Vergi itirazı

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
özellikle takılmaması için 74,87€'da bıraktığım sipariş kargo bedeli de dahil hesaplanarak 58tl ödeme çıkartmış.
teslim almayıp kargo şubesine geri gönderdim, itirazı nereye edeceğimi sordum ancak ptt ile alakası yok dendi.

kargo en fazla 1 hafta bekler, ben o kadar da beklemek istemiyorum. bu sorunu çözme şansım var mı? varsa uzun sürer mi?
türkiye'ye kadar getiren firma dhl bu arada.

o vergiyi ödeyecek olsam zaten 25€ kargo parası vereceğim siparişi bu kadarda tutmazdım, daha alacaklarım vardı...

eğer fazla şansım yoksa yarın ödeyip alacağım, boşu boşuna zaman kaybetmek de istemem.

Scudo

Bisikletli Gezgin

Forum Bağımlısı
Tepki
4.683
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
@Mert C.

PTT burada sadece aracı... Sizin gümrükle görüşmeniz gerekecek... Girişler İstanbul'dan olduğu için İstanbul gümrüğünü arayabilirsiniz...

VolkanS

Daimi Üye
Tepki
121
Bisiklet
Ghost
Birdahi siparişi özel kargolar ile seçmeyin derim, bizim PTT gibi normal postaları seçin, takılma oranı bu şekilde düşecektir.

• Beğen
Tepkiler: Salih Eroğlu

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
@M.Ozkul
istanbul gümrüğünün telefon numarası nedir?

@VolkanS

(link)
seçenek yok, almanya'da devlet postası da dhl ile birleşmiş durumda sanırım... sitesinde dhl çıkıyor. sadece dhl premium ile yapıyordu gönderiyi.
en uygun fiyat da almanya'dan aldığım sitedeydi. diğer yerlerde vergi olmasa da, kargo ücretsiz de olsa ürünün kendi bedeli daha fazla tutuyordu zaten.

özel kargoda sınırı geçince takılma ihtimalinin daha yüksek olduğunu biliyordum zaten, ama sınırı geçmedim!

avanak_abdi

Forum Bağımlısı
Tepki
324
Bisiklet
Specialized
Mail adresine sipariş özeti yada fatura örneği gönderilmiştir. Çıktı alıp gümrüğe gidip durumu belirtebilirsin. Hatta bana göre kargo ücretinin gümrük vergisi hesaplamasınını dışında bırakıldığını belirten çıktı da (kanun maddesi, yönetmelik vs) alırsan elini kuvvetlendirmiş olursun. Allah yardımcın olsun..

VolkanS

Daimi Üye
Tepki
121
Bisiklet
Ghost
@Mert C.
Sınırı geçmekten ziyade, kargo ile yapılan gönderileri daha sıkı takip ediyorlar sanırım, satıcı keşke üstüne kargo fiyatını yazmasaydı.

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
@Cemali Avcı

ürünün geçtiği gümrük istanbulda, ben edirnedeyim...
ürün de edirnede ptt kargo'da.

nasıl gümrüğe gideyim?

fatura ürünün kutusunda da var sonuçta, inceleyip vergi hesapladıklarına göre görmüş olmaları lazım.
ama dikkat etmeyip kargo bedelini de ürün bedeli saymışlar büyük ihtimalle. aynı faturada olduğundan...

avanak_abdi

Forum Bağımlısı
Tepki
324
Bisiklet
Specialized
@VolkanS
yazmasa da kutu boyutu vs durumlardan şüphelenip sizden fatura isteyebiliyorlar. bu durumda belirttiğiniz yol işe yaramaz.

Tepki
14
Bisiklet
Sedona
Merhabalar
Özel sektörde ithalat / ihracat sorumlusuyum.

Size öncelikli tavsiyem, vergiyi ödeyip ürününüzü alın uğraşınız daha masraflı olacaktır.

Bilgi olarak şunu da söylemek isterim; ne yazıkki ürününüzün fiyatının düşük olması gümrük işlemlerine takılma "olasılığını" azaltır. Vergiye tabi tutulup tutulmaması tamamen gümrük memurunun elindedir.

İtirazınızı illa da edecekseniz ürününüzün giriş yaptığı gümrük idaresini öğrenmelisiniz. Örneğin DHL ile gelen ürünler AHL gümrüğünden giriş yapar. Tırla gelen bazı ürünler Halkalı gümrük müdürlüğünden giriş yapar vs. Ürünü getiren firmadan sorarak öğrenebilirsiniz.
Bu gümrük müdürlüğünü tespit ettikten sonra elinizde faturanız, posta konşimentonuz (takip numarası vs. nin olduğu evrak), ve diğer ilgili evraklarla gidip bizzat itirazını etmeniz gerekir.
Amacım sizi umutsuzluğa sürmek değil ancak ürünün yasal olarak vergilendirilmesine bir engel yok, itirazınızın geri çevirileceğini tahmin ediyorum.

İyi şanslar dilerim, umarım çözüm bulursunuz.

avanak_abdi

Forum Bağımlısı
Tepki
324
Bisiklet
Specialized
@Mert C.

sizin kargoyu ptt mi getirdi dhl mi? alışveriş yaptığınız sitede hala kargo şirketi dhl premium gözüküyor çünkü. bildiğim kadarıyla dhl premium bildiğim dhl değil.

Onur K.

Forum Demirbaşı
Tepki
379
İtirazı gümrüğe yapmak gerekiyor. Telefonla ulaşmak bayağı zor oluyor :) Telefon: 0 (212) 612 08 00
Sizden durumu anlatan faks çekmenizi isteyebilirler. Faks: 0 (212) 612 08 04

Eğer faks çekmeniz gerekirse, ben başka bir firma ile aynı sorunu yaşamış ve aşağıdaki faksı çekmiştim. Gümrük ücreti almadılar ama özel firma olduğu için ardiye vs.. ücretler çıkardılar.

