Arka Vites Uyumu (7 liğe 8 yada 9 uyar mı?) Kron XC 250

Göktuğ ÖZEL

Aktif Üye
Tepki
48
Merhabalar Ben Kron XC 250 (21 Vites) sahibiyim.. Geçen aylarda daha öncesinde hasar gören arka aktarıcım kırıldı ve tamamen kullanılmaz hale geldi. Ben de yeni bir aktarıcı almak istiyorum ancak geleceğe yönelik bir seçim olsun diye düşünüyorum. Yani 8 lik yada 9 luk alıp maddi yönden rahatladığım zaman dişli ve vites kollarını da değiştireceğim. Ancak şimdi benim 7 dişli üzerine takmaktan başka çarem yok. :( Almak istediğim Aktarıcı Shimano Alivio Ancak benim arka dişlim 7 lik iken bu almak istediğim aktarıcılar 8 ve 9 luk. Bu Aktarıcılar benim dişli ve Vites kollarına uyar mı? Seçtiğim 3 Aktarıcı var ve ben aralarındaki farkı da bilmiyorum..

Seçtiğim ürünlerin detay ve resimleri için Linkleri veriyorum:
(link)
(link)
(link)

Sonuç:
1- Bu Aktarıcıların Hangisi benim bisikletime uayar?
2- Vites kolları uyumsuzluk çıkarır mı?
Not: Bisikletim ile genelde uzun yok yapıyorum ve hangi aktarıcı uzun yol için daha idealdir bilmiyorum.. Farklı model önerilerine açığım ancak mümkünse 60 tl yi geçmemeli :)

Yardım ve önerileriniz için şimdiden çok teşekkür ederim

Scudo

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.080
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
7 li dişliye 8-9 lu arka attırıcı kullanabilirsin sorun olmaz vites geçişlerinde, bir ihtimal zincirin kalın olduğu için 9 lu attırıcının dişlilerini erken yiyebilir, ondan da emin değilim.

• Beğen
Tepkiler: Göktuğ ÖZEL

halil fatih akbaş

Forum Bağımlısı
Tepki
274
Bisiklet
Specialized
bence shimano altus'un aktarıcısı işini görür alivio'yu 8-9'lu sisteme geçerken alırsın

• Beğen
Tepkiler: Göktuğ ÖZEL

Göktuğ ÖZEL

Aktif Üye
Tepki
48
@Eser Sevinç

Teşekkürler biraz olsun aydınlandım.. Ancak zincir kalın derken 8-9 luların kullanıldığı zincir daha mı ince? peki ince bir de zincir alsam sorun çözülür mü?

Göktuğ ÖZEL

Aktif Üye
Tepki
48
Öneriniz için çokk teşekkür ederim :) ya ben açıkçası öğrenci olduğum için =) sonradan değiştirmeler zor olur hani ileri dönük almak istememin sebebi de bu... yani benim bisiklete ve bütçeme uygun alabileceğim en iyi parçayı almalıyım ki ilerde sürekli değiştirmem gerekmesin çünkü maddi açıdan bana sıkıntı verecektir :(

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
Bisikletin orjinal zinciri duruyor nasıl olsa aynı zinciri kullanırsın,aktarıcı 8'li,ruble 7'liymiş.Aktarıcıdaki vidaları ayarlarsan zincirin fazla aşağı yukarı kaçmasını önlersin.Ama vites kolları buna uyumlumudur,vites değiştirirken sorun olur mu bilmiyorum.Benim bisikletimde sram sistem var,mesela kolları shımano yapsam arka aktarıcı bunu desteklemiyor illa aktarıcı ile uyumlu bir konsol olacak.

buğra kuddaş

Daimi Üye
Tepki
64
7'li sistemlerin zinciri daha kalındır ama bu ruble'deki dişlerin arasındaki açıklıkla daha çok ilgilidir. 7'li rubleye 8-9'lu aktarıcı takılırsa zincirle iligli bir sorun olmaz. Ancak şöyle bir şey var: 9'lu aktarıcının hareket alanını sınırlayan vidalar bir zaman sonra gevşiyor illa ki (lx aktarıcı 8'li ruble ile kullanıyorum) yani sadece 9'lu aktarıcıya özgü bir sorun değil bu. Zaman, titreşim falan...sonuçta bu vidalar aktarıcının içindeki yayın hareket kabiliyetini düzenliyor ve vidalar sıkıldığında sürekli yayın baskısıyla karşı karşıya kalıyorlar.

sonuç olarak, 7'li ruble için 9'lu aktarıcı kullanabilirsiniz ama sıklıkla ayar sorunu yaşarsınız. üstelik bu ayar vitesin konumu değil hareket mesafesi ile ilgili olacağından görece uzun sürede düzeltilebilecektir. En iyisi, 8'li bir aktarıcı kullanmanız ya da arka göbeği değiştirip 8'li rubleyle 9'lu aktarıcı kullanmanız olacaktır.

ek olarak, vites kollarında bir sıkıntı olmaz tabii eğer hem aktarıcı hem de vites kolu aynı markaysa.

