Akort Ayarı Nasıl Yapılır? Detaylı video çekimi

therkut

Aktif Üye
Tepki
138
İsim
Erkut
@Mehmet Cemre Kısaintro, outro templateleri aep uzantılı diye neden after effectin görevi o olsun ki? :) o iyi bu kötü polemiğine gerek yok, ihtiyacına göre hangisi kolayına geliyorsa onu kullansın. ben ae yi tercih ediyorum.

Scudo

Nevzat KÖSEOĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
593
Movie makerda yaptım bu videoyu full programlar bulamadıgım için movie maker tercih ettim. Bilgisayar 8 gb ramli 4 çekirdekli i7 işlemcili laptop hangi program uyar pekte bilmiyorum

therkut

Aktif Üye
Tepki
138
İsim
Erkut
kafanı karıştırma hiç madem sony vegas kullanımı kolaydır oradan başla. movie makerdan ae ye geçmek sıkıntı çıkarır :)

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.058
Bisiklet
Diğer
Konu akort dan video düzenleme programına geçti bizde kaale alıp birşey sorup konuyu takibe aldık. Neyse video yine iş görür tabi o akort sehbasından almak lazım yada kendimiz uydurmamız lazım fiyatları cocuk bisikleti fiyatına

• Beğen
Tepkiler: Nevzat KÖSEOĞLU

Nevzat KÖSEOĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
593
Akort masası fiyatları çok yüksek evet ancak bisikletin üzerine kurduğunuz bir düzenekle bu işi çözebilirsiniz. Jantın sağ ve soluna değecek bir çubuğu kadroya sabitleyip aynı çubuğu jantın alt ve üstünü almak içinde kullanabilirsiniz.@mustafa genç

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@nevzat K.Tamamen katılıyorum bununla ilgili bir video bende çekeceğim ucuz yollu akort sehpası ve pratik akort ayarı gibi bişey... :)

Metawox

Aktif Üye
Tepki
50
İsim
kağan iyice
Bisiklet
Carraro
@Nevzat K.
Çok güzel bir paylaşım olmuş. Başka akord videoları da izlemiştim fakat bu kadar ayrıntılı değildi. Teşekkürler.

erol__152

Aktif Üye
Tepki
65
İsim
ersin
Bisiklet
Mosso
az çok anladımda anlamadığım nokta sağ sol düzeltirken aşağı yukarı ayar bozulmuyormu yada yukarı aşağı ayar yaparken sağ sol ayar kaçmıyormu

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.283
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
jant akordu için sehpaya hiç gerek yok. tamamen boşa verilen para. aynı işlemi pekala bisiklet üzerinde yapabiliyorsunuz.
bu arada bu olaya öyle hayalet görmüş gibi bakmaya gerek yok. oldukça basit ve zevkli bir iştir. sadece motivasyon gerektirir. meditasyon gibi bir uygulama. hatta ben bazen janttaki tüm telleri söker, yeni baştan örerim, akordunu tazelerim, oyun gibi geliyor.
bilmeyenler için tavsiyem, bu işten korkmayın ve çekinmeyin. üzerine gidin. sökün takın bozun. mantığını kavradığınızda yapmaktan son derece keyif aldığınız bir eylem haline dönüşecek.
kaliteli bir akord aleti alın. bu hususta sakın ucuza kaçmayın. çünkü ucuz ürünler hem vidaları aşındırıp yalama yapabiliyor, hem de dökme olduğundan düşünce falan kırılıyor. bu nedenle superb'nin akord anahtarlarını tavsiye ederim.

bua

Daimi Üye
Tepki
362
İsim
Burak Akdağ
Bisiklet
b'Twin
Bugün yahut yarın hayırlısıyla bisikletimi teslim almış olmayı ümit ediyorum. Tam da bu konularda konu açmaya veya küçük araştırma yapmaya çalışacaktım; ikinci el olduğu için bisikletin ilk nerelerini göz gezdirmeliyim diye :) teşkkür ederim konuyu açana ve bu vesileyle yardım amaçlı bisikletin neresine ilk olarak göz atmalı kontrol etmeliyim ekleme yapacak olursa ne de hoş olur :)

• Beğen
Tepkiler: Nevzat KÖSEOĞLU

Nevzat KÖSEOĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
593
@erol__152 alt üst aldıgınız zaman sağ sol ayarı bozuluyor o yüzden tekrar ayar yapmanız gerekiyor.

