Akvaryumu kurduk

FelixTheCat

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Betül
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar akvaryumu nihayet zor bela da olsa kurduk bugün, aslında dün kurmuş olucaktık fakat talihsizlikler peşi sıra geldi. Kumu yanlış almışız onun yüzünden kuramadık, bugün sadece akvaryuma koşuşturmaktan daha yeni bitti kurma işlemi ve koltuğa oturup ohh diyebildik. Öncelikle Akvaryum, dış filitre bir tanıdıktan alındı onlar hediye gibi birşey oldu benim için. Fotoğrafları da paylaşacağım Akvaryumun altına kendimiz bir profil oluşturup masa yaptık. Mdf ve üzerine destek olarak dış cepe köpüğü koyduk. Daha sonra 200w ısıtıcımızı, çift çıkışlı hava motorumuzu 70cm lik taşımızı, Silis kumumuzu, bir adet dekorumuzu ve spagetti kayalarımızı yerleştirerek bir kombin oluşturduk. Filtrenin içerisi 2 kaplı elyaf, kömür ve seramik koyuldu Uçlarından su sızması yapıyordu o değiştirildi. Yanlış aldığımız kumu geri aldılar fakat para iadesi yapmadılar evde beslediğimiz muhabbet kuşlarına kraker ve yem alabildik onun parasına :). Açık silis kumu aldık 15 kg kadar yeterli oldu. Şimdi fotoğrafları ekliyeyim olumlu olumsuz yorumları alabiilirim.

Akvaryumun boş hali
(link)

Yanlış aldığımız kum akvaryuma doldurduk geri boşalttık
(link)

Akvaryumun görünümü
(link)

(link)

(link)

Scudo

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Hayirli ugurlu olsun, biraz bos görünüyor ama baliklarda gelince daha güzel olur. :in:

FelixTheCat

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Betül
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tam dekor yapamadık 12de anca bitti işlem ne yazık ki çok yordu bizi. Teşekkür ederim

Mert Ahmet

Daimi Üye
Tepki
293
Hayırlı olsun akvaryumunuz, hangi balıklan besleyeceksiniz burda ?

Gültekin R. Demirkaya

Forum Demirbaşı
Tepki
275
Bisiklet
Kron
Gayet güzel...su oturunca daha net olacaktır. Balıkları almadan sol tarafa da irili ufaklı kayalar daha hoş olur.

• Beğen
Tepkiler: FelixTheCat

ismail eren

Forum Demirbaşı
Tepki
593
Bisiklet
Scott
çok güzel olmuş elinize sağlık :)
balıklar içine girebildikleri dekorları çok severler. o yeşil testi gibi olan dekorunuzdan birkaç tane veya büyükce bir modelinden eklemenizi tavsiye ederim.
keyfini sürün :)

• Beğen

VolkanS

Daimi Üye
Tepki
121
Bisiklet
Ghost
Güzel olmuş, ne tür balık beslemeyi düşünüyorsunuz? Birde kaç lt?

• Beğen

Mhmt_EMR

Daimi Üye
Tepki
244
Bisiklet
Tern
Elinize sağlık güzel görünüyor. Bir kaç küçük tavsiye de ben versem;
Sanırım buhar camı yok, üstteki mobilya ve ışık tertibatı sudan etkilenecektir, hava motorunuz akvaryumun altında ise ve hortumunda çekvalf yoksa elektrik kesintisinde su geri gidebilir.
Görüntü açısından da su seviyesini karşıdan görünmeyecek kadar arttırırsanız daha güzel olur. Ayrıca sadelik olarak da güzel duruyor fazla dekorla boğmayın, bir de doğal olmayan özellikle plastik malzemeler koymazsanız daha sağlıklı olur.

FelixTheCat

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Betül
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Mert Ahmet

Sarı prenses ve İceman şu an düşündüğüm ikinci cins fakat iceman yerine başka bir balık türüde olabilir. Sarı prenses kesin kararım. Malawi akvaryumu olacak.

@VolkanS

250 Litre akvaryum malawi akvaryumu olacak Sarı prenses ve diğer türevleri beslenecek

@Mehmet_Emiroglu

Mehmet bey öncelikle teşekkür ederim. Çekvalf unutulmuş kurulduktan sonra fark edebildim bu olayı akvaryumun içerisindeki su direk aşşağı iniyor çünkü. Onu kuzenimin eniştesi temin edecek. Yanlız Buhar camı derken neyden bahsettiğinizi anlamadım acemiliğime verin. Ev ısısı ve Suyun soğuk oluşu buhar oluşturdu akvaryumda ısıyı sıcak suyla dengelemeye çalıştık ve ısıtıcıyı açtık zamanla düzelir diye düşünüyorum fakat bahsettiğiniz buhar camını açıklarsanız çok sevinirim.

Bu arada unutmuşum taşları tall81 kullanıcı isimli Mustafa arkadaşım getirdi ona çok çok teşekkür ediyorum.

Mert Ahmet

Daimi Üye
Tepki
293
Benim yeğenimin var bir akvaryumu önceleri ne kadar ciklet türü varsa bakıyodu akvaryumda 150-200 civarı balık vardı balıklar küçük kaldı. Sonra balık sayısını 70e düşürmüş balıklar el kadar şimdi :D iceman ve (galiba) yunus bakıyo ışıklandırmayı da mavi yapmış, çok hoş bir görüntü mavi ışıklandırma havayı tamamen değiştiriyor. Sizdeki beyaz ışığı değiştirmenizi tavsiye ederim :)

Mhmt_EMR

Daimi Üye
Tepki
244
Bisiklet
Tern
Betül hn buhar camı bu:
(link)
Fotoğraf bulunamadı.
Fotoğraf bulunamadı.
Sp ve iceman tercihinizi değiştirmeyin bence, spler kayaların arasında gezmeyi , iceman da açık alanda yüzmeyi severler.

