27 inç yerine 28 inç takabilir miyim?

Tepki
0
Bisiklet
Bianchi
Arkadaşlar merhaba.
Çelik kadro eski bir bisikletim var.
Bu bisikleti restore etmeye başladım.
Tüm kadroyu söktüm.
Üzerindeki boyasını (büyük ölçüde) kaldırdım.
Boya işini layıkıyla nerede kime yaptırabilirim diye düşünüyorum.
Bir süredir o şekilde duruyor.
Diğer yandan;
Jantlar ve lastikler çok yıpranmış, değiştirmek gerek.
Madem komple değişecek, daha kolay bulunabilen bir ölçü olan 28 inç'e geçiş yapayım diye düşünüyorum.
Lastiğinin üzerinde
32 - 630 (27 x 1 1/4) S-140-1
yazıyor.
Geçen gün, (link) diye bir sitenin telefon numarasını aradım ve
(Yanlış hatırlamıyorsam ismi Çetin olan) ustasından biraz bilgi almaya çalıştım.
27 olan tekerin yerine 28 satın alsam, kadro destekler mi, yani takılabilir mi, diye sordum.
28 inç, 27 inç'ten büyük diye biliyordum.
Çetin usta, 27 inç teker daha büyüktür, deyince, şaşakaldım.
Hatta birkaç defa tekrar tekrar sordum.
Adam kesinlikle öyle olduğunu söyledi.
Teker ebatlandırmasında bilmediğim bir şeyler var diye düşündüm ve fazla uzatmadım.
Gerçekten de böyle midir.?
27 inç teker 28 inç tekerden büyük müdür?
Yukarıda ölçü bilgisini verdiğim tekerleri çıkarıp yerine komple jantlarıyla, lastikleriyle 28 inç teker takabilir miyim?
Bu arada Çetin usta, asıl konunun teker ebatlarını değiştirince frenlerin uyup uymaması olduğunu söyledi.
Sanırım teker ebatları değişince, "frenler janta erişecek mi" gibi bir durum ortaya çıkacak.
Vakit ayırıp bilgi verecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

NOT:
Konuyu yanlış yere açtıysam veya fazladan açtıysam özür dilerim.
Forumda biraz baktım, bununla ilgili bir şey bulamadım.
Yanlış aramış da olabilirim.
Eğer bununla ilgili başka bir konu varsa, yönlendirirseniz sevinirim.

Scudo

D.Mustafa

Forum Bağımlısı
Tepki
754
Şimdiden söyleyeyim yanlış biliyor isem af ola, 27 nin 28 den büyük olması gibi bir durum olmaz diye düşünüyorum.Frenlerinde de bir sıkıntı çıkmaz sanırım ayarları ile oynayıp halledersin.

Tepki
0
Bisiklet
Bianchi
@Mustafa demirbacak

Yani, biraz matematik bilgisi olan 27 < 28 olduğunu bilir.
Piyasadaki ezberci ustalardan biriyle mi karşı karşıyayız. :)

Ben sizin gibi düşünmüştüm.
Ancak, beni endişelendiren şey, 28 lik tekeri takınca, üst tarafta frenin takıldığı, arka çatalın iki kolunu birleştiren kısma (A harfinin ortasındaki çizgiyi düşünün) sürter mi?
Yada, o kısım, lastiğin takılmasına engel olur mu?
Bir de, alt tarafta bisiklet ayağının takılacağı yer var.
Orası da engel olur mu diye düşünüyorum.

Kısacası 27'den 28'e geçişte, bu bahsettiğim engellere ne kadar yaklaşmış olacağım ?

D.Mustafa

Forum Bağımlısı
Tepki
754
@Sedat Sancak

Şuan anlayamadım :)Bi resim ekleyebilirsen iyi olur. Ama diyorsan ki standart 27 olan tekerin yerine 28 takıcam kadronun orasına burasına sürter mi ? Yani ben standartı 24 olana 28 denedim olmadı :D O yüzden 26 takacağım. İmkanın varsa bir dene yada yakınlarında bisikletçi filan varsa bi rica et daha sağlıklı olur. Şimdi kadronun ölçüleri filan önemli, kafadan olur olmaz diye birşey söylemek pek doğru olmaz.

Murat Yavuz

Daimi Üye
Tepki
92
Bisiklet
Colnago
27 1-1/4 ölçülü çember 630 mm yarı çapa sahip, 28" ise 622mm. Yani burdan anlaşılacağı üzere 27>28, buradaki yirmi yedi ve yirmi sekiz anma isimleri, detayı var yani.

Ayrıca 28 çember takabilirsin, lakin fren ayaklarında mesafe var ise.

