Aksiyon Kamera

Gixxer

Forum Demirbaşı
Tepki
400
İsim
Yiğit Tabas
Bisiklet
Focus
@zamliyerme
sj5000'ler hakkında buna benzer birkaç şikayet daha duymuştum. Kronik sorun gibi bir şey sanırım bazı serilerde :/

Scudo

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
11 yıldır tv ve medya prodüksiyon işindeyim. Sayısız farklı kamera ve çekim ekipmanı ile tv programları, belgeseller, reklamlar hazırladım. Gerçek bir video kalitesi ile profesyonel bir çekim yapmak istiyorsanız Gopro, Sony ve DJI osmo dışında kamera önermem. Hele bu sji, xiaomi gibi cihazlar vadedilen hiçbir video değerini yakalayamayan cihazlar. Hobi kullanıcısı ve kaza kaydı tutacaklar için uygunlar tabi. Ama cidden bir ürün ortaya koyacaksanız piyasa standartı cihazları öneririm.

Liberi Spiritu

Hüseyin EROL
Tepki
775
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
b'Twin
@BerkEvren

Kesinlikle katılıyorum. Sonuçta kalite tesadüf değildir. Sadece ucuz alternatifler vardır'a geliyor olay :)

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Tepki
4.571
İsim
Çağdaş
Ucuz alternatif kameralarda görüntü kalitesi artık belli bir eşigin üzerinde olmasına rağmen maalesef çekim süresi 2 saati geçebilen pahalı yada ucuz pek kamera yok. Benim en buyuk sikintim bu.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@Çağdaş78
Kameralar ışığın bir sensöre odaklanması ile çalışıyorlar. Bir nevi büyüteçle ateş yakmaya benziyor durum. Geniş bir alandan alınan ışık ufacık bir noktaya odaklanıyor. İşin içine ışık girdiği zaman doğal olarak ısı devreye giriyor. Tam bu noktada 2 saatten uzun kayıt demek sensörün kaldıramayacağı bir ısıya ulaşmak demek. Bu sebeple en profesyonel kamerada bile süre sınırı var. (Güvenlik kameralarında fps değerleri düşürülerek kayıt süresi uzatılıyor)
Kamera ve çekim işinde planlama çok önemli. Günler süren çekimlerde bile 2 saat kayıt açılmaz. Gereken video çekilir. Çünkü bunların işlenmesi - kurgulanması sürecinde fazladan çektiğiniz her görüntü boşa giden enerji - emek ve paraya dönüşür. İyi bir kamera edinin. Bırakın uzun kayıt almasın. Arada kayıttan çıkın, tekrar girin. Önemli olan doğru anları yakalayabilmek.

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Tepki
4.571
İsim
Çağdaş
@BerkEvren kamerayi aç kapa yaparak kullanıyorum. Ama yine de kamera nin sarji 2 saat sonra bitiyor.
Not : Bahsettiğiniz ışık işi ve lensin uzun ömürlü olması sebep sonuçlarını bilmiyordum. Tesekkur ederim . Hiç aklıma da gelmemişti. Sadece sony in ısınmaya karşı beyaz gövde rengini tercih ettiğini biliyorum. Fakat ben housing ile sualtında kullanıyorum. Sırf bu yüzden 18650 sınıf ilave pil takmayı bile düşünmüştüm.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Konu şarj olunca piyasada tüketici dostu bir firma yok. Size yedek piller satmak için ellerinden geleni yapıyorlar malesef. Yedek pil + şarj ünitesi taşımak zorunlu çoğu zaman. Burada yine iş çekim öncesi planlamaya geliyor mecburen. (Ya da firmaların insafa gelmesini beklemeli daha büyük piller için)

Onur Ali İmren

Forum Bağımlısı
Tepki
870
Bisiklet
Kron
@BerkEvren Dediklerinize kısmen katılmakla birlikte, bir çok firmanın arge yapmadığını hatırlatmak isterim. Xiaomi dediğiniz firma google dan yatırım almış durumda. Karşılaştırmalara bakarsanız eğer, üst seviye ürünlerinin ne kadar iyi olduğunu siz de göreceksiniz. Dac, bit rate, mercek kalitesi fiyat ile orantılı artmakta tabii ki ama artık öyle elzem şeyler değil. Go pro dediğiniz marka, şuan sony ve xiaominin gerisindedir net bir şekilde. Çünkü tipik abd pazarlaması " biz kuuuluz, en iyiyiz" vs. artık yemiyor. En azından kamera sektörü için.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@Onur Ali İmren
Bir rate ve mercek kalitesi elzem değil derken bir yazım hatası olduğunu varsayıyorum...
Xiaomi gibi firmaların Sony ve Gopro gibi piyasaya girmesi için kullanım ömürlerini de arttırmaları gerekli. Kesinlikle üst seviye kameralarla aynı sağlamlıkta üretilmiyorlar. Her sene dünya yatırım yapılan ve 1-2 dolar için insanların harcandığı medya sektöründe daha ucuz fiyatına rağmen gopro'nun yerini alamama sebebi bu zaten. Kameramanlar ve teknik yönetmenler ekipmanlarına yüzde yüz güvenmek ister. Bu noktada olay biz kuuluz reklamlarından öteye geçiyor. Bahsettiğim cihazlar gerçekten profesyonel cihazlar. Umarım bir gün aynı kaliteye gelir, rekabeti arttırırlar. Rekabet iyidir. (Sigma'nın düşük fiyat politikasıyla canon lens pazarını vurması kullanıcı yararına oldu mesela)

