1978 XB3 Record Fixed Gear Projesi

Kadro ne renk olmalı?

• Toplam katılım
    121

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer
Dostlar selam. Yine kendime hakim olamayıp fixie toplamaya değer bir bisiklet ile karşınızdayım. Bu kez 1978 model Rus üretimi bir "XB3 Record" ile sizlerleyim. Malum bildiğiniz üzere diğer projelerimde olduğu gibi detaylar halinde aşamalarını siz dostlarımla uzun soluklu bir toplama sürecinde paylaşacağım. Bu projemde amacım aslında üst düzey parçalar yerine orta düzey ekonomik şekilde bir araya getirmek. Hatta bu konuda siz dostlarımın kullanmadığı boşta duran, ihtiyacımı karşılayabilecek parçaları da satın alabilirim. Diğer projemde ki Raleigh'im ekonomik olarak bir hayli bütçemi zorlayan bir proje olsa da bunda aksine ekonomik çözümler ile tamamlama amacındayım. :rolleyes:

http://i62.photobucket.com/albums/h99/graf_i/1b-2.jpg

Record'a genel olarak bakılırsa fixie için güzel bir seçim oldu benim için. Lugların da ki işlemelerinden tutun, geometrisine kadar beni tatmin etti. *Sadece drop out eğimi montaj sırasında sıkıntı çıkaracak olursa single speed'e çevirebilirim, ki bunu da düşük bir ihtimal olarak görüyorum. Boya konusuna gelince boyayı kaldırıp boyasız karartıp vernik düşünmekteyim. (duruma göre kemik rengi ya da hardal sarısı olabilir.)

http://i62.photobucket.com/albums/h99/graf_i/XB3-2.jpg

http://i62.photobucket.com/albums/h99/graf_i/lomo12-2.jpg

http://i62.photobucket.com/albums/h99/graf_i/1a-2.jpg

http://i62.photobucket.com/albums/h99/graf_i/1c-2.jpg

-----------------------------------------------------------------------

Ve diğer projelerimden ufak bir hatırlatma,

-PUCH Pacifica
(link)

-TI TEAM PRO Raleigh (1980 Le Tour de France Winner)
(link)

-Bankah Single Speed Projesi
(link)

Scudo

Mete S.

Üye
Tepki
27
Haddime düşmez ancak "Fixed a çevirmeyin böylece kullanın" diyeceğim.
Parçaları orjinal. Rengi güzel. Tertemiz bir commuter olur bundan.
Orjinal bisikletleri bozmak hayrlı değidir diye düşünmüşümdür hep :)

• Beğen
Tepkiler: Doğukan Aksu

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer
@Mete S.

Parçaların orjinalliği bakımından pek parçası olduğu söylenemez. Kadro-set, krank-set, sele borusu ve pedallar geriye kalanlar. Orjinalliğinide bozmam da dönemin "pista" modellerine dönüş şeklinde olmaktadır. (örn; "Puch")
Teşekkür ediyorum

Cengiz Parlakgül

Forum Bağımlısı
Tepki
748
İsim
cengiz parlakgül
Sayin ustad nereden buluyorsunuz bunlari allah askina" diyesi geliyor insanin... Hayirli olsun yeni projeniz...

• Beğen

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer
@cparlakgul

Her zaman dediğim gibi ben değil, onlar beni buluyor. Zamanla tekrardan ilk zamanlardaki asil haline nasıl gelecek bakalım bende sabırsızlanıyorum. Teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: Cengiz Parlakgül

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer
Arkadaşlar ben 1980 Fransa dünya şampiyonu anısına üretilmiş Raleighime kıydım, bunlara gözümü bile kırpmam. Kaldı ki iyi bir fixie için önce kadro iyi olacak. Sonra parçalar zaten sırasıyla halledilebilir. Sıradan, güven vermeyen ve tarihi olmayan kadrolarla açıkcası fixed toplamak için emek, zaman harcamak mantıklı gelmiyor.

Emre Alp Özkurt

Forum Demirbaşı
Tepki
114
@Dogukanaksu

katılıyorum çünkü kötü bir kadro toplandığı zaman ne kadar para ve zaman harcanırsa harcansın hiçbir şekilde bisiklet değer kazanmıyor buda zamanla hayal kırıklığı yaratıyor. benim başıma gelmişti bir zamanlar

• Beğen

Mete S.

Üye
Tepki
27
@Dogukanaksu

Kadro Sovyetler döneminde üretim bandında (kitleler için) üretilmiş diğer kadrolar gibi ağır ve standart dışı (bkz: bisiklette sovyet standartları).

Emeğinize yazık olacağı , bu kadrodan Raleigh veya Puch gibi güzel bir bisiklet çıkmayacağı düşüncesindeyim.

Umarım haksız çıkarım, uğraşınız boşa gitmemiş olur.

Bekleyip göreceğiz.

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer

*Konuya anket eklenmiştir, görüşleriniz doğrultusun da proje devam edecektir.

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer
@cparlakgul

velospace'e üyeyim, diğer linkteki record da kafamdaki kadro boyası zaten. Güncel olarak bir çok yerli, yabancı içerikli konuları araştırıyorum.

• Beğen
Tepkiler: Cengiz Parlakgül

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer
@özgür altun

Satan kişiye göre değişir klasiklerin değeri. Benim içinde keza öyle. Orjinalliğine, kadronun yaşına, durumuna ve dönemindeki üretim adedi, bulunabilirliğine göre değişir. Net bir fiyat işin acıkcası söylemek zor ama bu tarz dengi kadrolar benim izlenim ve takiplerime göre 5oo dolar ve üzeridir. buna orjinal olan komponentlerde eklendikçe bu değer artmaktadır. (krank, gidon boynu...vs) Tabi bu dediklerim değişkendir, kimi için beş para etmeyen demir yığınıdır, kimine göre demirden bebeklerdir bunlar. Örneği yine kendi bir projemden vereceğim,

(link)

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer
@sadık özer

tamamen anketteki çoğunluğa uyacağım gibi:in:

burak koçak

Daimi Üye
Tepki
126
Doğukan, boyasız vernikli ile beyaz birleşse sanki ne güzel olur, ama nasıl olur hiç bilemedim :D

onun dışında kemik rengi diyorum, + brooks b17 honey :D + honey bartape

• Beğen

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer
@burak koçak

Aynen bende boyasız vernikliyi daha çok düşünüyorum gibi. Beyaz kısmını da kestiremedim, nerede olsa? :D Brooks b17 ya da Selle San Marco Rolls (kahverengi) de düşünmüyor değilim hani? Tapa da ver elini hande made gibi gözüküyor. :in: