400+ km/Gün

hkn

Aktif Üye
Tepki
463
Yeni hedef 400+ km/günlük mesafe yapmak. Beyin hücrelerimiz mantık sınırlarını zorluyor, vücud adrenalin bağımlısı oldu. Allah nasip ederse ağustos ayı sonu/eylül ayı başında sıradışı (adına ne derseniz; mega, ultra, süpertur vs.) bu mesafeyi yapmayı planlıyoruz. Bu hafta sonu antremanlara yeniden başlıyoruz. :cool:

Bu sıradışı maraton tur için şimdilik bazı detaylar:

- Karadeniz Sahil yolu kullanılacak, tur DOĞU bölgesinden başlayıp, BATI bölgesine devam edecektir.
- Ankara'dan özel arabayla yola çıkılacak ve maraton tur başlangıç noktasına gidilecek.
- Tur başlama zamanı sabah saat 04:00 ve tur bitiş zamanı akşam saat 21:00 olarak düşünülmüştür.
- Tur başlangıç noktasından itibaren mobil araç; tur grubuyla birlikte hareket edecektir.
- Mobil araçtan gereken zamanlarda enerji yiyecek ve içecek takviyesi yapılacak.
- Toplam mesafe: 400+ km/gün olarak planlıyoruz ama kantarın topuzu hesabı bize kalmış !!!

Bu süpertur güzergahı üzerinden bazı bölgelerin bilgi amaçlı fotoları :

Sarp - Rize arasındaki mesafe : 105 km
(link)

Rize - Trabzon arasındaki mesafe : 75 km
(link)

Trabzon Çevre yolundan bazı panoramik görüntüler :
(link)

Trabzon - Giresun arasındaki mesafe : 137 km
(link)

Giresun - Ordu arasındaki mesafe : 44 km
(link)

Ordu - Samsun arasındaki mesafe : 152 km
(link)

Sarp sınır kapısından Samsun'a kadar olan Karadeniz Sahil yolu toplam 542 km tutmaktadır. Bu bölümün yol bisikletine en uygun kesimini başlangıç ve bitiş noktası olarak kullanmayı düşünüyoruz.

Bu güzergah hakkında ayrıntılı bilgisi olan arkadaşların fikir ve önerilerini bekliyoruz.

Doğu'daki hangi noktadan (bölgeden) maraton tura başlıyalım ? Batı yönüne hareket edelim.
400+km/günlük mesafe için en uygun yol bölgesi aralığı neresi olabilir ?

Şimdilik plan bu şekilde, zaman içinde detaylar şekillenir.

hakaN

Scudo

GokhanAK

Daimi Üye
Tepki
294
Bisiklet
Peugeot
350+/gün turunun hemen sonrası sizede bu yakışır.

Rekor turunuzda yol boyu sohbetlerimizde de bahsetmiştim. Önümüzdeki hafta boyu bahsettiğiniz sahil şeridini kapsayan bir turda olacağım. Bu turda sizin için en gerekli yol notlarını alacağımı temin ederim.

Turun yönü doğudan batıyamı yoksa batıdan doğuyamı olacağı bence mevsime göre değerlendirilmeli. 2003 Temmuz ayında batı karediniz turu yapmışık. Bir hafta boyunca rüzgar batıdan doğuya (arkamızdan) esmişti. Fakat Batı karadeniz yolları pek mesafe yapmaya uygun değil. Devamlı in çık ile 200 km alınabilirmi günde bilemiyorum. Doğu karadeniz sahil şeridi bu iş için en doğru seçim.

Bu turda da rüzgar hesabı iyi yapılırsa 400 hatta 450 km ve fazlasını yapmak çok zor olmayacaktır-ki bu son maraton turunda Derviş'in eve ulaştığında ki Dist. 399 km. yi gösteriyormuş.

Gelişmeleri sabırsızlıkla bekleyeceğimi bildirir.
Katılacaklar listesine adımı yazdırmak isterim.

