2014 Pinarello Dogma 65.1

Mustafa Y.

Aktif Üye
Tepki
309
Öncelikle herkese merhaba,

Uzun zamandır forumu takip ediyordum, fakat açık konuşmak gerekirse ihtiyaç duymadığım ve bisiklet ile ilgili fazla bir paylaşımım olamayacağını düşündüğüm için üye olma ihtiyacı duymamıştım.

Nisan ayında bir bisiklet alma isteği doğdu. Nereden geldi bu istek bilmiyorum fakat sanırım özledim bisiklet sürmeyi.
Ardından nasıl bir bisiklet almam gerektiği konusunda araştırmaya başladım. Mümkün olduğunca her detayı hakkında araştırdım.
Şunu anladım ki daha çok araştırdıkça daha iyisini almak istiyor insan.

Sonrasında Haziran ayı gibi Cannondale Caad 10 veya Supersix 3 almaya karar verdim. Delta bisikleti aradığımda yeni siparişlerin Ocak 2014 gibi gelebileceğini belirttiler.
Ben de ardından beklemek zorunda kaldım ve sipariş vermek için Ekim ayına kadar bekledim. Ekim gibi Delta bisiklete gittiğimde bu seferde Nisan 2014 gibi geleceğini söylediler.
Bende Cannondale almaktan vazgeçtim açıkçası. Ama şunu belirtmeliyim ki Delta Bisiklet Kızıltoprak şubesinden Fırat Bey baya ilgilendi sağ olsun.

Bu sırada Hazirandan Kasım ayına kadar ben araştırmalara devam ettim gene. En sonunda kesin karar kıldım ve bir 2014 Pinarello Dogma 65.1 alacağım.

Türkiye'de bu bisikleti almanın zor olduğunu anladım. En sonunda yurt dışındaki bir kaç satış noktası ile konuşmaya başladım.
En son şirketin kendisinin sahip oldukları İtalya'daki satış noktası Pinarello Commerciale ile anlaştık. Bisikleti Şubat ayının sonuna kadar yetiştirebileceklerini söylediler.
Şubat ayında Venedik'e tatile gitmek için gerekli işlemlere başladım ve bitirdim sayılır. Oradan da bisikleti almak için Treviso'ya geçeceğim.
Şu an için kadronun üretimine başlandı. Gittiğimde umarım fabrikayı da ziyaret etmeme izin verirler.

Donanıma gelirsek teker seti olarak Campagnolo Shamal Ultra clincher almayı düşünüyorum.
Grup setini de Campagnolo Super Record alacağım sanırım. Grup setteki crank ise Campagnolo Ultra Torque Ti olacak.

Forumları araştırdıkça sonradan kafama takılan bazı sorular oluştu. Yardımcı olabilecek olanlarınız varsa gerçekten sevinirim.

İlk olarak, 2014 Dogma 65.1 lerde Italian bottom bracket vardı, fakat yeni üretilecek olanlarda PF30 olacakmış. Benim sipariş verdiğimde de PF30 olacağını belirttiler.
Yabancı forumlarda PF30 bottom bracket kullanan karbon kadro sahiplerinin bazıları Campagnolo Ultra Torque crank ile sorun yaşadığını belirtiyor.
İtalyan threaded bottom bracket i olan kadroyu daha çok tavsiye ediyorlar.
Bu crank ı PF30 bottom bracket ile karbon kadroda kullanan var mı ? Varsa her hangi bir ses sorunu veya nereden bileyim cup ların yerinden çıkması gibi sorun yaşıyor mu mesafe katettikçe ?
Bu crank ı kullanan yoksa bile, bildiğim kadarıyla Cannondale karbon kadrolarda PF30. Bu bisikletlerde bahsettiğim sorunlar ile karşılaşan oldu mu ?
Belirli bir km sürdükten sonra bottom bracket veya crank ile sorun yaşanıyor musunuz ?

İkincisi, renk olarak 743 olanı düşünüyorum, fakat renk konusunda da fikirlerinizi belirte bilirseniz gerçekten sevinirim.
(link) linkinden renkler görülebiliyor.

İlk yazım için uzun bir yazı oldu belki ama gerçekten crank olayını sorma ihtiyacı hissettim.
Her türlü fikirlerinize gerçekten açığım. Yardımlarınız ve anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
İyi akşamlar.