• Beğen
Tepkiler: Noble

D.Mustafa

Forum Bağımlısı
Tepki
754
(link)
O zaman bu linki paylaşayım da yararlı olur belki.

egee17

Üye
Tepki
27
İsim
Egemen
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Eski kadrolarin uzerinde jant yoksa o kadronun 27 mi 28 mi oldugu nasil anlasilir ?

Noble

Üye
Tepki
86
İsim
Burak
Başlangıç
2002—03
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@egee17 marka, model, üretim yılı gibi bilgilerle fikir edinilebilir bence. başka kolay bir yol olduğunu sanmıyorum

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.939
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Eski kadrolarin uzerinde jant yoksa o kadronun 27 mi 28 mi oldugu nasil anlasilir ?
Kadro 90 öncesi ise %99.9 ihtimalle 27" dir. 28" çember takılı iken uzun bacaklı fren ucu ucuna yetişiyorsa kadro 27" dir.

• Beğen
Tepkiler: egee17

egee17

Üye
Tepki
27
İsim
Egemen
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@egee17 marka, model, üretim yılı gibi bilgilerle fikir edinilebilir bence. başka kolay bir yol olduğunu sanmıyorum
Kadro 90 öncesi ise %99.9 ihtimalle 27" dir. 28" çember takılı iken uzun bacaklı fren ucu ucuna yetişiyorsa kadro 27" dir.
Iste modeli bir anlayabilsem. Kafamda bir suredir neovintage dusuncesi var ama modeli bulamiyorum. 28 ise ugrasicam ama 27 ise iyice zor o yuzden bastan emin olmaya calisiyorum.1662836287607.jpg

Noble

Üye
Tepki
86
İsim
Burak
Başlangıç
2002—03
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Columbus SL kadro gibi görünüyor. Sadece tahmin ama bence bu kadro 84-85 yıllarından ve 700c (28")
700c oldugunu dusunme sebeplerim fren kaliper monte edilen vidalarin iceride olmasi ve fotodaki jantlarin bu fren ayaklariyla uymasi.
Neo-retro icin uygun kadro gibi.
Bu arada rengi güzelmiş

• Beğen

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.430
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Iste modeli bir anlayabilsem. Kafamda bir suredir neovintage dusuncesi var ama modeli bulamiyorum. 28 ise ugrasicam ama 27 ise iyice zor o yuzden bastan emin olmaya calisiyorum.294272 dosyayı görüntüle
Bu kadro 28“ emin olabilirsin. 27 28 “ 90 öncesi ile vs alakası yok. Bende en az 30 ane 70 80 Li yıllardan bisiklet var ve hiç birisi 27” değil. Bu kadro ise columbus droplara sahip ve 28 “

Son düzenleme:
  • Beğen

egee17

Üye
Tepki
27
İsim
Egemen
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bu kadro 28“ emin olabilirsin. 27 28 “ 90 öncesi ile vs alakası yok. Bende en az 30 ane 70 80 Li yıllardan bisiklet var ve hiç birisi 27” değil. Bu kadro ise columbus droplara sahip ve 28 “
Abi tesekkurler. Bu soruyu cevapladin ogrenmis oldum sayende 28“ mis 27 degil. Simdi diger uyum sorunlarini arastirmaya devam neovintage icin :)

Columbus SL kadro gibi görünüyor. Sadece tahmin ama bence bu kadro 84-85 yıllarından ve 700c (28")
700c oldugunu dusunme sebeplerim fren kaliper monte edilen vidalarin iceride olmasi ve fotodaki jantlarin bu fren ayaklariyla uymasi.
Neo-retro icin uygun kadro gibi.
Bu arada rengi güzelmiş
Columbus baskisi var ve st saniyorum oradaki etikettede columbus yaziyor. Konuya cok yabanci oldugum icin baska bir konuda yardim istedim ordan gelen cevaplara gore kafamda birserler sekillenirse neovintage yada neoretro nasil deniyorsa yapmak istiyorum.
Rengi bende begendim sirocco yazisini sonradan yapistirmasalarmis iyiymis. :)

• Beğen
Tepkiler: Suphi3434

Noble

Üye
Tepki
86
İsim
Burak
Başlangıç
2002—03
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
SL ya da SLX olabilir. Veya TSX de olabilir. Üçü de bence kaliteli çelik. Ben şu an bir tane SL kadro topluyorum.
Neo retro bisikletleri toplamak ve sürmek çok zevkli. Benim tecrübelerime göre, eğer grupset yeni alınırsa neo-retro bisikletler aynı grupsetli aluminyum kadro/karbon maşa olan yeni bir bisikletle aynı fiyatlara geliyor. Bence bu kadroda neo retro maliyetlerine girmek için biraz fazla çizik var, o kadar para harcadiktan sonra göze daha cok batabilir. Ama seni rahatsiz etmiyorsa kalite olarak kesinlikle neo retro toplamaya değer. Bir secenek de şimdi bunu toplayıp temiz kadro bulduğunda komponentleri ona taşımak olabilir

