Ankara

teyteydragon

Daimi Üye
Tepki
422
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Zir vadisini ilk defa duyuyorum, bisiklet haricinde otomobil ile gidilip vakit harcanmaya değer bir yer mi sizce?
Düzenleme: Hayalimde bambaşka şeyler canlanmıştı :D Videosunu buldum bırakayım.
Daha geçen Pazar oradan geçtim: (link)

Kesinlikle değmez. Görülecek sadece birkaç tepe var, onlardan biri videoda görülen. Diğerleri de onun aynısı. Yanındaki nehir (adı ne bilmiyorum) lağım gibi kokuyor, kokusu onlarca metre öteye kadar geliyor. Yol boyunca burnumun direği sızladı diyebilirim kokudan. Ne dökmüşler suya bilmiyorum ama emeği geçen herkesin Allah belasını versin diyebilirim. Nerede doğal bir güzellik var insanımız hemen içine sıçıyor. Yol videodan da görüldüğü gibi çok dar ve bisiklet için bile yer yok, arabalar 5cm ötenizden geçiyor. Birkaç yerde ona yakın köpek kümelenmiş, bisikletlileri rahat bırakmıyorlar. Kısaca ne görülecek birşey var, ne yollar keyifli.

Scudo

Sigma Male

Üye
Tepki
108
İsim
Sigma Male
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Daha geçen Pazar oradan geçtim: (link)

Kesinlikle değmez. Görülecek sadece birkaç tepe var, onlardan biri videoda görülen. Diğerleri de onun aynısı. Yanındaki nehir (adı ne bilmiyorum) lağım gibi kokuyor, kokusu onlarca metre öteye kadar geliyor. Yol boyunca burnumun direği sızladı diyebilirim kokudan. Ne dökmüşler suya bilmiyorum ama emeği geçen herkesin Allah belasını versin diyebilirim. Nerede doğal bir güzellik var insanımız hemen içine sıçıyor. Yol videodan da görüldüğü gibi çok dar ve bisiklet için bile yer yok, arabalar 5cm ötenizden geçiyor. Birkaç yerde ona yakın köpek kümelenmiş, bisikletlileri rahat bırakmıyorlar. Kısaca ne görülecek birşey var, ne yollar keyifli.
Bu kokunun sebebi yoldan geçen çöp kamyonları ve çöp tırları, yolun sonunda katı atık tesisi var, bir çöp kamyonu yanınızdan geçince en az 5dk kokusu geçmiyor, sanki havada asılı kalıyor:)

Tepki
116
İsim
Salih Ölmez
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Zir vadisini ilk defa duyuyorum, bisiklet haricinde otomobil ile gidilip vakit harcanmaya değer bir yer mi sizce?
suyu kötü kokuyor mırık kokusmu desem bilemedim kötü bir koku

bohemamca

Üye
Tepki
120
İsim
Arda
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
yakın bir zamanda Ankara'ya taşınıyorum biraz rota bilgilerine baktım şimdiden Eymir Gölü favori antrenman yerim olacak gibi. doğa ile iç içe güzel görünüyor :)

Tepki
237
İsim
Sinan
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Zir vadisinin son kısımları , Ankara çayının sonu oluyor. Yani dere orda Bayaa geniş bir yataga yayılıyor. 9 yıl önce rahmetli bir arkadaşımla gitmiştik,balık merakından. O pis lagım suyunun içinde koca koca sazanlar yaşıyordu. Ayrıca katı atık merkezi vs de var kokudan durulmuyordu. Kesinlikle gidilip gezilecek yer degil. Bir dönemler Ankara ve çevre illerdeki faili meçhul cinayetlerden dolayı da meşhurdur. Ayrıca Sincanın meşhur Şahin, doganlı bitirim tipleri gelip burada içer. Fırsatını bulursa da size bulaşır.

ucgokhan

Aktif Üye
Tepki
592
İsim
gökhan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kendimi Ankara ya yeni taşınmış ve antreman yapmak için forumun Ankara başlığından bilgi alan birisi yerine koyuyorum. Çok ürkütücü :)

burcinhan

Forum Demirbaşı
Tepki
1.373
İsim
Burçinhan Doğan
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Zir vadisi çok köklü bir Ermeni Yerleşim bölgesidir. Yüzyılın başında Ankara'nın en önemli tiftik keçisi üretim yerlerinden birisi. Zaman ile Ermeni nüfusu azalmış ve kaybolmuş. Mezarları ve eski yerleşim yerleri define avcılarının tecavüzüne uğramış. Yola çıkarken kafanızda Ankara'nın önemli bir tarihi bölgesi diye giderseniz faydalı/etkili olur. Yoksa bir tane boklu dere, iki tane kaya gözü ile bakılınca bir tat alınmaz.
yakın bir zamanda Ankara'ya taşınıyorum biraz rota bilgilerine baktım şimdiden Eymir Gölü favori antrenman yerim olacak gibi. doğa ile iç içe güzel görünüyor :)
Eymir onlarca bisiklet kullanmayı bilmeyen kişinin, kırık dökük rezil kiralık bisikletler ile hem kendilerine, hem yayalara hem de diğer bisikletlilere dehşet saçtığı bir yerdir. Hiç tavsiye etmem. Tanıdığımız kişiler ciddi kazalar geçirdi, bisikletleri ve kendileri ciddi zarar gördü.
Kendimi Ankara ya yeni taşınmış ve antreman yapmak için forumun Ankara başlığından bilgi alan birisi yerine koyuyorum. Çok ürkütücü :)
Bir Türkiye gerçeği, herkes kendi gittiği yolun, kendi bindiği bisikletin, kendi yediği gofretin en iyisi olduğunu sanıyor/savunuyor :)

