26, 29 ve Şimdi de 27.5 Bisiklet

Ercany

Üye
Tepki
3
Bisiklet
Ghost
Şuanda 26 bisikletim var 27,5 ne kadar tavsiye edersiniz. bir kaybım varmı sizce?

Scudo

sarkihalindekal

Daimi Üye
Tepki
132
İsim
VOLKAN ÖZKURT
Bisiklet
Salcano
@selim karan Teşekkür ederim aydınlattığın için:) Otomobilde yanak ve sırt ölçüleri ayrı ayrı belirtildiğinden dolayı bisiklete geçtiğimde bu yanak ölçüsü verilmemesi beni biraz şaşırttı. Lastiklerin hiç o değerde inç kadar jant çapını artırdığını düşünmüyordum ama düşündüğümde hakikaten de öyleymiş. Bu arada ben 24.5'' jantı 26 tekerlekli bisikletlere ait sanıyordum. Onun da doğrusunu öğrenmiş oldum sağolasın:)

@MehmetAliB. Sırt ölçüsünden bahsetmişsiniz ama ben yanak ölçüsünden bahsetmiştim. Yanlış anlamışsınız sağlık olsun. Size de teşekkür ederim:)

• Beğen
Tepkiler: karankabul

Ercany

Üye
Tepki
3
Bisiklet
Ghost
Hayır 29 kullandım ama o da salcanoydu çok ağırdı.. 16kg civarıydı. Şuanda 26 kullanıyorum 27,5 veya 29a tekrar geçmeme gerek varmı :/

sarkihalindekal

Daimi Üye
Tepki
132
İsim
VOLKAN ÖZKURT
Bisiklet
Salcano
:) Ben de 26 kullanıcısıyım. Bisikletinden keyif almaya bak. Çok düşünürsen elindekinden soğursun:) Eğer yeni bir bisiklet alacaksan o zaman 27.5'i deneyip beğenirsen alırsın.

• Beğen
Tepkiler: Ercany

Osman Yener

Forum Demirbaşı
Tepki
643
Bisiklet
Scott
@Ercany

Ercan bey, bisikletinizden memnunsanız bana göre üzerine yatırım yapabilirsiniz. 26" ile 27,5" arasında yeni bisiklet alacak kadar fark olmadığını düşünüyorum(ikisinide kullandım). 26" bisikletlerin daha uzun süre parça olarak sıkıntısı olacağınıda sanmıyorum. Kadı ki alacağınız parçaları(jant,maşa ve lastikler hariç) şayet ilerde memnun olmazsanız yeni bir kadro alarak kullanabilirsiniz. Ama yeni bisiklet alacak arkadaşlara 27,5" 'u öneririm. Gelecek o yönde görünüyor.

• Beğen
Tepkiler: Ercany

Ercany

Üye
Tepki
3
Bisiklet
Ghost
Bisikletimden memnum merida matts 100 marka fena değil. Amacım donanımı full slx yapmak sadece masraf yapmadan kararsız kaldım. 29a geçmelimiyim 27.5 ne kadar farkeder. İnternette bir sürü yazılan görüyorum aşırı kararsızlığa itiyor beni.

Osman Yener

Forum Demirbaşı
Tepki
643
Bisiklet
Scott
@Ercany
Donanımı full slx yapacaksanız dediğim gibi bir kaybınız yok. Slx seti ileride yeni bir bisiklete geçirebilirsiniz.
Bu yazılarda gerçeklik payı var mı? Var. Ama yazılmalarının bir nedenide sizin kafanızda bu soruyu oluşturup tüketim mekanizmasının içine çekmek. O yüzden benim düşüncem net. Eldeki bisikletleri değiştirmeye gerek yok ama yeni bisiklet bakılıyorsa alınacak ebad 27,5".

Ercany

Üye
Tepki
3
Bisiklet
Ghost
@Osman Yener Gerçekten çok çok teşekkür ederim. 26dan 27,5 için çok bir kaybım yok o zaman (acaba 29mu diyodum) şuandaki bisikletimi kullanmak çok daha mantıklı . Kadro olarakta memnunm zaten.

• Beğen
Tepkiler: Osman Yener

Bisikletliyaşam

bisikletliyaşam
Tepki
378
Bisiklet
b'Twin
27.5 lar 26 nin yerini aldi 29 u bitirdi diyebiliriz sanirim :kötü:

Cemal Ç.

