Arkadaşlar fren yağı için yardım(Bebek yağı kullandım:D)

Özgür Tunalı

Forum Bağımlısı
Tepki
600
Bisiklet
Specialized
@ender89

Ben yukarda yazılan kısma katılıyorum sadece.Bu konuyu sram mı shimano mu konusunda da paylaşırsanız çok güzel bir örnek olur.:D Shimano bir çok ürününde bu tekelci anlayışı yıllardır sürdürüyor.Centerlock hazneler,içi açılamayan arka hazne tırnak gövdeleri,kartuş orta göbekler,center lock rotorlar,dual control kollar vs vs.Adamlar bunları boşuna çıkarmadı zamanında.Başka ürünlerle markalarla uyumsuz olsun diye yada kullan at mantığıyla yapılmış şeyer bunlar. Japonlar amerikalılardan daha uyanık yani:D

Scudo

alper koseoglu

Forum Demirbaşı
Tepki
87
Bisiklet
Santos
Total LHM Plus ı deneyen arkadaş vardı. Nasıl bir sonuç aldınız acaba? Bende aynı yağı kullanmayı düsünüyorum.

enderyigit89

Daimi Üye
Tepki
98
arkadaşlar arka frene bişiler oldu geçen hafta sonu 20 dk boyunca sadece arka freni kullanarak tepeden iniş gerçekleştirdim.sahile vardığımda arka freni tek parmağımla manetin dibe en yakın yerinden hafifce sıktığım halde arka tekerin kızıkladığını fark ettim. fren okadar rahatladıki ınanamazsınız sanki hidrolik değil elektronik fren :D nedeni yağın aşırı ısınmasından kaynaklı olduğunu tahmin ediyordum ama sistemi 2 saat dinlendirdikten sonra da denedim sonuç aynı bu hissi xt hidrolik sistemde bile almamıştım inanılmaz.
bu hafta sonu tekrar denicem;)

arkadaşlar hala bebek yağını kesinlikle tavsiye etmiyorum bir yıl hala dolmadı.sistemime şuan zarar vermemiş olması zarar vermicek anlamına gelmez

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Boran

Atakan DEMİR

Daimi Üye
Tepki
63
dostum frenlerin shimano ise normal hidrolik yağı olmaz çalıştırmaz frenleri mineral yağ alman lazım avid ise dot 5,1 kullan

erhana

Aktif Üye
Tepki
72
@alper koseoglu

@ender89

Hmm, o arkadaş ben oluyorum galiba.

Ne yazık ki LHM Plus hala şişesinde duruyor. LX'lerimin bakımını yaparken bu hidroliği kullanmayı planlıyordum fakat yeni aldığım XT'leri kullanmaya başladım, LX'leri de satışa çıkaracağım için hidrolik değişimini orijinal Shimano ile yapmaya karar verdim.

XT'lerin de önümüzdeki iki yıl boyunca hidrolik değişimine ihtiyaç duyacağını sanmıyorum. Onun için LHM Plus uzunca bir süre yatacak gibi görünüyor. Bu malzemenin sorunsuz kullanılabileceğine inancım hala tam, ama daha uygulama fırsatı bulamadığım için kimseye öneremiyorum.

Bostancı-Kadıköy civarında olup da denemek isteyenlere 50-100ml civarında verebilirim.

Tepki
19
Hocam selam,

Bebek yağı kullanarak iyi yapmışsın en azından DOT yağlardan koymadığın için sıkıntı olmaz. DOT yağlar sentetik esaslı olduğundan fren merkezine zarar verirdi. Shimano yağlar hem pahalı hemde bulunmuyor bu yağ yerine Castrol Fork Mineral oil kullanabilirsin. Hiçbir sıkıntı yaşamazsın.

kolay gelsin

• Beğen
Tepkiler: Kadir İLBAY

enderyigit89

Daimi Üye
Tepki
98
valla bayadır kullanıyorum ilk bir kaç dakika problem yaratıyor ama sonra mükenmel oluyorlar :D gerçi hala tavsiye etmiyorum ama zorda kalınırsa gönül rahatlığıyla koyulabilir.

