2023 Yılında Bisiklet?

Burak Uğurlu

Forum Bağımlısı
Tepki
4.134
İsim
Burak Uğurlu
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
İkinci el ilanların fiyatları da sıfıra göre artacaktır. Yani ilan sahibi görecek ki sıfırı 5x fiyat. Ben de 3x e satayım derse buradaki ikinci el fiyatı olan 3x de istenmeyen değerlere ulaşacak.
Tabi bir de şu var, sıfır alacak olanlar azaldıkça 2.el satacaklar da azalacaktır. Bu da arzın az talebin yüksek olması anlamına geldiğinden, sıfır bisikletin fiyatının artmasından ayrı bir şekilde fiyatı arttıracak bir etken olacaktır.

• Beğen
Tepkiler: M.İhsan
Scudo

osmancan71

Forum Bağımlısı
Tepki
2.375
İsim
osman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
Tabi bir de şu var, sıfır alacak olanlar azaldıkça 2.el satacaklar da azalacaktır. Bu da arzın az talebin yüksek olması anlamına geldiğinden, sıfır bisikletin fiyatının artmasından ayrı bir şekilde fiyatı arttıracak bir etken olacaktır.
Şuan bazı modellerde öyle. Mesela bisan gravel ilanı cok az.

Carraro fazla ama sırf rengi tasarımı için tutulduğunu düşünüyorum :) 1-2 sene önce iki marka arasında çok az fiyat farkı vardı cunku

B

BF Okuru

Misafir
Nasıl olup da dolar bazında x2 olmuş fiyatlar anlamadım. Yanlış mı görüyorum, şaka mı bu?

Ya seneye doların 35-40TL olacağını öngörüyorlar, ya da elde ne varsa şimdiden kapışılsın gitsin diye taktik yapıyorlar herhalde...

Dolar kuru 18 lerde iken 32bin TL'ye aldığım bisiklet seneye ne bekleniyor ki 74bin TL olacak?
Enflasyon üretici endeksi yeni yansıyor. Onlar zaten vardı dolar çıkmadan önce!

M.Hamza.Afacan

ikcu.bisiklet
Tepki
1.179
İsim
Hamza Afacan
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Şuan bazı modellerde öyle. Mesela bisan gravel ilanı cok az.

Carraro fazla ama sırf rengi tasarımı için tutulduğunu düşünüyorum :) 1-2 sene önce iki marka arasında çok az fiyat farkı vardı cunku
kesinlikle katılıyorum. birde arkasında accell grup olması etkili. çünkü insanlar bu grubun her sene aynı çizgide ürün çıkaracağına ve piyasada varlığını devam ettireceğine inanıyor . bir de ürün çeşitliliği ve stok imkanı fazla .

örnek olarak bir Bisan fanı olarak ben 2022 den itibaren kadrolarında kaynak işçiliğinin tamamen silinmesi , boya kalitesi gibi konularda Bisanın kaliteyi çok düşürdüğünü gördüm .
2020 ve 2021 ürünlerinin işçiliği çok daha iyi. böyle bir durum accell de olmadığı için insanlar ilk carraro veya mosso ya gidiyor

• Beğen
Tepkiler: osmancan71

__bisiklet__sever__

Tatlı Su Bisikletçisi :)
Tepki
363
İsim
.
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Çokta takılmayalım. İkinci el tercih yapmak da mantıklı...sofıra güç yetmiyor ise böyle yapılabilir...
Hocam sıfırlar artarken ikinci elin eli armut mu toplayacak sizce :)
Bide şöyle bir durum var. Şimdi son 2 yıl içinde alınan bisikletlerde olması gereken normale göre daha pahalıya alındığı için sahibide enflasyon var deyip aldığı fiyatın altına satmaz kısaca bu da yine bize yansır (mesela ben 10kya x bir bisiklet aldım 1 yıl sonra satmak istediğimde bisikletin fiyatın 20k oldu sizce satarken satıcı ben bunu 10kya almıştım 7ye satayım mi der yoksa sıfırı 20k olmuş deyip ikinci eline 10kdan daha yüksek bir fiyat isteyim mi der) tabi bu yazdıklarım daha çok son 2-3 yolda alinan bisikletlerde etkili olur bence 😁

• Beğen
Tepkiler: Kuzey Ege

Burak Uğurlu

Forum Bağımlısı
Tepki
4.134
İsim
Burak Uğurlu
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Hocam sıfırlar artarken ikinci elin eli armut mu toplayacak sizce :)
Bide şöyle bir durum var. Şimdi son 2 yıl içinde alınan bisikletlerde olması gereken normale göre daha pahalıya alındığı için sahibide enflasyon var deyip aldığı fiyatın altına satmaz kısaca bu da yine bize yansır (mesela ben 10kya x bir bisiklet aldım 1 yıl sonra satmak istediğimde bisikletin fiyatın 20k oldu sizce satarken satıcı ben bunu 10kya almıştım 7ye satayım mi der yoksa sıfırı 20k olmuş deyip ikinci eline 10kdan daha yüksek bir fiyat isteyim mi der) tabi bu yazdıklarım daha çok son 2-3 yolda alinan bisikletlerde etkili olur bence 😁
Aslında her bisiklette aynı olur. Sonuçta sattığı zaman bugünün pazarından alışveriş yapacak.

