700-1400 tl aralığında- maksimum 12 kg- şehir bisikleti tavsiyesi

Tepki
3
Öncelikle merhaba.. Foruma yeni üye oldum.
Amacım sadece bisiklet alıp kaybolmak değildir bunu belirtmek isterim.
Önceki başlıkları bayağı okudum. Deniz derya bilgili insanlar var ama konuya yabancı olduğumu farkettim.
Aslında çocukluğumuz bisiklet üstünde geçmişti ve meslek icabı anlamayı umuyordum ama araştırınca kafam iyice karıştı bisiklet terminolojisi ağır geldi:))
Allah kısmet ederse hafta sonuna kadar almak istiyorum bisikleti.

Aradığım özellikler:
*1500 tl yi geçmesin.
*12 kg ve ne kadar hafif olursa benim için o kadar iyi.
*Disk frenler benim gibi ağır (101 kg) insanlar için ideal olur gibime geliyor disk frenlinin avantajları neler hiç bilmiyorum (tek hatırladığım v frenle boyuna boğuştuğum ve iyi tutmadığı idi ayakkabı ile durdurmak zorunda kaldırdım:)) )
*ve rahat olsun amortisörlü olursa ne olur?
*Çoğunlukla (%90) İstanbulda şehir içinde bazende Toprak çakıllı yollarda (%10) kullanırım diye düşünüyorum.

Baktığım modeller:
Sedona 325... (link)
sedona 345... (link)
Salcano CITY FUN HD 50 .... (link)
SALCANO CITY SPORT 30 V (link)

Bunlardan hangileri iyidir birde şöyle birşey var:
SALCANO CYCO2 APEX 700 ..... (link)

Bana destek olabilirseniz minnettar olurum..

Scudo

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
CYC02 Apex hariç diğer bisikletler 12 kg üstüdür önce onu bilin.
Hidrolik disk fren biraz daha avantajlı evet tercih edebilirsiniz, bisikleti rahat yapan amortisördür rahatlık istiyorsanız amortisörlü bisiklet bakmanız lazım.
Sedona 345 aralarındaki en iyi model.

• Beğen
Tepkiler: Kürşad BAŞARAN
Tepki
3
@osmankitay

Gayet hafifmiş 10,2 kg. peki birşey soracağım ön tekeri maşadan çıkartıp arabanın bağajına atmak mümkün olurmu ?

Osman Kıtay

Forum Bağımlısı
Tepki
1.091
Bisiklet
Fuji
Arabanızın bagajına ne kadar sığar bilemem ama ön teker çıkar. Zaten mandallı sistem. Sürekli bir yerden bir yerlere taşıyacaksanız, Bisikletin arkasına ya da üstüne taşıma aparatı almanız daha sağlıklı olur.

• Beğen
Tepkiler: Murat B.

Bilal Demir

Forum Demirbaşı
Tepki
214
Bisiklet
Scott
Merhaba,

Arkadaşın bisikletini satıyoruz eğer isterseniz, size uygun görünüyor.
54 kadro
1500 TL
Merida Speeder T2D

https://i.hizliresim.com/7mo8PY.jpg

Osman Kıtay

Forum Bağımlısı
Tepki
1.091
Bisiklet
Fuji
Bu bisikletin 1 alt modeli de var. Ellerinde olmasına rağmen (Merter şubesinde) siteye koymamışlar. Onun fiyatıda 850 TL. dir.

Tepki
3
Teşekkür ederim. Bisiklet çok güzel duruyor ama ben ikinci el hiç düşünmedim bu güne kadar. Ne kadar sağlıklı olur konu bisiklet olunca hiç bilmiyorum yine de teklifiniz için teşekkür ederim.

@osmankitay

Bu bisiklet fena değil frenler disk değil tek sorunu bu. Bir alt modeli ile ağırlıklar aynı veya yakın +1 kg ise alınabilir.

