Mtb mezarlığı

YASİN07

Aktif Üye
Tepki
147
İsim
yasin bayar
Bisiklet
b'Twin
Bende bir MTB kullanıcısıyım genellikle şehir içi kullanıyorum. Ama bisikletimi almadan önce çok araştırdım. Ve kararırımı MTB den yana verdim! Çünkü ben düm düz pedal çevirip düz bisiklet sürmeyi sevmiyorum şehir içinde merdivenden inmek kaldırımdan atlamak hoplamak zıplamak hoşuma gidiyor izinli günümde basıp giderim köyüme veya nereye gitmek istiyosam burası önemli nereye gitmek istiosam 2 tekerli bisikletlerin gidebildigi her yer :)PicsArt_08-26-08.25.23.jpg

Scudo
Tepki
8
İsim
HASAN
Bisiklet
Kron
bu tamamen ihtiyaç meselesi ve kullanım amacına yönelik olmalı, ilk bisikletim yol bisikletiydi ve ondaki aldığım zevk bambaşkaydı ki onunla yaptığım hıza mtb ile yanaşamıyorum bile birde verdiğim lastik paraları halen aklımda :D 3 ay öncesi nekadar eskişehirde oturuyordum ve turlar genelde stabileze yollarda olduğu için dağ bisikleti aldım ondanda çok zevk aldım merdivenlerden de indim çamurada girdim :D şimdi Ankarada oturuyorum dağ bisikleti gerçekten yormaya başladı artık eskiye dönme zamanı geldiğini düşünüyorum ocak subat bir yol bisikleti veya merida crossway veya scott sub cross serisi bisiklet almayı planlıyorum , yani kimseyle sıkıntıya girmem herkeze selam da veririm çayda içerim "yaşasın iki teker kardeşliği diyorum..."

@DKN
bu bisikleti ya kumsalda yada karda kullanacan ki tadı çıkacak :D

hashus1099

Deprem Dede
Tepki
1.464
İsim
hashus1099
Bisiklet
Canyon
@mrth

Her iki bisiklete de sahibim, benim de kuyruk acım var mı?

nevzatsercanoktay

Daimi Üye
Tepki
200
İsim
Nevzat Sercan OKTAY
Bisiklet
Carraro
@hashus1099

Kötüleyenlerin diyor hocam, kullanmayanların demiyor

Ruhpastası

Forum Demirbaşı
Tepki
342
İsim
Şafak Çalışkan
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Katlanır
mtb daha rahat oluyor. işe gittiğim yolu 250 yıldır yapmadılar. o yüzden tribanımdan oldum. zaten pekte şehirde süren birisi değilim. bisiklketin neyse ona göre hareket edeceksin. yolluysan zaten dağ bayır gidemiyorsun. yiyorsun asfalt sıcağını :)

hasanmustafa

Aktif Üye
Tepki
128
İsim
Hasan
Bisiklet
Ümit
Ankara"daki yollar, çukur - tümsekler, kaldırımlar, mazgallar
bizi MTB almaya zorladı. Çoğu kullanıcı birazda satıcıların yönlendirmesiyle
dağ bisikleti alıyor. Ee birazda bütçe meselesi

Tepki
1.681
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@hasanmustafa

Benim de mtb tercih etme ana nedenim. Kaldırıma yapılan bisiklet yolları.
Bunlar hem bozuk..zaman zaman parke taşı..
Sonra bisiklet yolu kavşağa geldiğinde 5 -10 cm lik kot farkından zıplıyorum.:eek:
Böylesi kötü yol şartlarına ancak mtb dayanır.
Arada lastik yanaklarıda zarar görüyor..ama arabaların arasına asfalta girip "kestaneyi çizdirmeye" değmez.
Hız olmayıversin..:)

nevzatsercanoktay

Daimi Üye
Tepki
200
İsim
Nevzat Sercan OKTAY
Bisiklet
Carraro
@hashus1099

Tabii hocam doğrudur. Ona bir şey demedim :) yanlış anladığınızı düşünerek onu belirttim bana farklı geldi çünkü söylediğiniz de ondan

mehmetlevent

Forum Demirbaşı
Tepki
927
İsim
mehmet levent
Bisiklet
Sedona
İnsanlar 4x4 arazi taşıtı satın alıp en ufak kasiste 1km/h hıza düşüp ammman diyim arabaya bişi olur şeklinde trafiği kitliyorlar.
Efendim trafikte çok sıkıştıran oluyormuş bu andavallı arabalarda kendilerini güvende hissediyorlarmış. Bu bizdeki algının bir yönü.

