Arka vites yamuldu

Tepki
7
adı arka vites olarak geçiyor sanırım, arka tekerdeki vitesin atmasını sağlayan çizmeye benzeyen uzun parça. nasıl oldu bilmiyorum ama bu yamulmuş, vitesi 1 veya 2'ye düşürünce jant teline sıkışıp tekeri kilitliyor.
kontrol ettiğimde o parçanın hafif sallandığını gördüm, belkide olması gereken öyledir ama sıkılacak bir vidada göremedim parçaların çoğu perçemli.

ingiliz anahtarıyla sıkıştırıp düzeltmeyi denedim ama başarılı olamadım, belkide kendisi düz ama vidası falan gevşediği için yamuk duruyor bilemedim şimdi.

sizce sorun nedir? neden böyle bir şey olabilir, tamiri mümkünmü? teşekkürler.

Scudo

Yunus YILMAZ

Forum Bağımlısı
Tepki
604
Benimde çok çok eskiden başıma gelmişti bu olay.
Kimi yerlerde arka kaydıraç diye söylenir.
kimi yerlerde arka aktarıcı denir.
sizin arka kaydıracınız büyük ihtimalle yamulmuş ve dediğiniz üzere yamukluktan dolayı en üst dişliye gelice tekere girip kilitliyor bisikletin tekerini.
büyük ihtimal ile arka kaydıracınızı değiştirmeniz gerekecektir.Tamirinden anlamıyorsanız eğer bir bisikletçiye götürmenizde fayda var.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
Aktarıcının bacağı eğilmiş olabilir kadro kulağı eğilmiş olabilir resimlerseniz daha faydalı şeyler yazabiliriz tarife göre kesin bir şey söylemek zor.

tolga1976

Forum Bağımlısı
Tepki
2.380
@ferhat köse

Keşke bir fotoğrafını görebilseydik..

Tepki
7
evet foto koyacağım fakat şuan tekeri çıkardığım için çektiğim fotodan pek anlaşılmaz. yorumlarınız için teşekkür ederim 1-2 güne fotoğrafı ekleyeceğim.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
@tolga dedeoğlu

Tekeri çıkartman sorund eğil arkadan ve yandan yakın ve yüksek çözünürlüklü resim koyarsan yardımcı olmaya çalışırız.Olmadı Eskişehirdeymişsin müsait zamanda buluşuruz yine yardımcı olabilirim. akord sorunun da varmış fazla bozmadıysan ayak üstü düzeltebilirim.Çok bozuk ise sehpam yok o yüzden mecburen bisikletçiye 5 lira vereceksin :)

• Beğen
Tepkiler: tolga dedeoğlu
Tepki
7
@ferhat köse

sorduğum 1-2 bisikletçi akord ayarı için 15 liradan bahsetti. 5 veya 8 liraya bilmiyorum bulabilirmiyim. Aslında ayaküstü yapılabilecek birşey sanıyorum çünkü eski janta nazaran çok daha az yamuk. eskisi düzeltilemediği için yenisi alındı.

yarın müsaitseniz bulunduğunuz yere gelebilirim, yardımcı olursanız gerçekten çok makbule geçer. bende karşılığında sizin için yurtdışındaki anlaşmalı olduğum firmalardan bisiklet aksesuarı getirtebilirim.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
@tolga dedeoğlu

Dostum birşey karşılığında yapmıyorum :) burası forum paylaşım yeri, yardımcı olma yeri sen daha bu forumda yenisin sende tanıyacaksın hepimizi.05055201029 telefon numaram bır cagrı yada mesaj atarsan mesaj daha makbule gecer bırde evın ne tarafta söylersen carsıya ındıgım yada sızın o tarafta işim oldugu zaman muhtemelen hafta sonu yarın kesin gecerım yanımda akord anahtarı ıle gelır hallederım.Ama söylediğim gibi cok bozuksa akord sehpasına koymadan toparlanmaz.5 liraya akord ayarı yapan yeride şimdi özelden yazıyorum reklam olmasın benım Eskişehirde el işçiliğine güvendiğim tek insandır.