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.430
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
SL ya da SLX olabilir. Veya TSX de olabilir. Üçü de bence kaliteli çelik. Ben şu an bir tane SL kadro topluyorum.
Neo retro bisikletleri toplamak ve sürmek çok zevkli. Benim tecrübelerime göre, eğer grupset yeni alınırsa neo-retro bisikletler aynı grupsetli aluminyum kadro/karbon maşa olan yeni bir bisikletle aynı fiyatlara geliyor. Bence bu kadroda neo retro maliyetlerine girmek için biraz fazla çizik var, o kadar para harcadiktan sonra göze daha cok batabilir. Ama seni rahatsiz etmiyorsa kalite olarak kesinlikle neo retro toplamaya değer. Bir secenek de şimdi bunu toplayıp temiz kadro bulduğunda komponentleri ona taşımak olabilir
Gercekten fotografda söyle bir bakinca o celigin SL, SLX yada TSX oldugu anlasiliyormu? Bunu neresinden anladiniz, bizlerede bilgi verebilirseniz cok memnun oluruz.
Su fotografa bakinca bukadar columbus modelinden o 3 modeli secip anlamak gercekten büyük yetenek ve ustalik.

35701540_10209800818135662_2452826488118968320_n.jpg

egee17

Üye
Tepki
27
İsim
Egemen
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Aslinda bu sekilde toplayip gider hale getirebilirsem yaz tatilindeyken kadroyu boyatip etiketletip tekrar toplamayi dusunuyorum. Biliyorum daha fazla tutacak ama kadro kaliteliyse saniyorum deger. Sizin bisikletinizi hatirliyorum pek yorum yapmasamda ara ara forumu acar okurum. Ben tiagra degilde Claris yada Sora denerim sanirim 8 yada 9 lu olmasindan dolayi sizinki 10 lu sistemde calismamisti diye hatirliyorum.

Gercekten fotografda söyle bir bakinca o celigin SL, SLX yada TSX oldugu anlasiliyormu? Bunu neresinden anladiniz, bizlerede bilgi verebilirseniz cok memnun oluruz.
Su fotografa bakinca bukadar columbus modelinden o 3 modeli secip anlamak gercekten büyük yetenek ve ustalik.
Abi columbusun diger borulari kalitesiz mi degmez mi kadro ile ugrasmaya sence, bilmedigim icin soruyorum. Uzerindeki etiket senin paylastigindan farkli bunu daha oncede paylasmistin o zamanda karsilastirmistim. Sahte etiketmi acaba birde kadroda paylastigim gibi damga var.

Dosyalar

Noble

Üye
Tepki
86
İsim
Burak
Başlangıç
2002—03
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Murat Cömez bırakın fotoğrafı, kadroya canlı canlı baksam ve hatta tartsam bile anlamam. Böyle bir şeyin yetenek ya da ustalıkla alakası olduğunu düşünmüyorum, ki ben de ustanın tam zıttı neyse oyum.
Ama benim seviyemde bile bu bahsettiğiniz boru tipleri listesini kullanarak biraz mantık ve bazı varsayımlar ile tümdengelim yapmak, seçenekleri elemek çok da zor değil.
1. cromor, matrix ve aelle etiketleri farklı renkli.
2. OR ile bitenler ve tandem olanlar yol bisikleti için değil,
3. SP ve SPX de sadece aşırı büyük boy kadrolarda geçiyor ve bu kadro 58-59 cm gibi görünüyor, kesinlikle küçük değil ama SP SPX olma ihtimalini az buldum.
4. MAX ve MX çok nadir ve özel modeller diye okudum, hiç canlı örneğini görmedim. MAX ve MX bir bisiklette döneminin en iyi komponentlerinin olmasını beklerim.
Geriye SL, SLX ve TSX kalıyor.
benzer bir soruyu google'da arattığımda da aynı sonuca ulaştım: (link)

@egee17 eğer arka aks aralığını 126mm'den 130'a çıkartacaksanız modern göbekleri sorunsuz kullanabilirsiniz. Yeni jantı zaten alacağınız için arkayı 130mm yapmak mantıklı bence. Ben kadroyu 126'da bıraktığım için 10 vitesin 9unu kullanıyorum. Aynısını Sora grupla 9 vitesin 8i ile de yapabilirsiniz diye düşünüyorum da dediğim gibi, bence siz yeni jant alacağınız için bu konu sizin için pek de önemli değil. Bu arada, fotoğraftaki jantlar zaten 130mm olabilir. Bence bu kadro daha önce 130mm genişletilmiş mi diye bir bakmak lazım.