Bana çocuğumuza ne bisiler alakom diye soruyorlar. Nasıl birşey beğendiniz diye karşı soruma marketlerde satılan çift amortisörlü bisikletleri gösteriyorlar. Nesini beğendiniz diyorum işte havalı ve yaylı, salına salına sürer diyorlar. Çocuk 18 kilo o bisiklet 26 kilo. Görüntüye ve tok kapı sesine hasta ahali. Zor tabii bu insanlara kask taktırmak, yol için yol bisikleti aldırmak.

Pikniğe gidince binerim katlanan bisiklet ne alayım ben diyen oldu bana. Doğru dürüst mangal al ormanı yakma dedim.

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
Fenerbahçe-Galatasaray, a parti - b parti vs gibi rekabetleri, tartışmaları anlayabilirim ama MTB & YOL bisikleti tartışması hayatımda rastladığım en saçma ve anlamsız tartışma konusudur ve halen neden ve nereden çıktığını anlayamamışımdır. Her ikisinin de tasarlanma amacı ve bu yöndeki kadro/parça özellikleri bellidir. Yani bana, her rastladığımda çok yapay ve zorlama gelen bir konu bu.

a kullanıcısı: şu sebepten dolayı kullanıyorum diyebilir
b kullanıcısı: canım istiyo diyebilir
c kullanıcısı: aldım ama kullanım amacıma göre hata etmişim diyebilir..

daha ötesi var mı bu konunun?

mserifoglu

Üye
Tepki
46
Bisiklet
Whistle
Yaşadığım yerin coğrafi durumu gereği bilinçli olarak mtb aldım. Otoyol, arayollar, tarla yolları, köy yolları, stabilize yol
gibi her türlü yolda kullandım ve mtb aldığıma hiç pişman olmadım. Peki tüm bu yollarda bisiklet sürebilmek için ne yapmam
gerekiyordu? Her yol için ayrı bisiklet mi almalıydım? Yoksa su sözde her yola gelebilen ucube melez(hybrib) bisikletlerden
mi? Ülke insanın alım gücü belli herkes ister her durum için ayrı bisiklet alıp kullanmayı ama maalesef hayat o izlediğiniz
saçma yerli dizilerde ki gibi değil arkadaşlar. Biz de istemez miyiz elin amerikalısı avrupalısı gibi herşeyin en doğrusuna
en iyisine binelim ama olmuyor işte.

Ayrıca gerek görürsem en kötü 100 TL masraf yaparak bisikletime yol lastiği takar maşayıda kilitlerim siz ''yollu''
arkadaşların yol bisikleti kadar olmasada ona yakın bir seviye de kullanırım. Acaba karşıma nasıl yol çıkar, lastiğim mazgala
girer mi derdi olmadan her türlü yolda kullanırım. Peki sen ''yollu'' arkadaşım, o kız gibi narin bisikletin ile benim
girebildiğim bozuk, patetes tarlasından hallice , dağ, bayır, tarla yollarına girebilir misin?

Son olarak, dağ bağır downhill yapmak gibi bir hevesim olmamasına rağmen önümüzde ki sene sırf keyfimden ve kıçım biraz daha
rahat etsin diye yurt dışından aşağıda ki linkte bulunan full süspansiyonlu bisikleti almayı düşünüyorum. Sana da ''yollu''
arkadaşım patetes tarlası yollarımızda çukurlardan, mazgallardan kaçmaya çalışırken iyi sürüşler dilerim.

(link)

Mtb cilere sinir olup selam vermeyen kibirli arkadaşım sen selam verme zaten.

Ek olarak Türkiye mtb/yol mezarlığı değil egosu tavan yapmış cahil insan mezarlığıdır!;)

Tepki
1.681
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@mserifoglu
Mtb konusunda tamamen katılıyorum.
İnsanımızın alım gücü ve ülkemizin altyapı kalitesi bizi yönlendiriyor.