Sigma Male

Üye
Tepki
108
İsim
Sigma Male
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Zir vadisi çok köklü bir Ermeni Yerleşim bölgesidir. Yüzyılın başında Ankara'nın en önemli tiftik keçisi üretim yerlerinden birisi. Zaman ile Ermeni nüfusu azalmış ve kaybolmuş. Mezarları ve eski yerleşim yerleri define avcılarının tecavüzüne uğramış. Yola çıkarken kafanızda Ankara'nın önemli bir tarihi bölgesi diye giderseniz faydalı/etkili olur. Yoksa bir tane boklu dere, iki tane kaya gözü ile bakılınca bir tat alınmaz.

Eymir onlarca bisiklet kullanmayı bilmeyen kişinin, kırık dökük rezil kiralık bisikletler ile hem kendilerine, hem yayalara hem de diğer bisikletlilere dehşet saçtığı bir yerdir. Hiç tavsiye etmem. Tanıdığımız kişiler ciddi kazalar geçirdi, bisikletleri ve kendileri ciddi zarar gördü.

Bir Türkiye gerçeği, herkes kendi gittiği yolun, kendi bindiği bisikletin, kendi yediği gofretin en iyisi olduğunu sanıyor/savunuyor :)
Eymir de bisiklet sürmek için en uygun vakit haftaiçidir, yaya ve araç trafiği çok daha az olur, illa haftasonu gidilecekse TRT tarafından girilerek patikalarda dağ bisikleti sürüşü yapılabilir. Bence göl etrafında sürmektense bu patikalarda sürmek çok daha eğlenceli ve güvenli, çünkü bu patikalarda yaya trafiği yok denecek kadar az araç trafiği zaten söz konusu bile değil, herkese tavsiye ederim.

Kayrahan34

Üye
Tepki
2
İsim
Tolga
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Eymir gölü kalabalık olmayan günlerde antrenman için çok uygun, ama kalabalık günlerde tempo tutturmayı geçtim 10 metre de bir yürüyen insanlara çarpmamak için yavaşlamamiz gerekiyor.

bohemamca

Üye
Tepki
120
İsim
Arda
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
o benim işte hocam :)) haftaya ben de memlekete geri dönüş yapıyorum bakalım bisiklet serüveni bizi nerelere sürükleyecek :)

Eymir gölü kalabalık olmayan günlerde antrenman için çok uygun, ama kalabalık günlerde tempo tutturmayı geçtim 10 metre de bir yürüyen insanlara çarpmamak için yavaşlamamiz gerekiyor.
İstanbul'dan alışkanlık pazar günleri sabah 6da antrenman yapmak hocam. Büyük ihtimalle bu saatlerde yürüyen olacağını düşünmek istemiyorum :)

• Beğen
Tepkiler: Kayrahan34

everhard

Forum Demirbaşı
Tepki
1.513
İsim
Tolga A.
Bisiklet
Carraro
o benim işte hocam :)) haftaya ben de memlekete geri dönüş yapıyorum bakalım bisiklet serüveni bizi nerelere sürükleyecek :)

İstanbul'dan alışkanlık pazar günleri sabah 6da antrenman yapmak hocam. Büyük ihtimalle bu saatlerde yürüyen olacağını düşünmek istemiyorum :)
Dert etmeyin hocam. Zir vadisi uygun değil diye Ankara'da bisiklet rotası bitmiyor elbette.
Hafta içi sabah erken saatlerde giderseniz Eymir nefistir. Hafta sonları hele de sabah harici çay içmeye dahi gitmeyin derim.
Bunlar dışında onlarca hatta yüzlerce alternatif rota mevcut ve gayet iyiler.

Tepki
274
İsim
Cüneyt TURAN
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ankara’da rota alternatifinin çok olduğunu düşünüyorum örneğin
Sincan Yenikent feruz çanıllı başbereket Yenikent Sincan
İncek tulumtaş halaçlı subaşı oyaca incek
Tabi burada önemli olan kaç kişi süreceğiz bisiklet türümüz ne kondisyon durumumuz nedir gibi
Burada yol bisikleti ile 60-100 km rotalardan örnek verdim
İncek tarafındaki tüm köyleri dolaşsak mini bir Belçika klasiği bile çıkar 😂

bohemamca

Üye
Tepki
120
İsim
Arda
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Dert etmeyin hocam. Zir vadisi uygun değil diye Ankara'da bisiklet rotası bitmiyor elbette.
Hafta içi sabah erken saatlerde giderseniz Eymir nefistir. Hafta sonları hele de sabah harici çay içmeye dahi gitmeyin derim.
Bunlar dışında onlarca hatta yüzlerce alternatif rota mevcut ve gayet iyiler.
hocam dediğim gibi İstanbul'da sabah 6da antrenman yapmaya alıştım. Pazar günleri 6-8 arası kalabalık olacağını düşünmüyorum yine de belli olmaz tabii o saatte de yürüyüşe çıkan insanlar olabilir ama sürüşü etkileyecek boyutta olmaz sanırım

