65 Yaş Üstü Banka İşlemleri

Atahan Eker

Daimi Üye
Tepki
461
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar merhaba. Konu hakkında internette araştırma yaptım fakat sorumun cevabını bulamadım. Forumdaki hukukçu arkadaşlara bir sorum olacak.

85 yaşındaki kişi, müşterisi olduğu bankadan yüklü miktarda havale/eft yapabilir mi? Bu işlem için yanında refakatçı ya da akıl sağlığıyla ilgili bir belge getirme zorunluluğu var mı? Hatta havalenin kendisine ait olmadığı bir borç karşılığı yapıldığı için itiraz etme şansımız var mı?

Şimdiden teşekkürler.

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
@Atahan Eker

ben hukukçuyum, ceza genel uzmanlığım, bunun bütün hukukçular bilemiyebilir. bankacı arkadaşmarıma da danışıp bilgilendiririm.

örn, vekalet durumlarında noter sağlık raporu ister ama banka için bunu duymadım hiç

edit: sordum ve öğrendim bankacılık mevzuatında buna engel bir durum yok, müşteri isterse banka görevlisi bunu yapar

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
Ben de şu bilgiyi ekliyim; yaş olarak bir kısıtlama yok ancak bankacının da yapılan işlemler karşısında her zaman dikkatli davranma sorumluluğu vardır. Kişi kendini kolaylıkla ifade edebiliyor ve talebini net,açık şekilde belirtebiliyorsa işlemin yapılmış olması normaldir. Ancak yaş veya farklı bir nedenle kişinin tavırlarından mümeyyiz olamayacağından şüphe edilirse işlem yapılmamalıdır.