Arka aktarıcıda Ters&düz yay arsındaki farklar

reha genç

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Merhabalar arka aktarıcılarda ters ve düz yaylı modeller arasında avantaj dez avantaj olarak bakarsak ne gibi farklılıklar var.Sanıyorum vites kollarının +/- leri farklılaşıyor.Bunun dışında bir bilgim yok bilen arkadaşlar aydınlatırsa sevinirim...Benim duyumlarım Ters yayın daha iyi çalıştığı yönünde...Teşekkürler.

Scudo

fatihgüven

Forum Bağımlısı
Tepki
807
Ben 2sini de denedim, çalışma yönünden başka bir fark yok sanırım, geçişlerde bi değişiklik olmadı :)

Semican Baydur

Forum Bağımlısı
Tepki
464
Evet bencede bir değişiklik yok yalnız daha hızlı düşürme ve yükseltme farkı var ters de yüksektmek hızlı düşürmek yavaş düzde düşürmek hızlı yükseltmek yavaş bana göre biraz karışık oldu ama :D

ByAtilla

Aktif Üye
Tepki
78
Bende merak ettim bu konuyu daha açıklayıcı anlatabilecek olan varmı bu olayı ?

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
Dün itibariyle bende ters yay arka arttırıcıya sahip oldum şimdilik el alışkanlığı dışında bır degısıklık hıssetmedım ama bilimsel olarak faydaları ve zararları varsa öğrenmek ısterım.Şimdiden teşekkürler diyeyim bilgi verecek arkadaşlar için.

Genar Batur

Forum Bağımlısı
Tepki
254
Bisiklet
Mosso
açıkçası pek bir fark yok. bende her ikisini kullandım. ama ters yay için şöylede denebilir, mesela tırmanıyosunuz iyice zorlandınız ve vitesi düşürmeniz gerekiyor hiç zorlanmıyor vites daha düşük vitese sorunsuz geçiyor, ama düz yayda vites ayarınız iyi değilse zorlanmadan dolayı vites geçişi olmayabiliyor, birde diğer taraftan düşünürsek ters yay viteslerin shadow seçeneği yok olsa ben ters yay shadow kullanırdım. normal konvansiyonel olunca da pek bir artısı olmuyor diğerine göre insan almışken shadow olsun istiyor. çünkü shadow olunca vites geçişleri çok iyileştiriyor.

• Beğen
Tepkiler: Ferhat Köse

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
dostum shadow diye aratırsan daha detaylı bilgiye ulaşırsın ama kısaca söyleyim aktarıcı bıraz daha geride ve içeride duruyor yani altta ve dışta değil buda dış darbelerden koruyor ayrıca yay sistemi daha sert ve vıtes aralıkları kısa buda cok daha net vıtes geçişleri sağlıyor.Bu arada ters yaylı aktarıcı ıle bu sabah 10 km lık mesaı guzergahını geldım ilk izlenimim arkadaşlarında söylediği gibi tırmanışlarda vites değişiklikleri çok daha rahat çünki teli serbest bırakırken büyük dişliye geçiyor teli gerdirirken değil buda üst dişliye geçişleri cok tatlı yapıyor.

M.Cilasun Bayülgen

Daimi Üye
Tepki
254
Selamlar,

Ben de hep derdim niye herkes ters yay kullanmıyor, acaba sadece bana mı rahat geliyor diye... 4-5 yıldır ters yaylı xt kullanmaktaydım yakın zamanda xt shadowa geçtim umarım pişman olmam... Arkadaşların da dediği gibi ters yayda rapid fire vites kolunun fonksiyonları ters çalışıyor...

Sebebini bilmesemde bir de ekleme yapayım, shimano rapidfire vites kollarına düz yay, dual control kollara ise ters yay öneriyor...

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Ters yaylı arka aktarıcılar sadece dual kontrol kolların doğru çalışması için tasarlanmıştır... Bunun dışında çalışmasında psikolojik olan farktan başka bir fark yok...

Ama Shadow sistem ile klasik sistem arasında ise farklar var çok belirgin şekilde...

Shadow sistemde yay daha sert ve vites kadronun içine doğru yerleşik olduğu için darbelere karşı daha korumalı... Daha sert yay daha hızlı ve kesin vites geçişleri var...

Fakat vites geçişleri daha kısa değil ama yayın sert olmasından dolayı daha hızlı geçişler oluyor yoksa Shimanonun 1:2 tel çekme sistemi devam ediyor...