Sanırım konuyu yanlış topik altında açtım. Bisiklet Seçimi altında olması gerekiyordu gibi.

Yetkili biri taşıyabilirse sevinirim.

Scudo

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.056
Başlangıç
2009—10
Güle güle kullanın. Çok güzel bir bisiklet çıkacak ortaya, eminim.

Renk konusunda, ben olsam bunu düşünürdüm :)
(link)

Fakat sizin kadro da çok güzel olacak, buna eminim.

PF30 ile ilgili de konu şu.
Adaptör kullanmanız gerekiyor bildiğiniz gibi. Bu adaptörün de çok verimli olmadığını, esnediğini vs. yazanlar var internette.

Öyle çok incelemediğim için, kesin bilgi veremeyeceğim. Kullananlardan yorum almanız daha iyi olur sanırım.

Forum da çakma Pinarello cenneti olduğu için, buradan da pek sağlıklı bilgi alabileceğinizi sanmıyorum. Muhtemelen konu yakında "o kadar para verilir mi yeaaaaw, çinde 500 dolara satılıyor"a gelecek :)

yucel gulesenoglu

Forum Demirbaşı
Tepki
296
Bisiklet
Pinarello
hayırlı olsun inşallah kafanızdaki bisiklete bir an önce kavuşursunuz... aslında bu renkde fena olmazdı pek iddaalı :) (link)
bu arada bendeki 2011 model 60.1 kadro, tekniğinden fazla anlamam ama sanırım benimki Italian bottom bracket o yüzden pek yardımcı olamıyacağım :/

Mustafa Y.

Aktif Üye
Tepki
309
Cevabınız için sağ olun Gökhan Bey,

Renk konusunda zaten ikisi arasında kaldım açıkçası.
Fakat bilemedim kırmızının tonu güzel geldi bana. Kötü duran kırmızılardan değil gibi.
Ayrıca 746 BOB daha hafif bir boya olmasına rağmen, 300 Euro daha pahalı olacak o rengi seçersem.

Umarım daha önce kullanan biri çıkarda bilgi verebilir bottom bracket konusunda.

Çakma konusuna gelirsek, emek hırsızlığından başka bir şey değil benim fikrimce. Alan da bu emek hırsızlarını desteklemekten başka bir şey yapmıyor.
Evet çok pahalı olduğunu biliyorum. Fakat neden çakma alınır ki anlam veremiyorum. Daha sonrada şikayet ediliyor Türkiye'de çok fazla çakma bisiklet var diye.
Emek verilmiş, orijinal daha düşük bütçeye sahip bir bisiklet daha çok binmeyi hak ediyor bence.
Ayrıca kadro çakma olsa da üstüne neden Pinarello yazısı yazdıkları bunun bir kanıtı.
Başka bir isimle aynı kadroyu çakma üretseler buna bir şey demem.

Ozzgurr

Forum Bağımlısı
Tepki
1.630
Campy alacaksaniz 80. Yil donumu ozel uretim jant ve grup setine bakin derim ben, kirmizi logolar bisikletinizede uyar.

• Beğen
Tepkiler: yucel gulesenoglu

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Mustafa bey merhaba. Daha önce bisiklet kullanmışlığınız var mıydı, varsa ne türdü? Birden bisiklet alma fikri gelmesini hoş karşılıyorum fakat ne amaçla kullanacaksınız bu yeni alacağınız bisikleti onu kestiremiyorum. Hayat felsefesi olarak aldığınız tüm ürünler için "Bir kere alırım en iyisini, en kalitelisini alırım." mantığını benimsiyorsanız takdir ederim. Bunun dışında bir düşünceniz varsa da öğrenmek isterim. Geçmişinizi ve bisiklete bakış açınızı bilmediğim için bu tarz bir yorum yapıyorum yanlış anlaşılma olmasın. Çünkü bu tarz bir bisikleti almak bir yana hakkını verebilmek de çok önemli...

Mustafa Y.

Aktif Üye
Tepki
309
@Ozzgurr

Evet onuda düşünmedim değil fakat 1000 Euro gibi bir fark vardı sanırım fiyat olarak aralarında.

Gerek olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Sadece görünüş değişecek, kalitesi aynıdır sanırım.

