Amortisör çalışmıyor!

farukrr

Üye
Tepki
44
İsim
Faruk
Bisiklet
b'Twin
@Berkec.
yağlamayı denedim şimdi çalışıyor teşekkürler :harika::koptum:

• Beğen
Tepkiler: Berkec.
Scudo

Harun ÇEVİK

Forum Bağımlısı
Tepki
989
İsim
harun çevik
Bisiklet
Diğer
@far biz de amortisor kilitlenmiyor diye uzuluyoruz. İcine tahta koymayi da dusundum

farukrr

Üye
Tepki
44
İsim
Faruk
Bisiklet
b'Twin
@katran
Amasör çalışıyorsa bence hiç üzülmeyin çalışmaması cok daha kötü olsa gerek.

Harun ÇEVİK

Forum Bağımlısı
Tepki
989
İsim
harun çevik
Bisiklet
Diğer
@far kilitlenebileni makbul. Benimkinin kilidi bozuk. Duz yolda sikinti :)

farukrr

Üye
Tepki
44
İsim
Faruk
Bisiklet
b'Twin
@katran
ben boluda yaşıyorum yolların iyi olduğu pek söylenemez yani amasörsüz bisiklet kullanmak zor

eypcn.ytmz

Üye
Tepki
28
İsim
Eyyüpcan Yatmaz
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Bisan
Az önce youtubeda video izlerken gözüme çarptı , adamlar engebeyi ,kaldırımı geçtim sadece kendi ağırlıkları ile yüklenmeyle bile ön maşa inip çıkıyordu . Benimde aklıma takıldı kalkıp bi bakayım dedim ve ben ne kadar abanırsam abanayım hiç oynama olmadı maşada. Maşa fotoğrafta görüldüğü üzere kilitlenebilir ve ayarlanabilir(kilit açık ve kapalı olmak üzere iki konumda da denedim sonuç aynı). Maşa Corellinin kendi ürettiği Dacron marka , biliyorum öyle ahım şahım bir maşa değil zaten mükemmel performansta beklemiyorum ama hiç yoktan azda olsa abanma ile hareket etmesi gerekmezmiydi, 50/60 kiloda değiliz ki maşallahımız var 78 kiloyum ona rağmen oynatamadım. Çalışma prensibi nasıl oluyor bu maşaların,yağ ile çalışıyorda aldığımızda servis yağlamadımı 🤔
Ben kurdurmaya gitmedim arkadaş kurdurup getirdi. Servis ne adam akıllı vites ayarı yapmış nede gidondaki videoları düzgün sıkmıştı,acaba böyle yağlama bakım tarzı birşey ilk geldiğinde yapılacaktıda servis yapmadımı acaba .
Yada maşa çalışıyorda benmi beceremedim, ne yapmalıyım sizce 🤔

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.989
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@eypcn.ytmz problem maşanın da kendisi. Düzgün çalışan bir maşanın sıfırı zaten 700 liradan başlıyor. O da asgari ölçüde. Sadece içine girip çıkan bir maşa isterseniz onlar da 250' den başlar. Maalesef durum bu şekilde.

eypcn.ytmz

Üye
Tepki
28
İsim
Eyyüpcan Yatmaz
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Bisan
@eypcn.ytmz problem maşanın da kendisi. Düzgün çalışan bir maşanın sıfırı zaten 700 liradan başlıyor. O da asgari ölçüde. Sadece içine girip çıkan bir maşa isterseniz onlar da 250' den başlar. Maalesef durum bu şekilde.
O zaman şuanki durumu normal diyorsunuz. Zaten çok fazla lazım değil ama videolarda öyle görünce aklıma takıldı , birde aşşağıda linkini attığım dandik bisikletin bile yağlama sonrası maşası oynadığını görünce bendekinde de milim oynama olmayınca sorayım dedim acaba bir bakım vs mi gerekiyor diye .

