Arkadaşlar kararsızım yardım lütfen

Tuğrul Şanlı

Aktif Üye
Tepki
26
Bisiklet
Castello
Arkadaşlar merhaba;

geçenlerde iyi kalitede denebilinecek bir yol bisikleti aldım fakat işlerimin bu ara yoğunluğundan dolayı hiç kullanamadım odamda sıfır km duruyor:)
alırken çekiciliğine kapıldım (pişman değilim) ama yol bisikleti hakkında pek de fazla bilgi sahibi değildim.Şimdi yavaş yavaş araştırmaya başladım yol bisikletleri çok narindir İstanbul yollarında mazgallardan kaldırım taşlarından çok etkilenir devamlı akortu bozulur lastik patlaması zaten kaçınılmaz gibisinde birçok paylaşım okudum.
Bunlarda beni ister istemez biraz düşündürmeye başladı.Ayrıca ben hiç bir teknik bilgiye sahip olmayan birisiyim lastik değiştirmeyi bile bilmiyorum olası bi lastik patlamasında taksi çevirmekten başka birşey elimden gelmez:) ayrıca uzun turlara katılmak istiyorum uzun turlarda yol bisikleti hızlı olsa da eğilerek kullanım filan uzun zamanda ciddi sırt bel ağrıları yapar ayrıca narinliği ve lastik patlama sorunları uzun turun tadını kaçırır diyorlar.Eğer bunlar çok bilinen doğrularsa bu bisikleti pek kullanasım gelmiyor...
Arkadaşlar fazla uzatmadan sorumu sorayım:
1) tur bisikletine geçiş yapsam önerir misiniz?tur bisikleti adından da anlaşılacağı gibi uzun turlar için ideal midir (örnek istanbuldan tekirdağa gitmek )
2) tur bisikletlerinde 26-29 jant farkı oluyor mu yoksa tur bisikletlerinin jant ebatları standart mı
3) tur bisikletleri yol bisikletlerine oranla daha mı dayanıklıdır( istanbulun çukurlu mazgallı yolları)
4) arkadaşlar bir de bazı turbisikletleri görüyorum yol bisikleti gibi çok ince narin gözüken lastiklere sahipler o bisikletlerin kullanım amacı nedir?

cevaplayacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim

Scudo

Berat Öztürk

Forum Bağımlısı
Tepki
244
İsim
Berat
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Yol bisikletleri tabiki asfaltta olamdığı sürece sorun çıkarma olasılığı yüksektir ama bence bir tura yol bisikletiyle gidilmez çünkü rahat olmaz alıcaksın bir tur bisikleti istediğin yere git üstelik yol bisikletlerinde hatırı sayılır bir para vermedikçe düzgün bişeyede sahip olamıyosun eğer günlük kullanıcam tura falan çıkıcam diyorsanız Tabiki şehir-tur bisikletlerine bakın.Fakat turlarınızı adranalini daha yüksek,yüksek hızlarda yapmak istiyorsanız yol bisikletinizi kullanırsınız:)

Tercih Sizin
4.Sorunuza gelirsek benim mtb'mde 1.50 lastik var ondan dolayı şehir içi kullanmak için insanlar değiştirebiliyor Lastiğini bir de sedona İstanbul Oda yola göre biraz daha rahattır herhalde tahminen tek farkı odur:)
(link)

• Beğen
Tepkiler: Tuğrul Şanlı

Tuğrul Şanlı

Aktif Üye
Tepki
26
Bisiklet
Castello
@Berat Öztürk

evet Berat bey yani bu asfalt konusu beni çok düşündürüyor.zaten yol bisikleti belirli bir tempoda kullanılıyor.Kendi adıma konuşayım bir çukur yada mazgal gördüğümde direk kendimi bu durumdan sıyıracak kadar seri bir kullanıcı değilim çatt diye içine girme ihtimalim yüksek.ayrıca İstanbul yolları malum hem trafiği hem yol bozuklukları falan filan..Bu gidişle yol bisikletimi satıp tur bisikletine geçeceğim gibi.Daha belki çok erken ama uzun turlar hayallerim var zaten yol bisikleti uzun tur için kullanışlı olmaz deniliyor.

