Artık bezdim :S

AliMurat

Daimi Üye
Tepki
171
İsim
AliMurat
Bisiklet
Sedona
Başıma gelen bir hikayeyide buraya yazayım. Çok bilmiş ülkemiz teyzeleri bisiklet yoluna pazar arabasıyla girmişti. Yanlarından geçerken biraz pazar arabasına sürttüm ve teyze bana şu u dedi. Şu bisikletlilere yol yapsalarda rahatlasak. Cidden cahil ve umursamaz insanlar var nerde yürüdüklerinden haberi olmayan. O yüzden açıcan müziği pedallıycan kimseyi dinlemicen.

Scudo

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
Benimkisi uzun bir cevap olacağa benziyor, bölümlere ayırıyorum o yüzden :)

Bölüm 1: Sevgili @aytacdirek , Bisiklet üstündeyken müzik dinlemenin ilk olarak çok büyük dikkat dağınıklığına sebep olduğuna, ikinci olarak da kulağı tıkadığımızda bizi uyaran araç ve yayaların (ki bunlar trafiğin doğal unsurlarıdır ve biz de bu unsurlardan biriyiz) uyarılarını duyamayız ve bu kazaya sebebiyet verir. Yani tarfikte bisiklet üstünde kulaklık kesinlikle söz konusu olmamalıdır.. Bisiklet yolunda istediğiniz şekilde müzik dinleyebilirsiniz :) Yorumunuzu yıllar sonra bile birileri okuyacak, yeni başlayanlar için tehlikeli bir tavsiye. Lütfen yorumunuzu düzenleyiniz :)

Bölüm 2: Sayın @halil halil savaşa mı gidiyoruz efendim? Erkeklere yumruk ne demek? Bisikletliye (sebebi her ne olursa olsun) laf atanlara inip yumruk mu atalım? Çözümünüz gerçekten bu mudur? Cevabınızı merakla bekliyorum, saygılar.

Bölüm 3: Sevgili @ATALAY16 , bahsettiğiniz konu resmen bisikletçilerin kanayan yarasıdır. Bu problemi yaşamamış bisikletçi neredeyse yoktur... Bir numaralı tepkileri kask takan birini görünce uzaylı görmüş gibi bakmalarıysa, iki numaralı tepkileri de "erkek adam tayt mı giyer!?"dir. Gözleri alışık değil, gözlerini de geçtim beyinleri alışık değil. Beyinleri neye alışık? Haftasonu sahilde mangal yapmaya alışık, AVM'ye akın etmeye alışık, ama yolda bisikletli görmeye maalesef alışık değil.
Probleme yönelik, olası çözümlerden de bahsedeyim. Kendimce bulduğum çözümlerdir bunlar;

Çözüm 1- Yol bisikleti mi yoksa dağ bisikleti mi kullandığınızı bilmiyorum, yol olduğunu kabul(temenni :D) ediyorum. Performans sürüşü yapmadığınızı belirtmişsiniz, ve temel amacınız yokuş çalışmak. Yani çok yüksek hızlara çıkmıyor, rüzgar direnciyle fazla uğraşmıyorsunuz. Bu durumda size ilk önerim eşofman görünümlü, içinde pedi olan taytlardır. Bu kesin çözümdür. Sizi gören, eşofmanı görecek. Bitti gitti :)

Çözüm 2- Evet, performans sürüşü yapanlarla birlikte çıkmalısınız. Bu size çok şey katacaktır. Çok şey öğretecektir. Nasıl yavaşlamanız gerektiğinden, nasıl dönmeniz gerektiğine, bisiklet üstünde nasıl görünmeniz gerektiğine kadar, sizden daha tecrübeli sürücülerin davranışlarını gözlemleme ve örnek alma olanağı bulacaksınız, ARTI, hiçkimse size laf atma cüretini gösteremez çünkü siz 5 (mesela yani) kişisiniz :) Döveceğinizden değil ama, dayak yiyebileceği ihtimalini anlaması açısından etkili bir sayı :D Kalabalık her zaman iyidir. Her açıdan!