Selamlarımla
Gökhan

ralakoç

Üye
Tepki
64
Sevgili Hakan bu rekorumuzun ardından 400 + için Doğu Karadeniz sahil yolunun uygun olduğunu düşünüyorum ancak düşünülen zaman için rüzgar faktörünü dikkate almamız gerekir.Geçtiğimiz Nisan sonunda Ordu dan Sarp a kadar keyifli sürüş yapmıştık .Bununda üstesinden geliriz evelallah.

• Beğen
Tepkiler: hkn ve BF Okuru

GokhanAK

Daimi Üye
Tepki
294
Bisiklet
Peugeot
Abiler;
Turu tamamlamamıza etken tek doğal faktör rüzgarmış gibi düşünüyoruz ama yağmur faktörünü atlıyoruz sanırım.

Ağustos ve Eylul mutlaka yagisli olacaktir.
Ayri bir madde ise dusundugumuz tarihlerde gunler bu kadar uzun olmayacaktir. Buda karanlikta daha fazla pedal basacagimiz anlamina gelmekte.

Bunlari belki sizler dusunmussunuzdur ama birde ben dillendirmek istedim.

Gokhan

• Beğen
Tepkiler: hkn ve ralakoç

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Son Hava Raporlarina Gore:d Neyse Arksdaslar Sizlee Basarilar Diliyorum Cok Guzel Bir Organizasyon Keske Imkanim Olsada Size Katilambilsem...

hkn

Aktif Üye
Tepki
463
@ralakoç

Sevgili Ruhi, inşallah bir aksilik olmazsa, bu süperturuda hakkıyla yaparız. :cool:

@G-trek

Güzel kardeşim Gökhan, hava şartlarına göre gerekirse Temmuz/Ağustos aylarına adapte oluruz.
Bu tarih ayarlamasını, bu bölge hakkında detaylı bilgisi olan, sizlere bırakıyorum.

hakaN

hkn

Aktif Üye
Tepki
463
Biz şimdiden antreman turlarına başladık.
Bugün (17 haziran/Salı) tarihinde, dağ bisikletimizi kullanarak ve Selçuk Çilek arkadaşımla beraber; Ankara Temelli Gölüne gidiş geliş 120 km mesafeli ufak bir antreman turunu yaptık. :cool:

hakaN

Not:
Ya arkadaş, onca zaman, onca mesafeyi yol bisikleti ile performans yaptıkdan sonra, dağ bisikleti ile antreman artık tad vermiyor, hani dağ bisikleti seven arkadaşlar darılmasın ama işin gerçeği bu...

Nevzat KÖSEOĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
593
abi biz size samsunda bi kamyon ayarlarız rahat gitmenizi saglarız olmadı kendımız gecer sizi cekeriz siz gelin yeter samsunda yanlız kalmayacaksınız.

GokhanAK

Daimi Üye
Tepki
294
Bisiklet
Peugeot
@hakan baba

Bir terslik olmazsa 30 Haziran'da bölgeden Ankara'ya dönmüş olacağım. Bu maraton turu için en doğru mevsim bilgilerini gölgedeki bisikletçilerden alır dönüşte de sizinle paylaşır en kısa zamanda tarih hakkında karar veririz.

Gökhan

Tolga Gürgün

Forum Bağımlısı
Tepki
2.142
Bisiklet
Pinarello
Hakan Bey Süpersiniz ,

Ne diyeyim bu yapacağınız süper turda artık foto çekersiniz :) :)

Şaka bir yana sizleri merak ettiğim için söylüyorum . Selçuk Abi'yi tanıyorum kendisine selamlar . Bana hala uzun malzemeyi pek göstermeyen tayt getirtecek :D :D

Naçizane tavsiyem karanlık tünellerde dikkatli olmanız . Ankara'dan direk çıkın sınıra kadar gidin ve hava o bölgede çok erken aydınlanıyor çıkış saatini biraz daha geri bile alabilirsiniz . Sahil boyunca bayağı kamyon denk gelir 65 e fixlersiniz arada hem dinlenmiş olursunuz . :)

Fikir olarak söylüyorum tam Hopa'dan sağa Artvin/Erzurum istikametine dönün yaklaşık 20 km sonra Cankurtaran geçidi var , rakım 720 felan . Bence turunuzun başlangıç noktası orası olmalı . Asfalt yol bisikletine uygun . Başlangıç için çok iyi moralde olur .