Onur Ali İmren

Forum Bağımlısı
Tepki
870
Bisiklet
Kron
@BerkEvren Elzem değil derken, demek istediğim; Arge yapmadıkları için var olan teknolojiyi para ile alıyorlar. Parası olan, istediği segmentte ürünler yapabiliyor. Şuan xiaomi yi 4k+, gopro hero5 den daha yüksek bit rate ile veri kayıt ediyor. Elektronikte sigma denen bir değer vardır. Paranıza göre istediğiniz gibi üretebilirsiniz. Tabii ki büyük markalara bir şey diyemem, bilgimi aşar. Ama go pro bunlardan biri değil, sadece marka algısı. Ki küçülmeye devam ediyorlar.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@Onur Ali İmren
Bahsettiğim bu işte. 4K yayın yapan bir kanalda, profesyonel renk yapmanız gereken bir işte Xiaomi gibi cihazlardan gelen görüntü kendini anında belli eder. Hele sinema efektleriyle bir işiniz çıkarsa kameraların arasındaki fiyat farkının imajdan daha fazlası olduğunu anlarsınız. Yanlış anlamayın bireysel kullanıcı için tabiki yeterli cihazlar. Ama üst seviye bir iş yapmak isteyenler bunları aklında bulundurmalı.
Çoğu kişi bu uygun fiyatlı kameralarla işler çekip belgeseller, kısa filmler yapmak istiyor. Ama videonuzun 1920x1080 piksel olması o videoyu HD yayına uygun yapmıyor tek başına. Bu sebeple yayınlanmamış, değerini bulamamış ne çekimler var bilseniz.
Go pro session denen ufak serisi dışında hala o kalite standartlarını koruyor. Önceki mesajımda bahsettiğim gibi. Mesleği kameramanlık olanların güvenini kazanmak piyasaya girip renkli pazarlama teknikleri kullanmaktan çok daha zor. Gopro - Sony ve daha yeni olmasına rağmen DJI firması bunu çok iyi becerdiler.

• Beğen
Tepkiler: Onur Ali İmren
Tepki
45
İsim
Tebyen
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Gidona veya kaskınıza monte ettiğiniz, aparatının çeşitliliği ve fonksiyonel özellikleri bakumından memnun kaldığınız aksiyon kamerası modeli hangisi? Kullandığım sj1000 modeli ancak aparatları kalitesiz.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

tanchu

Forum Demirbaşı
Tepki
235
İsim
tanju
Bisiklet
Cube
Sjcam m20 housing sadece kendisininki oluyor ama kayıtları güzel titreşim engelleme var. Youtube ta videoları var

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

sadi imren

Bursa Tur Komitesi | B.T.K
Tepki
5.442
İsim
Sadi İMREN
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu konu ile ilgili çok konu açılmış bu linkten konuları okuyabilirsiniz

(link)

Tepki
45
İsim
Tebyen
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@sadi imren

Teşekkürler

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Tepki
4.571
İsim
Çağdaş
@BerkEvren fabrikada çekim yapan ekiple konuştuğumda da benzer cevaplar almıştım. Hatta ellerinde bir tane de gopro kamera vardı. Ama benim gibi amatör ler için diğerleri fazlasıyla yetiyor. Unutmadan bir de "money talks" diyor susuyorum. :):):) . Ah bir de boyutlarını 3 5 mm büyük yapıp batarya da 2000 mah üzeri olsa tadından yenmez.

• Beğen
Tepkiler: BerkEvren

Tuzlu_Fıstık

Kendin ol Sonradan Görme olma
Tepki
1.286
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşımda uzun zamandır kullandığı ve bizzat videolarını izlediğim xiomi yi aksiyon kamerayı önerebilirim gerçeken f/p ve görüntü tatmin edici

Tepki
4
İsim
burak
İlk olarak herkese iyi akşamlar dilerim. Bir kaç gün önce aksiyon kamerası sipariş ettim. Yarın büyük ihtimalle elimde olur. İnceleme videolarını izledim balık gözü lens falan diyor. Ben bisiklet ile ilgili alışveriş yaptığımda yakından çekim yapmam gerekecek ve balık gözü lens olduğu için kötü bir görüntü elde edeceğim. Nasıl bir çözüm bulabilirim? Harici lensler var mıdır?

pippocu

Üye
Tepki
0
Aksiyon kamerası almak istiyorum verdiğim paraya değecek ama butceyi sarsmayacak bir model tavsiyeniz varsa paylaşırmısını?

haldun31

Daimi Üye
Tepki
799
İsim
haldun e.
@pippocu (link) hocam şiddetle tavsiye ederim.hausing olmadan 20 metre suya dayanıklı.4k çekim yapıyor.1.5 metreden düşmeye dayanıklı.204 derece açıyla çekim yapıyor.ama en önemlisi 600 tlye pentax ricoh kalitesinde bir ürün alıyorsunuz.japon devi olan pentax lens konusunda tıp dünyasının en eski lens üreticilerindendir.inceleyin derim.