adana-mersin-taşucu...ufak bir akdeniz macerası...

Emir Yüksel

Aktif Üye
Tepki
146
üniversitenin 2. döneminin ortalarında başladık planlamaya...
ilk düşüncemize göre kayseriden, bisikletlerimizle yola çıkarak adanaya ulaşacak ve oradan da mersine gidecektik...
ama bir sorun vardı...:boese157: trafik:Skull-175 ...adanalı olmam nedeni ile ulukışla'dan pozantıya kadar olan yolun trafik açısından çok sakat olduğu ve pozantı sonrasında otoban başladığını biliyordum..
alternatif bir yol olarak niğde aladağlar üzerinden çamardı yolu ve devamında eski adana-ankara yolu olduğunu teorik olarak biliyorduk ancak o yoldan daha önce ne araba ile ne de başka bir araçla geçmiştik..en uzak mesafe aladağlara tırmanış için gittiğimiz demirkazık köyü ve onun ilerisindeki çamardı ilçesiydi..
bu yüzden adanaya trenle ulaşmaya karar verdik...ancak adana treni bizim bisikletleri almadı..bu yüzden hiç sevmediğim karayolunu kullandık yani otobüs ile adanaya ulaştık.:mad:

(link)

birkaç günümüzü adanada geçirdik..özellikle adanalı olanlar mutlaka bilirler kaldığımız süre boyunca kazım büfe'den tıkındık durduk...muzlu sütü dillere destan olan bu büfenin ünü adanayı aşmıştır aslında....

(link)

adana'nın taşköprüsünü, kebabını, şalgamını, bicibicisini özlemle geçirdiğim sınav günlerinin ardından bu birkaç gün ilaç gibi geldi..
2 ekip arkadaşımsa adana'yı daha önce 1 kaç kez görmüş ama tadını tam çıkaramamış ev arkadaşlarımdı..onlar da her konuda merakları giderdiler ve adanayı tanıdılar.

adana'daki 3. günün sabahı 4.00'da mersine doğru pedallamaya başladık..ama adana'nın çıkışında bulunan ufak sanayi bölgelerini geçişlerimiz gerçekten adrenalin doluydu çünkü her bir atelye yada fabrikanın azılı birer köpeği vardı ve sanırım bizden hiç hoşlanmadılar.

herbir tehlikeyi atlattıktan sonra yavaş yavaş gün ışımaya başladı..

(link)

ve hedeflediğimiz noktalara yaklaşmaya başladık..önce mersin'e ulaştık..

(link)

saat 9.00'da sahil şeridindeki parkta dinlenmeye koyulduk..öğlene doğru mersin'de olduğumuzu kanıtlamak adına tantunilerimizi, Göksel Tantuni'de yutarcasına yedik..

(link)

(link)

ardından sıvı desteğimizi tamamlayarak koyulduk yeniden yollara ve ilk konaklama yerimiz olan mezitliye ulaştık. burada, Fahri'nin babasının yakın ilişkileri sayesinde Çevre ve Orman Bakanlığ'ında çalışan saygın abimiz Süleyman Bey ile tanıştık..
kendisi bize çok yardımcı oldu hatta akşam yemeğinde biz sefil öğrenciler karpuz-peynir-ekmek-zeytin yemeyi planlarken kendisi bize bir arkadaşının denizden yakaladığı, az da olsa, balık ve akdeniz usülü salata ile büyük bir babalık yaptı.

perşembe öğleden sonra ortalama olarak 30 km'lik mesafede olan erdemli'ye ulaştık.

(link)

burada bulunan kamp alanına çadırlarımızı bir geceliğine kurduk ve sonra denizin keyfini çıkarttık.

(link)

cuma sabah 5'te uyandık ve 6'da kızkalesine ulaşmak üzere pedalladık. burada ortama göre 1 yada 2 gece kalmayı planlıyorduk ve 2 gece kaldık..

