Araba arkası bisiklet taşıma

Cevat_MD

Forum Bağımlısı
Tepki
1.978
İsim
Cevat Bayhan
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yılar önce kızımın küçük bisikletini de tatile götürmek amaçlı Gaziantep Real'den 13 TL'ye aldığım taşıma aparatı bir anda aklıma geliverdi ve evin kilerindeki zorlu bir araştırma sonucu bulup çıkardım Bu aparatı almama rağmen son anda bisikleti götürmekten vazgeçmiş ve kilere kaldırmıştım. Bu yıllar içinde sadece bir kez bir komşumuza gerekmişti. Yani bir kez kullanılmıştı. Yanılmıyorsam, piyasada benzerleri 100-150 TL aralığında satılıyor şu günlerde.

Yıllar sonra bisiklet sevdası kanımıza girip arka arkaya iki bisiklet alınca haliyle bisikletleri de taşıma aparatı da gündeme gelmiş oldu. Kilerde yepyeni bir şekilde duran aparatı çıkarıp ilk denememizi yaptık. Bisiklet arkada yaklaşık 400 km yol yaptık ve önemsiz çok küçük bir çiziğin dışında arabaya zarar vermediğini de gördük. Geçenlerde Decathlon'dan aldığım ucu kancalı elastik ipler de bisikleti aparat üzerinde sabitlemede çok faydalı oldu.

Bulunduğum bölgede zaten benden başka bisikletçi yok. Artık yakın mesafelerdeki turlara katılabilmek için bisikleti sürerek gitmek yerine arabamla gidip turlara başlangıç noktasından katılabileceğim.

Çektiğim 5 adet fotoğrafı aşağıda paylaşıyorum.

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

• Beğen
Tepkiler: leventtopallar
Scudo

OsmaniyeRehber

Forum Bağımlısı
Tepki
869
İsim
ibrahim
Bisiklet
b'Twin
Yaza hazırlık , bisikletimi tatil yapacağım yere götürmek için bir taşıma aparatı aldım.Doğru bağlamış mıyım ? Triban 520 bisikletimi taşıyacağım sizce sıkıntı çıkarırmı ? Tecrubeli arkadaşların yorumunu bekliyorum.
DSC_2315.JPG DSC_2316.JPG DSC_2317.JPG DSC_2318.JPG DSC_2319.JPG DSC_2320.JPG

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.471
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@OsmaniyeRehber İyi akşamlar bisiklet askınızı ne yazık ki ters takmışsınız.

Üzerine bisikleti koyduğunuzda lastikleri yere çok yakın olacak en ufak bir tümsekte jantınıza veda edeceksiniz.

image.jpeg

Aynı taşıyıcıdan ben de kullanıyorum. Bisikletinizi o kayışların uzantıları ile iyice bağlayın. İki tarafı kancalı bagaj lastikleri ile iyice sabitleyin. Kancaların geleceği kısımlar kadroyu çizmesin diye bez koyun. Ben geçen sene 450 km taşıdım. Özellikle aşağı doğru kayma olacakmı diye bisikletin selesinden gözüm ile hiza aldım en ufak bir kayma yapmadı. Doğru bağladıktan sonra dediklerimi yaparsanız pek problem çıkarmaz kanaatindeyim. Ama bütçemi ayarlar ayarlamaz tavan üstü taşıyıcıya geçme planlarım var daha güvenli ve sağlam.

• Beğen
Tepkiler: OsmaniyeRehber

Speker

Aktif Üye
Tepki
190
Kollarin ucu neredeyse tum markalarda yukari dogru kivrilmali. Diger arkadaslarin belirttigi gibi su an unite tamamen ters duruyor. Kollar yukari kivrilacak sekilde takin. Taktiktan sonra kollara tum gucunuzle bile asilsaniz hicbir bosluk olmamali. Yuk verince arac hareket etmeli, aparat kaportada sabit olmali. Testler: ilk taktiniz 200/300 m sonra inip bir bakin oynama varmi, gidon ve pedal sabitmi ( hareket eden bir kisim kalmamali, hareketli kisimlar ekstra olan uzun kayis ile sabitlenmeli) yola cikincada sik sik kontrol edin durumu. Ben altta kalan kisimi bagaj kaportasi yerine tampona oturtuyorum. Tampon esniyor ama kaporta egrilebilir cukura falan girince.

• Beğen

OsmaniyeRehber

Forum Bağımlısı
Tepki
869
İsim
ibrahim
Bisiklet
b'Twin
(link) çok teşekkürler , evet ters takmışım sayenizde fark ettim kısmetse yarın doğru şekilde takmayı deneyeceğim.Bu arada gideceğim yol tamı tamına 1000 km umarım bir sıkıntı olmaz.Bisikleti sabitlemek için 3 tane kancalı lastik aldım umarım yeterli olur.Bu arada ön ve arka lastikleri söküp bagaja koymayı düşünüyorum tavsiye eder misiniz ?
(link) teşekkürler.
(link) teşekkürler.

