Araştırmam için Sensör

Egemen9

Üye
Tepki
0
Merhaba iyi günler ben yüksek lisans tez çalışmamda yapacağım bir araştırmada bisiklet ergometresi kullanacağım fakat bana pedal dönüş sayısını, hızını ve volanın dönüş sayısını ve hızını verebilecek bir cihaz ya da ne bileyim sensör gibi bir şey lazım böyle bir şey mevcut mu hiç duyan gören var mı acaba ?

Scudo

Emre Örsel

Aktif Üye
Tepki
41
İsim
Emre
Bisiklet
Salcano
Bir aletin(sensörün vb.) pedal devrini otomatik saydığını duyduğumu hatırlıyor gibiyim.

Egemen9

Üye
Tepki
0
Umarım ismini vs bir şeyini bilen birisi çıkar yurt dışında dahi olsa getirtmeyi planlıyorum.

Ercan Cebeci

Forum Demirbaşı
Tepki
251
Bisiklet
Scott
Pedal çevirme sayısını ölçen alete kadans sensörü deniliyor. Kadans sensörü olan km sayaçları işinizi görür. Diğer verileride pedal devir sayısından yola çıkarak matematiksel olarak hesaplayabilirsiniz.

Uzaklara gitmenize gerek yok. Kolayca bulabileceğiniz bir ürün

(link)

• Beğen
Tepkiler: SerkanH

Egemen9

Üye
Tepki
0
Bu aletin bildiğiniz kaliteli bir markası var mı peki ? bir de kablolu mu oluyor yoksa sensörlü mü veriyi bilgisayara aktarmam mümkün olur mu acaba

evrenozbilen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.141
İsim
Evren
Bisiklet
Scott
Aşağıdaki ürünü zamanında kullandım. Fiyat/performans için uygun bir ürün, tavsiye ederim. Projenizin acelesi yoksa (15-20 günde gelir), akıllı telefonlara (ios veya android) runtastic veya benzer programlar kurarak hız ve kadans verilerine ulaşabilirsiniz.

(link)

Umur Bora

Forum Bağımlısı
Tepki
1.930
İsim
Bora
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Okuduğunuz okulda bir motor laboratuvarı falan varsa motor devri ölçmek için kullandıkları bi alet olabilir. Yüksek lisans öğrencisi olarak ilgili bölümdeki hocalarınızdan yardım isteyebilirsiniz belki.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Kadans sensörleri pedal devrini RPM olarak ölçüyor.
Sürekli pedal çevriliyorsa eğer, toplam sayıya ulaşmak kolay. Fakat arada pedal çevrilmeyen bölümler varsa, o zaman toplam pedal çevirme sayısını bulamazsınız.

• Beğen
Tepkiler: Emrah Demirci

Kir-pi

Forum Bağımlısı
Tepki
229
Bisiklet
Cube
Arduino ile hall effect sensörle çok rahat verileri istediğin şekilde pcye aktarabilirsin.Tabi biraz c kodlama bilmekte şart arduino ile proje geliştirmek için.Eğer sadece belli süre içerisindeki verileri(Kadans,Hız) bilgisayara aktarmaksa mesele gelişmiş bisiklet saatleri işini görebilir. Fakat bu sayaç ile birlikte başka bir cihaz geliştirilecekse sayaç devresinide dediğim şekilde kendin yapman mantıklı olabilir en azından kodlamasına ve farklı sensörlere bağlı olarak farklı işler yaptırabilirsin..

• Beğen
Tepkiler: Ahmet Keçeci

Egemen9

Üye
Tepki
0
Bir test bisikletinde 30 sn boyunca durmadan son sürat pedal çevrilecek test esnasında benimde bu sensörü hem pedala hem volana yerleştirmem gerekiyor volan ivmelenmesinden dolayı test protokolünde bazı sapmalar oluyor onu belirlemek amacım o yüzden bu iki bölgeye kaç defa döndüğünü ve ne kadar hızla döndüğünü bilgisayarda görebilmem lazım, yazılımcı programcı arkadaşım var o halledebilir sanıyorum ki yazılacak programı ama tabi önce ne yazılması gerektiğini bilmesi gerek. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim araştıracağım.
-Arduino ile hall effect sensör dediğiniz bir markamı ya da program adımı nedir o acaba ?

Kir-pi

Forum Bağımlısı
Tepki
229
Bisiklet
Cube
Arduino basit bir şekilde c kodlama altyapısıyla amatör devreler geliştirmeyi sağlayan bir giriş çıkış platformudur.

Hall effect sensörler ise çevresinde manyetik kuvveti algılayan sensörlerdir.
Uygun programın yazılması ile sensörden alınan verilerle 1dk'da kaç kez geçtiği, ne kadar hızla geçtiği, ne kadar yakından geçtiği vb gibi farklı değerler hesaplanabilir.Ek sensörler veya elemanlar ile o değerleri bir lcd,led displey gibi farklı ekranlarda falanda gösterebilirsiniz.Bunun yanında zaten arduino bilgisayarada bağlı çalışabildiği için sensörlerin değerlerini direk olarak oradan okuyup kaydetmesini sağlayabilirsiniz diye düşünüyorum.

Aslında ivmelenmesinden dolayı sorun çıkıyorsa ve amacınız bu ivmelenmeyi g' veya benzer şekillerde ölçmek ise gyro sensörleri daha çok iş görür diye düşünüyorum.Hatta ikisini bir aradada kullanabilirsiniz.

Efe Yamac Yarbasi

Daimi Üye
Tepki
311
Bisiklet
Cannondale
standart bir ivmeölçer işinizi görecekmiş gibi geldi bana ama emin olamadım.

• Beğen
Tepkiler: Kir-pi

Egemen9

Üye
Tepki
0
Arkadaşlar fikirleriniz için teşekkür ederim bir kaç cihaz bulduk, Garmin edge 510 ve sigma rox 9.1 veya üstü bu cihazları kullanan arkadaşlar var mı acaba ?

Cihazların internetteki açıklamalarında kadans ortalaması ve kadans hızını ölçtüğünü yazıyor ve genel olarak bilgisayara veri atıyor ama kalp atım hızı, mesafe, hız vs gibi veriler bilgisayara atılıyor ama kadans hızı bilgisayara atılıyor mu ?(çünkü benim ilgilendiğim sadece kadans ile ilgili veriler) atılıyorsa bu veriler excel de tablo olarak mı grafik olarak mı ve ya başka bir formatta mı vs bunu öğrenmem gerekiyor ona göre alacağım kullanan arkadaşlar yazar ise sevinirim.

(link)
(link)

Egemen9

Üye
Tepki
0
Yok mu hiç bu markaları kullanan arkadaşlar bana bir örnek gösterebilecek ?

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.377
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@Egemen9

Garmin dosyaları tcx formatında atıyor. Bunları XML veya CSV dosyasına çevirip, oradan excel'e aktarabilirsiniz.

ekleme:
Hatta bu da örneği olsun ;)
Bu sabah işe giderken kaydettiğim sürüşün Excel'i;
Untitled-1.jpg

Tepki
3
Suunta ambit 3 e uygun kadans sensörü var mıdır? Suuntonun sitesinde kendi sensörlerinin üretimden kalktığı yazıyor.

Ahmet Onur Çakmak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.562
@İbrahim Ersoy
Yanilmiyorsam ambit3 bluetooth smart kullaniyor. Bt smart olan her sensör uyumlu olacaktir.