Mtb mezarlığı

mrth

Aktif Üye
Tepki
82
Bisiklet
Diğer
Bana göre yol/yarış bisikletlerinin sürüş pozisyonları ve selesi aşırı rahatsız. İstanbul'da yollar cidden bozuk (semtine göre değişebilir) özellikle sokak araları. Hele parke taşı yollar yok mu.. Ve ince tekerler ve ön amortisörün olmaması bozuk yollarla birleşince adeta titreşimden helak ediyor bence.. Ayrıca kimi zaman kaldırımdan gitmek daha güvenli ki şu güne dek oradan giden yol bisikletli görmedim. Birde son olarak bir kaç kez rastladığım bir şey var, bazılarınız alt tarafı 3-5 kmlik sahilde sürüş yapıyorsunuz, sanki yarışa katılırcasına giyinmek niye..?

• Beğen
Tepkiler: akify.
Scudo

N0YAN

Aktif Üye
Tepki
130
İsim
Noyan
Bisiklet
Canyon
@Emre Nakipoğlu
Tam olarak amacınızı anlayamadım, evet yol bisikletleri cidden çok kötü, rampada sollar inişte fark atarsınız muhteşemsiniz, bu kazanımlar sizi hayatta muhteşem noktalara getirmiş olmalı :D son cümleden de yolcuları düşman bellemişsiniz gibi bir şey çıkıyor.Daha önce bu kadar saçma bir yol-mtb tartışma mesajına rastlamamıştım

• Beğen

mtbcandir

Forum Bağımlısı
Tepki
739
Bisiklet
Scott
@noyan sizin okuma bildiğinizi düşünüyorum. bu konu sahibini kim açtı... ? yol bisikletçisi açtı ve mtb'e karşı açtı. savını sundu. Sonra bende 2 sayfa önce uzun uzun nedenlerini yazdım çünkü benim alanıma müdahale etti. Sonra bir arkadaş sanki bu tartışmayı ben açmışım gibi yaklaşıp her maddeye kendine göre açıklama getirdi. Kaldı ki o maddede kimlerden özür dileyerek hangi nedenlerle bunları yazdığımı da anlattım. Ben kendimi övme ya da aman şöyle böyle peşinde değilim. Hepsini okuyarak bana yazsan burda son sayfasını okuyarak gelmiş olmazdın bence... :D yani hem yol bisikletçisisin o zaman hem de okur yazar bile değil misin ? :D yaşın 24 biraz oku araştır... En basitinden neden sonuç olayını oturt sonra gel suçla. Haklıysan hakkını da teslim ederim.

N0YAN

Aktif Üye
Tepki
130
İsim
Noyan
Bisiklet
Canyon
@Emre Nakipoğlu
Yazdığın mesajlardan genel olarak yol bisikleti düşmanı olduğun anlaşılıyor zaten, üzerinde pek durulacak birine benzemiyorsun.Üslubun da maşallahı var, bu tepeden görme öğüt verme aşkı nereden geliyor bilmiyorum ama yanlış kapıdasın, hadi işine gücüne bak :harika:

• Beğen

mtbcandir

Forum Bağımlısı
Tepki
739
Bisiklet
Scott
@noyan sen daha buralarda yenisin. Üzerinde durman gereken ben değilim zaten. Üzerinde durman gereken konu burdaki tartışmanın nedenleri benim neye karşı çıktığım düşüncelerimi nelerle neden desteklediğim. Ve sonuçta bunları fanatizm haline getiren insanlara karşı o halde düşüncelerimi açıklıyorum laflarının özetidir. Bak bende 18sayfa da ne yazdım ?

" Gerçekten mtb bisikleti kullanan herkese eşit ölçüde yaklaşan her çeşit bisiklete binen arkadaşlarımdan özür dileyerek yazıyorum yazımı. Ben istiyorum ki herkes hepsine saygı duyulsun. Herkesin kendine ait bir sürüş tekniği, mantıklı bulduğu, içine sindirdği alet vardır. Hepimiz bisikletçiyiz hepimiz sahiplenelim bu güzel duyguyu. Her türüne binelim yolda birbirimizi görünce de selam verelim. Bisikletlerimizin değerleri ya da türleri belirlemesin güzel sohbetleri. Herkese hayırlı sahurlar...."