Son düzenleme:

egee17

Üye
Tepki
27
İsim
Egemen
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Murat Cömez bırakın fotoğrafı, kadroya canlı canlı baksam ve hatta tartsam bile anlamam. Böyle bir şeyin yetenek ya da ustalıkla alakası olduğunu düşünmüyorum, ki ben de ustanın tam zıttı neyse oyum.
Ama benim seviyemde bile bu bahsettiğiniz boru tipleri listesini kullanarak biraz tümdengelim ve bazı mantık kapsamında varsayımlar ile seçenekleri elemek çok da zor değil bence.
1. cromor, matrix ve aelle etiketleri farklı renkli.
2. OR ile bitenler ve tandem olanlar yol bisikleti için değil,
3. SP ve SPX de sadece aşırı büyük boy kadrolarda geçiyor ve bu kadro 58-59 cm gibi görünüyor, kesinlikle küçük değil ama SP SPX olma ihtimalini az buldum.
4. MAX ve MX çok nadir ve özel modeller diye okudum, hiç canlı örneğini görmedim. MAX ve MX bir bisiklette döneminin en iyi komponentlerinin olmasını beklerim.
Geriye SL, SLX ve TSX kalıyor.
benzer bir soruyu google'da arattığımda da aynı sonuca ulaştım: (link)

@egee17 eğer arka aks aralığını 126mm'den 130'a çıkartacaksanız modern göbekleri sorunsuz kullanabilirsiniz. Yeni jantı zaten alacağınız için arkayı 130mm yapmak mantıklı bence. Ben kadroyu 126'da bıraktığım için 10 vitesin 9unu kullanıyorum. Aynısını Sora grupla 9 vitesin 8i ile de yapabilirsiniz diye düşünüyorum da dediğim gibi, bence siz yeni jant alacağınız için bu konu sizin için pek de önemli değil. Bu arada, fotoğraftaki jantlar zaten 130mm olabilir. Bence bu kadro daha önce 130mm genişletilmiş mi diye bir bakmak lazım.
Aldığımda 130mm fotoğraftaki jantlar mevcuttu jantı cıkarttım içeriye doğru geri geldi.İhtimalen 126 mm jantı çıkartıp bunu sokup öyle bıraktılar.Bende internette bulduğum şekillerde esnetme işlemi yaparak 130 küsür mm ye geri getirdim. Şimdi jantı takıp çıkartırken zorlanma olmuyor. Grupset ve diğer parçaları alıp kullanmaya başlayıp boyaya kadar jantta almasam mı diye düşünüyorum. Bu jantlarla sanıyorum Claris yada Sora ruble takıp kullanabilirim.
Jantlarda vuelta corsa 622*13 ibaresi mevcut. 700*23 lastik takılı üzerinde sanıyorum maksimum 25 destekler. Merak ettiğim diğer nokta jantları değiştirip 28 lastik taksam sığar mı ?

Noble

Üye
Tepki
86
İsim
Burak
Başlangıç
2002—03
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Evet, bu jantlar sizinse bence bunlarla devam.

Kadroda hiçbir sepet vs. sabitleme vuda yuvası yok. O yüzden döneminin yarışçı/ hızlı sporcu kadrolarından olduğunu düşünüyorum. O zamanların yarışçı bisikletlerinde 700*19 gibi ince lastikler modaymış. Benzer kadrolarda 700*25 kullandım, ama 700*28 hiç denemedim. Dolayısıyla 700*25 sığar gibi ama 700*28i bilemiyorum.

Son düzenleme:

egee17

Üye
Tepki
27
İsim
Egemen
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Tekrardan buraya yazmak istedim malum konu açamıyorum :)

Gidon değiştirip 31.8 gidon takmak istiyorum zaten şuanki 44 cm gidon bana biraz büyük.

Gidonla birlikte gidon boğazı ve onu takabilmek için " stem adapter " denilen parçayı almam gerekiyor boyu 1 imiş. Onuda öğrendim.

Fakat bu bisiklete nasıl bir furç takımı alacağım o konuyu hala çözebilmiş değilim. Furç takımın genişliğini bilmiyorum ve genişlik dışında uzunluğu ne olmalı onuda anlamadım sanıyorum biraz karmaşık.

Diğer bir konu furçla birlikte rulmanda almam gerekiyor mu ?