Ön kaldırma - kaldırımdan arka tekeri çıkarma

TEK TEKER

Üye
Tepki
1
ön kaldırmak için öncelikle dengeli bir bisiklete ihtiyaç var düşük vitesde önkaldırırsak fazla gidemeyiz biraz agır vitesde ön kaldırılarak daha uzun mesafe gidilebilir

• Beğen
Tepkiler: bmxserdar
Scudo

seko123

Daimi Üye
Tepki
71
oncelikle bunny hop dedıgımız olay dır bu onu cekerısın vıcudu kasmayacak sekılde on cekıldıkten sorankendını one werırsın bu sayede arka tekerde kakmıs olur on teker ustune dusmektense arka teker ustune dusersen daha ıı olur bn bole yapıyorum
bu tarflardaysan bulusmak ısterız
cumartesi gunu bakırkoy meydanına bjk den arkadaslarımız gelıcek buyur gel ıstersen bızlerı sewındırmıs olursun clean_family_boy_@hotmail.com msn adresim

• Beğen
Tepki
11

kardesım bırgun toplanalım harbıdende konusturalım hareketlerı bıton kendımıze gore hareketlerımız var ama artık bunlar bızı kesmıyoo yenı bıseyler bulmamız lazım
msn adresım omer__us@hotmail.com
ekle baba ıton konusuruz.............

• Beğen

bedo

Forum Bağımlısı
Tepki
332
@6222

spt mi yoksa spd mi büyük ihtimalle o spd dir
spd=kilitli pedal ayağın pedaldan kaymasını önler ama sadece o pedalı almakla olmuyor o pedalların kendine göre ayakkabıları var ve çeşit çeşit spd pedal vardır genellikle mtb yarışlarında ve cross bmx yarışlarında kullanılır
şu anda aklıma gelenler bunlar daha da ekleme yapılabilir

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
arkdaşlar bn bunları uyguladım ve baya güzel oluyo sadece motive oluyorum ve kendimi kaldırıma veriyorum :D yani isteyince ve korkamayınca oluyor.birde arka kaldırmaktan korkmayın olacak en kötü şey çenenizi yere çarpıp kafaya sele yemektir (nerden biliyom çünkü yaşadım :D).ee kask taktığımıza göre sorum yok .

saygılar iyi çalışmalar...

ReSuL

Forum Demirbaşı
Tepki
83
arkdaşlar bence kaldırıma çıkmada en iyi çözüm bunny hop dediğimiz harekettir.yani kaldırıma gelmeden bir süre önce önü kaldırıp.kaldırıma geldiğimizde ise biraz daha ön tarafa yüklenerek arka tarafıda çekmek olacaktır.ben bu şekilde çok rahat çıkabiliyorum.
eğer bunu yapamayan arkadaşlar var ise bir de çift teker çekip zıplayabilir bu daha basit tabi :D :D

• Beğen

Emirhan Gördebil

Daimi Üye
Tepki
75
Ben kısmen yapabilen biri olarak kaldırıma çıkmayı açıklayayım bahsedilen bunny hop yada çift teker yöntemi değil anladığım kadarıyla.Bence en basidi ve conforlu olanı bunny hop tekniğini kullanarak çıkmak.Ancak bahsedilen yöntemde ön frene basmak kazalara yol açabileceği için yanlış bir davranış.Kaldırıma çok hızlı olmadan yaklaşınca önü çekip koyup ağırlınızı öne verip,pedallarlada arkayı kendinize çekerseniz bu sorunu çözebileceğinizi düşünüyorum.Ben bunu düz yolda giderken öne ağırlığımı verip arkayı kaldırarak öğrenmiştim.Gelelim ön kaldırmaya pratik olarak pek başarılı değilim ancak teoride gidonu olabildiğince dışardan tutup fren kollarını tek parmakla yönetiyoruz.Önü sırt bölgesi yere dik olarak gelene kadar çekiyoruz(bunu kalkıp ölçecek haliniz yok tabikide rahat olduğunuz pozisyon aşşa yukarı dik olduğunz pozisyondur fazlasında geriye düşersiniz azsada ön kalkık kalmaz pek) tabi bu sırada kollar gergin 2-3,2-4 gibi bir vitestede rahatça bu pozisyonda gidebilirsiniz.Ancak benden bi tavsiye rüzgarlı havalarda pek denemeyin.. :D:D İyi pedallar... ;)

