Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

MTB mezarlığı

Konu, 'Dağ Bisikleti / MTB / Mountain Bike' kısmında Derya Keçeci tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Çok gerkmedikçe herhangi bir konu açmam. Genellikle genç arkadaşların konularına bilgi ve deneyimim ölçüsünde yanıt veririm. Bisiklet seçimi ile ilgili vermiş olduğum tavsiyelerden aldığım geri dönüşleri dikkate alarak çok önemli olduğunu düşündüğüm bir konuyu paylaşmak isterim. Şöyle ki;

Eşimle birlikte yaz tatillerimizin küçük bir bölümünü geçirmek amacı ile çoğunlukla orta Avrupa ülkelerine 3-5 günlük geziler yaparız.Geçmiş yıllarda bir kez Kanada olmak üzere ABD'nin de bir kaç eyaletine gitme fırsatımız oldu.Bu yolculuklarda "Algıda seçicilik" kuramı gereği gözüm hep bisikletlerde idi.Avusturya'da canalıcı soru eşimden geldi: "Neden hep yol bisikletine biniyorlar". Gerçekten de özellikle avusturya,Belçika,kısmen italya ve neredeyse tamamında ispanya'da MTB ile karşılaşmadım desem yeridir.

Zira MTB Dünyanın her yerinde keyifli bir Off road tercihi. Asfaltta MTB neredeyse yok... ABD ve Kanada'da şehir içlerinde 9-15 yaş arası çocuklar BMX bisikletler ile hünerlerini sergilerken, yaşıtlarımız şehir bisikletlerine, yirmili yaşın üzerindekiler de Yol bisikletlerine biniyor. Bu durum pek çok Avrupa ülkesinde de böyle. Hani bu anlattıklarımdan kuşku duyan var ise İtalya, Fransa (ikisi de bitti Eylülde İspanya var) turlarının tırmanış etaplarında yol kenarındaki bisikletlere bir bir baksınlar bir tane MTB görecekler mi acaba?

Sevgili bisiklet dostları. Bizler malesef MTB'yi çoğunlukla yanlış kullanıyoruz. Şehirdeki bozuk yollar, mazgallar ve mazeretler çeşitli ancak bu, forumda da gördüğümüz üzere bisiklet seçiminde, alacak kişinin MTB mi, Şehir mi? sorusunu yanıtlamanın çık ötesindeki temel bir yanlış. Yollar caddeler sokaklar nerede ve nasıl üretildiği belli olmayan bisikletlerle doldu. Tabiidir ki, yıllarını bisiklete vermiş çok değerli ithalatçı ve satıcı firmalar var ve adlarını tekrar etmeye gerek yok.

Marketler, tüpçüler, perdeci-yorgancılar ve daha kimler kimler bisiklet satıyor. Lütfen bisiklet seçiminde deneyimli tüm arkadaşlar, dağ bayır; dere tepe, orman patika girip çıkmayacaksa gereksiz yere "MTB iyidir abi" demesin çünki gerçek bu değil. Zaten bu bisikletlerin adları üzerinde değil mi? Hepinize kazasız belasız sürüşler.

2. özençekçen

özençekçen Kıdemli Üye

Seviye:
    derya abi anlatmak istediğini çok iyi anladım malesefki trend denen canavar burda da var abi adam çıkıcak şurdan şuraya 20 km gidicek mtb en babası al abi yok öyle bisey olay bu değil ama sen yada sizler mtb ye biniyosunuz şu bu markayı kullanıyosun çok para harcadınız emek verdiniz kurdunuz kadroyu donanımı ! arkadaşlar en iyisi o değil sehir içi bisiklet kullanımı başka bi dünya yanlış yönlendirmeyelim saygılar sevgiler.

gürsel pancaroğlu bunu beğendi.
  3. -Paşa-

-Paşa- askssy

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    ben de 28" şehir bisikleti kullanıcısıyım tamamen söylediklerinize katılıyorum. bizim toplumumuz malesef 1 beden büyük al seneye de giyersin mantığında, bir mtb al dağda yolda heryerde kullanırsın düşüncesi doğuyor. gereksiz masraf yapıp sizin de deyiminizle ülkeyi mtb mezarlığına ceviriyorlar cok katılıyorum düşüncelerinize

