kron
@bicycler

Öncelikle bisikletiniz hayırlı olsun , orta aktarıcıdaki soruna gelince astronun arka dişlisi 8 li sistem arka ruble kaçta iken orta aynada ikiye geçmeyi deniyorsunuz yani arka dişli 1-2-3 te iken orta dişli en alltta , 4-5-6 da iken orta dişli ortada , 7ve 8 de iken orta dişli en üstte gibi bir sistemle kullanmaya çalışın çapraz kombinasyonlar hem sisteminize zarar verir hemde vites geçişlerinde sıkıntı yaşarsınız ben mantığı anlamanız adına bu sayıları verdim bunlara birebir bağlı kalmanıza gerek yok bisikletin kullanma klavuzundada yazıyor bu yazdıklarım , ön amortisöre gelince sağ taraftaki düğmenin aynısından soldada var sağa ne yapıyorsanız solada aynısına yapmanız gerekir (-) yön maşayı yumuşatıyordu sanırım terside sertleştiryordu tam terside olabilir deneyerek bulabilirsiniz keyifli sürüşler..

bicycler

Aktif Üye
Tepki
47
@proxymus
Teşekkür ederim.

Zincirin çaprazlamaması için olması gereken vites kullanımına zaten dikkat ediyorum.
Şöyle anlatayım: Diyelim ki ön 1, arka 3'te iken ön vitesi 2'ye atmak istiyorum. Bu durumda sorun olabiliyor.
Yalnız sonradan şunu keşfettim: sürekli pedallar durumda giderken ön vitesi 2'ye atmak istediğimde bu sorun oluyor. Ama tam vites atma esnasında pedallamayı bırakır, vites attıktan sonra 1 sn. kadar bekledikten sonra tekrar pedallarsam bu sorunu genelde yaşamıyorum.

Amortisörün sol tarafındaki düğme için bisiklet satıcısı 'o düğme sabittir' demişti. :rolleyes:
Yarın tekrar kontrol edeyim.

proxymus

Üye
Tepki
75
Bisiklet
Kron
@bicycler

Hayır amortisör sabit değil rst omni ise öyledir emin ol..:)

Merih Demirkol

Aktif Üye
Tepki
43
Merhaba, sevgili forum üyeleri...
Bende aranıza yeni katıldım. ( şu an itibari ile )
Forumda gezmeye başladıktan sonra bende SALCANO-ASTRO M ' de karar kıldım 1-2 aya alacağım sanırım. Sormak istediğim şu sizce iyi bir tercih mi yapmışım ?

Ali ATAY

Daimi Üye
Tepki
97
merhabalar bende astro sahibiyim nadiren hafta içi ve genelde hafta sonları maltepe-caddebostan arası pedal cevirmekteyım orjinal üstünde gelen sele arka bölgeme ciddi acı vermekte. bende jel sele arayışı içine girdim ama doğru mu yaptım bunun selesi iyi de haftada 2-3 kere bındıgım ıcın mı acıtıyor yoksa değiştireyim mi seleyi yardımcı olursanız sevinirim

Tepki
6
@Merih Demirkol
fiyat - performans olarak ele alındığında çok güzel bir tercih yapmışsınız.

Tepki
6
@Ali ATAY
astronun selesi gerçekten pek rahat değil. aslında bu bisikletin bana göre tek eksiği selesi. geçen yaz tatilinde 3 ay boyunca her gün 2 saat kullanmama rağmen alışamadım. ben de seleyi değiştireceğim.

Ali ATAY

Daimi Üye
Tepki
97
benimki 24 altus vites astro m mi demek oluyor? ayrıca aldığımdan beri hiç bakım yaptırmadım bugun itibariyle pedala yuklendiğimde vitesten ses geliyor (sanki vites değişmek istiyor ama gücü yetmiyor:) anadolu yakasında iyi bir usta bilen var mı? a-z ye baktırıp rahat rahat binmek istiyorum. diğer bir sorum ise kitapçıkla falan gitsem ilk bakım ücretsiz mi oluyor_?

bicycler

Aktif Üye
Tepki
47
@Ali ATAY

Evet.

@Ali ATAY

Bir ay sonra bir Salcano servisine götürüyorsunuz, orada ücretsiz ilk bakımını yapıyorlar.
Bu arada vitesle ilgili sorunu biraz daha açsanız?

Ali ATAY

Daimi Üye
Tepki
97
vitesle ilgili sorun; ilk aldığım zamanlarda arka dişlilerde vitesi düşürünce alttaki 3 dişlide tıkır tıkır ses yapıyordu pedallarken. bugun itibariyle gene arka dişliler için pedala yuklendiğimde arkadaki hangi dişliye vitesi atsam tıkırdama geçmiyor.periyodik olarak ben pedal çevirdikçe tıkırdama oluyor saniyede bir ses geliyor diyelim ona.