@Kuzey Ege super b nin akort anahtarı siyah olan çok çabuk deforme oluyor elimde 2 kere kırıldı dahada kullanmıyorum.

• Beğen
Tepkiler: erol__152

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.283
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Nevzat K.
Ben parlak olanini kullaniyorum, gayet basarili.

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tam anlamıyla mükemmel bir çemberimiz olsa,ağırlıkları ve boyları mm'nin onda biri kadar bile farklılık göstermese; telin gerginlikleri tamamen eşit olarak ayarlansa, tlele vurduğunuzda elde edeceğiniz seslerin de tümü aynı olur. Yani tını'dan bahsediyorum. Çünkü akort, bir referans noktasına göre diğerlerini eşitlemektir.
İyi bisiklet ustaları jant akort ederken sesleri de dinler. Daha mektepli olanların elinde tansiyon aleti, göstergeli akort sehpası, jant göbeğini merkeze yerleştirmekte kullanılan bir gönye falan olur.
Nevzat kardeşim yanlış anlamasın,iyi olmuş. Bu tip Türkçe eğitim videolarına çok ihtiyaç var ve yavaştan, bir yerlerden başlamalı. Ancak jant akordu Kuzey Ege'nin dediği gibi çok keyifli ve abartılmaması gereken bir iş olmakla birlikte, çok yönlü bir iştir, bazen çok bilinmeyenli bir denkleme dönüşebilir.
Özellikle de hasar görmüş bir jant. Dans etmeye başladığında, ne yapılırsa yapılsın, jant tellerinin bir yarısı, diğer yarısından daha gergin, ya da gevşek kalır. Bunu engellemenin tek yolu, çember'in örülmeden önce mümkün olan en hatasız yuvarlaklığında olmasıdır.
1'den 16'ya kadar her teli numaralandırırsak, örneğin 1'i germek gerekiyor, ancak tel yeterince gergin ve 16. ve 2. teller de gevşetilirse, her üç tel arasında ciddi tansiyon farkları oluşacak...
Sağ ve sol tamam, ancak jant dairesel hareketi kaybetti? Akort çivileri başka bir daire çizerken, jantınız başka bir daire çizer.
Evet, bazen böyle durumlarda 12-13-14 ve 15. tellere gitmek gerekiyor. İşin zevkli olan kısmı çok problem içeriyor olması.
Küçük kayıpları giderecek kadar, işin genel prensibini öğrenip, sorunu daha da büyümeden sabitlemek amacıyla yapılan küçük dokunuşlar önemlidir, üzerine gidilmelidir.
Ancak tansiyon aleti, merkezleme, yani gönyeleme ve çok hassas bir akort sehpası olmadan ideal bir akort yapmak çok zor.Çok rijit bir jantınız olacak ve kolay kolay bozulmayacaksa başka.

Evet, eski bir jantla işe başlayabilir,işin mantığını kavrayabilir ve küçük dokunuşlarla küçük sorunları çözebilirsiniz. İlerleyebilmek için ise, çok çok gözlemlemek, çok kafa yormak, okumak, araştırmak ve gerekli aletlere sahip olmak gerek.

• Beğen
Tepkiler: mhd, S26 ve bua

Nevzat KÖSEOĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
593
@Derya Keçeci jant tellerinin hepsi birbiri ile bağlantılı evet o kadar profesyonel bir akort yapabilecek ekipman olmadıgı için sizin bahsettiğiniz detaya giremiyoruz. Jant tellerinin hepsinin gevşek olduğunda yanyana telleri ellerinizle sıktığınızda zaten karşıda telleri etkilediğinizi görürsünüz. Anlatabildigim kadar detaya girdim. Eksik gördüğünüz bir nokta varsa o konuyada ayrıca bir video çekebilirim. Yorumunuz için teşekkür ederim.

Tepki
21
İsim
Alperen
Bisiklet
Kron
Merhaba arka rubleyi sökmem gerekirmi akort yaparken yoksa büyük fark yaratırmı sökmesem yardımcı olursanız sevinirm