1.90 boy yol bisikleti seçimi

rata

Üye
Tepki
54
Bisiklet
Salcano
Öncelikle merhabalar,

Geçen sene şehir bisikletimi forum üyeleri yardımlarıyla belirleyip almıştım ve yine sizlerin tavsiye ve önerileriyle yol bisikletine geçmek istiyorum. Bütçem 2000 lira seviyelerinde. Bu konuda oldukça konu var, zaten çoğunu okudum. Ancak boyum biraz uzun olduğu için kadro konusunda endişelerim var.

Herkes gibi bende bu fiyat seviyelerinde salcano, carraro, mosso modellerine baktım. Bu dediğim markaların tiagra setli modelleriydi incelediklerim. Ancak salcano xrs 030 için en büyük 57 kadro var. Bana olmaz gibi geliyor kadro boyu. Kaç tane yeri aradım yok kurulu olarak bisiklet. Sirkeci Yurt bisikletteki esnafı açıkçası gözüm tutmuyor. 2015 var mı diyorum, 2014 le aynı zaten 57 kadro sana olur gibisinden konuşup hemen satmanın derdindeler. Daha kadronun tamamen farklı olduğundan haberleri yok. Ancak 1900 lira gibi bir fiyat vermişlerdi xrs 030 tiagra için.

Carraro 052 modeli için Berke arkadaşımız bütün bilgileri vermiş, zaten benimde özellik konusunda bir çekincem yok ama, kaç yeri aradım en fazla 56 kadro buldum. 58 kadro üretiliyor mu diyorum, kimse bilmiyor.

Mosso 730 tca tiagra da 59 kadro buldum ama onu da deneyemiyorum çünkü kapalı kutudaymış. Fiyat olarak 1800 lira fiyat verdiler ancak bisiklette sadece grupset var başkada birşey yok benim anladığım.

Sonuç olarak büyük kadro bulabileceğim bir bisiklet arıyorum. Donanım olarak sora, claris seviyelerinde de olabilir. Kadroya yatırım yapmış olurum ileride yükseltirim diye düşünüyorum. Aslında salcano 57 kadro olursa onu alırım gibi geliyor bana ama dediğim gibi bisikletin yeni modelini bırakın denemek, canlı olarak bile göremedim. Bu arada iç bacak ölçüm 88 cm.

Önerilerinizi bekliyorum arkadaşlar.

İyi günler silerim.

Scudo

Uğur S.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
Bisiklet
Bianchi
@rata en yakın Decathlon'a gidin ve 57-60 kadro bir bisiklet deneyin. Hatta 2 tur atıp bırakmayın. Denedikten sonra mağazayı gezip tekrar gelin ve birkaç tur daha atın.

Şuradan da bir ölçüm yapmanızı tavsiye ederim.
(link)

Emre O.

Aktif Üye
Tepki
26
Bisiklet
b'Twin
bende 1.90 nım birkaç gün önce eski triban 3 lerden aldım 60 kadro sele borusu sondayken tam oldu gayet memnunum şuan

rata

Üye
Tepki
54
Bisiklet
Salcano
@Uğur S.

Mesela 57 kadro ktm strada denedim. Kadro küçük geldi . Ancak 2014 model 57 kadro salcano kullanan 1.90 boylarında bir forum üyesine sormuştum. O memnun bir şekilde kullandığını söylemişti, ancak kadro geometeileri değişmiş gibi duruyor bu seneki modelde.

Dediğiniz siteyi de görmüştüm daha önce. Çok ayrıntılı bir ölçüm yapıyor ancak bu salcano da vs. zaten kadro geometrilerinin ölçüleri yok.

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.655
Claris için okseniz specialized allez öneririm 60 kadro size tam gelir zaten ölçmenize gerek yok en büyük bulacağınız kadro 60-61 dir. Specialized Kadroları ve benzerleri çok daha tolare ediyor yani sizde 58 kadro ile 60 kadro arasında sınır noktadaydanız her iki ölçüdede rahat ediyorsunuz.

M.Fatih

Daimi Üye
Tepki
370
İsim
M.Fatih
Bisiklet
Mosso
@rata Üstad boya göre kadro hesabı hep teorik bilgilerde kalıyor önemli olan bacak arası boyu bisiklette bu boy Standover Height olarak geçiyor ki bence en önemlisi bunu deneyerek almak. unnamed.jpg

rata

Üye
Tepki
54
Bisiklet
Salcano
@Emre O. Bisikletiniz hayırlı olsun öncelikle. Sele borusu sondayken derken, en yukarda mı kullanıyorsunuz seleyi. Eğer öyleyse 60 falan bakmak lazım en az. Modelden modele kadro geometrileri değiştiğinden, 2-3 oynama olur diye düşünüyordum ama bir de seleyi en yüksekte kullanıyorsanız, dediğim gibi en az 60 kadrolu bir bisiklete yönelmem gerekiyor gibi.

Emre O.