4. Alkan Koç

Alkan Koç Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    dediiniz cok doğru ancak unutulmamalıki o dediğiniz ülkelerin cogunda kişi başı 2+ bisiklet düşüyor yani demek istediğim adam asfaltta kullanacaksa yol, dağ bayır gezecekse mtb, arazide iniş yapacaksa dh bisikletini kullnıyor ama türkiyede öle değil kacımızın hem yol hem arazi bisiklet alıcak durumu var(sadece maddi değil her yönden) onun için genelde tek amortisörlü bisikletler tavsiye ediliyor genel mantık şudur mtb yol bisikleti kadar olmasada asfalt yolda problemsiz gider en kötü ince teker takar daha akıcı halde kullanabilirsin ama yol bisikleti öle değil onunla araziye giremezsin sıkıntı yaratr gidmez vs vs... türkiyede 2. bisiklet yaygınlaşmadan yol bisikleti satışı mtb nin 1/10 u kadar olcakdır
    not: gidipde 4binliraya mtb alıp birde ona 2.2 lastik alıp sonrada araziye girmem bisiklet hep toz oluyo olan bir kac kişi tanıyorum sözüm onlar için değil onları bende cözemedim...

5. özençekçen

özençekçen Kıdemli Üye

Seviye:
    yani tartışma ortamı yaratmak istemiyorum ama türkiyedeki mtb kullanıcılarının % kaçı araziye giriyo onuda anlamıyorum adam fethi paşa korusuna gidiyo sanırsınki munzur dağından inişe geçmiş bence bu biraz heves ve görsellikle alakalı bidurum bilinçli alıcı yok memlekette.

6. Alkan Koç

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    zaten o dediğinizi not olarak belirttim

özençekçen bunu beğendi.
  7. serhat toy

serhat toy Forum Demirbaşı

Seviye:
    Hep anlatmaya çalıştığım şeyleri bir başlıkta benden önce bir büyüğümün paylaşması beni mutlu etti...

İnsanlar yanlış yönlendiriliyor, sonra onlarda diğerlerini yanlış yönlendiriyor böylece, klonlanırmış gibi bu yanlış büyüdükçe büyüyor.. :)

Bir de kusuruma bakmazsanız bu verilen yanlış bilgileri doğru gibi göstermek için kullanılan ama gerçek dışı olan bir kaç örnek daha vermek istiyorum;

"Yol bisikletleri,şehir bisikletleri hassasdır kardeşim dayanamazlar Türkiye yollarına en iyisi mtb al sen" :D :D

"Ya yol bisikleti alacaksın sonra bir mazgala gireceksin çöp olacak, en iyisi mtb al" :D :D

Mazgala da girdim,
    Çukura da girdim,
    Hatta arabalar hızlı geçmesin diye yapılan şu sarı siyah tümseklerin Üstünden yaklaşık 40 km/h ile geçtim.
    Kaldırıma çıktım kaldırımdan indim,
    Ön kaldırdım,
    Toprağa girdim,
    Çime girdim,
    taş döşeli yola girdim,varyanttan hızlı inmek zorunda kaldığımda oldu buluşmaya yetişmek için.

Ve bunların sonunda sadece lastiğim patladı,ondada kaldırıma çıkarken kırık bir yerde taş keskindi ondan,he belki birazda jant ayarı kaymıştır benimkinin kalitesiz diye kontrol etmedim,ama arkadaşın scott s30,mavic jantlı,shimano 105 donanımlı bisikleti kontrol edildi milim kayma yok,benim girdiklerimin hemen hemen hepsine girmesine rağmen.. ;)
    Mazgala girmedi bir tek...

8. Eren ERDEM

Eren ERDEM Üye

Seviye:
    Her konu da olduğu gibi malesef bisiklet konusunda da, çevre faktörü çok etkili oluyor. Falanca MTB aldı, diyip tercih ediliyor genelde. Aynı durum MTB, yol bisikleti ayrımında olduğu gibi, marka model tercihinde de oluyor. Tüketiciler kendileri için uygun özelliklere dikkat etmek yerine toplumun çoğunluğunun üstün gördüğü marka ve modeli tercih etmeye dikkat ediyor

