1982 model favorit bisikletimi yenileme süreci

Punctum

Forum Demirbaşı
Tepki
1.301
İsim
Mehmet O.
Bugün fren bacakları ve arka jant temizliği bitti...ön jantın bir kısmına başlayabildim...

IMG_4566.JPG

Jant gerçekten iyi görünüyor. Ben de beğendim...teller üzerinde bazı yerlerde noktasal paslar ve lekeler kaldı. Bunların üzerinden bir süre sonra bir daha geçeceğim. Bugün çok yorulduğum için sadece ilk tur temizlik yapıldı.

IMG_4567.JPG

Ancak janta tersten bakınca, dişli grubunun arkasındaki koruyucu kapağın arkası, kullanılan malzemesinden ötürü maalesef temizlenemiyor. Çok uğraştım ancak lekeleri çıkaramıyorum.

IMG_4568.JPG

Pırıl pırıl parlayan bir göbeğin yanında berbat bir görüntü oluştu. Şimdi amacım bu kapağı söküp, bir yerde üzerine kromaj kaplatmak. Ankara'da bu konuda deneyimi olan veya önerebileceği bir yer olan var mıdır?

Yeniden merhaba,

Tüm alüminyum, krom ve metal yüzeyler temizlendi, teller, kablolar ve yenilenmesi gereken parçalar temin edildi ve artık bisikleti yeniden bir bütün haline getirme zamanı geldi...:)

IMG_4631.JPG

Tüm aynakol söküldükten sonra temizlendi ve parlatıldı. Gerçekten fabrikadan çıktığı hale döndü :) Bu kadarını ben de beklemiyordum...

IMG_4632.JPG

Çamurluklar, lastikler takıldı, dinamo kontrol edildi, arka lamba ampulü değiştirildi (ön far çalışıyordu zaten). Eski siyah kablolar yerine beyaz fren ve vites kabloları kullanıldı...vs.

Yakında tam bitmiş halini paylaşmaya hazırlanıyor...:)

Scudo

Orkun KnighTR34

Kara atlı prens
Tepki
2.038
İsim
Orkun
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Peugeot
@Punctum Ruble arkasındaki koruyucunun arka tarafını jant temizleyici ve microfiber bez ile temizlemeyi dene. Balata tozunu çıkaran madde her şeyi çıkarır. Mf bez olmazsa diş fırçası ile deneme yap.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Punctum

Forum Demirbaşı
Tepki
1.301
İsim
Mehmet O.
@Knight Rider Öneriniz için teşekkürler.

Son yüklediğim fotoğraftan sonra o kapağı yeniden temizledim. Daha iyi oldu lakin yine lekeler kaldı. Aslında benim amacım rubleyi söküp o kapağı yeniden krom kaplatmaktı. Ancak maalesef artık eski rubleleri söken anahtarlardan bulanamıyor. Bir tane bulduk ama o da büyük geldi. Rubleyi sökemeyince kapağı da krom kaplatamadım.

Bisikleti topladık sayılır artık. Tekrar temizlemeye pek gücüm kalmadı doğrusu. Zaten bisiklette içime sinmeyen tek yer orası oldu. Ama yine de önerinizi bir ara deneyeceğim.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
hayırlı olsun bitmiş halini merakla bekliyoruz kolay gelsin

Atasoy

Terörü ve destekcilerini Lanetliyorum
Tepki
12.350
İsim
ibrahim
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Punctum
Müthiş olmuş beni benden aldı.
Elininize emeğinize sağlık. Forumda ençok sevdiğim konular yenileme ve tur yazıları. Bizimle paylaştığıniz için teşekkürler.

Punctum

Forum Demirbaşı
Tepki
1.301
İsim
Mehmet O.
@Atasoy Beğenmenize çok sevindim...

Gençliğimde kullandığım bir bisiklet olunca sanıyorum biraz daha özenle çalıştım üzerinde. Şu anda evde seyrediyorum...:)

mcb

Daimi Üye
Tepki
762
İsim
Murat
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Cyclocross
@Punctum Harika olmuş, emeğinize sağlık. Güzel Retro bir heybe de Yakışır arka bagaja :)

mcb

Daimi Üye
Tepki
762
İsim
Murat
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Cyclocross
@Punctum rica ederim, bu arada renk koyu yeşilden sonra en sevdiğim Retro bisiklet kadrosu rengi. Kahve deri parçalarla da Krom parçalarla da çok uyumlu oluyor bu renkler. Zamanında zevkli kişiler tarafından tasarlanmış.

Punctum

Forum Demirbaşı
Tepki
1.301
İsim
Mehmet O.
@mcb Kesinlikle katılıyorum. Mavi, krom ve deri bir araya geldiğinde çok hoş bir ambiyans ortaya çıkıyor. Yakından bakıldığında çok daha iyi anlayabiliyorsunuz aslında. Tabii orijinal siyah kablolar beyaza dönünce çok daha iyi durdu. Düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkürler yeniden...

• Beğen
Tepkiler: Upper Architect

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.289
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bende de bir tane Favorit var. Muhtemelen yakın dönemin bisikleti. Binmesi inanılmaz keyiflidir. Çok güzel toplamışsınız. Güzel günlerde kullanmanız dileğiyle.

tgbhzln

Moderatör
Moderatör
Tepki
347
İsim
Tuğba
Bisiklet
Peugeot
elinize, emeğinize sağlık. başından beri izlemesi çok keyifli bir yenileme süreci oldu bizim için.

Punctum

Forum Demirbaşı
Tepki
1.301
İsim
Mehmet O.
Herkese ilgisi ve nazik değerlendirmeleri için yeniden teşekkür ederim. Şimdi odamın duvarına asmak için kaliteli bir aparat arıyorum :)

Aslında fotoğraflarda iki eksik var...

Birincisi, bisikletin orijinal pompası evde olmasına rağmen pompayı takmadan fotoğraf çekmişim :) Sanıyorum söylememe gerek yok, pompa da favorit markalı :) Üst boruda pompanın takılacağı tırnaklar fark edilmiştir muhtemelen...

İkincisi, sipariş ettiğim pedallar (ilk sayfada fotoğraflarını eklediğim) maalesef 9/16'' mil yerine 1/2'' mil ile gelmiş. Bunu pedalları takmaya çalışırken fark ettik. Firma ile görüştüm, bana 9/16'' pedalları ücretsiz olarak yeniden yollayacaklar, eskisini de geri istemiyorlar :) Ecnebilerin bu ahlaki duruşlarını da gerçekten seviyorum doğrusu... Doğal olarak fotoğraflarda eski pedalları görüyorsunuz.

@can onur

Bu kadro sanıyorum küçük değişiklikler ile 1990 yılına kadar üretilmiş. Bisikletinizde şaşe numarası yazıyorsa oradan anlaşılabilir. Ankara'da olduğunuza göre toplarsanız bir gün birlikte süreriz :)

leon35

Aktif Üye
Tepki
56
Bisiklet
Mosso
süper gözüküyor eee zahmetlerin bir karşılıgı ouyor tabi..

• Beğen
Tepkiler: Punctum

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Punctum enfes bir sonuç .işin duygusallik kısmını defalarca yaşadığımdan seni anlıyorum. Tebrik ederim

• Beğen
Tepkiler: Punctum

PuncherZ

Puncher
Tepki
5.385
İsim
Ziya D. Bilgitoğlu
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Cipollini