Aktif Pedal - Specialized hakkında

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
Bende aynı aradaydım konulardan bakabilirsiniz Merida Speeder T2 alacağım bence tam bir f/p.

Scudo

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
üç bisiklet arasında tavsiye istiyorsunuz: Trek FX, Merida Speeder ve Specialized Sirrus
öğrenci olduğunuzu ve 2000 tl bütçeden sonrasını eğitiminize harcamayı planladığınızı söylüyorsunuz. sanırım gözünüz Sirrus diyor. Haklı tabi Sirrus güzel bir bisiklet. öte yandan bisikletle ilgili planlarınız olduğunu hatta şehirlerarası tur yapacağınızı söylüyorsunuz.

öncelikle söylemeliyim ki üç bisiklet de kendini kanıtlamış harika modeller. bunların hepsi de işinizi görür. ben Sirrus'a çeşitli nedenlerden dolayı sıcak bakmayıp Scott SUB alsam da Specialized'de amacınızı karşılar.

Sirrus'a neden sıcak bakmadığımı tekrar etmeyeyim şurada deneyimlerimi detaylıca yazmıştım:
(link)

burada deneyimlerimin kişisel olduğunu vurgulamak isterim

Trek FX'i arkadaşım vasıtasıyla kullanmıştım. Bütün milimetrelerine kadar tecrübelerden yoğrulmuş sürüş zevki veriyor. üzerinde uzuunca sürüş yapabileceğiniz bir hissiyatı var. FX alırsanız en az 7.2 tavsiye ederim. çünkü kadrosu ve maşası daha iyi. sonradan masraf yapmazsınız.

Merida Speeder'i kullanmadım. fakat kadro ölçülerine ve arka teker mesafesine bakarsak hıza yönelik, cyclocrossa benzer bisiklet olduğu anlaşılıyor. bu yıl kadrosunu güncellemiş. Speeder serisine düşünürseniz T2 modelini almanızı tavsiye ederim. Fiyat/fayda oranı daha yüksek.

sevgili Ahmet beni dinlerseniz bütçenize göre hareket edin. ben öğrenci değilim ama ben de alırken on kere düşünüyorum şu mu, bu mu diye. ben olsam 1800 TL'ye Merida Speeder T2 derim

Specialized Sirrus aynı yolu Sedona 321'den yüzde %3'ten fazla hızlı gider diyorsunuz, haklılık payınız var ama;
şurada çok güzel bir konu var. 12 bisiklet markasının 24 yol bisikleti hız bakımından test edilmiş
(link)
aralarındaki fark % 1 bile değil

Tepki
0
Tekrardan yardımcı olan herkese teşekkürler.

2-3 hafta boyunca deneyebildiğim kadar modeli deneyip kararımı öyle vericem

ss elite yi çok istiyorum ama , specializedin kadrolarını merida yapıyormuş buda demek ki iki marka da aynı fabrikada uretiliyo kalite olarak fark olmaz sanırım , specialized alırsam logosuna para vermiş oluyorum galiba , aklım meridaya kayıyo böyle olunca

trek de tur için iyi olur deniliyor bide trekin kadro omur boyu garantiymiş , boyle olunca da aklım trek e kayıyo

zor işmiş o kadar para verip bisiklet seçmek

N.ÖZKAN

Aktif Üye
Tepki
244
Bisiklet
Salcano
Tuncay arkadaşımızın önermiş olduğu, Yol bisikletine yakın kadro yapısı ve dropbar gidon ile kesinlikle bu tarz bir bisiklet bakmanı tavsiye ederim. Sonuçta sürekli turda olmayacaksın günlük ve haftasonu yapılan kısa turlarda da seni çok daha mutlu eder diye düşünüyorum.

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
Ahmet bey anlaşılan sizin biraz daha bu konuyu araştırmanız gerekecek :)

Aslında Merida, Specialized'ın kadrolarını üretiyor demek doğru değil. Yani doğru da, iş bu kadar değil :)

Zaten dünyada belli başlı bir kaç kadro üreticisi var. Diğer tüm bisiklet markaları, büyükler dahil, kadrolarını bu firmalara yaptırıyorlar. Bunların büyük çoğunluğu Tayvan menşeili firmalar ve başta Tayvan ve Çin'de üretim tesisleri var. Bunların en büyüğü Giant, hem kendi markasını üretir hem de diğer üreticilerin OEM kadrolarını yapar. Merida Tayvan'ın en büyük ikinci kadro üreticisi konumundadır ve keza kendi markasıyla da üretim yapar.