• Beğen
Tepkiler: Osman Kıtay

reclif

Aktif Üye
Tepki
45
Bisiklet
Merida
Benim tavsiyem disk almamanız yönünde. Emin olun illallah ettirecektir sizi disk fren. Çok sorun çıkartıyorlar. Ayrıca kilolu da olsanız kaliteli bir v fren sizi kurtarır. Olmadı aldıktan sonra üst seviye bir v fren alıp takabilirsiniz. Zaten v frenler ucuz oluyor.

Mehmet H.

Forum Bağımlısı
Tepki
363
Bisiklet
Ghost
o fiyat seviyesinde 12 kg ve altı için ya ön amortisörden yada disk frenden vazgeçmeniz gerekir gibi gözküyor

Tepki
3
@utku özkan

Bir kaç yerde disk frenlerle ilgili sorun okudum sorunsuz olanlar da çok memnunlardı hatta biri disklerin V lerden iyi tuttuğunu söylüyordu. En büyük korkumdur duramamak disklerin ne gibi sorunları var acaba ses dışında ve sorun yüzdesi büyükmüdür ki?

Bilal Demir

Forum Demirbaşı
Tepki
214
Bisiklet
Scott
Disk frenler hakkında geniş bir incelemeyi burada bulabilirsiniz.
(link)
Ben hem disk hem de V fren kullandım.
Disk fren biraz ağırdır. Bu dezavantaj. Bunun yanında merkezden frenleme yaptığı için size yumuşak bir frenleme sağlar, konforludur. Ayrıca jant akordu bozulsa da etkilenmez. Yağmurdan vs etkilenmez. Ayrıca tek parmakla fren kolunu yumuşakça çekmenizle frenleme yapabilirsiniz.

V fren hafiftir ama jant yanaklarından frenleme yaptığı için biraz daha sert bir frenleme sağlar. Ani bir durumda tekeri kilitleme riski daha fazladır. Bunun yanında bakımı tamiri kolaydır. Kaliteli (mesela Baradine) pabuçlarla verim alabilirsiniz. Sonuçta her iki fren de iyidir diyebiliriz ama tercih meselesi.

Tercihiniz hafiflikse V fren, daha konforlu bir frense disk derim.

Tepki
3
@Bilal Demir

V Fren gücü konsunda sorun yoksa neden V olmasın tabiki olabilir.
Peki kadro boyu sorununu nasıl çözeceğiz boyum 184

Altınbaşak

Daimi Üye
Tepki
125
İsim
Mehmet
Bisiklet
Carraro
Eğer şehir yoğunluklu ve ileride tur amaçli kullanacaksaniz bence v freni unutun.masanin ben konfor acisindan kilitlenebilir olmasini tercih ederim.
700 ile 1500 arasi demissiniz.
855 liraya carraro sportive 224 ten başlayıp trek ds'lere ghost cross 1300'e scott ve meridanin şehir tur bisikletlerine bakabilirsiniz.bu kaliteli markalardan butcenize uygun olanlari seçip içlerinden elerseniz daha fazla yardimci olabiliriz.

• Beğen
Tepkiler: Oses1

Ahmet Keçeci

Aktif Üye
Tepki
62
Bisiklet
Salcano
1500 sadece bisiklet için mi fener,pompa yedek ic lastik, kask , eldiven flan da alacak mısınız? Maddi durumunuzu bilmiyorum ama bazen onu da aliyim bunu da aliyin derken onlar da masraf tutabiliyor. Bunları da araştırın alacağınız bisiklete karar verirken

MT15i cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Tepki
3
@Ahmet Keçeci

Evet alacağım çok şey var ama ilk etapta yolda kalmamak adına almam gerekenler olacak pompa iç lastik kask gibi. Bütçem max 1500 tl. Bunu geçmek istemiyorum. Alt seviye F/P yerine orta seviye F/P tercih ederim. Bir başlık daha var toplu sedona alımı ve indirim almak gibi aslında mantıklı beşiktaş a da çok yakınım.
Yalnız önce karar vermeliyim.

Marka incelemesine başlamadan önce;
V freni sildim.
Ön amortisör kilitlenebilir olmalı ok.. Bunun kilitlenmekte kastı nedir yeri geldiğinde elimizle kilitliyebiliyormuyuz?
12 kg sınırı çok önemli arada bir tura da çıkmak isterim. 10 kg mükemmel olur belki ama tüm bunları bir arada bulamayacaksam ilk feda edeceğim ağırlık olurdu.