Tepki
7
@ferhat köse

evet mesajınızı gördüm yarın bahsettiğiniz yere gideceğim. yardımlarınız için çok teşekkür ederim tekrar görüşmek üzere.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
@tolga dedeoğlu

Rica ederim sorun değil herhangi bir konuda sorununuz olursa elimden geldiğince dilim döndüğünce yardım etmeye çalışırım.bende bu şekilde dostlardan öğrendim yine öğreterek dost kazanmaya devam ediyoruz.Forumdaki atölyemiz kısımlarını özellikle sabit konularıda okumanı tavsiye ederim çok faydalı bilgiler edineceksin.

• Beğen
Tepkiler: tolga dedeoğlu

Superevo

Daimi Üye
Tepki
339
İsim
Arif
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
arka vitesin parçalarını söküp kendin düzeltebilirsin, yapamazsan bisikletçi kolayca yapabilecektir.

SEYYAH OZİ

Daimi Üye
Tepki
654
İsim
Özkan
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@yavz0r
Mantıklı

Zincir sıkıştıysa muhtemelen attırıcı yamulmuşdur. Ama kadro kulağına bakmak kimsenin aklına gelmez genelde kadro kulağını mutlaka kontrol edin

Tepki
0
İsim
Ömer KÖKSAL
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Arkadaslar benimde kron xc 150 hd 26 jant var dün arka aktariciya birsey oldu vites degistiriken lastik kitledi bisikletci arka aktarici degiscek dedi yapilma ihtimali varmi 20200723_213922.jpgresimde cok belli olmuyor ama yarin detayli resim atcam

Oklüzal Builder

bisiklet
Tepki
1.843
İsim
İsa
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
8 li vitese 7 li tourney takan arkadaşımın bisiklete bindim. Vitesi 1 e attım limit ayarını yapmamış janta girdi bacak yamuldu. Çocuk bisikletten anlamıyor benim ise 2 yılda 4000km bisiklet tecrübem var sınava rağmen. Neden sadece bilenlerin başına geliyor böyle şeyler parasını da ben vericem galiba

Yusufclp

Forum Bağımlısı
Tepki
746
İsim
Yusuf C.
Bisiklet
Dahon
8 li vitese 7 li tourney takan arkadaşımın bisiklete bindim. Vitesi 1 e attım limit ayarını yapmamış janta girdi bacak yamuldu. Çocuk bisikletten anlamıyor benim ise 2 yılda 4000km bisiklet tecrübem var sınava rağmen. Neden sadece bilenlerin başına geliyor böyle şeyler parasını da ben vericem galiba
Bilmek ile alaklı değil bu aslında. Genellikle aşırı özgüven hata doğurur. Her konu için geçerli. Sizinki biraz da şanssızlık olmuş.

Oklüzal Builder

bisiklet
Tepki
1.843
İsim
İsa
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bilmek ile alaklı değil bu aslında. Genellikle aşırı özgüven hata doğurur. Her konu için geçerli. Sizinki biraz da şanssızlık olmuş.
özgüvenli de değildi hareletim sadece vitesi 1 e attım da evet şansızlık bence de :D

Tepki
35
İsim
Faruk
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Diğer
ben de tam şimdi benzer bir şeyle karşılaştım ikinci el bisiklet bakarken. şuna 500 isteyip 50 lira masrafı var diyorlar, pazarlıkla 400e kadar iniyorlar, yaptır getir fazlasını veririm diyorum, zamanım yok diyor, yaptırsam kendim binerim diyor, kadro boyu da bilmiyor, e benim de zamanım yok zaten, hem güvenemedim de. zincir janta mı ne girmiş, arka aktarıcıyı geri atmış ama neyi var bilinmiyor. ne dersiniz? bike bu175151997_10223382022031822_8261048820417486979_n.jpg