Aceminin Elinden Restorasyon

Ahmet.YILDIZ

Aktif Üye
Tepki
324
İsim
Ahmet YILDIZ
Teşekkürler Logoyu dediğiniz gibi vernik üzerine uygulama yaptırıcam ama logo tercihi konusunda hala kararsızım Bakalım tabelacı arkadaşın yanında çizerken bişeyler çıkar heralde die düşünüyorum.

Scudo

Neo Benson

Üye
Tepki
63
İsim
Neo
Bisiklet
Bianchi
Merakla bekliyoruz , ilerleme yok mu bu ara ?

Ahmet Bag

Daimi Üye
Tepki
489
İsim
ahmet
Bisiklet
Scott
güzel olacak güzel, emek var işin içinde olmaz mı?;):harika:

Haluk Eke

Daimi Üye
Tepki
1.300
İsim
Haluk Eke
Başlangıç
1956—57
Bisiklet
Specialized
@Ahmet.YILDIZ , Sizin o lastiğiniz, 27" yazılı olmasına rağmen 28" den büyüktür. mm cinsinden bakarsanız, sizin lastiğiniz ertro ölçüsü ile 630 mm çapındadır ve çok eskiden bazı bisikletlerde kullanılmış bir ölçüdür. Oysa bugünkü standart 28" lastiklerin çapı 622 mm, yani 8 mm daha kısadır. Bu durumda eğer yeni jant alıyorsanız bu lastiklerinizi de müzenize kaldırmanız gerekecektir :) Sanırım 630'luk lastik bulmak epey zor.

Ancak burada daha fazla dikkat etmeniz gereken konu, yeni jantınız yarıçap olarak 4 mm daha küçük olacağı için fren bacaklarınızın bu farkı kaldıracak yeterli uzunlukta olup olmadığına da bakmanızdır. Değilse, reach'i daha uzun fren kaliperleri takmanız gerekir.

Bunları göz önüne alırsanız başka bir sorun yaşamazsınız.

Lastik büyüklükleri için ek bilgi:
(link)

Ahmet.YILDIZ

Aktif Üye
Tepki
324
İsim
Ahmet YILDIZ
@Haluk Eke

Vermiş olduğunuz detaylı bilgi için çok teşekkür ederim. benimde kafamda dönen deli sorulardan biriydi bu fren bacaklarının mesafesi.

Bu aralar maddi sıkıntıdan dolayı jant işini henüz çözemedim fakat jant alırken 28 jantı bi yerine takıp fren ile uyumunu kontrol edicektim. Fren papuçlarının takıldığı yerler aşağı yukarı ayarlı yapıda inş uyacak umudundayım.

3.jpg

Neo Benson

Üye
Tepki
63
İsim
Neo
Bisiklet
Bianchi
ooo ışıl ışıl olmuş parçalar , neyle parlattınız ? bu arada lastik boyu ile ilgili şunu söyleyebilirim. İzmir de basmane 'de eminim 27 / 1 çeyrek boyda lastik vardır . yani 32 -630 özellikle bunların çoğu da sarı yanaklı oluyor.
Bisikletçileri dolaşıp eski ürünlerin içinden çıkarıp bulmak mümkün gibime geliyor.

Ahmet.YILDIZ

Aktif Üye
Tepki
324
İsim
Ahmet YILDIZ
Lastiklerim yeni ve sağlam malesef jantlarım çöp demir jant oldukarı için düzeltilemedi. buna uyumlu jant bulmam zor bulsam bile ileride lastik bulamazsın dediler madem alıcaksın 28 alda ileriye dönük kullanılsın dediler o sebepten 28 araştırıyorum.

Bu resimler sadece kola ile paslarının çözülmüş hali. dahada parlatıldılar ama nikelaj cilası ile birkezdaha üzerinden geçmeyi düşünüyorum ileriye dönük olarak paslanmayı kararmayı geciktirmek için. Şuan ki durumlarında o firen kollarında hiç pas yok

20170112_215004.jpg1.jpg

Ismaildmr

Forum Demirbaşı
Tepki
397
İsim
Ismail demir
Bisiklet
Salcano
Bu kola neymis boyle arkadaslar, tuketmeyelim bu nasil bir mesrubattir yahu..pasi kiri cozup atiyor.
Su parcalarin parlakligina bakin..sanki fabrikadan yeni cikmis.

Ahmet.YILDIZ

Aktif Üye
Tepki
324
İsim
Ahmet YILDIZ
O pası söktükten sonra birdaha içmedim. Biraz karamizah yapim; Bu pası bile eriten kola içtiğimizde fazla yağlarımızı neden eritmiyor?

• Beğen
Tepkiler: Ismaildmr
Tepki
47
İsim
Yasir emre kızıl
Bisiklet
b'Twin
Cok alakasiz olacak ma benim yeni hidolik fren balataları aldım ama eski lerine gore tutuc performasi kotü acba neden

Ahmet.YILDIZ

Aktif Üye
Tepki
324
İsim
Ahmet YILDIZ
20170203_210400.jpg 20170203_210905.jpg 20170203_211220.jpg
Yanıbaşımda kalorifer üzerinde günlerdir kuruyan kadromun artık bi resmini atayım dedim. bu arada farkettimki boya ve vernik ööyle 2-3 günde kuruyan birşey değilmiş boyadıktan sonraki 2-3 gün kalorifer üzerinde bırakmama rağmen boya yumuşaktı ve tırnak izi parmak izi kalıyordu artık cam gibi sağlam kurumuş vernik onu farkettim.

