Arka aktarıcı değiştirme yapabilir miyim?

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
@semih_07 ucu de ayni urun. Hepsi sgs yani uzun kafes kullaniyor. Biri sgsl yazmis ama ayni sey, sgs zaten l(long) demek

• Beğen
Tepkiler: semih_07
Scudo

semih_07

Aktif Üye
Tepki
52
Bisiklet
Sedona
@rkurtcu komple aktarıcıyı değiştirmeyi düşünüyorum ama yeniyi takarken sorun yaşar mıyım? Ayarını yapabilir miyim ondan emin değilim ama deneyeceğim yine de, olmadı servise götürüp taktırırım artık.

@Serkan Mıstınoğlu o sgs, sgsl nedir acaba diye soracaktım yazmayı unuttum sen cevaplamışsın zaten teşekkür ederim.bu forum olmasa ne yapardım bilmiyorum hepinize çok teşekkür ederim arkadaşlar iyi ki varsınız

• Beğen
Tepkiler: Road_Runner

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Zinciri sokecekseniz ve quick link yoksa geri takarken özel bir pim alıp takmaniz gerekir. Dolayısıyla ilk seferinde biiskletice yaptırıp izleyip ogrenmenizi tavsiye ederim.

• Beğen

darkdream

Daimi Üye
Tepki
322
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu arada kimse söylememiş ama mazot veya gaz yağı ile de zincir temizleyebilirsiniz. Wurth'e filan gerek yok, öyle çok pahalıya gelir. Ben 2 sene önce aldığım gaz yağını hala kullanıyorum. 5 TL'e almıştım. Az miktar kovaya koyuyorsunuz, zincirini bırakıyorsunuz, 15 dakikada bütün yağını, pisliğini çözüyor. Hiç olmadı tiner de olur.

Arka aktarıcıyı komple değiştirebilirsiniz bu arada, bir tane Acera alarak yola devam edebilirsiniz. Beklerim derseniz aliexpress'den 2-3 dolara jokey tekerlekleri mevcut.

semih_07

Aktif Üye
Tepki
52
Bisiklet
Sedona
@darkdream bekleyemem o kadar ya :) mart ayında zincir temizleyici sipariş verdim geçen hafta geldi daha :) aynı şey olursa çıldırırım beklemekten.mazot olayını da deneyeceğim en kısa zamanda bir zarar vermezse sorun yok hem fiyat olarakta uygun.

@Ozan k. Özür dilerim bilmediğimden soruyorum quick link dediğin nedir ? (link) Zincirin modeli şu.birde ben herşeyi kendim yapmak istiyorum birşeyler öğrenmek istiyorum yoksa en küçük şeyde servise git vs hem masraf oluyor hem birşey öğrenemiyorum.bisikletle uğraşmayı seviyorum açıkçası:)

darkdream

Daimi Üye
Tepki
322
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu arada ufak bir tavsiye daha vereyim, 5-6 TL'e ucuz yollu arka aktarıcı alıp, onun tekerleklerini kullanabilirsiniz. Örnek olarak:
(link)

Bu arada zinciri çıkartmak için zincir çıkartıcı aparata ihtiyacınız var. o da 10-15 TL bir şeydir.

• Beğen

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
İçi boş gibi görünen tek parça bakla. Bu bakla sabit pimlidir ve o pimi çıkarmadan pimin geçtiği yerden pense yardımıyla çıkarırsınız böylece zinciri çabucak çözmüş olursunuz.

Quick link yoksa zincir sökme aleti ve shimano marka pim almanız gerekecek. Nasıl takacaginizi YouTube'dan arayabilirsiniz, bolca video var.

• Beğen

semih_07

Aktif Üye
Tepki
52
Bisiklet
Sedona
Zincir sökücü olarak şu ürünleri buldum hangisini alayım sizce? (link)
(link)
Bisiklet tamiri içinde uygun fiyatlı şu ürün var alsam işimi görür mü sizce?
(link)

darkdream

Daimi Üye
Tepki
322
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
2. linktekini mutlaka edinin ama mümkünse Taiwan malı(Çin olmasın) veya kaliteli bir şey olsun. Her durumda bulunması gereken bir ekipman.

• Beğen

semih_07

Aktif Üye
Tepki
52
Bisiklet
Sedona
@darkdream yorumlardan anladığım kadarıyla bendeki zincir sanırım sökülüp takılabilecek tarzda bir zincir değil, şimdi ben bu zincir sökücüyü almalı mıyım yoksa yeni bir zincir mi alayım sizce? İyice çorba oldu kafam kusura bakmayın.

darkdream

Daimi Üye
Tepki
322
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Dikkatlice çıkartıp takabilirsiniz. Bu işlemi çok yaptım. Şu video yardımcı olur diye düşünmekteyim:

Yeni zincir de alsanız, özellikle Shimano zincirlerde bu aparat gerekebiliyor. Çünkü illa kısaltma yapılması gerekiyor.

• Beğen

EnginK.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.536
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@semih_07 Siz o zincir sökme aletini internetten sipariş edin derim ben. Zaten küçük bir şey, olmadık zamanda lazım olunca yokluğunu çok ararsınız. Sadece bu iş için değil başka zamanlarda yolda zinciriniz kopsa 5 dakikada ek yapar yolunuza devam edersiniz onun sayesinde.

• Beğen

semih_07

Aktif Üye
Tepki
52
Bisiklet
Sedona
@darkdream tamam o zaman ben şu linkteki ürünü alayım olmadı zinciri değiştiririm sonra, daha kalitelisine baktım ama bulamadım her yerde bu ürün var. (link)

alperr125

Daimi Üye
Tepki
266
İsim
Alper
Bisiklet
Merida
Eger aktariciyi doğrultup jokey disliyi değiştirecekseniz aktariciyi takarken zinciri sokmeye gerek yok nasil olsa kafesi acacaksiniz düzeltmek icin o arada disliyi takarsiniz.

Ihtiyac olan alyan anahtar muhtelif olculerde

@semih_07

• Beğen

semih_07

Aktif Üye
Tepki
52
Bisiklet
Sedona
@alperr125 aldım Artık zincir sökücü ve arka aktarıcıyı ama monte konusunda sorun yaşıyorum :) pazar günü bütün gün uğraşıcam

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.987
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@semih_07 merhaba, ben de zincir sökücü alacağım. Hangisini aldınız, memnun musunuz?

• Beğen

Şerif Feridun

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139
İsim
Şerif Feridun
Bisiklet
Carraro
@Ozan k.
Aynı pini tekrar kullanılır nereden çıkardınız özel pini??

• Beğen

darkdream

Daimi Üye
Tepki
322
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Zincir sökerken üstte gönderdiğim videoya dikkat edin, pimi kesinlikle tamamen çıkartmayın. Ayrıca aynı zincir baklasını 2. defa sökmeyin.

• Beğen

semih_07

Aktif Üye
Tepki
52
Bisiklet
Sedona
@Mustafa Zeybek (link) şu modelden aldım. zinciri çıkarma işlemi kolaydı tavsiye ederim.satıcı sağolsun paçaya takılan yağ olmasını engelleyen bantlardan da hediye göndermiş.

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Zeybek

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Şerif Feridun

aynı pin kullanma olayını kim söylediyse yalan söylemiş... asla aynı pini tekrar takmayın.
ekte ki belgeyi inceleyebilirsiniz