2. Mekanize ve Pedalize Dağ Bisikleti Komando Bölüğü!

M.Kaptanbaşı

Forum Demirbaşı
Tepki
244
Göze ve kulağa hoş geliyor değil mi?
Ama maalesef henüz böyle bir bölük yok. En azından Türkiye'de. (Diğer ülkeleri bilmiyorum...)
Bisikletin 1. ve 2. dünya savaşlarında askerler tarafından savaşlarda aktif olarak kullanıldığını ve teknolojinin o zamandan bu yana daha fazla ilerlediğini düşünürsek, böyle bir askeri birlik neden olmasın?
Yarışlarda; birçok profesyonel bisiklet sporcusu, çok hızlı bir şekilde dağ yollarına adapte olabilmekte ve çok hızlı yol kat edebilmektedir. Üstelik motorsiklet gibi pek fazla ses de çıkarmadan. Bisikletler de geçmiş yıllara nazaran dağ yolları için daha elverişli bir şekilde yapılıyor! Askerliğimi yapmış olmama rağmen, böyle bir birlik kurulması beni tekrar askerlik yapmaya bile itebilir. Ayrıca böyle bir birlikte askerlik yaptığınızı düşünsenize, devriyeye çıkıyorsunuz, al sana bisiklet turu. Dağ köylerine gidiyorsunuz, bir yandan vatan hizmeti, bir yandan temiz hava ve spor. Tek farkı; fotoğraf çekmek yasak. :)
Şartlar ne kadar zor olsa da, insan sevdiği bir işi yaparsa, zaman o kadar çabuk geçer ki... Ben öyle bir birlikte olsam, şafak bile saymazdım herhalde.:D
Yine aklıma gelen şeylerden bir tanesi; bisikletler Dahon marka gibi katlanabilir olabilir mesela. (Örnek: siper kazmada kullanılan katlanabilir kürek takımı gibi)
Silahlardaki Gestay kontrolü bisikler için de yapılabilir örneğin. Silahları nasıl parçalayıp kısa sürede birleştirebiliyorsak, komutanlar bunu bisikletler için de yapmamızı isteyebilir.
En komiği de herhalde "Asker QR tak!" gibisinden bir komut olurdu herhalde (Süngü tak gibi):D
Aksesuarlar da, işi daha profesyonel hale getirebilir. Örn: Spd pedallar, gidona monte edilebilecek küçük çaplı mayın tarayıcı, petlasın üretebileceği sağlam lastikler vs...
Sonra duruma göre bisiklet römorku da eklenip, önemli şeyler taşınabilir. Birazcık hayal gücü ile, bisikletin askerlikte kullanılması bence imkansız değil! Siz ne dersiniz?;)

Scudo

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
Abi mümkün olacağını sanmıyorum artık göğüs göğüse muharebe pek kalmadı.Ama gerçekten çok deli bir fikir :D
Kafama felaket yattı bir yandan da :D
Harbi süper olurdu lan :D

• Beğen
Tepkiler: M.Kaptanbaşı

BULUT ÇELİK

Forum Demirbaşı
Tepki
163
örnekleri için:

(link)

ayrıca kızıl ordu da kullanmış:

(link)

Tepki
66
Aynen gayet güzel fikir :) hatta kendimizcee bunun farklı bir versiyonunu kurmuştuk arkadaşla kafada, sprinterlere full kurşun geçirmez malzemeden bir koruma(crysis teki gibi) tepesine uydudan kontrollü makinalı tüfekle, 40mm top atar koycan adamları salcan düşman bülgesine koşacaklar deli dana gibi :D

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
Vay be helal olsun :)
Güzelmiş gerçekten :)

M.A.Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
508
Bisiklet
Diğer
Süper fikir hele bizim gibi bisiklet tutkunları için hayal gibi..

O zaman bu sınıf askerler acemi birliğinde meslekçi olarak mı ayrılacak :)

M.Kaptanbaşı

Forum Demirbaşı
Tepki
244
@M. Alper YALINKILIÇ
Neden olmasın? Sağlıkçı, berber, terzi, şöför olan arkadaşlar için referans türünden bir belge isteniyor zannedersem. Lisanslı bisikletçiler için de böyle olabilir? Biz bisikletçiler için; bisiklet lisansı yada il spor müdürlüğünden yazı istenir belki.:D

• Beğen
Tepkiler: M.A.Y.

ali tekintüre

Daimi Üye
Tepki
137
Birkaç sene önce amerikan ordusu paraşütçülere katlanır bisiklet yaptırmıştı.lx malzemeli...ne yaptılar bilmiyorum herhalde kullanıyordır...

emir arıca

Daimi Üye
Tepki
108
Bisiklet
Merida
Arkadaşlar mesleğin içinden birisi olarak yazıyorum...
Bu tür bisikletli birlikler jandarma hariç kullanım için çok uygun olmaz..

Jandarma dememin sebebi de genel asayiş işlerine de bakmalarıdır.Sözlerimi olumsuz bakıyor gibi algılamayın..Bisiklet kışla içinde de kullanımı olabilecek ya da barış zamanı kısa mesafe ulaşım sağlayabilir.. Ancak bunun için zihniyetin değişmesi lazım bu da çok uzun sürer...
Bu zihniyetin olabilmesi için komuta kademesindeki ve pek çok kademedeki insanların bisiklet e bisiklet kültürüne aşina olması lazım... Çevremde ne yazık ki bunu göremiyorum... Bisiklete harcanan paraya çoğu kişi gereksiz bakıyor... Bu zihnietin değişmesi lazım önce... Sonra da bisikletin toplumdaki yerinin oldukça fazla artması lazım... Hollanda- Belçika da olduğu gibi bisiklet günlük aşamın bir parçası olursa konuda yazan gibi bir sonuca ulaşabiliriz..

Olumsuzuklara gelince;

Alınacak bir sürü bisikletin seçiminden, bisiklet boyutlarına, kullandığı eçhizeleri kendi atolelerinde tamir etme prensibinde olan ordunun bu bikletlere bakım/onarım hizmetini nasıl vereceğine kadar teknik olumsuzluklar... Ayrıca savaş ya da sıcak temas olabilecek bölgelerde biskletin emniyetsiz kalması durumu var...
Elbette yürüyen bir piyadeden daha hızlı taşıma imkanı sağlar bisiklet.. Ama çatışma durumunda hızlı hareket imkanınızı bile azaltabilir...

Son olarak Türkiye'de ordu içerisinde iyileştirilmesi gereken çok şey var.. Asker mühimmatı, giyeceği, atma yerleri ve bir sürü maddiata dayalı şey.. Bunları gerçekleştirmeden yapılacak böyle bir uygulama çok tepki çeker...