21 vites bisiklete 24 vites uyar mı?

Tepki
0
dediğiniz gibi öğrenilecek çok şey var :) seçtiğim ürünler için görüşünüz nedir sağlam olmadıgı yada hangisi sorun cıkarabilir mi ? bence bu ürünler benim için yeterli 8 li vites için birde acera 3x8 vites kolu aldım. umarım istediğim performansı alırım :)

Scudo

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@KaanKösedağ

Yanılmıyorsan 6 dişlili Shimano göbek 126 mm. 7-8 veya 9 dişliler 130 mm. Bu yüzden kadroya sığıp sığmadığını kontrol etmek gerekir.
- Her halükarda yukarıda verdiğiniz parçalar oluyorsa da, Vites kolu ve daha uzun zincir kesinlikle gerekecek.
- Yeni aynakolun derinliği aynakol göbek miline uymayabilir.
- Arka aktarıcı 7 liye yetebilir. Denemeniz lazım. Çünkü normal olarak üst ve alt sınırların dışına çıkan bir çaliışma sahası var.
- Niçin 48/36/26 kullanmıyorsunuz?

Tepki
0
@ihtiyar

-her halükarda dediğiniz gibi vites kolu ve zincir kesinlikle gerekecek onların farkındayım. vites kolu arayısındayım şuan.
-bende benim aynakol derinliğime göre gerekli ölçüleri ayrıntısına kadar alıp ona göre bi aynakol seçicem.
-arka aktarıcı 7 liye yetebilir. ama çok uğraştırır yurt içinde elimi attıgım yerde bulamamki 7 li kaset dişlisi 11 dişli halini. yurt dısından istiyceksinde gelicekte alıcam ben onu bisiklete takıcam çok aşamalı uğraştırı duruyor. sonuc olarak sahadışına çıkıyoruz bu konunda sorusu buydu. benim saham benim istediğim sisteme yetermi ?
-neden 26-36-48 kullanmıyorum ? çünkü ben yüksek bir performans istiyorum 26 36 48 bulduğum çok güzel aynakollar var. 2 diş 2 diştir. ama illa 26 36 48 i tavsiye ediyorsanız size göre daha iyiyse bana göre olan + yönlerine bakarakta 26 36 48 de alabilirim neden olmasın. :)

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@KaanKösedağ

Sizin sorununuz; yüksek sürate cikinca bosa pedal cevirdiginizi yazdiniz. 48/ 13 transmisyon orani, dag bisikletlerinde 80 devir/dak pedal cevrildigi zaman yaklasik olaral 37 km/h e tekabül eder yanilmiyorsam. Bu süratte yarim saat yol aldiginiz zaman yorulmayip, size yetmedigini söylüyorsaniz, o zaman arkaya 11 bir disli takarak, bu sürati yine 80 dev/ dak ile 43-44 km/h e cikartabilirsiniz.
Fakat 26 lik ayna dislinin yokuslarda geregini daha fazla hissedebilirsiniz. 26 38 48 ayna disliler varmi bilmiyorum. arastirmam gerekir. Ama olsa daha iyi olur.

Dikkatinizi cektiyse hep 80 dev/ dakikadan behsediyorum. 100 dev/ dak sorununuzu daha iyi cözer. Yani antrenman!:):)

Tepki
0
@ihtiyar

benim sorunum boşa dönmesi ve çözümümde 8li bir sisteme geçmem. benimde sizlere sorum şuydu 21 olan kadroya 24 vites sistemi uyarmı ! :)

snakesteam

Üye
Tepki
0
ben de 21 vites 2014 model Kron XC 150 bisikletimde aynı sorunu yaşıyordum.Düz yolda 37 km hızdan sonra pedal daha fazla itme sağlamıyordu.Bu işe gönül verip rulmanlı olan arka göbeği kaset göbeğe çevirdim, yeni 8'li ruble aldım, bunların yanında güzel de bir işçilik masrafı verdim.Aynı düz yolda 44,7 km hızı gördüm.Ama zincir sanki kırılacakmış gibi ve 1.vitesi kullanmadığım halde (kollar hala 7 vites), ayağımı rahatsız eden bir şey var.Yardımınıza ihtiyacım var !

Bu sorunu çözecek bisikletçi bulamadım.Birisi orta göbek milini uzatmamız lazım dedi o da kaset olduğu için yenisini almam gerektiğini söyledi (50 tl masraf), diğeri tam tersi orta göbek milinin kısasını takacağını söyledi (kaset göbek olduğunu bildiği halde ben sadece mil takarım dedi.masraf 20 tl), diğeri bisikletin orjinalliğini bozmuşsun zincir, vites kolu, değişirse belki düzelir dedi (vites koluyla fren sistemi beraber).

Öneriniz nedir? Ne yapıp düzeltebilirim.