ahmet centeli

Aktif Üye
Tepki
159
bu gun bende dot4 koydum şimano slx' e sonra forumda okudum bu açtığın konuyu hemen boşaltttım dot 4 yerine bebe yağı deniycem ama sadece hafta sonu için pazartesi orjinal yağını koycam inş sorun olmaz deneyimlerimi yazarım

enderyigit89

Daimi Üye
Tepki
98
@ahmet centeli

naptın gardaş dot konurmu sahimanoya yaw:D dağıtcan contaları valla moral bozmak gibi olmasın ama bir kaç saat durmuş olması bile bence etkilemiştir. kontrollu ol;)

Tepki
19
Shimano fren grubu için hidrolik yağ araştırması yaptım ve malesef bisikletçilerde de mineral oil bulamadım. Dot ürünleri sentetik esaslı olduğundan mineral esaslı yerlerde kullandığınızda fren merkezi arıza görecektir. Castrol Fork oil motsiklet fren ve amortisör yağını buldum fakat bu ürün de kaldırılmış. Kadosan oto sanayiye gittim ve orada frenciler yağcılar ve amortisörcüler ile görüştüm malesef hepsi bir haberler. arabalarımızı da yağdan haberi olmayan kişilere tamir ve bakım ettiriyoruz. Bir yağcıya girdim ve mineral yağ sordum tabiki bilmiyor. Raftaki yağları kendim incelemeye başladım TOTAL LHM mineral oil diye bir yağ buldum. Mineral esaslı citroen marka arabaların fren yağı imiş. hemen satın aldım. 1 LT yağ 25 TL. Şuan bu yağı kullanıyorum ve bir sorun yaşamadım. Mineral esaslı yağ arayan arkadaşlar bu yağı kullanabilir.

• Beğen
Tepkiler: Kadir İLBAY

enderyigit89

Daimi Üye
Tepki
98
ewt total i bir arkadaş daha önermişti oda kullanıyor ve sorun yaşamıyormuş,
yinede orjinal yağı bulursanız onu kullanın, her ne kadar bebek yağı kadar performans sağlamasada iyidir shimano :D

hüseyin karakurt

Aktif Üye
Tepki
107
bebek yağının son durumunu merak ediyorum bu konu benimde ilgimi çekiyor. Bebek yağı olmasada total lhm işe yarar diye düşünüyorum shimano tek el olduğu için fyatı yüksek veriyor fakat yermi bunu anadolu çocuğu :) Shimanoya selam bebe yağına devam :)

ahmet centeli

Aktif Üye
Tepki
159
@hüseyin karakurt

gayet sorunsuz işlemekte gelen yağ bebe yağı biraz daha yoğun fakat sorunsuz ama orjinal orjinaldir eminim çok arge araştırmasından geçipte mineral oil demiştir üreticiler selamlar

M.Cilasun Bayülgen

Daimi Üye
Tepki
254
Arkadaşlar otomotiv sektörü haricinde piyasada shimanoya alternatif en az iki tane daha mineral yağ var... Motorex ve maguranın yağları, fiyatları da erdoğanlar bisiklette sırasıyla 11 ve 9 EU.

• Beğen
Tepkiler: hüseyin karakurt

mechanics

Aktif Üye
Tepki
31
Ben maşa için SAE 10W Castrol Fork Oil'in yarım litresini 10TL'ye aldım Ankara Şaşmaz oto sanayinden. Şansıma ilk girdiğim dükkanda (aynı zamanda arabam için sürekli yağ aldığım yer) oranın sahibi (veya çalışanı) olan ve eski lisanslı bisikletçi Kağan Bey'le karşılaştık. Kendisi çok yardımcı oldu. Fork Oil Shimano fren için kullanılabiliyorsa Ankara Şaşmaz Oto Sanayi Şah Makina'dan temin edebilirsiniz. Belki fren için de uygun yağ vardır ellerinde.

• Beğen
Tepkiler: hüseyin karakurt