Merida, bununla beraber Specialized'ın %49 ortağıdır. Büyük oranda özellikle karbon kadrolarda Specialized ile beraber hareket eder.

Ancak Merida ile Specialized'ı bu sebeplerden aynı bisikletler olarak görüp, aradaki fark etikete veriliyor demek doğru değil. İkisi de tamamen ayrı markalardır ve ayrı araştırma geliştirmeleri vardır. İşte sizin verdiğiniz aradaki fark aslında kadronun üretiminden ziyade, kadronun özelliklerine (geometrisi, alaşımı) ve arge çalışmalarına veriliyor. Specialized özellikle bisiklet geometrisi konusunda piyasadaki en üst düzey markalardan birisidir. Bunu internetteki yabancı kaynaklarda yer alan karşılaştırmalara ve testlere bakarak da inceleybilirsiniz.

Daha önce de dediğim gibi Trek, tur açısından bence de daha iyi bir bisiklet. Sadece Trek'in değil, piyasadaki hemen hemen tüm "büyük" markaların kadroları ömür boyu garantilidir. Trek'te eğer kendi distribütöründen (Bahar Bisiklet idi sanırım) alırsanız ücretsiz bakım da var bildiğim kadarıyla.

Zor iştir bisiklet seçmek, bu yüzden biraz daha araştırma yapıp düşünmeniz gerekiyor. Ama en önemlisi tüm aklınızdaki bisikletleri gidip fiziki olarak görmeniz olacaktır.

• Beğen
Tepkiler: MehmetAliB.
Tepki
0
Bütün bisiklet severlere iyi günler.

Merida Speeder T2 aldım bütçeyi çok zorlamak istemediğim için ama aklım sse de kalmadı değil.

ama size bir sorum daha olacak

bisikleti alır almaz bisiklet için uygun aksesuar arayışına girdim ve dealextreme sitesinden bi tane far ve bir kaç küçük şey aldım , ama adresimi bi kaç karakter yanlış yazmışım bide beldeyi yazmayı unutmuşum , durumu paypal ile ödeme yaptıktan sonra farkettim , Siparişim elime ulaşmaması gibi bi risk olur mu ? Olursa nasıl duzeltebilirm yardımcı olur musunuz ?

vahapaydin

Daimi Üye
Tepki
175
İsim
Vahap
Bisiklet
Merida
Eğer kargoya verilmedi ise gönderin iletişim formu ile satıcıya durumu aktarabilirsin. Yardımcı olacaklardır.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bütün kadrolar aynı kişiler üretse bu video olabilir miydi...

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
Valla cok ufak tefek karakter yanlisliklari yaptiysaniz o kadar problem olmaz. Belde olarak nereyi kastediyorsunuz, cadde ve sokak ismi spesifikse cok da sorun olmaz. (Bagdat caddesini ve Kadikoy'u yazdiysaniz Kiziltoprak diye yazmasiniz da olur misal :))

Ama tabi en garantisi DE ile temasa gecip duzelttirmek.

Tepki
0
Ben Eyüp te Mithatpaşa mahallesinde oturuyorum ama ikisinin ortasına Göktürk beldesi ni yazmayı unutmuşum..
bide benim ingilizce Google translate kadar bile değil bu konuda da yardım istiyorum , ne yazayım ?

Bi anlık heyecan yaptım sanırım siteyi ilk defa kullanmamdan dolayı
edit yeri varmış duzeltim oldu.