(link)

kızkalesinde Erdemler pansiyonda, Ayhan isimli kardeşimizin bize sağlamış olduğu hoşgörü ile ucuza konakladık...odalar klimalı ve gerçekten temizdi..

(link)

(link)

3.günün sabahı yine erken saatlerde pedalladık...hedef Taşucu'ydu...bununla birlikte yol üzerindeki ilk durağımız ise Silifke'ydi..yolun nispeten düz oluşu bizi oldukça mutlu etti ve yol boyunca Silifke'nin yoğurdu ah seni kimler doğurdu şeklinde giden türkü ise hep dilimizdeydi....:D

(link)

(link)

silifke merkeze yakın bir noktada markete daldım...markette bize abilik yapan ama ne yazık ki adını öğrenmediğimiz sevecen ve misafirperver bir akdeniz esnafı abimiz vardı...
O'na esas sorumuzu ben yönelttim, 'abicim var mıdır şu meşhur Silifke'nin yoğurdunu yiyebileceğimiz bir mekan?'
ne yazık ki önce hafifçe sırıttı sonra yok beyler dedi ama isterseniz ben verebilirim dedi ve silifke'de üretilen bir kap yoğurdu bize verdi..

(link)

(link) solda selçuk sağda ise yoğurt..

koca yoğurdu cüzi bir miktar paraya atıştırırken bakkal abimiz bize sıcak sıcak simit ısmarladı...

(link)

bakkal abimize sonsuz teşekkürlerimiz ettikten sonra yola devam ettik..son durağımız olan Taşucu'na sonunda ulaşmıştık...

(link)

Taşucu benim çok sevdiğim ufak bir liman şehri..çok fazla turistik olmayan sakin temiz bir mekan! burada da Taşucu Motel'de sıkı bir pazrlıkla öğrenci fiyatına anlaşarak konakladık..odamızda yine klimamız-buzdolabımız-sıcak suyumuz mevcuttu...

(link)

(link)

motelin bahçesinde güzel bir şeftali ağacı vardı ve biz bol bol şeftali yedik.. burada da buz gibi ve en önemlisi tertemiz denizin tadını çıkarttıktan sonra ertesi gün otobüse binerek gece 12 civarında Kayseri'deki öğrenci evimize ulaştık..

tur boyunca bize bilerek yada bilmeden destek olan herkese ekibim adına çok teşekkür ederim....

Adana'da; Eski Dostlar Kebap Salonunda olağan üstü lezzetli kebap yapan ve mezelerle masamızı donatan Sayit abimize, buz gibi ve kocaman büyük muzlu üst yapan Kazım büfe çalışanlarına...
Tarsus'ta; Park Macera'dan Zafer KAYRAK'A, (link)
Mezitli'de; Süleyman abimiz ve Mustafa abimize,
Erdemli yolunda araba ile bizi yakalayarak taze salatalık veren Melike'ye,
Kızkalesi'nde; Erdemler Pansiyon çalışanı Ayhan'a,
Silifke'de yoğurt ve simit keyfi sağlayan Soylu büfeye,
Taşucu'nda bize Pansiyon bulmamıza yardım eden Yakamoz Market-Ahmet abi ve saygıdeğer eşine ve son olarak sabırla yazımı okuyan siz değerli bisikletforum üyelerine,
sonsuz teşekkürler.

Ekip:

Fahri FİDAN

(link)

Selçuk DAĞLI

(link)

{ben} Turgay Emir YÜKSEL

(link)

Scudo

Tolga Gürgün

Forum Bağımlısı
Tepki
2.142
Bisiklet
Pinarello
Arkadaşlar,

Paylaşım için çok teşekkürler . fotolar harika .. Ellerinize sağlık, bacaklarınıza kuvvet . .

Selamlar,
Tolga Gürgün

matrixod

Forum Bağımlısı
Tepki
1.088
İsim
Ouz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Diğer
Güzel gezi olmuş paylaşım için saolun.Taşucu'nda sabah 5'te denize girmek gibisi de yok...