Antrenmanlarınızda başarılar ,
Selamlar,
Tolga Gürgün

• Beğen
Tepkiler: hkn

hkn

Aktif Üye
Tepki
463
Tolga bey, sana söz bu sefer fotograf çekeriz. :)
Mobil araçda gelecek olan arkadaşlar fotograf çekimi konusu ile ilgilenecektir.

Diger detay bilgiler için çok sağol, hepsini not ettim.
Selamlar

• Beğen
Tepkiler: Tolga Gürgün

hkn

Aktif Üye
Tepki
463
(link)

400+km/Gün Süpertur için hazırlık antremanları başlamıştır;

Bugün (19 Haziran/Perşembe) rekor takımından; hakaN ve Ruhi ile beraber Ankara - Temelli Gölüne gidiş geliş antreman turunu tamamlamıştır.

Toplam mesafe : 119 km
Ortalama hız : 26.4 km/saat

hakaN

hkn

Aktif Üye
Tepki
463
Antremanlar devam ediyor:

28 Haziran / Cumartesi : HakaN ve Selçuk (Selçuk Çilek) Ankara - Temelli Gölü mevkine gidiş geliş antreman turunu tamamlamıştır. Toplam mesafe : 184 km (Benim dönüş yolunda Selçuk'la karşılaşıp, aynı bölgede iki tur yaparak tamamlandı.)

29 Haziran / Pazar : HakaN Ankara - Karapinar mevki bölgesine kadar gidiş geliş toplam 147 km mesafeli performans antremanı yapmıştır.

- Burada dikkate deger bir bilgi ekleyim; Polatlı bölgesi dönüş yolunda İzmir - Ankara - Giresun turu yapan Mustafa arkadaşla karşılaştık. Kendisini Temelli bölgesindeki (Taymek) konaklama yerinde misafir ettik. Perşembe günü İzmir'den yola çıkmış ve Pazar günü Ankara bölgesinde idi. Mustafa bey Giresun'da doktorluk yaptığını ve bazen kafasına estiğinde bu tarz uzun turlara çıktığını belirti. Kendisine Ankara - Samsun yol ayrımına kadar eşlik ettik.

- Sevgili Gökhan, Karadeniz bölgesindeki güncel haberleri bekliyoruz. Yeni durum ve tur degerlendirmesi için Toplantı/Antreman yapmamız gerekiyor. Haber bekliyorum.

HakaN
(link)
(link)
(link)

• Beğen
Tepkiler: tayfur

GokhanAK

Daimi Üye
Tepki
294
Bisiklet
Peugeot
Bugün 30 Haziran 2008 ve ben Karadeniz turundan bu sabah döndüm.

Halen devam etmekte olan tur benim için Hopa'dan Fatsa'ya kadardı. Gayet eğlenceli geçti. 10 Amerikalı 14 de Türkiyeden katılımcı vardı. Son derece lüks ve rahat bir tur oldu.

Tur boyu 400+ gün/km turu için bilgiler toplamaya çalıştım. Elimdeki bilgiler aşağıda.