Çözüm 3- En hassas çözümü en sona bıraktım, çünkü bu aslında bahsetmek bile istemediğim bir çözüm. Ama yine de yazmak istiyorum. Hemen şimdi internet tarayıcınıza "road cyclist" yazın ve "görsellere" tıklayın. Yani resim araması yapın. Açılan resimlere sıkılana kadar bakın. Bakarken de şunu düşünün, eğer bugün yolda, sizin yerinizde bu resimlerdeki bisikletçilerden biri olsaydı laf atarlarmıydı? Bu sorunun bir cevabı yok. Sonuçta yaşadığımız ülke belli :D Ama cevap, "hayır"a biraz yakın, değil mi? Neden peki? Profesyonel görünüyorlar değil mi? Evet.. Çok uzun yıllardan beri bisiklet üzerinde oldukları belli.. Gidonu tutuşlarından, ayaklarını pedala basışlarına, seleye oturuşlarından, başlarını aşağı büküşlerine kadar profesyonel görünüyorlar. Peki bu insanlar ilk bisikletlerine bindiğinde de böyle miydiler? Hayır :) Keşke olsa fotoğrafları da, hep beraber farkı görüp ibret alsak...
Arkadaşlar, bisiklet üzerindeki her saniye bizim için bir tecrübe, ve bize mutlaka birşeyler katar.. Birgün aslında sırtınızı çok dik tuttuğunuzu farkedersiniz, (mesela yolda başka bir bisikletçi gördüğünüzde) onu düzeltmeye karar verirsiniz. Ve tam olarak durmanız gerektiği gibi durduğunuzda, bu sefer pedala basışınızın amatör gibi olduğunu farkedersiniz, onu düzeltirsiniz, sonra başınızı (kurbağa gibi :D) çok kaldırdığınızı farkedersiniz, vs. vs.. Ve sonunda, bisikletin üzerinde bir profesyonel gibi durursunuz. Bir bütün gibi :) Zaten o saatten sonra, şu fotoğraflardakiler gibi olursunuz, sıkıysa laf atsınlar :D Yiğidi öldür, hakkını yeme diye laf var. Bu fotoğraflardakiler de tayt giyiyor, ama gözümüze çarpıyor mu? Hayır.. "Adam bisiklete binmek için doğmuş be abi" diyoruz. Öyle bir durmuş ki bisikletin üzerinde :) Sanat eseri gibi..

Sözün özü, (öz mü kaldı :D neyse,) zaman arkadaşım.. Zaman.. Sen sakinliğini koru, profesyonel gibi düşün, profesyonel gibi ol. İnat et, hırs yap, istersen de gurur yap! Ama kafaya koyduysan bu işi, eninde sonunda halledersin :D

http://www.nexercise.com/wp-content/uploads/2013/05/11875499_xl2.jpg

Cihan Saylıkoğlu

Aktif Üye
Tepki
107
İsim
Cihan Saylıkoğlu
Bisiklet
Scott
Eşofmanla bile çıksan taciz eden, gülen, yadırgayan insanlar var bu acayip memlekette. O yüzden diğer arkadaşların da yazdığı gibi takmamak gerekiyor. Kask taktığımda dalga geçmeye yeltenen, gülen arkadaşlarım bile var. Ki bu adamlar İzmir gibi bir şehirde doğup büyümüş, üniversite mezunu insanlar. Ama işte okumakla da olmuyor bazı şeyler. Gülüp geçmek ve doğru olanı yapmaya devam etmek en iyisi.

Burak Salgın

Forum Demirbaşı
Tepki
121
Bisiklet
Scott
Bende bursaliyim. Her tur insan olacak hayatta engel olamazsin. Str et takilmana bak:)

• Beğen
Tepkiler: ATALAY16

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
Ben arkadaşı anlayabiliyorum. Aynı şey bende var. Herkes boşver takma demiş ama her insan bir olmaz olamaz. Keşke bazı konularda Gamsız olabilseydik ama olmuyor işte.

Sizi sabah erkenden 1saat kadar bisiklet sürmeye çıkarken gören insanlar hayırdır diyor. Şaşırıyor. Çünkü klişe olan sabah 9-10 a kadar uyu kahvaltı yap ondan sonra çıkarsın.

Kask takarsın yarışçı mı olucan.

Tayt konusu ise bu iş içinde değilseniz toplum normal karşılamaz bunu anlarım.

Hatırlarmısınız bilmem ama zamanında Erzurum'da sanırım üniversiteler arası olimpiyatlar da kayak takımı şehirde gezmeye kalmış taytlı falan yabancı tabi bu takım halk linç edicekti.

Bazı arkadaşların dediği gibi s..kt..r et demekle olmuyor ki bu sadece bisiklet için değil toplumum kabullenmediği bir çok hobi için var bu.

Toplum neyi kabullenmiştir. Balık tutmak. Motor sürmek. Yüzme (havuzdadır kimse görmez sizi)... v.s.

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Serkan Mıstınoğlu
Abi bu yorumuna pek katılamıyorum uzun süredir müzik dinleyerek sürüyorum hiç dikkat dağınıklığı yaşamadım. Sağ kulakta hafif bir seste açıyorum müziği sol kulak ile de arkadan gelen trafiği dinliyorum hiç problem yaşamadım... Kişiden kişiye değişen bir durum bu büyük ihtimalle. Kesin olarak tehlikeli veya kesin olarak tehlikesiz diyemeyiz bence.