Misal 1990 model bisiklet aldınız 5 sene önce, o günün parası ile 1.500₺ ye almış olun. O güne göre 1.500/3.54= 423$ a aldınız.

Bugun satmak istediğiniz zaman ben bunu 1.500₺ yr almıştım. Bari aynı paraya satayım dediğiniz zaman = 81$ a satmış olacaksınız.

Önemli olan o bisikletin bugun 400$ ediyor olması konusu değil. Tabi etmeyebilir fakat sattığınız zaman o para ile bir şeyler alabiliyor olmanız gerekir.

Di2 grupset bile 37.000₺ ye satılıyor bugun. Malesef her şeyin fiyatı karşılığında alınan para ile ne yapılabileceği ile doğru orantılı olmalı.

2 sene önce aldığım bir bisiklet o güne göre 2.000$ a mal oldu bana. Şimdi satmak istesem 37.000₺ desem olur mu bilemiyorum. Ama aldığım paraya/bana mal olan paraya sarsam 15-16k, o parayla hiç bir şey alamam bugun.

Böyle bir durum işte..

osmancan71

Forum Bağımlısı
Tepki
2.375
İsim
osman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
Asıl etkili olan arabalardakı gibi 0 fiyatına ikinci el satılması. Üretim sorunlarından dolayı %60 ise fiyat %75-80 civarına çıkıyor ikinci elde

Mythshaman

Daimi Üye
Tepki
481
İsim
Bora KARA
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
İkinci el ilanların fiyatları da sıfıra göre artacaktır. Yani ilan sahibi görecek ki sıfırı 5x fiyat. Ben de 3x e satayım derse buradaki ikinci el fiyatı olan 3x de istenmeyen değerlere ulaşacak.
Malesef ama doğru olan bu, şu sıra mal satılmaz alınır. Eşime yeni aldığımız bisikleti beğenmedi, satılığa koymuştum yeni. İlanı dondurdum, yeni fiyat listesi gelince fiyatı güncelleyip yeniden açacağım.

Çünkü eski fiyattan satıp yeni fiyattan baskasını almam mantıklı olmaz.

Geçende kendi bisikletimi satarken başıma geldi. 4750 ye birakacaktim, yeni liste geldi. Benimde fiyatım 6 bin oldu, favoriye ekleyen kisilerden birkaci hemen aradı, akıllılar 4750 den istediler. Dedim 2 gün önce arasaydınız. 6 binden baskasina sattim sonra. Bu isler boyle malesef.

• Beğen
Tepkiler: Burak Uğurlu

M.İhsan

Love Mountains!
Tepki
3.290
İsim
Muhammed İhsan
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Yol bisikleti
(link) Corelli'den de gelmiş liste.

Samet M.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.214
İsim
Samet
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Temiz ikinci elin, kötü kullanılmışsa da bakımın tam zamanı. Facebook falan güzel fırsatlar olabiliyor. Herkesin geliri belli yazık günah bu fiyatlar.
Tabi sözüm bisiklet alırken bütçe hesabı yapmak zorunda olana.

Burak Uğurlu

Forum Bağımlısı
Tepki
4.134
İsim
Burak Uğurlu
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Temiz ikinci elin, kötü kullanılmışsa da bakımın tam zamanı. Facebook falan güzel fırsatlar olabiliyor. Herkesin geliri belli yazık günah bu fiyatlar.
Tabi sözüm bisiklet alırken bütçe hesabı yapmak zorunda olana.
Bir de raf ömrü olmayan yedek parça VS toplamak lazım.

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
6.219
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Fiyat artıp kalitede artsa bir şey demem de, kalite aynı kalıp fiyat artıyor ve buda çok sinir bozucu bir şey.

osmancan71

Forum Bağımlısı
Tepki
2.375
İsim
osman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
Fiyat artıp kalitede artsa bir şey demem de, kalite aynı kalıp fiyat artıyor ve buda çok sinir bozucu bir şey.
Bazısı düşüyor. 2021-22 gravelde mesela rotor daha düşük kalite. Sadece organik balata uyumlu

Atasoy

Terörü ve destekcilerini Lanetliyorum
Tepki
12.483
İsim
ibrahim
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Kalite aynı kalıp fiyat artsa bişey demen de,
Kalite düşüp fiyat artıyor bu daha da sinir bozucu.. Mesela rockshock maşa yok artık eskisi gibi