2013 Scott Speedster S50

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.159
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Vay hayırlı olsun kardeş. Kazasız belasız nice kilometreler yaparsın inşallah. Tekerine taş deymesin :)

• Beğen
Tepkiler: Evren Uyanık
Scudo

Evren Uyanık

Daimi Üye
Tepki
282
Bisiklet
Scott
Herkese çok teşekkürler :) Daha iyileri, karbonları, duraaceleri sizlerin olsun inşallah :D

Samet Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
516
Bi ara bi etkinlik mi yapsak bizim yollarla :D Yolun keyfi YOLcuyla çıkıyor :)

N.ÖZKAN

Aktif Üye
Tepki
244
Bisiklet
Salcano
Nazar değmesin renk ve tasarım olarak çok güzel duruyor. Kazasız ve keyifli sürüşler inşallah.

• Beğen

Evren Uyanık

Daimi Üye
Tepki
282
Bisiklet
Scott
@Samet Koç

İş güç hanım çocuk derken boş vakit bulmakta biraz zorlanıyorum ben ama birkaç sefer Sasalı tarafında buluşan arkadaşlarla antrenmana gittim. Onun dışında günlük koşuşturma içerisinde bir şekilde boşluk yakalarsam plansız programsız şekilde kendi başıma çıkıp turluyorum. Facebook üzerinden takip ettiğim baya bir grup var ama toplu organizasyonlara katılmak için bir türlü fırsat yaratamadım. Günler uzadıkça daha fazla boş vakit yaratıp daha çok pedallamak lazım.

üstün

Üye
Tepki
12
Bisiklet
Salcano
Bisikletiniz çok şık hayırlı olsun.

bende Scott Speedster S50
salcano xrs030 tiagra
sedona 611

arasında kaldım...
çok kararsızım.

• Beğen

Evren Uyanık

Daimi Üye
Tepki
282
Bisiklet
Scott
Abim de benimle aynı zamanda Salcano XRS030 Tiagra aldı. İkimiz de üç aşağı beş yukarı aynı parayı verdik bisikletlere. Salcano'nun donanımı daha iyi, hatta o fiyata alınabilecek bisikletler arasında belki en iyisi. Ben görsellik ve kadro açısından Scott'tan yana tercih kullandım.

Ozan Güner

Forum Bağımlısı
Tepki
379
Bisiklet
Diğer
Yol bisikletinde nadir kullanılan bir aynakol kullanmışlar, yokuşlarda normal bi yol bisikletiyle çıktığınızdan çok daha rahat çıkabilirsiniz bu bisikletinizle. Kazasız keyifli pedallamalar dilerim.

• Beğen

Evren Uyanık

Daimi Üye
Tepki
282
Bisiklet
Scott
Aslında bisikleti öncelikli olarak kadrosundan ve görselliğinden etkilendiğim için tercih ettim. Ancak çoğunlukla uzun turlarda kullanacağım, yarış amaçlı değil de hobi amaçlı bineceğim için, yokuşlarda çok zorlanmamak adına 3'lü aynakol olması da işime geldi. Aynakol oranları 30/42/52, ruble oranları 11-28. Eski tur bisikletimde 22/32/42 aynakol, 11-32 ruble vardı. Yeni bisikletin oranları eskisine göre bir hayli ağır. Eğimin arttığı yerlerde ayağa kalkmak gerekebiliyor. Yine de 34/50 veya 39/53'ten iyidir tabi. 3'lü aynakol sayesinde hem yokuş çıkmaya, hem de hız yapmaya müsait daha geniş aralıkta oranları var.

• Beğen
Tepkiler: Ozan Güner

Ozan Güner

Forum Bağımlısı
Tepki
379
Bisiklet
Diğer
@Evren UyanıkTur bisikleti performanstan ziyade daha çok keşif amaçlı turlarda kullanıldığı için, aynakol oranlarıda o şekilde.Aynakolun etkisinden haberdarım fakat bu ruble nin aralıklarının nasıl bir etkisi var bilgim yok. Fakat rublede yüksek dişli 34 e kadar çıkabiliyor, benim salı günü gelecek olan bisikletimde 12-25 ruble var , cyclo cross tarzı bisiklet. Sanırım yüksek dişli biraz ufak.

Evren Uyanık

Daimi Üye
Tepki
282
Bisiklet
Scott
Rublenin en küçük dişlisiyle en büyük dişlisi arasındaki fark arttığında, vites değişimleri arasındaki oran, yani vites değiştirildiğindeki kadans farkı da artmış oluyor. Kişinin alıştığı ideal kadansa mümkün olduğunca yakın sürebilmesi, kadansın vites değişimlerinden çok etkilenmemesi için oranların birbirine yakın olması iyi oluyor. Dağ ve tur bisikletlerinde bu kriter çok önemsenmiyor sanırım, ama formu iyi olan yol bisikleti kullanıcıları genelde küçük ve birbirine yakın ruble oranları kullanıyorlar. Ben de ileride oranları biraz yakınlaştırmayı düşünüyorum. Şu anki hali ile bazı vites değişimlerinde istediğim kadansı tutturamıyorum. Örneğin vites ağır geliyor, bir vites düşürüyorum, bu sefer de hafif kalıyor, ikisinin arasında bir vites arıyorum. Nadiren denk gelen bir durum, ama bazen uzun yolda sabit hızda giderken bu şekilde ara bir vites arayabiliyorum. Eski bisikletteki 11-32'ye göre şu anki 11-28 oranları daha yakın, ama ileride daha da yakın oranlı bir ruble ile değiştirebilirim. 8'li rublelerde 12-23, 13-23, 12-25, 12-26, 13-26 gibi baya bir seçenek var değerlendirilebilecek.

• Beğen

Ozan Güner

Forum Bağımlısı
Tepki
379
Bisiklet
Diğer
@Evren UyanıkAnladım, peki bunlar birbirine yaklaştıkça küçülüyor haliyle, bunun hıza bir etkisi oluyor mu ? Yani atıyorum 12-34 ruble ile 12-25 ruble arasında insan gücünün sınırsız olduğunu varsayarsak 12-34 rubleye sahip olan bisiklet daha hızlı gidecektir değil mi ?

Evren Uyanık

Daimi Üye
Tepki
282
Bisiklet
Scott
Rublenin en küçük dişlisi ne kadar küçük, aynakolun en büyük dişlisi de ne kadar büyük olursa, teorik olarak o kadar fazla hız yapılabiliyor. Ancak yüksek süratlerde pedal basmak rüzgar direnci nedeniyle zaten çok zor. Benim aynakol en büyükte yani 52'de, ruble de en küçükte yani 11'deyken, yokuş aşağı 70'le inerken bile pedal çevirebiliyorum. Bence gereksiz bir oran. Yarışmayan birisi için yokuş aşağı inerken bu kadar yüksek bir hızda pedal çevirmenin bir esprisi yok. 11-28 yerine 13-26 kullansam, 70'e kadar değil de 60'a kadar pedal çevirebilirim, yine de fazla fazla yeter. Oranlar birbirine yaklaştığı için de uzun yolda sabit hızda giderken daha ideal bir kadans yakalayabilirim.

11-32 oranları: 11-12-14-16-18-21-26-32
11-28 oranları: 11-12-14-16-18-21-24-28
13-26 oranları: 13-14-15-17-19-21-23-26

• Beğen