Gündoğarken

Daimi Üye
Tepki
213
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Sedona
bildiğim ve araştırdığım kadarıyla paylaşayım.
1)tur bisikletleri hem şehir içinde hemde uzun turlarda kullanmaya idealdir.
2)bildiğim kadarıyla 28" yada 26" jant oluyor genelde 28" yaygın diye biliyorum.
3)lastik olarak yol bisikletindeki kadar ince olmadığından ve kullanım amacına göre bence daha dayanıklıdır.
4)tur bisikletlerinin genel olarak lastikleri yol bisikletlerindeki kadar ince değil sanırım bu da daha güvenli sürüş imkanı sağlıyor ve darbelerden ve sarsıntıdan daha iyi koruyablir diye düşünüyorum ayrıca yol tutuşununda daha iyi olduğunu biliyorum.
önden amortisörlü modeller genelde konfor açısından daha iyidir fakat amortisörler kilitlemeli olması gerekir. aksi halde düzgün yolda da gücünüzü emebilir

• Beğen

SRT

Forum Bağımlısı
Tepki
1.504
Başlangıç
1964—65
Bisiklet
Diğer
(link)
Eğer bütçeniz müsaitse, bu linkteki bisiklet sizin aradığınız özellikleri olan bir bisiklet.Ayrıca Trek Fx 7.3(2013) modelini de inceleyin.
Not:Biran önce lastik tamir etmeyi ve değiştirmeyi öğrenmenizi tavsiye ederim.

• Beğen

fatihaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Look
bir kere yol bisikletleri düşündüğün kadar narin değildir fakat düşük bir yol bisikletinden de üst düzey şeyler beklememek gerekir.sürüş pozisyonu bel ağrısı yapabilir fakat doğru ayarlı gidonda gidonu üstten tuttuğun zaman baya dik bir pozisyonda kullanıyorsun.yol bisikletleriyle uzun yol yapabilirsin fakat kesinlikle tur bisikleti konforu beklememen gerekir ayrıca tur bisikletleri 28" tir ben 26 " görmedim ama belki de vardır.istanbul yollarından ziyade tüm yollarda tur bisikletleri yol bisikletine oranla daha dayanıklıdır fakat 1 çukura girdim akord gitti gibi şeyler de bekleme

Eğer bisikleti uzun yolda kullanacaksan gezi vb turlar yapacaksan sat ve tur bisikleti al fakat antrenman falan yapacaksan hız istiyorsan ve görüntüsünü seviyorsan bence yol bisikletini satma derim ben zaten lastik patlaması falan her bisiklette olabilir o yüzden en kısa zamanda öğrenmeni tavsiye ederim

son olarak fikrimi söyleyeyim eğer yerinde olsam ve ormanlıkbir alanın ortasında otursam en sert arazi koşullarında yaşasam bile yol bisikletinden başka bisiklet almazdım bu bir aşktır bence sevdiğiniz bisikleti alın ve arada uçurum olmadığı sürece biraz fedakarlık yapın.mesela ilk bisikletim tur bisikletiydi istanbul yollarında maşa amötisörlü olunca çok rahat edersiniz fakat ben hız istediğim için düz maşalı alıp konfordan ödün vermiştim...

• Beğen

Tuğrul Şanlı

Aktif Üye
Tepki
26
Bisiklet
Castello
@fatihaydın

Fatih bey çok güzel açıklamışsınız..Kafam o kadar karışık ki ne yapacağımı bilmiyorum.Teşekkürler

gok

Forum Bağımlısı
Tepki
324
hocam.soyle tavsiyede bulunabilirim.istanbulda bende kullniyorum.istanbul genelde asfalt yollar epey fazla oldugu icin mtb ye 1.50 bontrager slim marka patlak onleyici hardtail lastik taktim.aluminyum şeritli ve cok hafif.yere yapisma olsun gercekten teker hakkini veriyor kac kere kontrol kaybetmeme ragmen tekerler sayesinde düsmedim.patlak onleyici hardtail tekerler tam senin icin ikide bir patlak derdinden kurtulursun hem uzun omurlu.ayrıca tekeri korumak icin beton gibi yerlerden uzak tutmakta fayda var.askı ya alma ya da bsikleti ters cevirmek.bu her teker icin gecerli.bütcenin ne oranda oldugunu bilmiyorum ama trek ds 8.5 ler var.dual sports olarak geciyor.28 inc.hem arazi hemde mtb icin.yalniz tekerleri hard tail melez teker taktirilsa gayet iyi oluyor.cogu sele uzun yolculukta cok rahatsiz edici.konforlu sele ve ya taytlı pad illaki lazim ve kelebek sekilli aparat var kolları rahatlatmak icin ya da barend takmak.extra ama lazim.trek ds 8.5 hem arazi icin hemde tur icin cok saglamdir.

• Beğen