Ankara-eskişehir turu rota ve genel önerileriniz

tameryc

Aktif Üye
Tepki
207
İsim
Tamer
Bisiklet
Scott
@Ferhat Köse Yorumunuz için çok teşekkür ederim. İlk defa bunu deneyim edeceğim için ve yalnız olacağımdan 2 günde gitmek benim açımdan daha sağlıklı ve garantici bir yaklaşım olacak gibi görünüyor. Dediğiniz gibi rüzgar çok önemli bi etken, yeri geliyor yokuş çıksam daha iyi diyorsunuz. Detayları planladığım şuanlarda tavsiyelerinizi dikkate alacağım. Polatlı-Sivrihisar yolu arasındaki soğuk asfalt biraz moral bozsa da Sivrihisarda konaklayacak olma fikri motive edecektir :) Tekrardan çok teşekkür ederim bilgi deneyim her zaman değerlidir.

• Beğen
Tepkiler: Ferhat Köse
Scudo

emrahozkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.824
Bisiklet
Cube
Konuyu okuyunca, arkadaşımla 2012 de yaptığımız tur geldi aklıma

(link)

7 kiloluk scott foile yetişmek için baya bi kasmıştım :)

Yanına birisini bulsan çok daha keyifli olur, iş güç çoluk çocuk olmasa ben sana eşlik ederdim.

Mtb veya şehir bisikleti gideceksen yoldaki bozuk asfaltı hiç önemseme, konaklamak garantici bir çözüm, ama sivrihisardan sonra yol akıyor zaten.

• Beğen
Tepkiler: tameryc

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@emrahozkan
Emrah bey tartışma maksatlı yazmıyorum umarım yanlış anlamazsınız.Akıyor dediğiniz sıvrıhısar eskısehır kısmından kaç defa bısıklet ıle gectınız bılmıyorum ama ben en az 15-20 defa geçmişimdir 95 km lık bu yolu 2 saatte aldıgım da oldu dedıgınız gıbı akarak 5 saatte aldıgımda oldu yol bısıkletı 25 km hızın ustune cıkmadı yolun yarısını ayakta cevırdım buyuk kısmında buyuk aynakol dıslısıne cıkamadım.Genel olarak ınıs agırlıklı olmasına ragmen ters ruzgarı cok bol olan bır yerdır yanlış zamanda gecılırse ınsanı perişan eder yazmam gerekıyor bu bolum ıcın.

ayrıca polatlı sıvrıhısar arasındakı yorumunuza aynen katılıyorum ılk mesajımda belırtmedım eger kı bısıklet yol bısıkletı degılse asfalttakı bozukluk rahatsız edecek duzeyde degıl.ben hep yol bısıkletı ıle gectıgımden dırek olumsuz yorum yazmıstım.

• Beğen

tameryc

Aktif Üye
Tepki
207
İsim
Tamer
Bisiklet
Scott
Şuan kafama acaba sabah erken saatte çıkarsam 1 günde tamamlayabilir miyim sorusu geliyor? @Ferhat Köse bu konudaki tavsiyeniz hangi yönde olur? 2 güne yayıp ilk tecrübem olduğu için kendimi tanımak mı? yoksa biraz da risk alıp erken saatte yola çıkıp ne olacağını görmek mi?

coffeeguy

Forum Bağımlısı
Tepki
285
Bisiklet
Lapierre
Hocam eger kondisyonunuz varsa ve kendinize guveniyorsaniz eskisehire kadar gidebilirsiniz. Yolda ara ara kopek olabiliyor dikkat etmekte fayda var. Ben 7.7.2015de ankara bozuyuk rotasini tamamlamistim 1 gunde. Sivrihisar oncesinde pek yuksek ortalama yapmaz rampalarda yorulmazsaniz 1 gunde bitirebilirsiniz. Irili ufakli bir kac rampa var. Sonra dumduk gidiyo yol

• Beğen
Tepki
59
Bisiklet
Diğer
Ekim ayı ortalarında bende tek başıma ankara - eskişehir yaptım tek günde 9.5 saat gibi bir sürede turu tamamladım. toplamda 12 kere mola verdim bunlardan ikisi 30 dakikalık diğerleri maksimum 5 - 10 dakika arasıydı. Çantamda yedek lastikten tutunda penseye kadar herşey vardı :) Yalnız o zamanlar hava ne çok sıcak ne de çok soğuktu. T-shirt, şort ile çok rahat yol aldım. Şimdi havalar bu kadar uzun yol için tam hasta olmalık diye düşünüyorum. Ayrıca gidiş çok keyifli ama dönüş tam bir eziyet gelecek size. Ben dönüşümü otobüsle yaptım. O yorgunluk 2 günde giderilecek bir yorgunluk değil :)

emrahozkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.824
Bisiklet
Cube
@Ferhat Köse

Ferhat bey merhaba, ben bir kez geçtim o zaman da hava 20 derece civarı ve rüzgarsızdı, tabi ki uyarı yapmakta haklısınız, sonuçta gereksiz cesaret vermenin alemi yok.