Şimdi sen bunları okuyarak bunları yazmışsan ya amacın tartışma yaratmak, sorun çıkarmak ya da bisikletforumun kalitesini düşürmek amacıyla falan yazıyorsundur diye düşünüyorum. Ya da kötü niyetlisin. Belki de sırf fanatizm olsun diye yazıyorsun. Beni alakar etmez... Ama eğer bir düşünceyi yargılayacaksan düşünceyi ve tüm yazılanları okuyarak anlayarak eleştirmelisin diye düşünüyorum. Orada kimlerden özür dilediğimi anlamışsındır umarım. Ve senin gibi sürücülerden de özür dilemediğimi anlamışsındır. Hadi eyv.

** Yani ben kimseden nefret etmiyorum. Sevmediğim türler yok mu var? Ama adamlar istediğine binsin mantıklı olanı ya da olmayanı adam belirlesin. Ama bir türe binen diğerlerini kötüleme propagandasından vazgeçsin. Amaç buydu. Yani burda da yanlışsın. Ben yolculardan nefret etmiyorum. Mtb i kötüleyen yolculardan nefret ediyorum ...

@noyan şimdi ben bu açıklamaları yapmama rağmen delikanlı gibi özür dilemiyceksen seni daha etiketlemiycem. Çünkü hala anlamadığını düşünücem. Cevabını bekliyorum bisikletçi kardeşim.

N0YAN

Aktif Üye
Tepki
130
İsim
Noyan
Bisiklet
Canyon
@Emre Nakipoğlu
Biraz profilinde dolaşan biri şu mesajınla ters düştüğünü çok rahat anlayacaktır. Sal gitsin rahat ol, kim neye biniyorsa neyin fanatizmini yapıyorsa yapsın. O onu rampada geçmiş bu kaldırımdan atlayamamis hepsi hikaye. Kaç mtbci ile sohbet ettim hiçbiri bu konudan yakınmadi bile, açtığın 2 konuda da ortamı alevlendirip tartışmalara sebep olan sensin,fanatizm yapmıyorum diyip yol sürücülerine aşağılayıcı üslup ile yazman da işin tuzu biberi. Sen yenisin okuma yazman yok mu vs :) komik duruma düşüyorsun

mtbcandir

Forum Bağımlısı
Tepki
739
Bisiklet
Scott
@noyan çünkü farkına var artık. İstanbuldayım ben. Ve bu şehirdeki kaç bisiklet dükkanı ile konuştuysam hepsi yol bisikletine kabarıyorlar. Adamlar diyor ki bunlar mal. Sürekli 10 gr peşindeler. Bizde ordan baya kitliyoruz diye insanları aptal yerine koyup yeni pazar yartıyorlar. Mtblerin eskisi kadar kazandırmadığından yol bisiklet ekipmanlarından daha iyi para kazandıklarından bahsediliyor. Ve üstüne burdaki yol bisikletçilerinin tacizlerinden de gına geld artık bana. Ve daha geçen günde bu konu da konu açtım. Alevlere neden oluyorum. Ama kimlere karşı ? Mtb karşıtı düşünceler olduğu zaman ya da bununla ilgili o gün beni biri rahatsız etmişse. Anladın mı ? Ben durup dururken yazmıyorum. Hadi işin maddi boyutlarını da geçtim.

Bir yol bisikleçisi benim bisikletime karışmayacak. Avantajı da dezavantajı da bana kalsın. Neden biz bu makinelere binince inciniyorsunuz. Sizi ne rahatsız ediyor. sizin bisikletlerinize binsek sizden çok daha iyi gidebilecek olmamız mı ? Sen şehirde jeep görünce aaa arazide mi sür onu diyorsun? Bunlar neyin kafası ? İşte senin gibi bisikletçiler oldukça bir halt olmaz bu işlerden. hadi yoluna.