"Atatürk Havalimanı Kargo Gümrük Müdürlüğüne;

25.10.2013 tarihinde internet aracılığı ile satın almış olduğum bir çift ayakkabı 29.10.2013 tarihinde Atatürk Havalimanı Kargo Gümrük Müdürlüğüne ulaşmıştır. RETTO E-Shop S.L - İspanya adresinden gönderilen ve 36634437834 takip numaralı kargo, ürün bedeli gönderici tarafından yanlış beyan edildiği için gümrük işlemlerine tabi tutulmuştur.
Ürüne ait fatura incelendiğinde, ürün bedelinin 73.64 EURO olduğu ve üzerine 23.61 EURO kargo-navlun bedeli eklendiğinde 97.25 EURO olduğu görülmektedir.
Ürün bedeli olan 73.64 EURO, vergiden muaf olma sınırı olan 75 EURO’nun altında olduğundan, işlemlerimin gümrük vergisi ve diğer bedellerden muaf olarak yapılmasını bilgilerinize arz ederim."

• Beğen
Tepkiler: İbrahim Aslanhan

VolkanS

Daimi Üye
Tepki
121
Bisiklet
Ghost
@Cemali Avcı

Doğrudur, şu ana kadar getirdiğim en büyük ürün 7"Ainol tabletti(gerçi bozuk çıktı, iade ettim) 100dolar cıvarındaydı sorun olmadan geldi, şimdi de bir arkadaşın isteğiyle kabloları test etmek için bir ürün sipariş ettik, 90dolar civarında fiyatı var, bakalım geçikmelide olsa geliyor, en son İstanbul'da 1 hafta kadar bekledi, sanırım şimdi yolda, pazartesi günü sonucu öğreniceğiz.

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Sınırı geçtiği için vergi alındığından eminsen ona göre müracaat et. Belki de malzeme ile ilgili bir vergilendirmedir, aldığın ürünleri bilemediğim için net yorum da yapamıyorum. Eğer 75€ sınırını geçtiğin içinse o kesin geçmiştir. Şöyle ki çok yakın bir rakam söylüyorsun ve yurtdışı siparişlerini gümrük paket üzerindeki/içindeki € fiyatına göre mi kontrol ediyor yoksa belirli aralıklarla TL karşılığı olan bir limit belirlenip aşağısı-yukarısı usulünce kafadan hesap mı yapıyorlar bilemiyorum. En mantıklısı ilk kontrol noktasına ulaşıp takip numarasıyla şikayette bulunman. Aklıma gelen son bir nokta da şu: Eğer ki paketteki fatura/bilgi formunda shipping ibaresi yoksa(Handling, delivery vs. başka isimdeyse) görevli memur toplam tutar üzerinden işlem yapıp vergiyi giydirmiş olabilir. Görünen o ki 33€ kargo bedeli var ürünün, ya da ücreti çıkaran yanlış hesaplamış. (74,87+33)x3TLx18/100 = 58TL

Onur K.

Forum Demirbaşı
Tepki
379
@Mert C.

DHL Premium Almaya'nın resmi posta kuruluşudur. Yani bizdeki PTT. Bu yolla gelen gönderileri PTT taşır. Ama ürünün muaynesinden gümrük memuru sorumludur.
Faturada yazanlar işinize yarayabilir ama ürünün beyanında fiyat ne yazılmış ise onu dikkate alırlar. Eğer ürün bedeli kısmına kargo dahil tutarı yazmışlar ise gümrük memuru bu tutarı dikkate alır.
Eğer gümrük müdürlüğüne ulaşabilirseniz, fatura üzerinde ürün bedeli ve kargo ayrı ayrı gözüküyor ise bir şansınız var ama kesin halledersiniz diyemem. Malesef biraz uğraşmanız lazım. ben önceki mesjımda belirittiğim olayda oldukça uğraşmış ve sinirlenmiştim.

avanak_abdi

Forum Bağımlısı
Tepki
324
Bisiklet
Specialized
@Mert C.

bildiğim kadarıyla her şehirde gümrük var. benim de bir arkadaşımın başına gelmişti. burdaki (çanakkale) gümrüğe gidip benzer sorunu için konuşmuştu.

mahden

Forum Demirbaşı
Tepki
842
Bisiklet
Sedona
ürünü teslim alın ücretini ödeyerek, sonra elinizdeki makbuzlar ile iade talebinde bulunun, en azından ürünün geri gönderilmesini engellersiniz. Haklıysanız her şartta ödediğiniz ücreti geri alırsınız korkmayın..

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
@mahden

iade talebini nereye ve nasıl yapacağım?

02126120800
02125447629
02126120802
02125010177
02126742289

bu numaralardan kargo işleme merkezi'ne ulaşmayı denedim ama hiçbirinden ulaşılamadı.
ptt bizimle alakası yok diyor
istanbul gümrüğüne gidemem
edirne gümrüğünden gelmediği için o da alakalı mıdır bilemiyorum...

@Cemali Avcı

sonuca ulaşabildi mi peki?

avanak_abdi

Forum Bağımlısı
Tepki
324
Bisiklet
Specialized
@Mert C.

maalesef. vergi ödedi. ama o işi abartmıştı biraz. hemen her hafta 50£ siparişi vardı. o zaman da bir kaç kez benzer tutarlardaki siparişleri aynı anda gelince kıvıramadı. senede bilmem kaç kere sipariş hakkın var ve toplamı 75€ geçerse vergi ödersin demişler gümrükten.