Bir bilgi:
Full süspansiyon ben de almayı düşündüm. Ancak Bu bisikletlere maalesef bagaj takılamıyormuş. Veya sele borusuna küçük bagaj takılabiliyormuş.
Bu bilgi burada da bulunsun.:)

trabzonlu ozan

Daimi Üye
Tepki
419
Bisiklet
Carraro
@mserifoglu
selam,
bilinçli olarak mtb aldınızsa bundan rahatsız olan yok anladığım kadarıyla.
yani size kimse köy yolunda ya da tarlada yol bisikletine bineceksin kardeşim demiyor.
hybrid bisikletlere ucube demişsiniz durup dururken,
sonrasında yol bisikleti kullananlara da "yollu" demişsiniz. ayıp.
yol bisikleti kullananlara patates tarlasından hallice yola girebilir misin? diye sormuşsunuz. e niye girsin oraya?
hibrid bisiklete ucube dedikten sonra istersem dağ bisikletinin maşasını kilitler ve yol lastiği takarım demişsiniz. komik.
millete egosu tavan yapmış cahiller diyorsunuz ama bir de sırf keyfimden full suspansiyon bisiklet alacağım, ee yollu sen napacaksın bakalım diyorsunuz, tebrik ederim.

sizden önce yazılmış bir ya da birkaç yoruma sinirlendiniz diye anladım ama daha sakin bir şekilde daha elle tutulur bir cevap yazsanız keşke

kity92

Üye
Tepki
18
Bisiklet
Salcano
bende mtb aldım kendime ikinci el aldım 200 tl para verdim bütçem bukadardı alırken çok mutluydum ama süreli daha 2 hafta olmadı uzun mesafede gerçekten mtb sürücüyü aşırı yoruyor. benim bisiklete özgü ufak tefek sıkıntılar var belki onlarda beni ekstra yoruyo olabilir ama neticede eğer çok paranız yoksa benim gibi bütçeniz kısıtlıysa mtb veya şehiriçi bisikletleri en mantıklısı. benim city bike yerine mtb tercihim ise biraz ağırım ve uçmayı zıplamayı atlamayı çamura kuma girmeyi çok seviyorum.mtbde yaptıklarımı city bike da yapsam 1 hafta dayanmaz o bisiklet. avrupada neden bu durum aksi onuda şöyle açıklayabiliriz karayolu ve bisiklet yolu oldukça yaygın ve elverişli. 20 30 ülke gezmedim belki ama polonyada, fransada ve hollandada parklar ve parkurlar mükemmel derece düzgün.burda ise alanyadayım belkide çoğu şehirdeki arkadaşlardan çok büyük avantajım var çünkü burda çok geniş bir sahil yolu var ama gelin görünki bazen belediye arabaları park ediliyo bazen motorsiklet park eden çıkıyo. ikinci bir husus ise yol bisikletlerinin ve satın alım gücünün yurtdışında biraz daha uygun olması burda bisiklet parçalarını bisikleti 2 katı fiyatına alıyoruz dolayısıyla param olsa ve bisiklet sürmek benim için vazgeçilmez bir hobi olsa bende yol bisikleti alırdım galiba. yazı biraz uzun oldu umarım yanlış anlaşılmamışdır. keyifli forumlar

Tepki
1.681
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@kity92
İki teker olsunda ..sizin olsunda çamurdan olsun.
Lastik eskiyse ondan da yorgunluk yapabilir.
40-50 tl daha verip ucuz yollusundan lastikleri yenilerseniz işiniz hallolur.:)

mserifoglu

Üye
Tepki
46
Bisiklet
Whistle
@trabzonlu ozan

Benim de lafım zaten mtb/yol sınıf farketmeksizin alanın ne amaçla veya nasıl aldığını bilmeden laf söyleyenlere idi! Yoksa tabi ki kimsenin kimseye neden onu aldın neden bunu almadın deme hakkı yoktur. Melez bisikletler için görüşüm aynen öyle, durup dururken de değil ayrıca, zevkler ve renkler meselesi. Sadece melez değil mtb veya yol sınıfı da bazı markaların bazı modelleri görünüş olarak hiç beğenmiyorum. Dediğim gibi bu durum zevk ve renkler meselesine girer ki bu konularında sonu gelmez. Buna rağmen kalkıpta forumda çirkin melez bisiklet mezarlığı gibi saçma bir konu açmıyorum değil mi?
Yollu kelimesine neden bu kadar taktınız anlamadım zira tdk sözlüğün de bile 7 ayrı anlama gelebilen bir kelime olarak geçer. Ben kötü niyet olarak kullanmadım ama belli ki siz fikriniz ve zikrinizden dolayı başka anlam çıkarmışsınız.