YSGF

Üye
Tepki
19
İsim
YUSUF EMRE TERZİOĞLU
Bisiklet
Diğer
arkadaşlar ben cr race 012 almak istiyorum bu bisiklete 8li ruble ve claris arka aktarıcı teksam vites kollaro çalışırmı

Bisiklet sever 93

Pejocu genç :-)
Tepki
514
İsim
Mert
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Vites kollarında sağdece 7 vites olduğu için 8. vitesi kullanamazsın artı uymama olasılığı çok yüksek

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

YSGF

Üye
Tepki
19
İsim
YUSUF EMRE TERZİOĞLU
Bisiklet
Diğer
peki 7li 11-32 kaset kullanabilirmiyim

darkdream

Daimi Üye
Tepki
322
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kaset mi vidalı mı? Vidalı 14-28 oluyor genelde. Kaset sistemlerde 11'e kadar iniyor.
Tz=Vidalı
Cs=Kaset

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

YSGF

Üye
Tepki
19
İsim
YUSUF EMRE TERZİOĞLU
Bisiklet
Diğer
tz

li bisiklete cs takılırmı

Harun.

Yaşam boyu bisikletçi
Tepki
908
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
8'li Tourney vidalı mı kaset mi arkadaşlar?

Fark11

Üye
Tepki
33
İsim
Faruk
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
- Deore xt 10 arka aktarıcı ve deore 10 lu vites kolu kullanıyorum. Satışa çıkardığım 9 lu deore xt arka aktarıcı ve deore 9 lu vites kolu da var.
- 8 li ruble (mega rande) ve 8s zincire geçmek istiyorum bir süre sonra. 10 lu veya 9 lu vites sistemini 8 li ruble ve zincir ile kullanabilirmiyim?

Aybek Cihan

Forum Bağımsızı
Tepki
2.867
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
- Deore xt 10 arka aktarıcı ve deore 10 lu vites kolu kullanıyorum. Satışa çıkardığım 9 lu deore xt arka aktarıcı ve deore 9 lu vites kolu da var.
- 8 li ruble (mega rande) ve 8s zincire geçmek istiyorum bir süre sonra. 10 lu veya 9 lu vites sistemini 8 li ruble ve zincir ile kullanabilirmiyim?
Model numarası olmadan net konuşamıyorum ancak 10 vitesli mtb aktarma organları yalnızca kendi içinde uyumlu. Shimano 9'lu arka aktarıcılar ise 6,7,8 ve 9 vitesli Shimano kollarla çalışabiliyor. Hatta eski 10'lu yol aktarıcıları da bu gruba dahil. Şimdilerde bulunmuyor ama 10'lu Ultegra arka aktarıcıyı Claris bisiklete takıp kullanabiliyordunuz. Ben de 3x7 vitesli bisiklette 9 vitesli RD-M592 Deore arka aktarıcısını sorunsuz kullandım. Herneyse, 9'lu arka aktarıcıyı, 8 vites bisiklete monte edecekseniz 8'li Shimano vites kolu lazım. 10 vites için de bir tablo ekleyeyim. Her seri yok ama genel bir fikir verir;

Screenshot 2024-02-25 at 10-46-01 2023-2024 SHIMANO Product Information Web.png

• Beğen
Tepkiler: Fark11 ve MAERKEK

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.736
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
9'lu arka attırıcı 8'li sistemde kullanılabilir; Tiagra 4700 hariç 10'lu Shimano yol modelleri 8'li sistemde kullanılabilir, MTB grubu modeller kullanılamaz.
10'lu ya da 9'lu kol 8'li sistemde kullanılamaz.

7-8-9'lu arka attırıcılarda vites oranı aynı, 1.7. O yüzden birbiriyle uyumlu.
8'li kolun tel çekme miktarı vites başına 2.8 mm. Bu miktar attırıcının her bir dişlinin altına gelebilmesi için gerekli miktar. 9'lu kol 2.5 mm çekiyor, hareket kısa kalıyor.

(link)

• Beğen
Tepkiler: Fark11 ve MAERKEK

Fark11

Üye
Tepki
33
İsim
Faruk
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Cevaplar için teşekkür ediyorum. 9 lu M772 ye uygun 8 li vites kolu ne tavsiye edersiniz. M590 tipi iki kollu ( çek it sistem ) kullanımı kolay uyumlu bir model tavsiyeniz var mı.

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.736
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Cevaplar için teşekkür ediyorum. 9 lu M772 ye uygun 8 li vites kolu ne tavsiye edersiniz. M590 tipi iki kollu ( çek it sistem ) kullanımı kolay uyumlu bir model tavsiyeniz var mı.
(link)

• Beğen
Tepkiler: Fark11