Evet yol halidir, rüzgar tersten eserse kabusa dönüşebilir yolculuk, yağış olması muhtemel. Bir de havalar gerçekten çok soğudu, sabahları 0 derecelerde geziyor, günler kısaldı, artık böyle uzun turların mevsimi geçti diye düşünüyorum ben de.

Artık bu riskleri almak tura çıkanın tercihi, sıfır risk diye birşey malesef yok, yoldan dönmek bile var bu işte.

• Beğen
Tepkiler: Ferhat Köse

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.289
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@tameryc Bu yolu dört kere yaptım. Önemli bir eğimi olmayan, kolay ama görsel olarak keyifsiz bir güzergâh. Kasım ayında gidecek olman iyi. Muhtemelen manzarası yaza göre daha güzeldir. Anlara Polatlı arasında kavun tezgahları var; çok güzel kavunlar çıkmıştır şimdi. O kavunlardan yemeni öneririm. Konaklamana gerek olacağını zannetmiyorum; 7-8 saatte alınacak bir yol Ankara Eskişehir. Eğer seyahatini iki güne yaymak istiyorsan, bu yol üzerinde olan Gordion'a ve Pessinüs'e gidebilirsin. Sivrihisar'a gelmeden TŞOF Tesisleri var, orada konaklayabilirsin. İyi yolculuklar...

• Beğen

tameryc

Aktif Üye
Tepki
207
İsim
Tamer
Bisiklet
Scott
@can onur Teşekkür ederim. Sabah 7 gibi pedal çevirmeyi planlıyorum, eğer 12-1 gibi Sivrihisarda olursam Eskişehire devam etmeyi planlıyorum, tabiki performans ve enerjimi de göz önünde bulundurarak. TŞOF'u da arıyorum yalnız hala operatör çıkıyor ve çalışma saatleri dışında olduklarını daha sonra aramamı söylüyor :D Saat 14.00 oldu neredeyse, sitede 7/24 hizmet yazıyordu :)

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.289
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@tameryc O kadar plan yapmaya gerek yok bence Tamer. TŞOF'ta yer sorunu olacağını zannetmiyorum. Gidince de sorabilirsin. TŞOF olmazsa Sivrihisar'da öğretmen evi varmış, oraya da bakabilirsin.

• Beğen

tameryc

Aktif Üye
Tepki
207
İsim
Tamer
Bisiklet
Scott
Hazırlıklar neredeyse tamam :) Eskişehirde birkaç gün tanıdıklarda kalacağım için biraz yükle gideceğim. IMG_4829.JPG

tameryc

Aktif Üye
Tepki
207
İsim
Tamer
Bisiklet
Scott
Arkadaşlar turu bir günde tamamladım, konu kalabalığı olmasın diye bu başlık altında deneyimlerimi paylaşayım dedim. Herhangi bir kaza bela yaşamadan Eskişehire vardım. :) Sadece son 35km de sol dizime bir ağrı girdi, dün akşam dizi hareket ettirmede biraz sıkıntı çektim ama bugün nispeten daha iyi galiba bağları biraz zorladım. Genel olarak keyifli bir tur oldu benim açımdan. Yalnız Sivrihisardan sonra yol cidden kaymak gibiydi bütün gücün yola yansıdığını hissettim, özellikle soğuk asfalttan çıktıktan sonra önemli ölçüde hissediyorsunuz. Fakat Sivrihisardan Eskişehire kadar olan yol sıkıcı geçti, sebep ise dümdüz bir yol ve sağınız da solunuzda hiç birşey yok görsellik adına. Onun dışında bir iki yer dışında emniyet şeridi oldukça geniş ve yeterli.

Hafta içi olduğundan mı bilmem yol çok sakindi ve araçlar konusunda hiç bir sıkıntı yaşamadım. Hatta başıma çok ilginç birşey geldi. Eskişehir girişine 13km kala bir kamyon yanıma gelip benimle aynı hızda seyir etti, hava karanlıktı ve ön farım çok iyi derecede aydınlatmıyordu yolu. Yol sürekli inişti ve kamyon şöförü 13km yaklaşık 10 metre önümden benimle sabit hızda seyir etti. Arayı açınca sürekli frenliyordu. Hatta bir yerde yan yoldan araçlar yola çıkacaktı hızımı kesip tehlikeli durum yaratmasınlar diye o noktaya yaklaşmadan önce kornasına asıldı araçları uyardı. Konuşup teşekkür etmek nasip olmadı ama allah razı olsun böyle güzel insanlarımız da varmış trafikte. Burdan da teşekkürü kendisine borç bilirim :)

Strava kaydım;

(link)

Şimdi gelelim tur fotoğrafları, ilk uzun metrajlı turumdu çok fazla fotoğraf çekemedim ama kısaca yoldan kareler :)