FelixTheCat

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Betül
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Mert Ahmet

Ben en fazla 10 adet beslemeyi düşnüyorum zaten zamanla yavrular olacak yavrularla 15 olabilir gerisini yem alabilmek için tanıdık akvaryumcuya verebilrim. Ben yunusları pek beğenmiyorum açıkçası iceman ve sp çok ideal fakat kuzenimle ortak besliyceğimiz için o yunus istiyor bakalım ortak bir karar tutturacağız :). Bu akvaryum daha önce 3 sene boyunca bitkili akvaryummuş lepistes beslenmiş o yüzden gün ışığı florasan var üzerinde onu değiştirmeyi düşnüüyoruz dediğiniz gibi bizimde aklımızda mavi florasan var. Buhar camınıda araştırıp yaptıracağız teşekkürkler

VolkanS

Daimi Üye
Tepki
121
Bisiklet
Ghost
Buhar camı aynı zamanda, ısı kaybı yaşanmayacağı için kışın elektrik faturanızı hafifletecektir. Akvayuma balıkları koymadan, suyun dinlenmesine, başka temiz bir akvaryumdan su koyarak bakteri ortamının oluşmasını unutmayın. Su oturana kadar balık kaybı yaşarsanız, moralinizi bozmayın. Sanırım 1erkek 3dişi olarak kolononizi kurmanız lazım diye aklımda kalmış.

FelixTheCat

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Betül
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Akvaryumcu var tanıdık ondan su istiycez artık biraz o şekilde bakteri oluşumu sağlıycaz. 1e4d olarak planlıyorum yada 1e3d olarak. Akvaryum kendine gelsin bir ondan sonra düşünücez. Buhar camınıda yaptırabiliriz

k.kartal

Üye
Tepki
25
Bisiklet
Kron
Bir akvaryumu güzel ve bakılır kılan en önemli etken tankın dekorasyonudur. Malawi akvaryumlarında da en önemli dekor malzemesi taşlardır.
Akvaryumunuz bu haliyle çok sade ve boş görünüyor. Akvaryumu canlandırmak için farklı 2 tür balık eklemek yerine iyi dekore edilmiş daha fazla kaya, belki bir iki bakımı kolay kalın yapraklı bitki ile hem sizin için seyri yüksek hemde beslediğiniz canlı için daha iyi bir ortam yaratabilirsiniz.
250lt 2 farklı tür malawi beslemek için pek uygun bir hacim değil. Beslediğniz balıkların farklı renk kombinasyonlarında olmasını istiyorsanız erkekleri ve dişileri farklı renklere sahip balıklar var onlara bakabilirsiniz. Benim size bu konuda önerim saulosi olur.
Ayrıca malawi cichlidlerinin tamamı kumu eşelemeye bayılır bu yüzden kum kalınlığınızı artırmanızda fayda var. Ek olarak eğer koymadıysanız ki resimlerden gördüğüm kadarıyla koymamışsınız akvaryum tabanı ile kum arasına bir strafor koymanız akvaryum tabanına binen yükü hafifletecek ve kırılmasına engel olacaktır. Aynı şekilde bir strafor tabaka da akvaryum ile akvaryum masası(eğer birleşik değilse) arasına da koyarsanız akvaryumun eğik durması sebebiyle yaşanabilecek tank patlamalarını önleyecektir.

Musti S.

Aktif Üye
Tepki
58
Bisiklet
Salcano
Hayırlı olsun akvaryumunuz gayet güzel olmuş, taşları artırırsanız daha güzel olacak nasılsa var. birde suyu tam doldurun hem görüntü güzel olur hem cama iz yapmaz hemde ısıtıcınız tamamen suda olur, ısıtıcıyı bu şekilde kullanırsanız patlayabilir, zamanla dahada güzel olur başlangıç için gayet iyi :)

• Beğen

FelixTheCat

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Betül
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@k.kartal

Strafor akvaryum ile masa arasına koyduk mavi dikkat etmemişsiniz sanırım. Daha dün gece bitti kurum işlemi o yüzden dekorasyon yapamadık yarın yeniden elden geçiricez o zaman fotoğrafları paylaşıcam ona göre değerlendirme yaparsınız artık. Bu akvaryum hobisi için herkes farklı yorum yapıyor. Oraya onu koy buraya bunu yap ilaç sık ilaç kullanma o onla yaşar yaşamaz o olur bu olmaz. Vallahi aklımız öylesine karıştı ki 10 kişiye aynı soruyu sorsam %80 farklı cevap alırım sanırım. Herkesin farklı doğrularımı var onu anlamadım ama kime kulak verebilceğimi bilmiyorum. Akvaryumun içerisine strafor koyabilme imkanım yok şuanda ama dışına kalınca bi adet koyduk. Buhar camı koymamız gerekiyor içerisine onu bugün öğrendim en geç cumartesi günü onu hallederiz. Başkada bişey varmı bilmiyorum.

@tall81

Mustafa bey ısıtıcının tamamını suya sokmayın dediler derece kısmı sadece dışarıda ısıtıcının o siyah kısmının yarısı içeride zaten daha ne kadar sokmamız gerekiyor? Akvaryumcularda dikkat ettim bahsettiğim gibi koymuşlar. Suyuda akvaryumcudan alıcaz bakteri oluşumunu hızlandırmak için

FelixTheCat

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Betül
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar bugün akvaryumcudan su takviyesini yaptık akvaryum için, birde ufak sarı prenses aldık. Su oturmuş gibi duruyor kumdan sanırım tam algılayamadım ama videoda olduğu gibi sizce berraklaşmışmı su?

(link)