• Beğen

hsrv_khy

Daimi Üye
Tepki
241
valla bu kaldırıma çıkma spd le çok kolayda normal pedal da çok az zor normal pedal da önce önü kaldırımdan çıkartıp sonrada (tabi bu arada pedalı tamamen kavramanız lazım) vede o esnada arkayı kendinize çekerek çıkabilirsiniz.bide bunny hopla çıkılıyo (ben onu yapıyorum ama tabi büyük kaldırımlara çıkamıyorum) ama o biraz akrobasiye giriyo...

• Beğen
Tepkiler: ujur ve bmxserdar

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
tavsiye:kaldırımlara çıkmaya ilk önce ön fren kullanarak yapın sonra fren kullanmadan yapmaya alışacaksınız ve ondan sonra bunny hop ile yapabilirsiniz.direk bunny olmuyor kademe kademe yapılırsa daha ii olur

kartal_92

Üye
Tepki
8
bence zap-tap hareketini öğren o kadar işine yarar ki kaldırıma giderken hiç pedal kullanmadan sadece vücudunla önce ön tekeri sonrada arka tekeri kendini öne iterek çıkıyorsun sanki hiç kaldırım yok muş dümdüz gidiyormuşsun gibi bunny hops diycm ama öğrenmen biraz uzun sürebilir

• Beğen
Tepkiler: bmxserdar ve kcuk_

seko123

Daimi Üye
Tepki
71
tek tekere kalktıgın zaman onemlı olan 2 sey belin we frenlerı kullanısın gerısı gelir zaten bısıkletın ııce gıdebılegın kdr arkasına gıt sonra pedalla yuklen we onu cek gerısını kendı dengen ve arka frene baglı frenı kullandınmı ıstedegın mesafede ıstedıgın kdr gırdersın....

• Beğen

RuSKi

Daimi Üye
Tepki
66
sanırım yanlış bi yerde açılmış bu topic. bi altta açılması gerekmiyormuydu acaba?
yani street taraflarında

• Beğen

sarıyerlibisikletçi

Forum Demirbaşı
Tepki
142
İsim
Cengiz
Bisiklet
Diğer
benim bildiğim ön kaldırırken vücudu arkaya verirken ön kaldırıp pedala basmak bende ve bi iki arkadaşta işe yarıyor

• Beğen

Sahinoz

Forum Demirbaşı
Tepki
161
İsim
Ahmet Sahinoz
Her yiğidin bi kaldrıma çıkış tarzı vardır :) Kimisi önü kaldırıp koyup sonra arkayı çeker, kimisi direk bunny ile çıkar, kimisi önü çıkarıp ön fren sıkarak çıkar. Size kalmış bi durum, ama düz yolda ön fren sıkmadan arkayı zıplatmayı bilin gerisi çok kolay kaldırıma çıkmak için. Pro değilim ama aynakolun sürtebileceği kaldırımlara çıkıyorum zorlanmadan bu şekilde..

Arka, ön fren sıkmadan nasıl kalkar? Ellerinizle kendinizi geri doğru iterek pedalları eğimli tutarak onlara bolca basınç uygulayacaksınız ki ayaklarınız spd'liymiş gibi tutsun pedalları, sonra kendinizi ileri atarak kıçınızı zıplatıp pedalları da ayaklarınızla yukarı çekeceksiniz tüm olay bu. Bunu çalıştıktan sonra iki tekeri birden zıplatmaya çalışın aynı anda, onu da yaparsanız bunny çalışmaya başlayabilirsiniz isterseniz(bunny'de ilk ön kaldırılır sonra arka üzerinde zıplayıp bisiklet ileri itilerek düzeltilir..)

• Beğen

yasin_942

Üye
Tepki
13
arkadaşlar bende ön freni kullanmayı sevenlerdenim ön teker üzerinde gitmek gibisi yok cok güzel oluyo. kaldırımlara gelirse arkadaşalrın anlattıklarını uygularsanız zamanla başarılı olursunuz

• Beğen