Sabah tura çıkmadan önce, son hazırlıklar.
DSC06533.JPG

Temellide göl kenarında kısa bir mola verdim, kuru kayısı ile enerji takviyesi yaptım hafif :)
DSC06535.JPG
DSC06537.JPG

Polatlıya gelmişken fotoğraf çekmemek olmazdı :)
DSC06541.JPG DSC06546.JPG

Tek başına olunca içinde seninde olduğun fotoğrafı çekmek zor olabiliyor :)
DSC06552.JPG

Malum yaz bitti, yazın kumsalda denize karşı bacak fotoğrafı çekme gibi şans olmadığı için izbe bir benzinlikte, bisikletim ve ona hayat veren bacaklar :p:D
DSC06555.JPG

Yol üzerinde terk edilmiş gibi duran bir durak buldum, hem bankında uzanmak için hemde besin takviyesi yapmak için güzel bir yerdi. Tekrardan kuru kayısı, muz ve şeftali suyuna abandım :) Tek korkutan nokta durak kurşuna dizilmişti. Arkamdan birinin çıkıp içinde biri olduğunu görmeden zevkine ateş açmasıydı :D allahtan öyle birşey olmadı ama kötü durum senaryosu yazdırmadı değil :)
DSC06559.JPG

Yolun bir diğer sıkıntısı Sivrihisardan sonra benzin istasyonu sayısı hiç denecek kadar azalıyor. Sadece bir iki tane su alabileceğiniz çeşme mevcut yol üzerinde. Çeşmeden akan suyunda tadı normal suya göre biraz değişik ama bana dokunmadı bir rahatsızlığını yaşamadım. Artık dizimde baya ağrımaya başlamıştı güneşte batıyordu, dinlenmek bişeyler içmek için bi yer çıksın diye dua ederken sadece LPG dolumu yapan izbe bir benzinlik buldum ve düşünmeden girdim :)DSC06563.JPG

Hava artık iyice kararmıştı saat nerdeyse 21.00 olmuştu ve yol ne zaman bitecek diye beklerken tepeden Eskişehire doğru iniş başladı. Şehir ışıklarını görünce adrenalin patlaması yaşamadım. Dizimin ağrısı sanki geçmişti deli gibi pedala asıldım o adrenalin ve keyif ile. Çok sevindiğimden uzun uzuna çığlık bile attım şehir ışıklarını görünce :D Tekrardan sağolsun kamyon şöförü eşliğinde Eskişehire giriş yaptım.
DSC06570.JPG

Ondan sonra Anadolu Üniversite Rektörlük girişine kadar devam ettim. Kuzenle buluşup kendimi eve attığımda yatana kadar oturduğum koltuktan kalkamadım :D belden aşağısı tutmuyordu desem yeridir. Zaten sol dizim beni bıraktı, sol bacağı kökünden kesseler anesteziye vs ihtiyacım olmazdı galiba :D

Bu şekilde turu tamamladım. Pazartesi veya Salı hava durumuna göre geri dönüş yapacağım. Yalnız bu sefer turu iki güne bölmeyi düşünüyorum Sivrihisarda bir gece konaklayarak. Çünkü tatlı tatlı indiğim eğimler acı acı çıkışı olacak ve kendimi çokta zorlamak istemiyorum, nispeten daha rahat bir tur olsun istiyorum. Ayrıca Gordion'u da gezmek istiyorum.

Tura çıkmadan önce tecrübelerini ve tavsiyelerini paylaşan herkese tekrardan teşekkürü borç bilirim. :)

Tepki
15
İsim
Batuhan Karataş
Sivrihisardan eskişehire kadar yolda ışıklandırma yok. Rüzgar hep ters esiyor. Bunu söylemek isterim. Polatlıdan sonra su depola :)

tameryc

Aktif Üye
Tepki
207
İsim
Tamer
Bisiklet
Scott
Aynen turu tamamladım, bir iki önceki mesajda ayrıntılı yol anılarını ve fotoğrafları paylaştım aslında :) yukarıda görebilirsiniz. @BatuhanveTunahan Yarın sabah eğer hava elverişli olursa geri döneceğim. (Eskişehir-Ankara)

Ama Ankara'ya karanlıkta giriş Eskişehire göre daha riskli geliyor bana ve kendimi de çok fazla zorlamak istemediğimden dönüşü 2 güne böleceğim.

1.Gün Eskişehir-Sivrihisar(Muhtemelen 09.11.2015, Sivrihisarda konaklama)
2.Gün Sivrihisar-Gordion Antik Kenti(Yassıhöyük)-Ankara(10.11.2015)

ÇAMKOMLU

Daimi Üye
Tepki
431
İsim
HASAN
Bisiklet
Diğer
Tebrikler. Dönüş için yolunuz açık ve inişli olsun.

• Beğen

Bahri Kaplan

Daimi Üye
Tepki
996
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Canyon
güzel bir tur olmuş. çok iyi performans.

• Beğen