Aktif Üye
Tepki
26
Bisiklet
b'Twin
@rata sele borusunun üzerindeki numara 1 yani kullanılabilecek en üst uzunluk:)

rata

Üye
Tepki
54
Bisiklet
Salcano
@Zekeriya Çab

Claris olur benim için dediğim gibi. 1 sene beni götürsün zaten grupseti değiştiririm kısmet olursa. Specialized çok bilenen, kaliteli bir firma ancak dediğiniz model bu sanırım :

(link)

Bütçemin hayli üstünde kalıyor.

@Emre O.

O zaman bana minimum 60 kadro olur gibi. Ancak en iyisi gidip denemek. Sizin iç bacak ölçünüz kaç cm acaba?
@crzypwrx

Benim iç bacak ölçüm 88cm. Dediğiniz gibi en önemlisi deneyerek almak bence de. Geçen sene bisikletimi almadan önce 58 kadro falan çıkıyordu ölçümlerime göre. Gittim denedim büyük oldu, 55 kadro aldım rahat ettim.

Uğur S.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
Bisiklet
Bianchi
@rata boyum 188cm, iç bacak uzunluğum 85cm. Yol bisikletine çevrilmiş (link)kullanıyordum. Biraz büyük geldiğini fark ettim. 100mm gidon boğazını 60mm ile değiştirdim, olmadı. Seleyi ileri aldım, yine de pek hoşnut kalmadım.
Arkadaş 57 Triban 3'ünü satıyordu. Denedim ve daha iyi olduğunu gördüm.

İlk mesajımda dediğim gibi, 57-60 arası sizin için iyi olacaktır. 60 üstü bakmayın. Uzun sürüşlerde rahat edemezsiniz. Bu durumu birebir yaşadığım için bu kadar rahat konuşuyorum.

M.Fatih

Daimi Üye
Tepki
370
İsim
M.Fatih
Bisiklet
Mosso
@rata Aynen öyle hocam bak benim boy 1.67 kime sorsam M(46) al diyordu, hele satıcılar ellerinde ne varsa o uygun sana diyor adam L kadroya bindiriyor beni tam oldu diyor. Gittim en sonunda S( 38-41) aldım ve şimdi bacak arası tam bisiklete denk geliyor iyi ki millete uyup M ya da L almamışım.

rata

Üye
Tepki
54
Bisiklet
Salcano
@Uğur S. dediğiniz gibi 57-60 aralığında gidiyorum şu anda. 60 üstü büyük gelir gibi geliyor bana ancak @Emre O. ile aramda 1 cm iç bacak boyu farkı var, kendisi 60 kadroda sele borusunu bile en yukarda kullandığından bahsetmiş. En iyisi bir gidip denemek ama, triban ın 57 ve 60 lığını denemek mantıklı olur mu sizcede? Sonuçta düşündüğüm bir model değil ve başka modellere göre kadro geometrileri değişecek.

@crzypwrx dediğim gibi ben de internetten çok araştırmıştım 58 kadro öneriliyordu şehir bisikletinde bana, ama gittim denedim büyük oldu. 55 Kadro aldım daha sonra ve 500 küsür km hiç sıkıntım olmadan kullandım.

• Beğen
Tepkiler: M.Fatih
Tepki
63
Bisiklet
Lapierre
Şöyle bir yardımda bulunayım 186 boyum var abimin 190 boyu var 60 kadro bisiklet kullanıyor ben uzun yollarda kullandığım zaman 80 100 km arası biraz sıkıntı olabiliyor eğilme konusunda Decathlona gidip deneyin arkadaşların dediği gibi daha net bir şeyler oluşacaktır kafanızda.

• Beğen
Tepkiler: rata

ahmetkya

Forum Demirbaşı
Tepki
147
İsim
Ahmet Kaya
Bisiklet
Merida
Hocam xrs 030 un kadrosu gerçekten diğerlerine göre küçük gibi geldi bana.54 kadro bianchi yol bisikletim vardı büyük geliyordu 57 kadro xrs 030 o kadar büyük gelmedi siz düşünün artık...

• Beğen
Tepkiler: rata

Uğur S.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
Bisiklet
Bianchi
@rata mesajlarınızdan anladığım kadarı ile ilk kez yok bisikleti kullanacaksınız. Ben 3 senedir kullanıyorum ama hala yol bisikleti geometrisi konuşacak kadar sürüş deneyimim yok. Çünkü ulaşım, hobi, keyif vs için kullanıyorum.

Siz pro olarak mı kullanacaksınız?
Cevabınız evet ise konudan çekileyim ki bu işten anlayan arkadaşlar yardımcı olsunlar.
Yok cevabınız hayır ise ben yine çekileyim çünkü söylenecek pek bir şey kalmadı...

Bol pedallar dilerim.

• Beğen
Tepkiler: Gökhan BİROL

rata

Üye
Tepki
54
Bisiklet
Salcano
@Uğur S.