Sadece sürüyorum. 😒 𐱅𐰇𐰼𐰰- 🚵‍♂️🚴‍♂️
Tepki
20.646
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
@onur_özkan Tam olarak oyle demeyelim aslinda. RR 540 27.5" aldim. Aradim-taradim guzel uygun bir 26" bulamadim. Sonra dusundum, hic istemeyerek de olsa " 29" mi alsam acaba? " dedim. Gozume o kadar dev gorundu ki, yolda (sorum meclisten disari) palyaco gibi olurum diye dusundum :) En nihayetinde gittim 27.5" bir ikiteker aldim. Ilk baslarda bir tuhaf geldi, kendimi havada gidiyor gibi hissettim (psikolojik sanirim :)), sonra alistim. Inanin cok rahat geliyor. Ama 29" hala gozume buyuk geliyor. Aslinda bence 29" gereksiz :koptum:

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.136
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@CmlCLK 29" aslında ben gibiler için gerçekten veli nimet hani arazide biraz büyük olduğu doğru ama, şehir içinde düşününce bir boy büyüğü olsa bile olurmuş diyorum bazen. Özellikle uzun zaman bisiklet sürmeyince şöyle bakıyorum ya ben uzadım ya bisiklet küçüldü diyorum ki bisiklet 29" L kadro. Boyum 198 yani normal :D

Cemal Ç.

Sadece sürüyorum. 😒 𐱅𐰇𐰼𐰰- 🚵‍♂️🚴‍♂️
Tepki
20.646
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Sn. @MakRo, bana da hep "uzunsun" derler ama ben kendimi hiç büyük görmem [emoji57] Altı-üstü 183 cm. boy var [emoji1] Ama L kadro 26" yeter de artardı bile. 27,5" bulunca çok fark yok bu olsun bari dedim. Ama iyiki 29" gibi bir hata yapmadım [emoji23] [emoji23] [emoji23]

Cemal Ç.

• Beğen
Tepkiler: MakRo

anon

Daimi Üye
Tepki
253
İsim
Emir Taha KENAR
29 at sürüyormuş gibi hissettiriyor ( sanki at sürmek nasıl bişey biliyorum da :D )
Kendi bisikletim 26 çoğunlukla dayımın bisikletini kullanıyorum(29).29 la arazide dik bayırları çıkarken sanki 26 ya göre daha zorlanıyomuşum gibi hissediyorum.Jant ebatının böyle bir farka etkisi gerçekten var mı yoksa psikolojik mi bilmiyorum

• Beğen
Tepkiler: MakRo

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.136
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
aynen 29 çok acayip bir şey hani o değil bir ara konusu vardı yanlış hatırlamıyorsam 36"lık vardı bildiğin kamyon tekeri gibi lastik boyu vardı adam merdivenden yukarı çıkıyordu.

• Beğen
Tepkiler: Cemil Dada

Batuhan B.

Aktif Üye
Tepki
133
İsim
Batuhan Bora
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
selam herkese, bu gun bisikletimin arka jant ebatini 29 dan 27.5 dusurdum .on tekeri kucultmedim gene 29 inc. bu ikiliye mullet deniyor .ve mullet hakkinda pek dogru bilgi yok ve anlamsiz sekilde cok az kullanan var.tecrubelerimi ve ve neden tercih sebebi olmali ondan bahsedeyim istedim. oncelikle mulletin on-arka 29 a gore farklari nelerdir .
cornerring yani viraj alma konusunda daha basarili kesinlikle .cunku buyuk teker athaletinden dolayi yatmaz .27.5 ler dah kolyay yatigi icin viraja gelmeden once degil ,tam virajI donuceken gidonu kirp hizli yatip virajdan cikilabilir .dezavantaji ise hiz .suzulmesi 27.5 dan gene daha iyi ama 29 jantin yoldaki suzulmesinden gibi degil. sirf cok az daha yavas diye bu konfordan vaz gecliliyor.

• Beğen
Tepkiler: Sinyor

Sinyor

Daimi Üye
Tepki
195
İsim
Can
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Şehir - Tur
selam herkese, bu gun bisikletimin arka jant ebatini 29 dan 27.5 dusurdum .on tekeri kucultmedim gene 29 inc. bu ikiliye mullet deniyor .ve mullet hakkinda pek dogru bilgi yok ve anlamsiz sekilde cok az kullanan var.tecrubelerimi ve ve neden tercih sebebi olmali ondan bahsedeyim istedim. oncelikle mulletin on-arka 29 a gore farklari nelerdir .
cornerring yani viraj alma konusunda daha basarili kesinlikle .cunku buyuk teker athaletinden dolayi yatmaz .27.5 ler dah kolyay yatigi icin viraja gelmeden once degil ,tam virajI donuceken gidonu kirp hizli yatip virajdan cikilabilir .dezavantaji ise hiz .suzulmesi 27.5 dan gene daha iyi ama 29 jantin yoldaki suzulmesinden gibi degil. sirf cok az daha yavas diye bu konfordan vaz gecliliyor.
En çok merak ettiğim, Rampada fark oluyor mu? Çap azaldığı için pedal daha rahat mı dönüyor?

Batuhan B.

Aktif Üye
Tepki
133
İsim
Batuhan Bora
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Dağ bisikleti