Ön kaldırma - kaldırımdan arka tekeri çıkarma

alicanino

Üye
Tepki
8
Merhaba arkadaşlar forum a yeni üye oldum ve bu ilk mesajm :D Çocuklugum dan beri bisiklete binerim çok ta ii kullanırım az çok bole zıplaya bılıorum hafıf on kaldırmalar fln yapabılıorum ama son zamanlarda extreme tv den fln gordugm bu olaylara çok sardım youtube da on kaldırma nın inceliklerini anlatan sayısız vidyo izledim sokağa çıkıp denedim ama tabi yapamadım acaba bisikletimin çift amortisorlu olması ve biras agır olması bu konuda onemli mi yardım cı olursanız sevınırım ayrıca çağatay arkadaşa katılıorum buluşsak ii olur :D teşekkurler..

• Beğen
Tepkiler: bmxserdar
Scudo

ujur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.215
kaldırıma çıkarken ilk önce önü atıp sonrada frirene felan basmadan kendinizi öne atarak dizlerini kırın arka teekr havaya kalkar bunu kaldırımın buyuklüğüne göre az veya çok çkersenz olur. eğer hızlı giderken çıkmak istiyorsanız nny hop isimli hareketi yapmanız gerek. ilk önce önü kaldırıp pedla basmadan gidon karnınıza gelicek şekilde kaldırım gidonu öne iterken zıplayın ve dizlerinizi kırın. arka tekerde havalanacak. ben böyle 80cm ye kadar çıkabiliryorum yaklaşık 10 aydır çalşıyorum şmdiye kadar bu kadar oldu.

alicanino

Üye
Tepki
8
ya kadeş kusura bakma da anlatıosunz cok hoş cok guzel aslında bnde anlıorum ama bisiklete çıkıp gıttıgın zmn onune kaldırım cıktımı yapamıosun :D ayna kol dagılıo walla bn bole ufak kaldırım la cıkartıorum ilk anlattıgın gıbı ama bunny hop hak getıre daha on u duzgun kaldıramıorum bisiklet bebekligimden beri cok ii binerim ama bu tip işlere yenı kalkıştım sanrım bilen bırılerıyle takılsam daha faydalı olcak

• Beğen
Tepkiler: bmxserdar ve iSma

iSma

Üye
Tepki
9
@alicanino

valla dostum iyi dedin gerçekten bilen biriyle takılmak cok iyi bir fikir olacaktır..izmirde varmı böyle sabırlı bir usta arkadasımız?

• Beğen

aurora79

Daimi Üye
Tepki
518
arkadaşlar selam..

Forumda arattım ama bu konu başlığının altında sormaya karar verdim...

Ben bisikletimle merdivenlerden inmek istiyorum..
Geçen gün 2 basamaklı ve 3 basamaklı merdivenlerden indim...
Ama 3 basamaklıdan inerken son anda bisikletin arkası acayip şekilde kalktı ve azdaha beni teğpesinden atacaktı..
şimdi sorum frenleri ne şekilde sıkmamız gerekiyor... ve ön amortisor açıkmı olmalı kapalımı?

şimdiden teşekkürler

• Beğen

alicanino

Üye
Tepki
8
fatih in dedigi gibi bişi yaparsan bi daha klavyede yazı yazamıycak hale gelirsin :D sakın ha bak oncelıkle 2 freni de az az sık zatn hissedirsin. Tam lastıkler merdıvenın kosesıne gelınce fazla koseyı aşınca daha az sıkarsın burda bnce onemli olan ve zor olan frenler diil de vücut şekli.Kendi arkaya wer agırlık arkada olursa arka hiç bi şekılde kalkmaz bu dediklerimi dene bn şekilde 50 den fazla merdıven ınebiliorum :D

aurora79

Daimi Üye
Tepki
518
@alicanino

Denemelerimin birinde (5 basamak) son basamağa geldiğimde ön tekrar biraz havaya zıpladı ve tabi frenin etkisiyle sanırım kitlendi....

hafif bi yuvarlanmayla atlattım olayı ama. sanırım başarıcam..

Cevaplar için teşekkürler

• Beğen

alicanino

Üye
Tepki
8
bn ilk merdıvenden indigimde 7 yaşındaydım bisiklet delisiydim denize bile bisikletle girmişligim wardı :D 3 basamaktan ınmıstım ve boynuzlar çenemi kırmıştı o gunden sonra ogrendımen buyuk püf nokta geçen yazdıgım gibi frenleri daima kontrol altında tutmak hızı kendın belirliyceksın yavas yavas ta inebilirisn uçarakta yuvarlanarak ta :D ama agırlıgı arkaya wermeyı sakın unutma frenleri hiç tmm en sıkma hep hız kontrol amaçlı sık agırlık arkada merdıvenlerı ozellıkle köşelerı hissederek geçtin mi (yanı agırlık arkada dedıysem kutuk gıbı butun merdıven boyunca arkaya agırlık wererek durma da :D)agırlıgını on teker tam 1 baamak aşagı inerken arkaya sonra duzel sonra tekrar basamgın kenarına geldın mı tekrar gerıye yanı once yavas yavas bole başla sonra fren bıle skmadan normal gıdıomus gıbı ınebılceksın :D

Tepki
4
bende yapabiliyorum arkadaslarım ilk yaptıklarında bende yaparım dedim
kaldırıma çıkim derken arka jantım darbe aldı ve lastigimi patlattım SIRA
harekete gelince:kaldırıma belirli bi hızda gidin ön tekeri kaldırım kaldırıma çıkarın çıktıktan hemen sonra frene hafifçe basın dikkat çok basarsanız ön tarafa düşebilir bi yerinizi yaralıya bilirsiniz gerektigince az basın frene

• Beğen

koraymalkoc

Forum Bağımlısı
Tepki
371
Mersin Ghost güzel anlatmışında ön fren yanlış olmuş.Arkayı çekmek için kendinizi biraz öne verin ve zıplayın arka teker gelicektir.

alpinist63

Daimi Üye
Tepki
184
daha önceleri az çok denedim ama olmuyordu..yanlış yapıyordum..gelelim bu püf noktalara..uygulamaya deneyeceğim:=

• Beğen

Emirhan Kılıç

Daimi Üye
Tepki
128
İsim
Emirhan KILIÇ
Bisiklet
Diğer
ön kaldırmada bence spd pedalın hiçbir alakası yok diebiliriz bsikletin önünü rahat havaya kaldırıbileceğiniz vitese getiriyorsuz ve pedala yuklenıorsunuz pedala aşırı yüklenildiğinde arkaya düşüceksiniz bunuda arka freni hafif sıkarak engelliyibilirsiniz.

• Beğen
D

dogukan__17

Misafir
@Lay Lay Lom

kaldırıma çıkmaya bunny hop diyoruz onu bence siz uğur yada osmana sorun:) :) :)

Fırat Ayanyan

Forum Bağımlısı
Tepki
259
ön fren hikayesini bırakın eğer yavaş giriliyorsa ön tekeri atmak yeter sonra arka tekeri hissetmeye çalışın kaldırıma deyince yavaşça basın pedala kaldırımın üstündesiniz