• Beğen
Tepkiler: Türko
Tepki
211
Bisiklet
Scott
Bahse konu olan 'giyim' toplumsal sosyal genel bir sorun.Kabül edelim ki halen gelişememiş bir Orta Doğu ülkesiyiz.Recep İvedik vari bel altı filmlerin gişe rekoru kırması altında yatan sebepler belli.Toplumun şekillenişi bu yönde.Yani bir nevi arz-talep meselesi.

Laf atana,hareket edene fiziksel tepki yerine,durumsal tepki koyarsan daha etkileyici olursun sevgili dostum.Karşındaki insanı fikrin ve bilgin ile bir yumruktan daha fazla iz bırakırsın.Emin ol o an oradan alacağı ders hafızasından silinmeyecektir.

• Beğen
Tepki
31
Bisiklet
Cervélo
Tamamen sürüşünüze odaklanın,
Bisikletiniz ve yolla/çevreyle olan bütünlüğünüz bir an bile kaybetmeyin,
Laf atana, konuşana, taciz edene dönüp bakmayın,
Olumlu yönde konuşanlara da bakmayın,
Sürüş esnasında konsantrasyonunuzu bozmamaya çalışın.

Bunların hepsi, ilk binişte ve/veya yarın olmaz,
Davranışlarınızı kontrol ettiğiniz sürece alışkanlık haline gelir.

Allah korusun bir anlık dikkatsizlik çok şeye mal olur.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
yazlık uzun tayt ,ve kışlık uzun tayt giyerim,pek kimseyi takmadım şimdiye kadar,istanbulu terk etmeye 25 gün kaldı,etrafı denizle çevrili heybeli ada eğimlerinde paso haftada 4 gün idman yapma durumu,faytonlar kışın çok yoğun değil,araba hak getire,köpekleri bi güzel besleyeceğim,istanbulun patırdı ve gürültüsü tarihe karışıyor,sadece kartepe etap için saat 07.30 'da bostancıya dikileceğim ,tekrar adaya kaçacağım,

ATALAY16

Forum Bağımlısı
Tepki
1.718
İsim
Fatih Mehmet ATALAY
Bisiklet
Sedona
@ziyainal o aşamaya getiriyorlar da frenliyorum kendimi hocam :)

ATALAY16

Forum Bağımlısı
Tepki
1.718
İsim
Fatih Mehmet ATALAY
Bisiklet
Sedona
@BF Okuru aynen abi gerçekten çok güzel morel verdi arkadaşlar sağolsun takmam daha kimseyi :)

ATALAY16

Forum Bağımlısı
Tepki
1.718
İsim
Fatih Mehmet ATALAY
Bisiklet
Sedona
@Serkan Mıstınoğlu eyvallah abi yok mtb kullanıyorum ben yaptığım işin performansa katkısı olduğunu düşünüyorum nisan ayındaki turum için yokuş çalışıyorum şu aralar

SEYYAH OZİ

Daimi Üye
Tepki
654
İsim
Özkan
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bende bu konu hakkında bişey yazmaj istiyorum izninizle geçen yaz istanbul kartal isjelesinin orda hızım 25 felan adam karşıdan geliyor ben bisiklet yolundayım adama korna çalıyorum iplemiyo ben hiç frensiz devam 1 metre kala kaçtı geçerken niyenüzerime sürüyon LAN oooooo sigortalar yandı bisikletten inmedim resmen atladımmmm yan yattı tabi bisikket sahil yolu kalabalık malüm yanına gittim dedim arkadaşım bisiklet yolunda gidiyosun dedim cevap... CANIMI SIKMA BENİM BURASI BENİM Bİ HABER VERİRİM ARKADAŞLARIM GELR ŞİMDİ BUN ARA. KASKla kafayı bi koyarsın ağız burun çorba sonrası daha enteresan dedim çağır koçum arkadaşlarını tabi gelen giden yok arkadaşın ağzını burnunu biraz sildik dedim koçum benim yolum uzun sana iyi akşamlar..... Kusura bakmayın biraz lakayıt bir yazu oldu ama toplum olarak bize bakılan göz bu.....

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
@ATALAY16 hocam siz tur için dediniz bacak kuvvetlendirme falan ise ve rahatsız iseniz dışarıdan spor salonunda düzenli ve alaasını yaparsınız.

• Beğen

ATALAY16

Forum Bağımlısı
Tepki
1.718
İsim
Fatih Mehmet ATALAY
Bisiklet
Sedona
@Taxonera yok hocam rahatsız değilim hem kış dan dolayı 1.5 aydır bisiklet binmiyorum kondisyonum düştü hemde nisan sonunda turum var ona hazırlık için