Arkadaşlar Fikir katlılarınız Önemli!!

ozan rusan

Üye
Tepki
2
Selam arkadaşlar önemli bir konu hakkında bisiklet sürücülerinin fikirlerini almak isterim.Rayka Design olarak Bisiklet Parkı tasarlamayı ve bunu parklara taşımayı düşünüyoruz.. tasarım bir yana sizden fikir almak istediğim şeyler mesela sizin için parkta olması gereken şey nedir.. bizde bir bisiklet sürücüsü olarak bisikletlerimizin tekerlekleri için pompa yada su mataramızı doldurabiliceğimiz ufak bir su sistemi yada ufak işlermler için anahtar v.b aletlerin bulundugu gibi bölümlerin oldugu bir İstasyon kurma peşindeyiz.. yada kapalı olması gerekebilir . isteyen haftalarca bisikletini orada bırakmalı gibi.. sizin kullanıcı olarak fikirleriniz bu anlamda önemli ..

Scudo

OMER AYYILDIZ

Daimi Üye
Tepki
211
Bisiklet otoparkı bence pek tutmaz.

Çünkü insanlar bu tip yerlere bisikletleriyle geliyorlar giderken yürümeyi tercih etmezler doğal olarak. En fazla civardaki yakın kişiler bırakabilir.

Bunun dışında konum önemli, öyle afedersiniz ama it kopuğun geleceği bi yer olursa bu işi yapanları da engelleyecektir bu açıdan güvenlik önemli.

Ortamın ferah olması da önemli.

Eğer büyük bir kompleks düşünülüyorsa buralara kiraya verilebilecek bisiklet dükkanları olabilir. İnsanlar hem eğlenirler hemde ihtiyaçlarını karşılarlar.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. ;)

Mehmet Ergene

Forum Demirbaşı
Tepki
198
bisiklet parkı kullanışlı olur mu bilmiyorum ama ufak tefek tamirat için gerekli olan aletlerin bulunması çok iyi olur. tabi bu şeylere birileri göz kulak olacak mı yoksa başı boş mu duracak... başı boş durursa birileri gelir hacılar onları :D

Arda Yavas

Üye
Tepki
39
tren istasyonlari, otogarlar vb yerlere cok yakin ve tercihen yeraltinda olursa enfes olur.

2-3 bisiklet kitleme koridorunda bir yere sabitlenmis pompa ya da kat basina 1 kompresor olabilir.

boyle yerlere ihtiyac duyulacak kadar fazla sayida bisikletcimiz olsa en guzeli olur tabi :D

A.Kadir Ünal

Forum Demirbaşı
Tepki
187
Proje için sizi tebrik ediyorum.
Kahve makinelerini biliyorsunuz,Parayı atıp ordan istediğiniz şeyi size veriyor. Bu sistem her bir bisiklet malzemesi ve gereksinimi için geçerli olursa çok daha pratik ve kullanışlı olucaktır.Bi çeşit bankamatik gibi. Mesela alyan seti istiyorum alyan setini bana verecek parayı atınca,fakat bununda bi güvenliği olması lazım alyan setinin çalınmaması için. Malum türkiye koşulları. Bankamatikleri biliyorsunuz belli bir yerlerde olur. Mesela "Bikematik"leride Gezilebilecek mesire yerlerinde, şehirler arası uzun yollarda(petrol içinde),dahada uzatılabilir.Yani Bu bi çeşit bisiklet petrol ofisi olucaktır. Bisikletçinin hiç olmassa yükünü hafifletecektir.

Derin Öz

Üye
Tepki
50
Şehirde Kısa - uzun turlar düzenleniyor. Bu turların güzergahında otobüs mola yerleri gibi noktalarda hizmet verebilir Yada başlangıç bitiş noktalarında olabilir. Yiyecek, ihtiyaç, Tamir yedek parça gibi hizmetler verebilir. Belki Egitim Merkezi olarak düşünülebilir. Arazi sürüş teknikleri vb gibi...

ozan rusan

Üye
Tepki
2
arkadaşlar cevapların hepsini okuyorum hepsi yardımcı olucaktır bize teşekkürediyorum.

