Aranıza yeni katıldım, yardım istiyorum.

ufukzeybek

Üye
Tepki
13
İsim
Ufuk Zeybek
Bisiklet
Bianchi
Ben de yeni başladım. İlk gün 26 km sürüş yaptım.( sadece bisikletim ve bendim mesafeyi de Google earthden hesapladım) Ama oturma bölgemde oluşan acı nedeniyle hemen tayt aldım. İçlik olan taytlardan aldım. İç çamaşırı yerine giyip üzerine şort giyiyorum. Kilolu olduğum için(95 kg) tayt yakışmadığından bu yola başvurdum. Zayıflarsam direk normal tayt alırım zira karşımdan gelen bisikletlilere çok özeniyorum. Taytla beraber kask, kilometre saati, pompa ve yama takımı da aldım ve 2. binişimde(yani dün) 49 km yaptım. Dün tayt kullanmama rağmen bugün bisiklete binemedim acıdan. Sele kılıfı da almalı mıyım acaba diye düşünüyorum. Yoksa bine bine alışacak mı vücut?

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato
Scudo

hardnrocker

Aktif Üye
Tepki
82
İsim
hard rocker
Bisiklet
Kron
@ufukzeybek Benim de netice =) çok ağrıdı ilk zamanlarda. Sonradan alışıyor fakat yine de gerekiyor. Kıyafetin pedi yoksa, ya da yeterli değilse koltuğa da gerekir sanırım. Decathlon da gördüm pedli şort ve taytlar vardı. 172 cm, 77 kg civarındayım. bana gider mi bu tayt olayı. Biraz huylanıyorum açıkçası. =)) Bursa da decathlon mağaza açılışını kaçırmışım. 30 tl ye kilometre saatler, şortlar, kasklar satmışlar. Bir çocuk almış ondan öğrendim fakat iş işten geçmişti.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
A
@hardnrocker
Alacağınız şeyleri forumdan araştırın. Bir dükkana dalıp ilk şeyi almayın.

hardnrocker

Aktif Üye
Tepki
82
İsim
hard rocker
Bisiklet
Kron
@Mehmet Metin Levent Vallahi bulabildiğim kadar aramaya çalışıyorum. Konular dağınık, buraya yazayım dedim. Amatör olduğumuzdan fazla da kimse sallamıyor açıkçası. =))

• Beğen

ufukzeybek

Üye
Tepki
13
İsim
Ufuk Zeybek
Bisiklet
Bianchi
@hardnrocker @Mehmet Metin Levent

Ben heyecanla daldım decathlona aldım hepsini. Tayt pedli ama herhalde vücudum ham diye böyle oldu. Çocukluğumdan deri ilk kez biniyorum. 49 km benim için çok uzun mesafe. Alışacağım diye düşünüyorum.

• Beğen

hardnrocker

Aktif Üye
Tepki
82
İsim
hard rocker
Bisiklet
Kron
@Mehmet Metin Levent Bisikleti alırken direk mağazadan 55 tl ye (link) kilit almıştım. Koltuk arkasına asma aaparatına takıyordum. Pazar günü oradan sıyrılıp düşmüş. Aradım fakat bulamadım. Sadece onu direk almıştım mağazadan gerekli diye. Güvenli değildi ama iş görüyordu. Keşke demire dolasaydım. İlk başlayıp bu tür alanların aklında olsun. Askısına güvenmesinler.

@ufukzeybek Alışıyor vücut fakat desteklemek en iyisi yine de. Benim 1,5 ay önce ilk zamanlarda fenaydı netice. =)) Bir an önce pedli kıyafet alacağım. Yetmezse koltuğa da alırım artık. Bisiklete değen yerler desteklenmeli yoksa işkenceye dönüşüyor spor ve hobi olmaktan çıkıyor.
Ben de iwown i6 pro bileklik kullanıyorum. Değerlere bakıyorum. Aslında oradan da ölçebilirim de, direk gözünün önünde olması ayrı tabi.

