A'dan R'ye dağ bisikletinde amortisör, güncel modeller ve acemiler için terminoloji

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Enes, darbeyi yağ ile absorbe eden bir maşa yok.

Maşalar ya yayla, ya havayla, ya da elastomerle darbe emerler. O yağ kısmı, ya maşanın rebound dediğimiz geri tepmesini ayarlayan kısımdır (ki bir açıklıktan yağın geçiş hızını ayarlayarak maşanın kendini geri eski konumuna getirmesini kontrol ederiz) ya da lock out, yani kilit mekanizmasını çalıştırır.

Kilit mekanizması ya mekaniktir, bir tırnak maşayı yerinde sabit tutar, ya da yağlıdır, bir kapak yağ akışını engeller. Elektronik kilitler var ama, onlar sadece maşanın uzaktan kumanda kısmının elektronik olması anlamına geliyor. İçerideki sistem yine aynı.

Havalı maşalar, genelde pahalı maşalar olduğu için yağlı kilitleme sistemine sahipler. Eskiden yağla kilitlenen bir maşayı kilitlediğinde maşa, tabiri caizse kazık keserdi, kımıldatamazdın. Haliyle bu sertlikte maşaya darbe gelince ya conta bir yerden çıkar, ya da aksamda birşey zarar görür kilit bozulurdu. Ama artık yağla kilitlenen hemen hemen hiç bir maşa kazık kesmiyor. Yazıdaki Lockout Force Adjust / Flood Gate kısmı zaten bunu anlatıyor aslında. Rock Shox'tan "Motion Control" sistemi ile kilitlenen amortisör sahibi birisini görürsen, bir defalık Flood Gate'i sonuna kadar açmasını iste, bak o zaman göreceksin, maşayı kilitlesen bile neredeyse hiçbirşey değişmeyecek, maşa oldukça esnek çalışacak. Tüm bunlar işte kilitleme sistemini korumak için.

Scudo

engin kızılcan

Daimi Üye
Tepki
260
İsim
Engin Kızılcan
Bisiklet
Lapierre
Peki Spinner nasıl bir marka? Almayı düşündüğüm bir bisiklette bulunuyor ama diğer maşalarla karşılaştırıldığında iyi mi kötü mü pek bir fikrim yok :(

siz neler biliyorsunuz bu marka hakkında? Amortisörleri iyi midir?

RAHMİ

Forum Bağımlısı
Tepki
336
Çok teşekkürler. Gerçekten önemli bilgiler..

Yalçın

Üye
Tepki
20
Merhaba, Halil bey Lefty'nin kilit mekanizması için ne söyliyebilirsiniz; amortisörü (Taurine, Lefty dlr2) kilitlediğimde kazık gibi oluyor hiç bir esneme söz konusu değil, Cannondale bir tedbir almış olmalı diye düşünüyorum, ne dersiniz?

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
@Yalçın

Sorunuzun yeri aslında burası değil ancak, yine de aşağıdaki linki atıyorum. Amortisörünüzle ilgili tüm teknik detayı aşağıda bulabilirsiniz;
(link)

M.Sami

Forum Demirbaşı
Tepki
103
Bisiklet
Giant
Rst unutmusun bide rst kullanan arkadaşlar memnunlarmı ?

Murat.Bagci

Forum Demirbaşı
Tepki
299
Bisiklet
Scott
scm v2 hlo da sol taraftan nasıl sertlik ayarı yapılır hala bulamadım... esnetmek için ne yapmak gerekli.. ayrıca yaylar yağ ile calışır denilmiş . yagını ne kadar zamanada bir değiştirrelim.

Tepki
76
@HaliliOzturk
Epiconda böyle bi olay yok hocam malesef sanırım hidrolik kilitli ve yaylı olan diğer suntour modelleridir.

SerkanNamazcı

Forum Bağımlısı
Tepki
2.040
İsim
Serkan Namazcı
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
cok ögretıcı bır yazı olmus saolun

mustafa.d

Aktif Üye
Tepki
15
Bisiklet
b'Twin
beyler şu anda kullandığım bir maşa var magnezyum alaşımlı bir maşa özelikleri nedir dezavantajları nedir bileniniz var mı yada bu tip alaşımlı maşa kullanmış olanınız maşam rst gila 26 modeli internetten baktığımda öyle yazıyor ama pek ayrıntılı bilgi bulamadım

Drronk

Üye
Tepki
46
İsim
Tolga Ş.
Bisiklet
Giant
Öncelikle 7 yıl evvel yazmış olduğunuz bilgi dolu yazı için teşekkür ederim.
Suntour xcr100 kilitlenebilen model var bisikletimde ve yaklaşık 2650gr gibi bir ağırlığı var. Toplam ağırlık 13.9kg pedal ve boynuz dahil , havalı amortisörlü maşa almayı düşünüyorum en az 1kg hafifletmek istiyorum. Ağır arazi şartları yada yüksekten ziplayarak kullanmam 78kg ağırlığım var. Mtb performansindan ziyade touring performansına uygun bişey lazımım, önerisi olan var mı.
Havalı maşa ile yaylı maşa dayanıklılığını kiyaslayabilirmiyiz, teşekkürler

cenkefe09

Üye
Tepki
2
İsim
Cenk
Bisiklet
Salcano
Arkadaslar kac kere konu acmaya calistim ama yonetici izni bekliyorda kaliyor. Ben suntour epicon havali maşa almak istiyorum satan yada alabilecegim bir yer varmi

mrth

Aktif Üye
Tepki
82
Bisiklet
Diğer
@cenkefe09 feysbuk ta ki türkiye 2.el bisiklet bilmem neysi adın da bir sayfa vardı orada görmüştüm