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.471
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@OsmaniyeRehber Lastikleri sökmenize hiç gerek yok zaten doğru şekilde taktığınızda bisiklet yukarıda konumlanacak daha yukarıda olması için yukarıda paylaştığım resimdeki gibi değil o kısımın ön tarafından sokun sabitleyicinin diğer kolunu. Tam maşanın arasından o lastik kancalarla pedalı ve lastikleri sabitleyin bir sıkıntı yaşamazsınız.

• Beğen

ilker

Forum Bağımlısı
Tepki
987
İsim
İlker
Bisiklet
b'Twin
Konusu açılmışken ekleyeyim, 2 bisiklet bağlarken birbirlerine temas edip çizilmemeleri için fotoğraftaki boru izolasyon malzemesinin alıp kaplayabilirsiniz. Hem tüy kadar hafif, hem uygulaması çocuk işi hem de 2-3TL fiyatı :)
DSC_0757~2.JPG

OsmaniyeRehber

Forum Bağımlısı
Tepki
869
İsim
ibrahim
Bisiklet
b'Twin
(link) teşekkürler. Bu arada tur bisikleti ben burdayım diyo :islik: brooks selesi ile :rolleyes:

• Beğen
Tepkiler: ilker

mhd

Daimi Üye
Tepki
282
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
@ilker

İki bisikleti taşıyıcıya bağladığınızda izolasyon borularını yerleştirdiğiniz yerlerde sürtünme olmaz. Oraları izole etmeniz gereksiz. Esas fotoğrafta kırmızı ile belirttiğim yerleri izole etmelisiniz. Hem sağı hem de solu. Yani toplam 6 izolasyon borusu kullanmalısınız.
BisikletIzolasyon.jpg

• Beğen
Tepkiler: trabzonlu ozan

ilker

Forum Bağımlısı
Tepki
987
İsim
İlker
Bisiklet
b'Twin
@mhd Evet tabi ki ama sadece bu aşamadaki fotoğrafını çekmişim o sebeple onu koydum. :)

Speker

Aktif Üye
Tepki
190
@OsmaniyeRehber

1000 km az degil. Jant telleri egrilmeden koyabileceginiz yer varsa bence sokun lastikleri. Agirligi azaltmak kayislarin omrunu uzatir, riski azaltir. Madem yol uzun bir tavsiye daha vereyim. Kayislar hep ayni noktada metale (tokalardan bahsediyorum )surtecek. Metal ile kayisin yuk altinda birbirine degdigi noktalara izolasyon bandi ile minik tamponlar yapin. Ben 1000 km ustu kullandigimda o noktalarda kayislarda ciddi asinmalar gordum. Bu yuzden o noktalara bahsettigim tamponlardan yaptim ve ekstra kayis ile takviye yaptim. Bastan izole edilseydi hic asinma olmazdi. Bahsettigim noktalara metalin kayisi kitledigi noktalar degil. Kayisin metale sabit bagli oldugu noktalar.

OsmaniyeRehber

Forum Bağımlısı
Tepki
869
İsim
ibrahim
Bisiklet
b'Twin
(link) tavsiyelerin için çok teşekkürler. Bende kancaların bagaja değdiği noktalara koli bandı ile bagajı çizmesin diye koruma yapacaktım.Senin söylediğin noktaları anladım oralara da koruma yapayım o zaman .

• Beğen
Tepkiler: mehmet.t

celikkadro

Daimi Üye
Tepki
350
İsim
Tayfun
@OsmaniyeRehber 1000KM gercekten uzun bir yol. Arkada asili duran bisiklet azda olsa arabanin hizini kesiyor ve fazladan gurultu yapiyor. Ben arabadaki yer durumuna gore bisiklet arabanin icine veya bagaja koymayi tercih ediyorum. Arabada yer varsa siz de boyle yapmayi dusunebilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: nonsteril

OsmaniyeRehber

Forum Bağımlısı
Tepki
869
İsim
ibrahim
Bisiklet
b'Twin
(link) evet yol çok uzun kafam karışık :( bir akıl diyo ver kargoya çok çok olsa 50 lira anca tutar :(

nonsteril

Forum Demirbaşı
Tepki
786
Bisiklet
Tern
@OsmaniyeRehber bence kargoya vermeniz daha mantikli olur. Hem agirlik olarak yakita atkisi olur hem de kafaniz 1000 km boyunca arkada olur. Allah korusun kazaya bile sebebiyet verebilir.

• Beğen