20200517_165055.jpg20200517_165120.jpg20200517_165108.jpg

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.989
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@eypcn.ytmz güncel durumla 2000 liranın altındaki bisikletlerin tümü görüntüden ibaret. Bu maşalar için süspansiyonlu maşa görüntüsüne sahip düz maşa diyebiliriz. Zaten çok fazla lazım değil demişsiniz ama çalışan bir süspansiyon isterseniz suntour xcm-xcr, rockshox xc28-30-32 gibi modellerin ikinci eline yönelebilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: eypcn.ytmz

eypcn.ytmz

Üye
Tepki
28
İsim
Eyyüpcan Yatmaz
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Bisan
@eypcn.ytmz güncel durumla 2000 liranın altındaki bisikletlerin tümü görüntüden ibaret. Bu maşalar için süspansiyonlu maşa görüntüsüne sahip düz maşa diyebiliriz. Zaten çok fazla lazım değil demişsiniz ama çalışan bir süspansiyon isterseniz suntour xcm-xcr, rockshox xc28-30-32 gibi modellerin ikinci eline yönelebilirsiniz.
Kardeşime(9 yaşında)aldığım için bisikleti düşe kalka kullanarak öğrenecek 10 gün geçmedi hertarafı çizildi bile , kendime ait olsa değiştirirdim daha doğrusu bu bisikleti almazdım gözüm gravellerde benim ilerde hayırlısı bakalım , öğrenci haliyle yakın zamanda zor ama 😂

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Zeybek

eypcn.ytmz

Üye
Tepki
28
İsim
Eyyüpcan Yatmaz
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Bisan
Dün bisikleti lastik değişimi için başka bir servise götürdüm önceki servis maşanın değişmesi gerektiğini söylemişti lastik değişirken maşayıda söyledim , maşanın her iki ucuna da yağ damlattı daha sonra birkaç yüklenme sonrasında maşa inip çıkmaya başladı. Önceden milim oynamayan maşa şuanda inip çıkıyor . Bu durumdan muzdarip kişiler varsa denenebilir gibi

Burak Altaç

Forum Bağımlısı
Tepki
5.120
İsim
Burak Altaç
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ön amortisörüm çalışıyor, fakat derin geçişlerde tak diye vuruntu sesi geliyor. Maşa içindeki yayı daha sert bir yayla değiştirsem bir işe yarar mı acaba? Ya da havalı vs almak dışında başka bir geliştirme yöntemi var mı?

HakanAydn

Forum Bağımlısı
Tepki
6.238
İsim
Hakan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Burak Altaç Düz mantıkla olmalı...Bir nevi motosikletlerdeki preload ayarında sıkma etkisi yapar, böylece daha ağır yükü kaldırır..Yay değişebilir mi, daha sert aynı ölçülerde yay bulunabilir mi o kısım soru işareti..Ben olsam havalı, daha kaliteli bir amortisör alırdım, hazır su koymaya başlamışken..

• Beğen
Tepkiler: MakRo ve necmeddin

MertV

Forum Bağımlısı
Tepki
1.505
İsim
Mert
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bisikletle gelen amortisörler bi süre sonra cortlamaya mahkum ne yazık ki. @HakanAydn abiye katılmak isterdim, döviz şahlanmasaydı :D

• Beğen
  • Hahaha
Tepkiler: MakRo ve HakanAydn

Burak Altaç

Forum Bağımlısı
Tepki
5.120
İsim
Burak Altaç
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Burak Altaç Düz mantıkla olmalı...Bir nevi motosikletlerdeki preload ayarında sıkma etkisi yapar, böylece daha ağır yükü kaldırır..Yay değişebilir mi, daha sert aynı ölçülerde yay bulunabilir mi o kısım soru işareti..Ben olsam havalı, daha kaliteli bir amortisör alırdım, hazır su koymaya başlamışken..
Ben de daha kaliteli havalı bir amortisör almak niyetindeyim ama fiyatlar malum, şu anki kurla fiyatlar fena. 500-700 arası 29" disk frene göre havalı bulsam, hemen alırım ama yok 😀
@MertV İşte bunlar hep içgüveysinin bahsettiği rekabetçi kur, ayamıüstüne koyayım 😀

• Beğen
Tepkiler: HakanAydn ve MertV

HakanAydn

Forum Bağımlısı
Tepki
6.238
İsim
Hakan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
TRY 757.44 45%OFF | BOLANY Suspension Fork 26'' 27.5'' 29'' MTB Air Bicycle Forks Aluminum 100mm 1-1/8'' Travel Preload Adjust QR Fork Cycling Parts
(link)

Buyur, gariban dostu....😁

Burak Altaç

Forum Bağımlısı
Tepki
5.120
İsim
Burak Altaç
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti

HakanAydn

Forum Bağımlısı
Tepki
6.238
İsim
Hakan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Aybek Cihan ın yalancısıyım 😁..Cidden helezon yay diyormuş..Zaten TR koşullarında havalı için bedava gelmişti rakam...

• Beğen
Tepkiler: necmeddin