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
Mesaj attim size. Turkce metini yazip bana gonderin, yardimci olmaya calisirim.

fatihbugra

Üye
Tepki
44
İsim
Fatih GÜNEY
Bisiklet
Specialized
Arkadaşlar merhaba. Bu topluluğun yeni bir üyesiyim. İşim gereği Diyarbakır'da ikamet etmekteyim. Specialized sirrus elite 2013 modelini almayı düşünüyorum. İstanbul ve Bursa'daki firma yetkilileriyle görüştüğümde ürünü kargo ile teslim edebileceklerini bildirdiler. Sonuçta ürün kapalı kutuda gelecek ve Diyarbakır'da da yetkili bir servis bulunmuyor. Bisikletin montajının aktifpedal firması tarafından yapılmayacak oluşu garanti konusunda tereddüt yaşamama neden oluyor. Hali hazırda bisikleti görmeden ve denemeden almak durumundayım. Sizce bu şekilde satın almak çok mu mantıksız ve riskli olur? Değerli forum üyelerinin tavsiye ve yorumlarını beklerim.Şimdiden teşekkürler.

HikmetYılmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
877
Bisiklet
KTM
Denemek çok önemli değil, zaten yerinden de alsanız denetmiyorlar. Ama garanti mevzusunu aktifpedal'a sormanız daha doğru olmaz mı?

murat serbet

Forum Demirbaşı
Tepki
1.449
Bisiklet
b'Twin
Aktif pedal bisikleti denemenize izin veriyor. yine o bölgedeki bisikletçilerden Orbea da yine bisikleti denemenize izin veriyor. Tabi hava şartları dolayısıyla şu anda denetirler mi bilmiyorum. Ekimde ben gittiğimde deneyebileceğimi söylediler. Bence bisikleti denemeden almayın. 1800 TL gibi bisiklet için azımsanmayacak bir para vereceksiniz en azından içinizde şüphe kalmasın. İstanbul'a işiniz düştüğünde gelin diğer bisikletlere de bakın, inceleyin, pazarlık yapın, sürün, sonra da aldığınız bisikletin montajını yaptırıp otobüsle vs. o şekilde götürün derim ben. Resimlerden baktığınız gibi olmuyor genelde.

HikmetYılmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
877
Bisiklet
KTM
Beşiktaş Aktifpedal'dan 2 tane bisiklet aldım, ilkinde talebim olmadı (ilk bisikletimdi zaten 20 senedir bisiklete binmediğim için deneyemezdim istesem de :) ) ama ikincisinde denetmediler. Demek ki benim tipimi beğenmemişler :D

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Affiniza signarak bir sorum olacak, Specialized sirrus elite'nin fiyati gercekten 1800TL'mi ve orbea ile ilgisini de cok merak ettim.

fatihbugra

Üye
Tepki
44
İsim
Fatih GÜNEY
Bisiklet
Specialized
Bisikleti denemek zorunda hissetmiyorum yakın bir arkadaşım sport modelini aldı ve forumdaki yorumlardan da anladığım gözüm kapalı alınabilir.Markayla -nedendir bilmiyorum- duygusal bir bağ kurdum bu modele taktım kafayı...bakalım

murat serbet

Forum Demirbaşı
Tepki
1.449
Bisiklet
b'Twin
Murat Cömez 2013 modeli kaldıysa eğer fiyatı 1800-1900 civarıydı en son. Orbea ile alakası yok aslında sadece bisikleti denettiren firmalara örnek olarak söyledim. Aktif Pedal'a yakın bir bisikletçi. Arkadaş İstanbul'a gelirse diğer bisikletleri de deneyebilir anlamında örnek verdim ama tam anlatamamışım. Bu arada ben anadolu yakasındaki Aktif Pedaldan bahsediyorum bunu yazmayınca tabi hepsi havada kalmış.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Bence Specialized sirrus elite'yi o fiyata bulabiliyorsa hic denemesine gerek yok arkadasin, hemen alsin. Bilginiz icin cok tesekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: fatihbugra

murat serbet

Forum Demirbaşı
Tepki
1.449
Bisiklet
b'Twin
Bu arada sizin yorumunuzu da yalancı çıkarmış gibi yazmışım kusura bakmayın. Anadolu yakasındaki Aktif Pedal bisikletleri denetiyor. Beşiktaş'takine hiç gitmediğim için bilemiyorum. Tabi yine de bu bayilere telefonda sormadan başka şehirden denemeye gelmemek en iyisi.