@Halil EROĞLU

Merhaba Halil Bey

Uzun zamandır bisiklet kullanmadım. Uzun zamandan kastım 5 seneyi geçti. Evet söylediğiniz gibi bir felsefem var sayılabilir.
Onun dışında bilgisayar mühendisiyim ve bütün vaktim bilgisayar başında geçiyor neredeyse. Açıkçası bu döngüden kurtulmak istiyorum biraz.
Kendime farklı bir hobi oluşturmak istedim ciddi anlamda uğraşabileceğim. Bu konuyu da iyi düşündüm ve benim için en mantıklısı bisiklet gibi duruyor.
Hakkını vermeye gelirsek, kastınız nedir bilemiyorum fakat haftada 200 km yapabilirsem benim için yeterli olacak. Bazen aşağı düşer bazen yukarı bilemiyorum inanın.

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Açıklamanız benim için yeterlidir. Bilgisayar başında geçen zamana ben de çok acırım; ama teknoloji getirdiği kolaylıklarla ne yazık ki insanı bu yönde çalışmaya, araştırmaya, gelişmeye zorluyor biraz da. Umarım tedarikten, kullanıma hiçbir sorunla karşılaşmadan uzun yıllar bisikletinizle keyifli yolculuklara imza atarsınız...

gabalı

Forum Bağımlısı
Tepki
511
İsim
ertuğrul
Mustafa bey merhaba çok güzel bir bisiklete sahip olacaksınız 746 BOB gövde mat ve parlak vernik olduğundan boyama sırasında yapılan maskeleme işlemi oldukça zahmetli ve uzun süren bir işlem,diğerlerine göre pahalı olması gayet normal ama çok daha farklı ve güzel duruyor.
Türkiyede satışa sunulan merida scultra CF907 modelindede bu boyama tekniği sebebiyle 2 farklı fiyat var.
orta yatağa gelincede italyan standardı olmaması daha iyi bb30 orta yatak için FSA markasının oldukça başarılı BSA adaptörleri var .
Bu adaptör sayesinde standart BSA orta yatağı BB30 kadronuza takıp sorunsuzca kullanabilirsiniz.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.056
Başlangıç
2009—10
@Mustafa Y.

Sanırım talebe göre fiyat veriyorlar.
Fakat $5000 civarı vereceksiniz sanırım kadroya. 300 Euro daha vermek, çok sıkıntı olmaz bence,genelde.

Kırmızı renk de kötü durmuyor kesinlikle. Ben bisiklette kırmızıyı çok severim.
Ama şu an düşüncem, bir sonraki bisikletim "stealth" olacak şeklinde. Komple siyah.

Ayrıca aynakol olarak, başka markaların 30mm milli bir modeline neden bakmıyorsunuz?
Rotor vs. çok güzel olur bana sorarsanız. Grupsetle de kötü durmaz, Sram aynakol takmış gibi.
Adaptörün kayıplarından da kurtulmuş olursunuz.

ekleme;
Sahiden size ne kadar bir maliyeti olacak kadronun?
Ayrıca satın alacağınız yer, vergi iadesi konusunda ne düşünüyor. Böyle bir şansınız var mı?

kerem oktar

Forum Demirbaşı
Tepki
193
Bisiklet
Bianchi
merhabalar pinarello ve orjinal kadro konu olunca konuya müdahil olamadan duramadım :) Halil beyin hakkını vermekten kastı aslında haftada MİNİMUM 500 km yıllık 20-22 bin km olmalı ve düzyolda ortalama 45-50km/h hız, %20-25 eğimlerde 20-25km/h' e varan hızlar katedilmesidir kısacası halil bey de benim gibi Fransa italya ispanya yarışlarına katılmayı düşünüp düşünmediğinizi merak ediyordur diye düşünüyorum. Mağzur görürseniz Benim düşüncem hobi kullanımı için bu bisiklet oldukça fazla!

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
411
Bisiklet
Salcano
@kerem oktar

ama olaya şu açıdan bakarsak hiçbir şey fazla değildir...
maddi durumu bu bisikleti almaya yetiyorsa ve sonrasında sıkıntı çekmeyecekse alabileceği en iyi bisiklet "her kondisyon, yol ve koşulda" hangi rampayı çıktığı ya da kaç km hızla gittiğinin bir önemi olmadan kullanacak kişiye daha rahat ve daha az yorucu bir kullanım sağlayacaktır.