• Beğen
Tepkiler: everhard

iamatlas13

Üye
Tepki
0
İsim
Atlas
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhabalar, tek sürmekten gına gelmeye başladı, Bahçelievler civarında buluşup çok açılmadan turlar yapmak istiyorum da çevremde bisikletli arkadaşım yok, eğer bu taraflara uğrarsanız wingmanlik yapabilirim

Prestor

Aktif Üye
Tepki
333
İsim
Kerem
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sabah işe gitmek için eskişehir yolunda, çayyolu-kızılay tarafında bisiklet süren var mı acaba? Bazen tek tük görüyorum, denemek istiyorum ama endişe etmiyor da değilim.

• Beğen
Tepkiler: Joseph Cavalcanti

Cotyoran52

An Engineer Cyclist
Tepki
1.662
İsim
Kotyoralı
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Eymir'e giderken hangi yolu kullanıyorsunuz?
Ben Konya yolu üzerinden gidiyorum şehir merkezinden çıkarken sonra Ahlatlıbel Kavşağından Oran'a dönüyorum. İkinci alternatif Dikmen üzerinden Turan Güneş Bulvarı'na bağlanmak ama hardcore birkaç rampadan dolayı tavsiye edilmez, gereksiz yorulursunuz Eymir'e gelmeden. En güzeli Konya yolunu takip edip dediğim gibi Ahlatlıbel Kavşağı'ndan Oran'a dönmek... Ben kendi dağ bisikletim ile böyle yapıyorum yol bisikletlileri hayli hayli yaparlar. Dönüş için ise hayvani TRT yokuşundan çıkıp Turan Güneş üzerinden Kızılay'a iniyorum, sonra nereye isterseniz gidersiniz zaten :)

krank

Aktif Üye
Tepki
293
İsim
Onur G.
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
hocam dediğim gibi İstanbul'da sabah 6da antrenman yapmaya alıştım. Pazar günleri 6-8 arası kalabalık olacağını düşünmüyorum yine de belli olmaz tabii o saatte de yürüyüşe çıkan insanlar olabilir ama sürüşü etkileyecek boyutta olmaz sanırım
Pazar günleri bahsettiğiniz saatlerde Eymir de koşu antrenmanı yapanlar çok oluyor. Bazıları grup ve çizgi halinde koşmayı sevdikleri için geçecek yer bırakmayabiliyorlar. Bir zil edinirseniz çözülmeyecek sıkıntı değil. Ama 8 hadi bilemedin 9 dan sonra tempolu sürüş dert olabiliyor.
Cumartesi 8 den önce sürerseniz insan sayısı iyice az oluyor. Haftaiçi zaten kalabalık değil.

• Beğen
Tepkiler: bohemamca

engursafak

Üye
Tepki
73
İsim
Şafak Özcan Engür
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Eymirde sürmek bence sakat iş insanları geçtim çukurlar ve gelişigüzel yerde yatan köpekler var ben Eymirde bir kez tempolu sürdüm ondada insanlara çarpmamak için çukura girip 2 lastiği birden patlattım.Eymir yerine İmrahor-Yeşilkent taraflarından bir yol var natavega tarafına bağlanıyor ama sanırım o yolda tırların kullanımı içinmiş dikkatli olmak lazım, o yol üzerinden natoyoluna oradan da çevreyoluna bağlanabilirsiniz sonra da ister mevlanadan ister incek-tulumtaş taraflarından çıkıp tekrar şehre dönebilirsiniz (eymire yakın olduğu için böyle bir rota çizdim).Bunlar dışında Eskişehir yolu çok sakat sanırım bisiklet kazaları başlığında daha geçen birisinin orada kaza yaptığı yazıyordu dikkatli olmak lazım özellikle bazı saatlerde.Ben Mevlana bulvarı üstünden çevreyolu çıkışlarına bağlanıyorum hem yoğunluğu az hemde emniyet şeridi var bir ara Mevlana oradan Bala yolu ve oradan da elmadağ-doğukent ve GOP yapmak istiyorum bu da hem uzun hemde eğimli bir rota denenir:krsn:
Sabah işe gitmek için eskişehir yolunda, çayyolu-kızılay tarafında bisiklet süren var mı acaba? Bazen tek tük görüyorum, denemek istiyorum ama endişe etmiyor da değilim.
Bence çok tehlikeli yol sürekli ikiye ayrılıyor çıkışa girmek istemezseniz de sola yönelemiyorsunuz araçlar durmuyor yavaşlamıyor bile özellikle haftaiçi saat 6:30 dan sonra herkes işe yetişme derdinde haliyle riskli gibi:kötü:

• Beğen
Tepkiler: Salih ölmez