Akort anahtarı

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.151
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Geçen geceki sürüşte saçma bir sebepten dolayı jant telimi kırdım. Yapabileceğimden değil de denemek için teli kendim değiştirmeye niyetlendim. Kaç yıldır rafta kenarda duran akort anahtarımı arıyorum yok, bir türlü bulamadım. Bugün aklıma rafta duran metrik 13 somunlar takıldı. Kendi kendime bundan bir şeyler olur herhalde dedim. Taşlama makinesiyle kenarlarından biraz malzeme boşalttım. Gayet güzel bir anahtar oldu :) Eksi tarafı her jant başına uyumlu olmuyor. Onun için traşlamayı dört yönde farklı ölçülerde yapacağım. Böylece 4 jant başına uyan bir versiyon2 daha yapma niyetim var. Herhangi uygun bir malzeme ile de olur, illa somun şart değil..

IMG_20181218_162913.jpg IMG_20181218_162930.jpg

Kullanım Deneyimi: Akşam ilk denemeyi yaptım. Yolda olduğumu farz ederek lastiği sökmeden, bisikleti yerinden oynatmadan teli değiştirdim. Tel başını içeri kaçırmamaya dikkat ederek yeni teli taktım ve somundan anahtarı kullarak sıktım.
IMG_20181218_221227.jpg
Anahtar iyi çalışıyor, yolda çantaya atıp acil durumda kullanmak için birebir. Sadece kopan teli değiştirip uygun ayarda sıkınca jant akorduna geri geldi. Çokta uğraştırmadı. Yolda kalma senaryosu başarıyla sonuçlandı..
IMG_20181218_221347.jpg
Bu da malum telimiz. Loctite ım olmadığı için yeni taktığım tele Loctite süremedim, umarım çabuk gevşemez..

Scudo

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.140
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Abdülkadir Ergin
Adam bisiklet sektörüne tepki olarak doğmuş, bu adamlar ne satacak, taş mı yisinler bunlar:koptum:
Şaka bir yana ayakkabı kılıfından sonra bu garip gelmedi doğrusu. :) Patlamayan teker bekliyoruz senden hocam.:p

Kaan.Özçelik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.025
Bisiklet
b'Twin
Yeni başlık açmak istemedim.

Kendime yaptığım akort anahtarını paylaşıyorum. Öndeki anahtar kısmı Presta sibopların iğnesini sıkmak için, yanlarda gördüğünüz farklı açıklıklar ise farklı ölçülerdeki jant teli başlarını akort etmeye yarıyor.

Ağırlık 7,5gr civarında. Halkası yardımıyla istenilen yere asılabilir. 3mm kalınlığı ile cüzdanda bile taşınabilir.

anahtar2.jpg

Son düzenleme:

Hakan38

hı garbon
Tepki
204
İsim
Hakan Atabay
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yeni başlık açmak istemedim.

Kendime yaptığım akort anahtarını paylaşıyorum. Öndeki anahtar kısmı Presta sibopların iğnesini sıkmak için, yanlarda gördüğünüz farklı açıklıklar ise farklı ölçülerdeki jant teli başlarını akort etmeye yarıyor.

Ağırlık 7,5gr civarında. Halkası yardımıyla istenilen yere asılabilir. 3mm kalınlığı ile cüzdanda bile taşınabilir.

209955 dosyayı görüntüle
Jant örerken veya ciddi akor gerektiren bir telin üzerinde ayarlama yaparken anahtar diğer tellere değmiyormu yani bir tur çevirmek istediğinizde ne yapıyorsunuz ?

Kaan.Özçelik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.025
Bisiklet
b'Twin
Jant örerken veya ciddi akor gerektiren bir telin üzerinde ayarlama yaparken anahtar diğer tellere değmiyormu yani bir tur çevirmek istediğinizde ne yapıyorsunuz ?
Bu yol için. Forma cebindeki pompa ile evdeki ayaklı pompa gibi düşünün :)

Diğer yandan 32 telli jantta bile pek zorluk çıkarmıyor doğrusu. Daha sık örülü jantta denemedim.

• Beğen
Tepkiler: Hakan38