Cevapların için teşekkür ederim öncelikle. Kadro geometrisinden kastım, modelden modele kadro tasarım yapısından kaynaklanan uzunluk farkları. Yani yükseklik 57 cm oluyor değişmiyor 57 kadroda ancak gidona olan mesafeler de modelden modele değişecek vs. diye biliyorum. Profesyonel olarak ilgilendiğim bir spor değil bisiklete binmek, ben bir hobi kullanıcısı olarak kullanmayı düşünüyorum. Konuyu açış amacım büyük kadro bulabileceğim, yeni marka modellere yönelik tavsiyeler almak ve varsa bahsettiğim modelleri kullananlardan görüş almak idi.
Yarın tekrar bir dolanacağım. Specialized, scott gibi markaların giriş seviyesi donanımlarındaki modellere bakmayı düşünüyorum.
Herkese ilgisi için teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: Uğur S.

rata

Üye
Tepki
54
Bisiklet
Salcano
Bugün gezdim bazı bisikletçileri. Önce aktif pedala gittim, specialized 2 modele baktım.

(link) aslında bu model bütçem içinde sayılabilirdi ancak 2013 model bir bisiklet ve düşük komponentin yanında eski bir model. Vites sistemi bile farklıydı, fren kolunun yukarı kısmında vites kolu vardı.

(link) bu bisikletin komponentleri ise kabul edilebilir seviyede ancak bütçemin üstünde ve 2014 model olmasına rağmen nakitte iskonto oranı oldukça düşük.

Bikeandoutdoor, a gittim daha sonra. Önceki bisikletim merida idi ve oradan almıştım. Gayette memnundum ancak merida Türkiye de en fazla 56 kadro var.Bana uygun sayılabilecek kadro sadece şu modelde var :

(link) bu bisiklette de nakitte işte biraz daha iniyorlar. 1900-2000tl bandına geliyor, komponent düşük ancak sonuçta scott kadro ve sonradan yükseltme yapılabilir diye düşünüyorum.

En son Sirkeci Yurt bisiklete gittim. Salcano xrs 030 tiagra için. Kadro olursa kesin alacağımı belirttim, sağolsunlar sadece ön tekeri takarak 57 kadro bir tane denedim ancak yükseklik olarak baya ufak geldi. Bu arada bisikletin tasarımını hiç beğenmiyordum ancak katalogda olmayan renkler var orada. Mavi-siyah-beyazdı bisiklet ve baya baya güzeldi. Hatta kadro olmayınca baya üzüldüm, 10 numara bisikletti çünkü. 1.85 civarı arkadaşlara olur diye düşünüyorum, bacak boyu da 83cm falan olan arkadaşlara denk gelir. Bisiklet gerçekten güzeldi. Fiyatıda gerçekten çok makul.

2 hafta önce de accell bisiklete gitmiştim. Orada 60 kadro bir cube vardı. Bana 2014 model dedi ancak bisikleti araştırdım ve 2013 model olan şu bisiklet olduğunu buldum:

(link) bu bisiklette 1000euro liste fiyatından %25 yaptılar nakit için. Ancak bisikleti cama dik bir şekilde asmışlar ve aynakolun yanından yağ falan akmış, yapış yapış olmuştu. Onu sileriz birşey değil falan dediler. Bayadır orada duruyor gibiydi bisiklet.

Durum bu arkadaşlar uzun boylu kişiler için de bir kaynak olur diye düşünüyorum. Önerilerinize açığım. Salcano kadrosu uysa direk alacaktım, tam bir fp ürünü olmuş ve bahsettiğim renk gayet güzeldi.

GÖRKEM.G

Üye
Tepki
9
Salcano xrs 030 düşünüyordum bende, boy 1,97 iç bacak boyum 87cm. çok mu ufak geldi acaba?
bu arada söylediğiniz renkten yola çıkarak sanırım 2014 modeldi o bisiklet, 2015 renkleri rezalet. @rata

ekleme: mosso 730 tca tiagra hakkında ne düşünüyorsunuz?

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.655
Allez vites fren kolları Claris te öyle tek kötü tarafı vitesleri birer birer artırıp azaltıyorsun. Aslında yeter bir set. Dediğim gibi sizin boy derdinizi allez çözer belki giant yada Trek. Sedona yada bir bakın ama bike and outdoor söylerdi öyle bişey olsa gerçi onlar pek mal satmak istemez dükkana girdiğinizde ne işin var burda defol demedikleri kalıyor. Merida da var öyle birşey 3-5 kişi için bir Lot sipariş vermiyorlar büyük boylarından. 56 kadro ne ya orta boy. T shirt getirip satıyorsun sadece s m bedenleri var nasıl kafa bu anlamadım. Fuji yede bir bakın. Ayrıca 2013 lere modellere pek takılmayın yıldan yıla zaten bir tek rengi değişir. Setler zaten yeni modellerini duyuruyor ama en sık değişim üst segment setlerde olur alt segmentlerde sadece Yazısı rengi değişir.