Devenez ce que

Daimi Üye
Tepki
984
İsim
Murat
Bisiklet
Kron
@hardnrocker

Hoşgeldin, güle güle bin bisikletine. Amatörleri kimse sallamıyor demişsin, öyle bir şey yok, burdaki herkes de pro değil. Yarısı! profesyonel olsa geri kalan yarısı da benim gibi amatör. Forumdaki konuları okuyarak zamanla aradığın bilgilere ulaşabilirsin, biraz sabırlı olmak lazım :)
Eldiven önemli, ben iki gün peşpeşe 150 km. eldivensiz bindim, sol avuç içime baskıdan dolayı yüzük ve serçe parmağımda uyuşukluk oldu, 2 ayda yavaş yavaş geçti, şimdi bile çok hafif uyuşukluk var serçe parmağımda. Decathlon'da içi jelli eldivenler var, onlardan alabilirsin.
Kask daha da önemli, Allah korusun bir kaza anında düşüp kafanı çarparsın :ssrtcbya: Kafana bir şey olmasın da kaska olsun, dediğin fiyat aralığında bulabilirsin kask.
Pedli şort da iyi olur, ama onunla bile uzun mesafelerde ağrı olur, bu biraz vücudun alışmasıyla ilgili, zamanla ağrı azalacaktır, fakat çok sıkıntı devam ederse seleye de jelli kılıf alabilirsin. Bu kişiye bağlı olduğu için kendin deneyerek en optimum çözümü bulabilirsin.
Ben de çok terleyen bir tipim, Decathlon'da bisiklet formalarına bakabilirsin, ben ordan aldım, çok memnunum, hem iyi havalandırma sağlıyor, ter dışardan hiç belli olmuyor, çok hafif, yıkandığında hemen kuruyor.
Suluk kafesi alıp takabilirsin bence, su sürüş sırasında olmazsa olmaz bir şey, mutlaka yanına su alman gerekli, e onu da nereye koyacaksın, suluk kafesi al tak, suluğunu da oraya koyarsın, bu problemin de böylece halloolmuş olur.
Ben yukarda söylediğim her şeyi Decathlon'dan aldım ve memnunum.
Benim naçizane tavsiyelerim bu kadar... Her şey zamanla daha netliğe kavuşacak kafanda, rahat ol :harika:

• Beğen

hardnrocker

Aktif Üye
Tepki
82
İsim
hard rocker
Bisiklet
Kron
@Devenez ce que Teşekkürler cevap için. İlk başlayanlar için derli konu bulamadım, ya da çok eski tarihliler. Bu konu başlığını bulup buraya yazdım. Burasının hiç değilse tarihi güncellenmiş oldu.

gkhnt

Üye
Tepki
89
İsim
Gökhan
Bisiklet
Bianchi
@ufukzeybek

Selamlar. Öncelikle bisikletinizi güle güle, kazasız belasız kulanın. Hayırlı olsun. Sele acısına gelirsek çözümü kolay. Tahminime göre selenizin duruş pozisyonu dümdüz, yani yere tamamen paralel. Sele arkasındaki vida/vidalardan ayar yaparak sele kısmının burnunu üç beş derece aşağı doğru indirin. Çok aşırı indirmeyin anlayacağınız. Ve sele borusu yükseklik ayarının size göre tam olduğundan emin olun. Ben de ilk defasında aynı problemleri yaşadığım için bu yöntemle kurtuldum. Sürüşlerde acı, ağrı vb olmuyor. pedli tayt da giymenize gerek kalmaz böylelikle.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@gkhnt
Bisikletteki duruşunu görmeden, ölçüleri bilmeden bunu önermemek lazım. Selenin burnunu indirmek büyük sıkıntılara yol açabilir malum noktada aman diyim :islik:

hardnrocker

Aktif Üye
Tepki
82
İsim
hard rocker
Bisiklet
Kron
@gkhnt Hocam, asıl aşağı durması düzgün oturamama, buna bağlı ağrı ve kaymaya yol açmaz mı? Oradan kaydıkça ekstra efor sarf edilmez mi?

• Beğen
Tepkiler: BerkEvren

gkhnt

Üye
Tepki
89
İsim
Gökhan
Bisiklet
Bianchi
Benim de fazla kilom var ve böyle çözdüm. Ben de internette okumuştum bu öneriyi. Ama öyle seleyi çok indirmiyoruz zaten. Belli belirsiz. Hafifçe. Kasık bölgesindeki tahriş, yaralanma, ağrıyı vb sele burnu yapıyor işte. Tabii arkadaşımız denesin. Rahatsız olursa zaten ona uygun değildir demektir.

ufukzeybek

Üye
Tepki
13
İsim
Ufuk Zeybek
Bisiklet
Bianchi
@gkhnt teşekkürler öneriniz için. çok ufak oynamayla deneyeceğim.

gkhnt

Üye
Tepki
89
İsim
Gökhan
Bisiklet
Bianchi
@ufukzeybek

Rica ederim. Arkadaşlar çok fazla eğim olacağını sanıp telaşlanmışlar haklı olarak sanırım. Hafifçe, sizi rahatsız etmeyecek ve oturduğunuzda kaydırmayacak şekilde olsun. Yoksa evet burun kısmı çok havada veya aşağıda pozisyon almış sele ayarı problem çıkarır. Normalinde dümdüz, paralel kullanılması öneriliyor. Bizim ciddi ciddi boy kilo indeksinde belirtilen oranlara düşmemiz lazım. O zaman problem olacağını sanmam bacak üst kısımları ve rahatsız olduğumuz bölgeler inceleceği için. Denedikten sonra sonucu yazarsanız memnun olurum.

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
@ufukzeybek
-Bir anda 50 km sürmemek lazım..
-İyi bir pedi olan tayt almadan bisiklet sürmeyin..Sünger gibi olan pedli taytlar işinize yaramaz..
-Seleye doğru oturmayı bilmeniz lazım..
-Sele yüksekliğini de iyi ayarlamak lazım..
Bence hiç uğraşmayın bu konularla,yakınınızda iyi bir bisikletçi varsa,gidin ve bu sele konusunda size yardımcı olmasını isteyin..Para durumları iyiyse ve bike fit yaptıran bir yer de varsa,bike fitte yaptırabilirsiniz..

CasWTF

Üye
Tepki
53
İsim
Ali K.
Bisiklet
Sedona
@hardnrocker
Öncelikle güle güle pedallayın ! Şimdi gelelim konumuza. Kask önerisi olarak ben (link) bu arkadaşı 120 TL gibi bir fiyata almıştım. Önde ki siperlik çıkartılabiliyor arkada kafanıza tam oturması için aparat var. Gayet rahat terletmeyen bir kask. Şort olarak ise şunu (link) kullanıyorum. Açıkçası ben fiyatını hak ettiğini düşünüyorum. Süngeri öyle dandik süngerlerden değil. 50 km üstünde artık rahatsız etmeye başlıyor beni. Önceki kullandığım 100 serisi tayta göre ciddi bir fark var. Eldiven olarak kesik sevmiyorum açıkçası o nedenle şu arkadaşı (link) almıştım iki-üç kere düşmeme rağmen hiçbir şeyi yok. Elimi de çok iyi korudu kereta. :) Hepimiz terliyoruz ister istemez bende o sorunu (link) bu arkadaş ile çözdüm. Hem siyah hem de sıcağı iyi tutuyor. Arkası da uzun sırtta açılma gibi bir duruma sokmuyor adamı. Tek sıkıntısı güneşli havalarda sıcağı çekebiliyor doğal olarak. Bana sorarsanız önce kaskınızı sonra eldiveninizi alın. Ardından şort gelirse ne güzel. :)

gkhnt

Üye
Tepki
89
İsim
Gökhan
Bisiklet
Bianchi
@ufukzeybek

Teşekkür ederim geri bildiriminiz için. O zaman bilinçli bir kullanıcı olduğunuzu düşünerek sele yüksekliğini size uygun şekilde en başta ayarlamış olmalısınız diye düşünürsek; ya sele ebatları size hiç uygun değil (leğen kemiğinizin oturma bölgesinde ki ölçüler) ya da uzun yıllardır kullanmamış olmanın ve de fazla kiloların verdiği hamlık ve bölgesel hassaslık seçenekleri kalıyor geriye. Usta arkadaşlar gerekli seçenekleri sunmuşlar sağolsunlar ;)

hardnrocker

Aktif Üye
Tepki
82
İsim
hard rocker
Bisiklet
Kron
@CasWTF Teşekkürler cevap için. Hocam dün şunları sipariş geçtim:
(link)
(link)
(link)
(link)
Kask, şort ve içliği geldi. Fiyatlarına göreler. Daha deneme fırsatım olmadı şortu fakat, üzmeyecek bir ürün gibi geldi. Üst şort yarın gelecek sanırım. O da iyi tahminimce, yani fiyatına göredir. Bunlar kısa ürünler, rüzgar, yağmur geçirmeyen, ince kumaşlı alt üst de almak lazım. Onları ali dayıdan düşünüyorum. Doöar şu an uçuk bile olsa fiyatlar burdakinden daha uygun ve seçenek çok diye düşünüyorum.

Ustalar şöyle problemim var: Ben ön vites değiştirici ile sorun yaşadım ve ysşıyorum. Kron tx 150 24v 46 kadro var. Yeni almama rağmen bisikleti, halen daha tam oturmadı vites. En son yaptırdım aldığım yere sonra gitmedim. İlk aldığımda ön vites, tek hareketle geçiyordu. Fakat şu an özellikle 1 den 2 ye atarken zor atıyor. Örneğin vites değiştiriciyi atana kadar az basılı tutmam gerekiyor. Bazen hızlı davranıyorum atmıyor. Kolda 2 gösteriyor fakat zincir değiştiriciye sürterek 1 de kalıyor. Bir kez daha basınca bu sefer 3 e geçiyor çatur çutur gürültü eşliğinde. Aldığım yer bu fiyat segmentinde böyle şeyler olur havasında. Lastik akordu yapıldı fakat tam sıfırlanmıyor. Yani bu giriş seviyesi bisikletleri fazla sallamıyorlar. Bunlar normal mi bendeki model için ve fiyat için.

ufukzeybek

Üye
Tepki
13
İsim
Ufuk Zeybek
Bisiklet
Bianchi
@gkhnt

ben hamlığıma verdim çünkü gün geçtikçe problem ortadan kalkmaya başladı.Bugün yine sürüşteydim pek problem yaşamadım.

• Beğen
Tepkiler: gkhnt