İnterneti biraz kullanmayı öğrenelim ;)

(link)

Ben 3ncü anlamında(malum siz yollular hız için yol bisikleti tercih ediyorsunuz ya ;) kullandım belli ki siz 6ncı ve ilk aklınıza gelen anlamı çıkarmışsınız. Yani asıl size çok ayıp!

Yol bisikleti niye mi girsin patetes tarlasına, ülkemiz de düzgün yol bulabilirse girmesin tabi ki, veya park amaçlı kullanılmamış, üzerinde mangal yakılmamış bisiklet yolu bulabilirse tabi ki girmesin. Sizin yaşadığınız yer de devlet her sene kaymak gibi asfaltlama yapıyor olabilir ama malum şimdi ki hükümet başa geldiğinden beri her seçimde trakya bölgesinde hüsrana uğradığı için hizmet getirmekte biraz naz yapıyor.

Dağ bisikletlerine aynı kalınlıkla yol lastiği takınca hibritler kadar çirkin olmuyor yine de, ama zevk meselesi tabi size bu durum komik geliyor olabilir. Ben yine de zevk ve renk anlayışınıza saygılıyım.

Yine aynı yere geliyoruz, tüm söylediklerim sebepsiz ve hiçbir mantıklı açıklaması olmadan mtb cilere veya yollulara sınıf farketmeksizin hesap sorar gibi konuşanlara ve küçümseyenlere. Eğer siz onlardan değilseniz yazdıklarımı üzerinize almanıza gerek yok demektir.

Bu ve bundan önce ki mesajım gayet sakin bir durumda iken yazıldı ama belli ki bazı cümlelerimden alınganlık yapmışsınız, eğer kişilerin keyfine ve kararlarına saygılı olmayan, mtb cilere sinir oluyorum selam bile vermem diyen gruptansanız evet tüm söylediklerim sizin içinde geçerlidir.

Bir önce ki mesajımda yaptığım eki düzeltiyorum, Türkiye mtb/yol mezarlığı değil egosu tavan yapmış, önyargılı cahil insan mezarlığıdır!
Son olarak, ironiye anlamayan nesle aşina değiliz.

Tüm pedal severlere iyi sürüşler, mtb düşmanları hariç ;)

Harbi Bisikletci

Aktif Üye
Tepki
162
İsim
Uğur Ertürk
Bisiklet
Mosso
@mserifoglu hehehehhe cevabiniza cok guldum tebrikler :D yollu(tr.dil kurumuna gore hizli giden tasit)lar nedense bize ezik muamelesi yaparken kendileri pismanlik duyuyorlarmi acaba ? ;)

• Beğen
Tepkiler: JusTiMe

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
şahsen bisikletimi aldığım dönemde maddi yönden sıkıntılı günler geçiriyordum işe gidip gelirken harcicağım parayı 3 4 aylık peşin vermiş sayarım hem arada çıkar gezerim mantığıyla gittim bi dükkana dedim benim bütçe bu bana bi bisiklet hatta çok iyi hatırlıyorum scott un yol bisikleti vardı dükkan sahibi hesaplı mtb çıkarırken ben scott'a bakıyodum neyse adam çıkardı bisikleti dedim ne kadar 700 tl dedi (bisiklet camiasına yeni giren biri için 700 tl 1000 tl çok paradır) ve bende almış bulundum yaz boyu bindim kullandım ortalama bin km yaptım sahilde sabahları yol bisikletiyle çıkmış grupları görürdüm kendi kendime ulan bu zengin işi der geçerdim benim yokuş aşağıya inerken eriştiğim hıza adamlar düz asfaltta gidiyolardı ve bende 35 ortalamayı görürsem öpüp başıma koyuyodum.. velhasıl kelam çoğu mtb ci başta yüksek mebla ödemekten kaçtığı için mtb pilotu olmuştur zaten bin liraya sezonun başında yol bisikleti vardıda biz mi almadık diyerek noktayı koyuyorum :)