Ayrıca kamu spotu gibi olucak ama aceleci davranırsanız işçiliğe önem vermeyip alelacele yaparsanız herşeyi sonra böyle detaydaki hatalar görünmesin diye uzaktan resim çekmek zorunda kalırsınız :)

Ama bu benim acemiliğim oldu birdahaki sefere nerde ne hazırlık yapıp neyi nasıl yapacağımı kendimce öğrendim gibi.

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Acemiye gore gayet basaili

• Beğen
Tepkiler: Ahmet.YILDIZ

oguzhan473

Üye
Tepki
9
İsim
Oğuzhan
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hoş gözüküyor rengi drop bar, sele, aynakol vs diğer parçalar ile renk uyumu nasıl olucak acaba aklınızdaki fikir nedir ?Bide renkli profil jant mı düşünüyorsunuz normal mi ?

• Beğen
Tepkiler: Ahmet.YILDIZ

Ahmet.YILDIZ

Aktif Üye
Tepki
324
İsim
Ahmet YILDIZ
Renkli Profil Jant düşünüyorum ama maddi açıdan uygun olması için sanırım tek kat dedikleri profilsiz klasik jant kullanıcam sanırım onlarda tek renk. Logoları Ustalarımızın tavsiyeleri üzerine Krom renk yazdırmayı düşünüyorum.
Kafamda 3 renk grubu var..
1-Beyaz gidon bandı-Beyaz Fren vites hortumları-Beyaz Profilli lastikler
2-Siyah Gidon bandı-- Siyah Fren vites hortumları--Siyah lastikler
3-Kahve rengi DERİ Tarz Gidon bandı--Kahve rengi deri Sele --- Sİyah lastik

Açıkcası Bisikletin ne renk olacağı bulabileceğim jant lastik ve diğer malzemelere göre değişecek şuan bende bilmiyorum ne olacağını piyasada hangisini bulabilirsem. Bulunduğum ilde hertürlü malzemeyi bulamıyoruz çünkü. Ana parçaları hangi renk bulursam diğer malzemeler ona göre uyumlu olacak gibi....

• Beğen
Tepkiler: oguzhan473

Neo Benson

Üye
Tepki
63
İsim
Neo
Bisiklet
Bianchi
@Ahmet.YILDIZ 1-Beyaz gidon bandı-Beyaz Fren vites hortumları-Beyaz Profilli lastikler
kadronun rengine bakarsak en uygun bu görünüyor , siyahtan yana pek değilim.

3. seçenekte lastikler sarı yanak olursa o da olabilir.

Ahmet.YILDIZ

Aktif Üye
Tepki
324
İsim
Ahmet YILDIZ
Murat Çömez abimiz nikelaj renkli logolar önermişti görünüş olarak hoşuma gitti beyaz formdaki aksesuarlar ile nikelaj nasıl olur bilmiyorum olmazsa logolarıda beyaza çeviricez bakalım. şimdilik en az 1 hafta daha bekleyişteyiz..

Birsüredir maddi imkansızlıktan jant seti alamazken dandik jant seti fiyatına takas ile bir bisiklet aldım. Biliyorum mantıksız gibi oldu ama kullanmadığım bir ürün vardı ve jantı satınalmak yerine komple bisiklet ile takasladım ve aldım. bisiklet 4 ay kadar kullanılıp balkona bırakılmış ve senelerce orda kalmış bir bisiklet. lastikleri, içlastikleri ve gidon bandı değişecek güzel bir bakım yapılacak kullanılabilir bir hale gelir diye düşünüyorum en kötü ihtimalle iyi durumda olan jant takımını restore ettiğim bisikletim de kullanıcam. :)20170206_134747.jpg 20170210_205046.jpg

Dışarıda Kar yağışı Varken evde o kadar bunaldım ki dedim artık topla şunları birleştir de bir iki resim çek. mavi olan henüz bitmedi diğer aldığım bisikletin jantlarını onda kullanırım die düşünüyordum ama göbek milleri kalın geldi girmedi kulakcıklara yaani ona özel jant ördürücez anlaşıldı şimdilik eski jantlarını taktım resim çekmek için.

20170213_210925.jpg WhatsApp Image 2017-02-15 at 22.25.09.jpeg WhatsApp Image 2017-02-15 at 23.05.46.jpeg WhatsApp Image 2017-02-15 at 23.05.41.jpeg

Ahmet.YILDIZ

Aktif Üye
Tepki
324
İsim
Ahmet YILDIZ
Malesef Değiştiricem Neden malesef diyorum? orjinali ile bisikletcilerde bulduğum boğazlar arasında 90 kat fark var alakaları bile yok malzeme ağırlığı dokusu kalitesi boyası herşeyleri eksik. Bisikletci bile orjinalini düzelttir dedi önce ama malesef sanayilerimizdeki ustalar gökten zembille indikleri için bu tarz küçük işlerle uğraşmazlar uğraşsalar bile oksijen kaynağıyla felan ısıtıp düzeltmek gerekicek ozamnda baya bi deforme olacak belki rengi değişecek felan o sebeptendirki bisikletcideki o dandirik pik malzeme gibi olan boğazlardan takıcaz..

Ahmet.YILDIZ

Aktif Üye
Tepki
324
İsim
Ahmet YILDIZ
Şuan İçin Bisikleti ayağa kaldırdık ama baya bir eksiği var aslında;
jant takımı,dışlastikler,iç lastikler,
orta göbek,gidon boğazı,
fren vites telleri,gidon bandı,fren papuçları,

bunların hepsi sıfır takılacak malesef baştan maliyet hesaplamazsan işin sonuna geldikce artıyormuş masraflar onu anladım :) ama nekadar masraf cıkarsada üzerine bindiğimde özel olduğu hissi yeterli bence.

• Beğen
Tepkiler: tifosi