- Düşünülen güzergah yol kalitesi olarak kusursuz.
- Trafik Trabzon girişi ve çıkışında problem. :cool:
- Rüzgar yönü değişken. Hopadan Giresun'a kadar rüzgar doğudan batıya doğru esti. Şiddeti ise hatırı sayılır düzeyde. Bu bölgede 40 tempo 135 nabızla 1 saat pedal basılabilecek kadar rüzgarın etkisi vardı. Giresun, Ordu ve Fatsa bölümünde rüzgarı 2 yönünde aldık (karşı yön- sağ omuz tarafından). Karadeniz bölgesi genelinde rüzgar yönü denizden karaya doğru (kuzeyden güneye) istatistiği olduğunu öğrendim. Sahil kıvrımlarında yol alınacağından yön değişiklik arz etmekte.
- Sayamadığım kadar tünelden geçtik.:Skull-175 Halen tamamlanmamış tünellerden trafik akışı gerçekleşmekte. Bu tünellerde bizim için en önemli olan aydınlatma yok. Araç eşliğinde ve aydınlatmalı geçilmesi elzem.
- Tünellerden geçişlerde trafiğe yada kara yollarına bilgi verdiğimiz taktirde eskortluk ediyorlarmış. (biz heber verdik yol boyu eskortluk ettiler)
- Ordu-Fatsa arasında Türkiye'nin en uzun tünelinden geçiliyor 3800 mt. Sahilden gidildiğinde bahsi geçen mesafe 50 km. Yeni açılan tünelli yoldan 30 km. Yeni yoldan gidildiğinde biraz yukseklik kazanıyorsunuz. 3800 mt'lik tünele ulaştığınızda ise uzunca süre inişi var. Sahilden giden yol eğlenceli. 100 mt rakımlara çıkarıp indiriyor ve virajlı. Aynı zamanda da yemyeşil. Asfalt diğer yeni yol kadar kaliteli değil. Mucır asfalt ve yamalı. Yol bisikleti için konforlu olduğunu söyleyemem. Ciddi 2 rampa var kısa ama dik.
Dip not: Bu civarda Türkiyenin en lezzetli ızgara ve etleri yapılıyormuş. Yol boyu mangal kokuları ile pedal basmak gerekiyor.
-Samsun Rize arası 408 km. Trabzondan doğuya gidildikçe trafik azalmakta. Trafik Trabzon civarında endişe verici.
-Turun yönü planlanan tarihteki hava tahminlerine göre karar verilmeli. Gece esen rüzgar gün boyu ne yönden eseceğinin kanıtı. (bizzat test ettim)
-Samsundan daha batıya gidilerek Bafra'dan da başlanabilir. Yukarıda ki saydığım yol ve hava şartları bu bölüm içinde geçerlidir.
-Günün uzunluğu ve yağış durumu düşünülerekten turun tarihi en geç Temmuz ayı ortalarına kadar düşünülmeli.

Tur sonrası aklımda kalan bilgileri toparlayabildiğim kadarı ile yukarıda yazmaya çalıştım. Hatırladıkça yeni eklemeler yapmaya çalışırım. Sizinde sorularınız olursa seve seve cavap vermeye hazırım.

Selametle kalın
Gökhan

hkn

Aktif Üye
Tepki
463
@G-trek

Hoşgeldin güzel kardeşim, özlettin kendini...
Burada verdiğin bilgiler için çok sağol, toplantı/antreman turunda durum değerlendirmesi yaparız.

HakaN

eYa

Forum Bağımlısı
Tepki
781
Dün Ruhi abi ile tanışmak nasip oldu. Ege kıyıları turunda Didim'de idiler dün. Bugün Milas'a varmış olmalılar.

Yeni rekor denemenizde başarılar. Fotoğrafsız olmaz ama ;) Bir de bu işe basının da ilgisinin olacağını düşünüyorum. Değerlendirilmeli. Bisiklete ne kadar çok ilgi çekilirse o kadar amacımıza ulaşmış oluruz.

Katkılarınız için teşekkürler... Ve tekrar başarılar.

• Beğen
Tepkiler: hkn

hkn

Aktif Üye
Tepki
463
- Bugün (01 Temmuz / Salı) hakaN ; Ankara - Temelli Gölüne gidiş geliş antreman turunu tamamlanmıştır.

Toplam mesafe : 118 km
Ortalama hız : 24.2 km/saat

Antreman MTB sınıfı bisikletle yapılmıştır. (link)

hakaN