Tepki
23
Yol asfalt için mtb doğa için.... Tartışmanıza gerek yok.... :p
Ama şunu her zaman şunu yaşıyorum mtb ile asfalta çıkınca hayattan soğuyorum.... :booo:

mtbcandir

Forum Bağımlısı
Tepki
739
Bisiklet
Scott
@Kubilay Şimşek senin gibi birisine şunu yazmak istiyorum :) kız arkadaşıma scott speedster aldım birtane. alete bindim. eğimde birden 30'a çıkınca hele o dropbardan tutarken hızlanınca dedim ki ... alet gidiyor ya :D :D bir de bakım zamanları hidrolik yok bir şey yok... iki dakka da temizleniyor ya onlar da harika :D

sağol kardeş iyi niyetli orta yolu bulmuş yazın için.

• Beğen
Tepkiler: Çağdaş78

N0YAN

Aktif Üye
Tepki
130
İsim
Noyan
Bisiklet
Canyon
@Emre Nakipoğlu

Senin gibi derken? Koynuma mi girdin de beni tanıyorsun dallama derler adama. Aşağılık kompleksini de kendine sakla şaka gibi hala sizin bisiklete binsek daha iyi bilmeme diye geveliyor. Hadi en iyisi en muhteşemi sensin uza milletin vaktini yeme

mtbcandir

Forum Bağımlısı
Tepki
739
Bisiklet
Scott
@N0YAN

@noyan İŞTE GÖRDÜĞÜNÜZ MTB PROPAGANDASI YAPAN BİR YOL BİSİKLETÇİSİNİN HAZİN SONUDUR. :d SEVİYE YERDE .. KOYNUMA GİRMEK BİLMEM NEREYE GİRMEK. BEN SENİN BİR YERİNE GİRİCEK OLSAYDIM BU KOYNUN OLMAZDI. SON MESAJDIR !!!

N0YAN

Aktif Üye
Tepki
130
İsim
Noyan
Bisiklet
Canyon
Aynen oğlanci kardeşim hazin son aynen. Fiziki yaşını bilmiyorum fakat akıl yaşın pek geride kalmış, anana babana yazık.

Tepki
23
Ortamı germeye gerek yok yani.... Konuyu açan abimiz tecrübeli biri (yazdıkları ve gezdikleri yerlerden belli).... İnsanlar kendilerine şunu sormalı....
Ben Mtb aldım ne kadar dağ bayır doğa ile birlikteyim....
Ben yol-yarış aldım ne kadar yol kat edip kaç şehir gezebildim....

Eğer hakkını verebiliyorsaniz bu soruların tercihinizi doğru yapmış demektir.... Ben kendimden bahsedersem.... 3 senedir ki yol biniyorum 6-7 tane şehir gezdim 1200km yaptım yaklaşık ve hiç bir zaman keşke mtb demedim.... Bütün olay bu bence....

mtbcandir

Forum Bağımlısı
Tepki
739
Bisiklet
Scott
@Kubilay Şimşek ben olayların bu konuyu açan kişinin de farkındayım. Ben zaten iki aleti gayet iyi tanıyorum. Sadece oalyın gezmek olduğunu bu olayın yaygınlaşması gerektiği düşüncesiyim. Hepsi de buydu. Ama nedendir bilinmez köpürüyorlar. Ben işte bu konuşamadığımız zihniyete ayar oluyorum. İstiyorum ki kim neye binerse binsin birbirlerine saygı duysun. Ülke şartları mağlum doların durumu olsun belli yollar belli. İki insan grubu birbirini bu kadar eleştirirse nasıl birbirlerinin güzelliklerini ortaya çıkaracak ? Benim derdim de bu. Benim amacım kavga dövüş sövme kızma etme değildir kesinlikle. İstiyorum ki oturalım yolun özelliklerini konuşabilieceğim birileri olsun, ya da mtb'i yolculara başka açılardan gösterebiliyim. Biraz gelişme istemem suç mu kardeş ? Söyle yani ? Bu olayı sahiplenelim istiyorum. Benim savaşım başka türlere binenlerin diğerlerine karşı savaşlarıyla. Sen beni anladın dimi kardeşim ?