Mehmet Ergene

Forum Demirbaşı
Tepki
198
hocam bu sistem insanlı mı olacak insansız mı onu söyleseniz de ona göre fikirler üretsek...

ozan rusan

Üye
Tepki
2
insansız olucak bisikletlerin ve sürücülerin temel ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik ufak bir istasyon var kafamızda..büyük firmaların önerileriyle yaptıgımız için şehrin park bölümlerinde olmasını amaçlıyoruz. aslında kullanım alanı çoğalırsa bisiklet kullanımında çoğalıcağını düşünüyoruz

mustafa akman

Forum Bağımlısı
Tepki
3.632
insansız olması bence uygun değil
şehirde binlerce büfe var
halk ekmek var
bunun gibi
büfedeki kişinin emaneti altında
alet edevat
pompa
basit birkaç yedek parça olabilir

bence en önemli
güvenlik / emanet
bisikleti park edip otobüse atlayıp işini gör ve geri gel
bisikletine tekrar bin.
bu sağlanabilirse süper olur

bisikletlerin otobüs duraklarındaki parklarının kullanılmamasının sebebi güvenliktir.

böyle bir düşüncenin olması bile bir aşamdır türkiye için

bir sonra
kimbilir neler olur

Kolay gelsin

Cem Özkeser

Aktif Üye
Tepki
21
Bisiklet
Diğer
Bisiklet parklarının kullanışlı/gerekli olabileceği yerler, bisikletiniz için bina içerisi ya da güvenli bir yer bulamadığınız yerlerdir. Bisiklet sahipleri genellikle evlerine koyarlar ancak benim gibi yurtta kalan biriyseniz bisikletinizi kavga etmeden içeri sokamazsınız :D ODTÜ kampüsünde her köşede bisiklet parkı denen demir borulardan ibaret yerler vardır ancak güvenip bırakamazsınız, sürekli hırsızlık olur. Bu yüzden bisiklet parkı kullanacaksam eğer, bir numaralı beklentim güvenliğin iyi sağlanmış olmasıdır. Aklım bisikletimde kalmadan emanet edebileceğim bir yer olmalıdır. İkinci olarak da, yoğun sıcak/güneş veya yağmur gibi koşullara karşı koruyabilmesini isterim.

ozan rusan

Üye
Tepki
2
insansız olucak derken yani park alanına ait görevlilerin bakımı altında olucaktır ispark gibi yerlerde olabilir.

Ekrem Erten

Daimi Üye
Tepki
244
Bisiklet
Sedona
İspark görevlilerinin olduğu, sık kullanılan metrobüs ve metro duraklarına yapılabilir bence de. İspark görevlisi bisiklet parkından da sorumlu olur ve kollar. Kilitleri kesmeye, tekeri veya seleyi çalmaya çalışan olursa yakalar ve sele borusunu... Pompa, su gibi zaten mecburen yanımızda taşıdığımız şeylere gerek yok bence, güvenliğin sıkı olması yetecektir. Tabi bir de ücretsiz veya en fazla 1 tl olması. :)

Ekrem Erten

Daimi Üye
Tepki
244
Bisiklet
Sedona
Anahtarı görevlide bulunan, kapalı kulübe gibi bir yer gayet güvenli olabilir.
Hem güneşten ve yağmurdan da korunmuş olur.

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
Şahısların sık gittiği merkezlerde bisikleti bırakıp alışveriş , bir şeyler yiyip içme belki sinema gibi faliyetleri yapabilmeleri güzel olur. Böylece bisikletle ulaşım cazip hale gelir. Hatta bu parkların çevresinde bisikletçilerin bir birlerine rastlama sohbet imkanlarıda çoğalır. İzmir konak meydanı, Fuar çevresi, karşıyaka vapur iskelesi civarı Bu tip yerler için çok uygun olur. İstanbul Taksim , kadıköy sahil vs . tabi İstanbulda çok yer var.

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
herkes adına konuşamam tabi ama şahsen pompa, lastik gibi malzemeler en amatörümüzde bile var... mesela ben... bunları taşımak, lastiğim patladığında kendim değiştirebilmek veya tamir edebilmek, mutluluk veren kısımlar... bunların alış verişini ise güvendiğim tanıdığım bi bisikletçiden yapmayı terdih ederim... başkasından ya da bi makineden çok mecbur kalmadıkça almam...

bisikletimi hiçbi yere de emanet etmek istemem... ne zaman nerede bisiklete binmek isteyeceğimi ben bile bilmiyorum... o yüzden bi araç arkası aparatı aldım, sanırım bi bisiklet parkını kullandığımdan çok daha fazla kullanırıım...

bisikleti ciddi bir ulaşım aracı olarak kullanmıyorum. yalnız şunu da belirtmeliyim, eğer merkezi yerlerde (ankara için, kızılay-ulus-bahçeli, tunalı gibi) güvenebileceğim ve gerçekten ucuz bisiklet parkı bulursam, yavaş yavaş ulaşım aracı olarak kullanmaya başlama ihtimalim az diil...

yine de en fazla ayla 3-4 kere kullanırım tahminimce... benim ok diyceğim fiyata da o bisiklet parkı yaşayamaz zaten :S

ben kimmiyim... sıradan bisikletçi... yani, AMAN DİKKAT, ÇOĞUNLUĞU temsil ediyo olabilirim :S