20km hızla da gidilse aynı kişi için pinarello dogma sıradan bir bisikletten daha iyi performans verecektir.
önemli olan kişinin maddi durumudur, almayı düşünüyorsa da hesabını yapmıştır bizim "fazla" dememiz yanlış olur.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.056
Başlangıç
2009—10
@kerem oktar

Neden fazla olsun ki?
Neyi fazla gelebilir yani...

Bisiklet, profesyonellerle aynı ekipmanı kullanabileceğiniz sınırlı hobi alanlarından birisi.
Daha önce de yazdım. Zengin olun, bir F1 arabasına sahip olamazsınız. Hatta yarışlarda kullanılan arabalardan hiç biri "Street Legal" değil. Bu araçlar haftasonu, "Track Day"ler dışında kullanılamıyor bile.

Neyse; Bisiklet ise işin farklı bir kısmı.
20000TL civarına profesyonel birinin kullandığı bisikleti bire-bir alıp, sadece haftasonu 5km uzaktaki bara bira içmeye gitmek için kullanabiliyorsunuz. Kimse de adama, kullandığı bisiklete bak, ama bara gidip gelmeye kullanıyor diyemez.
Sonuçta konu hobi ve hobilere harcanan paraları, özellikle kullandığımız bisikleti Tour de France'da görme şansımız varsa yadırgamak biraz garip geliyor bana.

Hatta kusura bakmayın ama, kıskançlık asıl konu diye düşünüyorum.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.168
Bisiklet
Specialized
@kerem oktar

Kerem Bey, yazdığınız performansı gösterebilecek insan yeryüzünde yok.

Siz bu yazılanlara aldırmayın Mustafa Bey, bisikletiniz balkonda ya da bodrumda çürümediği sürece hakkını vermiş olursunuz. İsterseniz haftada bir kez binip 10 kilometre gidin, isterseniz süs olarak duvara asın. Şimdiden hayırlı olsun, güle güle kullanın.

Tunç Tuncay

Forum Bağımlısı
Tepki
495
İsim
Tunç Tuncay
Bisiklet
Canyon
Gökhan Beye bende katılıyourm , neticede bu forumdaki arkadaşların birçoğu büyük turlarda kullanılan bisikletlere sahip olmak yada binme fırsatına sahip olsalar hiç kimse hayır demeyecektir. Benimde hayalimde öyle bir bisiklete sahip olmak vardı ve bütçemi ayarlayıp bende Fransa turunda Katusha takımının kullandığı Canyon markanın bir modelini sipariş ettim. Ve eminim çok büyük keyifle bineceğimi düşünüyorum. Eminim birçok kişininde bu isteği vardır ve bunu yerine getirme şansını yakalamış olan Mustafa beyde almakla çok doğru yapacaktır.

• Beğen
Tepkiler: Çağlayan

kerem oktar

Forum Demirbaşı
Tepki
193
Bisiklet
Bianchi
Şu cÜmlede kiskanÇlik kelİmesİ oldukÇa yersİz gÖkhan toros..... !! Caddebostan da Çok adam gÖrÜyorum altinda specİlİazed 10 bİn tl den fazla bİsİkletİn deĞerİ var Şurda 3-5 aylik tecrÜbemle benİm gİbİ adamin bİle yokuŞta peŞİnden gelemez. Neyİ gÖsterİyorsun Çok param var bak gidikliyor nasil gÜlÜyorum onumu gÖsterİyorsun alinan bİsİklet Şehİr gezİ bİsİkletİ deĞİl bİldİĞİn yariŞ bİsİkletİ! YariŞmiyorum ama para Çok bİnİyorum... GÖrgÜsÜzlÜĞe esefle bakmak kiskanÇlik deĞİl gÖkhan toros kİmsenİn malini mÜlkÜnÜ kiskanacak deĞİlİz emİn ol bu İŞtekİ tecrÜbemİz arttikÇa specİlİazed yada pİnerallo gİbİ bİr kadroya geÇeceĞİm ozaman senİnle ya kartepeye ya da uludaĞ a Çikalim farkli İnsanlari gÖr belkİ hayatta daha hİÇ dÜŞÜnemedİĞİn anlayamadiĞin Şeyler olduĞunun farkina varirsin....

eylül ayı alanya KAP yarışlarında elite kategori ortalama hız 44 Km/h idi Fransa ve italya turlarında adamların ortalama hızlarına bi bakın lütfen yeryüzünden kastınızı bende bu arada düşünedurayım çok farklı dünyaların insanıyız galiba..