Emir Yüksel

Aktif Üye
Tepki
146
@jordansero

teşekkür ederim...
ayaklarımda güç olduğu sürece umarım hep pedal çevirebilirim, siz de aynı şekilde tabi.

Emir Yüksel

Aktif Üye
Tepki
146
@Gürgün

teşekkürler..hepimizin bacaklarına kuvvet

Emir Yüksel

Aktif Üye
Tepki
146
@matrixod

sabah 5'te giremedim ama girdiğim saatte de su gerçekten insanı derinden etkiliyordu...
taşucu'nu seviyorum, küçük ve benliğini turizm uğruna kaybetmemiş bir liman şehri bence!

görüşmek dileğiyle eyvallah

• Beğen
Tepkiler: matrixod

fafi

Üye
Tepki
0
çok güzel rapor olmus eline saglık birader
daha güzel turlar yapmamız umidiyle

çağdaş

Daimi Üye
Tepki
174
Çok güzel bir gezi olmuş gezi yaptığınız yerleri gezdim ve gördüm harika yerler ayağınıza sağlık resimler için teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: Emir Yüksel

Emir Yüksel

Aktif Üye
Tepki
146
@çağdaş

teşekkürler hocam, zaman ayırıp da okuduğun için.
eyvallah.

Emir Yüksel

Aktif Üye
Tepki
146
@KoraY1459

teşekkürler hocam, zaman ayırıp da okuduğun için.
eyvallah.

Said Ergöktaş

Forum Demirbaşı
Tepki
197
Ayakalarınıza kuvvet.Buradan bakınca güzel bir gezi olmuş gibi gözüküyor.Fotoğraflar da gezinin zevkini yansıtıyor.Paylaşımınız için de teşekkür ederiz..

Kazasız - Keyifli ve Bol Pedallı Günler :)

• Beğen

Emir Yüksel

Aktif Üye
Tepki
146
@cakkoyun

götürdük gerçekten..
yorgunluğun üzerine böyle güzel serinlik, bulunmaz keyif.

Emir Yüksel

Aktif Üye
Tepki
146
@ozgurluk_tutkunu

evet birader,
mersin güzel şehir gerçekten..
ama her gidişimde keşke insanlar şu denizin-kumsalın-güneşin kıynetini bilse de, bu kadar zarar verip kirletmese, gibi uzunca düşünmekten kendimi alamıyorum..:(

ulubey

Üye
Tepki
8
Merhaba arkadaşlar gezinizi büyük zevkle inceledimAdanaya gelmişsiniz.çünkü ben Adana da oturuyorum adanalıyımda öncelikle şunu söyleyeyim.Adana ya tekrar gelirseniz size eşlik etmek isterim.Adanayı bildiğim için sizi gezdire de bilirim.Bu benim numaram 0506 618 45 57 .Adana'ya yolunuz düşerse alo dersiniz.daha bitmedierdemli 10 antalya 460 yazan tabeladan bi önceki tabela yani erdemli 25 antalya 475 yazan tabelanın olduğu yerde mersin/mezitlide sunguroğlu alim sitesinde tatildeyim tabi yarın adanaya dönüyorum.RENAULT/gürsoy oto nun arkası.Kumkuyu çıkışında tırtar 1km tabelasından biraz sonra sağda kadirli restaurant var orası benim dayımın restaurantı benim adım cihat iyidiker dayımın adı tevfik büyükşimşek yengemde var makbule büyükşimşek.Benim adımı verirseniz bedava yemekten yararlanabilirsiniz.Geziniz çok güzel olmuştur buna şüphe yok.Adanaya düşerse yolunuz tekrar 0506 618 45 57. (0322) 226 14 38 bu da ev numaram Ben Cihat İYİDİKER. cihatiyidiker@hotmail.com bu da msn adresim.

• Beğen