Tepki
23
Anlıyorum tabi.... Bende o yüzden germeye gerek yok diyorum zaten ve insanlar bilinclensinler.... Mtb ile asfaltta yol almak çok zor, yol ile doğaya girmek imkansız.... Bu işin başında olanlar bunun farkına varıp bu işe girsin istiyorum.... Çünkü bisiklet alındıktan sonra çok geç oluyor ve bisikletler kenarda çürümeye bırakılıyor.... Cidden araştırmadan bisiklet almayın....

mtbcandir

Forum Bağımlısı
Tepki
739
Bisiklet
Scott
@Kubilay Şimşek aynen öyle. insanlara dağ al yol al genellemesi değilde bisikletçilerin bazı modelleri itelemesi yerine bunu alacak kişilerin harbiden kendini tanıması lazım. hiç unutmam. Üniversite birinci sınıftayım motosiklet alıcam. param yetmedi cadde tipi motosikletlere. gittik bir tane cross motosiklet aldım. Zorunlu başlangıcım olan cross motosikletten hiç vazgeçemedim. Sonra farklı türleri de denedim ve istediğimi buldum. Halbuki başta araştırsaydım kesin önce cross alırmışım. Ondan tavsiye ile değilde kişinin kendisi bilmesi lazım neden hoşlandığını ve gidip onu alması lazım.

Tepki
23
Ben hiç yol yarış bisikletine binmemis insanları özellikle bisikletime bindirmeye çalışıyorum çünkü binsinler ki aradaki farkı hissetsinler.... Binenlerinde geneli çok farklıymış ya.... Frenler ve vitesin yerleri değişik, egiliyorsun bunda çok fazla, dönüşte yatarak dönüyorsun gibi cevaplar aldım nasıldı diye sorduğumda.... Biz tecrubeliler yeni başlayanlara yol göstererek yaklasmaliyiz emri vaki yaparak değil.... Sakın yol alma veya mtb alma değilde yol alırsan doğada suremeyeceksin mtb alırsan yolda pedallayacaksin deli gibi ama gitmeyecek gibi yaşayacakları şeyleri söylersek çok daha iyi olur....
Bu arada doğadan kastım toprak çakıl vb. Yollar.... Kısacası insan eli değmemiş asfalt dokulmemis yollar....

• Beğen
Tepkiler: mtbcandir

mhtozel

Forum Demirbaşı
Tepki
874
İsim
Mehmet
Bisiklet
Giant
Arkadaş kendi bisikletinin üstün yerlerini yaz, nedir bu seninki benden kara zihniyeti ya. Ben yola biniyorum çünkü MTB amelelik. Haa sen kendi bisikletinde bir halt olduğundan binmiyorsun yani. Beyler geçin bu üslupları lütfen.
Ben MTB ye biniyorum. Çok memnunum 70 km civarı sürüşler de yaptım. Dağ tepe indim çıktım da. İleri de belki bir de cyclocross tarzı bisiklet alabilirim onun da avantajları olacağı için.
Ama yol bisikletçileri bilmem ne oldukları için binmiyorum MTB ye. Her ikisinin de bariz avantajları ve çok bariz dezavantajları var. Yol bisikleti mükemmel değil. Kabul edin. MTB de en optimum değil "her yerde kullanacaksan MTB al." Benzer şekilde SUV araç karşıtlığı da var ülkemde "asfalta kullanacaksan niye cip alıyong" zihniyetinin aynısı bu MTB karşıtlığı. Keyfinizi kaçırmayın en güzel bisiklet sizinki zaten ;)

• Beğen
Tepkiler: mtbcandir

ASAP Rocky

Aktif Üye
Tepki
54
Bisiklet
Carraro
@mhtozel

jip ve mtb çok farklı, jipte sadece benzin yakıyosun ama mtb'de amelelik yapıyorsun. Yol sevmiyor ya da kullanamıyor olabilir insanlar ama sahil yolunda sürecem vs diyip dağ bisikleti alacağına en azından hibrit bisiklet alabilir, hiç bir eksisi yok bir ton +sı var