• Beğen
Tepkiler: Imlampre

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
411
Bisiklet
Salcano
@kerem oktar

parası çok olan adam araba aldığında da kuş serisinden ikinci el almıyor, ferrari alan kaç kişi o arabayla 300km yapıyor ya da yarışıyor sanıyorsun acaba?
alabiliyorsa en iyisini alır, hava atacak adam bisiklet almaz bu ülkede. gören kaç kişi pinarello'nun fiyatını bilecek? bilenlerden kaç tanesi sahte olduğunu düşünecek?

yargılamak bizim işimiz değil, hesabını yapabiliyor ki bu bisikleti alabiliyor.

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
@Gökhan Toros
Yanlış yönlendirme/özendirme olmaması açısından müdahale etmek istedim kusura bakma. Siz siz olun alkol aldıktan sonra bisiklet kullanmayın. İster bir kadeh, ister bir şişe hiç fark etmez. Kaza anında haklı da olsanız, biri gelip size arkadan da çarpsa %99 suçu size bulurlar ve keşkelere başlarsınız yediğiniz cezaların üzerine. Benden uyarması. Bu benzetme ve kıskançlık konusu haricindeki yorumlarına katılıyorum.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.056
Başlangıç
2009—10
@kerem oktar

Şu cümlede kiskançlik kelimesi oldukça yersiz gökhan toros..... !! Caddebostan da Çok adam görüyorum altinda speciliazed 10 bin tl den fazla bisikletin değeri var Şurda 3-5 aylik tecrübemle benim gibi adamin bile yokuşta peşinden gelemez. Neyi gösteriyorsun Çok param var bak gidikliyor nasil gülüyorum onumu gösteriyorsun alinan bisiklet şehir gezi bisikleti değil bildiğin yariş bisikleti! Yarişmiyorum ama para Çok biniyorum... Görgüsüzlüğe esefle bakmak kiskançlik değil gökhan toros kimsenin malini mülkünü kiskanacak değiliz emin ol bu işteki tecrübemiz arttikça speciliazed yada pinerallo gibi bir kadroya geçeceğim ozaman seninle ya kartepeye ya da uludağ a Çikalim farkli İnsanlari gör belki hayatta daha hiç düşünemediğin anlayamadiğin Şeyler olduğunun farkina varirsin....

Demişsiniz. Word sağ olsun çevirebildim Türkçe'ye :)
Cevap verme gereği duymuyorum. Yukarıda yazacağımı yazdım. Tekrar okursanız, ne demek istediğimi anlarsınız. Anlayamıyorsanız, kitap okumanız gerekiyor biraz.

Neyse, konuyu olduğu yerden başka bir yere çekmeyelim. Zaten yukarıda sizin gibi birinin konuyu buraya çekeceğini söylemiştim. Dediğim oldu, mutluyum.

@kerem oktar

Şu cümlede kiskançlik kelimesi oldukça yersiz gökhan toros..... !! Caddebostan da Çok adam görüyorum altinda speciliazed 10 bin tl den fazla bisikletin değeri var Şurda 3-5 aylik tecrübemle benim gibi adamin bile yokuşta peşinden gelemez. Neyi gösteriyorsun Çok param var bak gidikliyor nasil gülüyorum onumu gösteriyorsun alinan bisiklet şehir gezi bisikleti değil bildiğin yariş bisikleti! Yarişmiyorum ama para Çok biniyorum... Görgüsüzlüğe esefle bakmak kiskançlik değil gökhan toros kimsenin malini mülkünü kiskanacak değiliz emin ol bu işteki tecrübemiz arttikça speciliazed yada pinerallo gibi bir kadroya geçeceğim ozaman seninle ya kartepeye ya da uludağ a Çikalim farkli İnsanlari gör belki hayatta daha hiç düşünemediğin anlayamadiğin Şeyler olduğunun farkina varirsin....

Demişsiniz. Word sağ olsun çevirebildim Türkçe'ye :)
Cevap verme gereği duymuyorum. Yukarıda yazacağımı yazdım. Tekrar okursanız, ne demek istediğimi anlarsınız. Anlayamıyorsanız, kitap okumanız gerekiyor biraz.

Neyse, konuyu olduğu yerden başka bir yere çekmeyelim. Zaten yukarıda sizin gibi birinin konuyu buraya çekeceğini söylemiştim. Dediğim oldu, mutluyum.