Tepki
3
@ALTINBAŞAK

Anladım bu çalışmayı bu akşam yapıp linkleri paylaşayım sonra karar vereyim. Cumartesi almayı planlıyorum artık.

reclif

Aktif Üye
Tepki
45
Bisiklet
Merida
Hocam benim merida crossway 300 vardı. Tur için almıştım. Fakat disk fren tur için baştan sorun. benim sana tavsiyem, düz maşalı, v fren hafif bir bisiklet al. zaten sen disk frenli amortisorlu alırsan minimum 13 kilo olur. Şehir bisikletlerindeki amortisorlar zaten çok küçük oluyor. 60-70 mm gibi. Sen onun verdiği etkiyi biraz daha geniş bir lastik alarak sağlayabilirsin. O yüzden bence beni dinle v-frenli düz maşalı bir bisiklet al. Sonra başın ağrımaz. Bisiklet te hafif olur. Tura çıkabilirsin istediğin gibi. Disk fren olduğu zaman tur insanın gözünü korkutuyor. Çünkü disk fren hassas ayar isteyen birşey. ve ayarı kaçtığı zaman yarım saat ayar çekmekle uğraşıyorsun. Her tekeri çıkarıp taktığında tekrar ayar çekiyorsun. Mtb yarışına girmeyeceksen disk fren çekilecek dert değil. Kısa şehir içi turlar için bile sana ekstra sorun dışında birşey vermez. Evet fren etkisi daha iyi ama o kadarcık şey için o kadar soruna külfete girmeye gerek yok.

@Kürşad BAŞARAN
Disk fren çabuk ayarı kaçar eğilir. Eğildimi adam gibi bisikletçi bulup yaptırman gerekir. Ben istanbulda yaşıyorum 3 yer gezdim diski düzelttirene kadar. Çok hafif bir eğim bile ayar tutmamasına neden olur. Saatlerce uğraşırsınız. Birkere tekeri söktün geri takacaksın haydi baştan uğraş dakikalarca. Turda düşün bunu, hafif sürtme bile yapsa performansını etkiliyor. Turda durup yarım saat kan ter içinde onu yapmakla uğraştığını düşün.(Bir yandan freni sıkıp bir yandan alyan anahtarla kaliperleri hizalamaya çalışıyorsun) Ki bisikleti iyi biryere sabitlemediysen denge sorunu da çekiyorsun. Turda adamı çıldırtır. Yani disk frenden uzak dur. Çoğu kişi hafif sürtmeyi normal karşılayıp uğraşmıyor. o kadar para verip keyifli süreceğim diye aldığın bisikletinin seni fazladan yormasını normal karşılıyorsan gönül rahatlığıyla disk alabilirsin.

• Beğen
Tepkiler: Barış TURAN

Abdullah Cimis

Forum Demirbaşı
Tepki
208
Bisiklet
Scott
V fren ve ön amortisör olmalı kesinlikle (Disk olacaksa dağ bisikleti olur). Bir tur bisikleti kullanıcısı olarak ve kilonuzu göz önünde bulunarak söylüyorum. Sedona bu konuda iyi. Kadro geometrisi çok iyi duruyor. V fren ve amortisöru olan bir bisikletine yönelirseniz pişman olmazsınız. Sıkılıp satarsanız eğer Sedona diğer markalara göre daha çabuk elden çıkar.

• Beğen
Tepkiler: Abdullah Cimis

Altınbaşak

Daimi Üye
Tepki
125
İsim
Mehmet
Bisiklet
Carraro
@Kürşad BAŞARAN

Bence de v frenden bu kadar kolay vazgecmeyin.kilitlenebilir masayi istediğin zaman kilitleyip sabit masa gibi istediğiniz zaman acip on amortisör seklinde kullanabilirsiniz ama bu size yine agirlik olarak geri dönecektir.sabit masa daha hafif olur.fakat bana sorarsanız ben kilitli tercih ederim.