serhat toy bunu beğendi.
  9. Tamer KAMIŞLI

Tamer KAMIŞLI Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    İnsanlar bu konuda çok bilinçsiz davranıyorlar sebebi bu sanırım. Kendimden örnek verecek olursam küçük bi çocukken dağ bisikleti benim gözümde BMW gibi Audi gibi bişeydi :) Bianchi dağ bisikleti olan çocuk mahallenin ağası olurdu :) Ve o hesap o zaman hiç araştırmadan bakmadan bir Bianchi Leopard almıştık. Bindim mi bindim fakat tur bisikletine geçince farkı anladım işte :) İnsanlar hala ordalar, dağ bisikleti olunca dayanıklı olacağını düşünüyorlar. Birde delirdiğim başka bir nokta şehir içinde çift amortisörlü acayip makineleri kullanan insanlar :D Hatta bunların önüne sepet, arkasına bagaj taktıranınıda gördüm, e ne diye eziyet ediyorsun kendine abicim? :)

10. Alkan Koç

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    serhat abi bu bütün saydıklarınızı cok yavaş şekilde yaptınız heralde yavaşlama kasisleri ise teker büyük oldugu için vede kasis ovallıgından dolay 60 lada gecseniz problem olmaz toprak ise muhtemelen cok ince altı tekeri tutunabilcegi kadar sert vede fazla bozuk olmayan düz bir zemindi yoksa ince lastiklerin o yollarda tutunması imkansız şimdi hangi yarış turuydu hatırlamıorum (hatırlayan varsa lütfen sölesin ) bi bölüm topraklı bölüme girmişlerdi hafif toprak öle yola serpilmiş gibi kac bisikletci kayıp düşmüştü... onun dışında
    "Yol bisikletleri,şehir bisikletleri hassasdır kardeşim dayanamazlar Türkiye yollarına en iyisi mtb al sen" :D :D

"Ya yol bisikleti alacaksın sonra bir mazgala gireceksin çöp olacak, en iyisi mtb al" :D :D
    gibi yorumlara hakkaten bende gülüyorum

11. GiciK eRay ADALI

GiciK eRay ADALI Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bisiklete binmeyi mahallede ögrenmisizdir millet olarak.. yama üstüne yama olan yollarda, arnavut kaldırımlarda, mucır taşlar arasında... devamında piknige gidilmistir toprak yola girilmistir... Bisiklet mantıgı farkedilmeden mtb olarak islenmistir zihinlere... hoş, hala yamalı ya yollar ana yolundan tali yoluna kadar.. o yüzden normaldir herkesin mtb ile başlaması daha sonra mtb mi yol mu tur mu kararına varması..

aslında karsı cıkılamayacak bir baslık.. Ülkemiz mtb mezarlıgı, daha dogrusu "metebee" diye satılan demir yıgınları... kac amortisörü varsa ne kadar agırsa o kadar saglam o kadar kaliteli!dir "pisiklet"ler canım ülkemde..

MTB secilmesine gelince, en yaygın onlar oldugundan olsa gerek yaygınlıgının devam etmesi, cok görmüsüzdür bir cok mtbcinin hayalini süsleyen bisikletleri alıp 1.15 lastik ve sabit maşa takanları, ya da cok görmüsüzdür sonradan "yol bisikletine gececegim/gectigim icin satılık" ilanlarını.. Tam tersi de olmuyor mu? oluyor aslında ama cok degil...

Benim tercihim MTB aslında, ama sehir bisikletlerinin - yol bisikletlerinin artması taraftarım bir yandan da... Zorlu araziler ile aram pek iyi olmasa da orman icinde kaybolmayı sevdigim icin mtb tercih ediyorum ama zamanı geldiginde de yollara da düsüyoruz tabi mtb ile...

Bu konudaki baska bir konu da aslında "trafikte bisiklete saygı" konusu... Bahsedilen ülkelerde bir araç saga donerken bir bisikletin önünü keserse/ ona yol vermezse ya da bisiklet yoluna parkederse büyük bir kabahat islemis oluyor, ve bunun farkındalar... sadece ceza caydırıcılıgı degil, orada o an arac kullanıyor olsa bile bir bisiklet gecmisi/ilgisi var insanların.. bizde bırakın bisikletliye saygıyı, trafik polisinden magandasına dolmuscusundan yayasına herkes ama herkes onceliklidir bisiklet söz konusu olunca, her biri de ugrasır pedallayan yollarda olunca.. bu da insanları biraz daha trafigin az oldugu bolgelere itiyor; hatta arac trafiginin az oldugu yerlere..

12. Bahadir.Karaca

Bahadir.Karaca Kıdemli Üye

Seviye:
    yıllardır mtb kullanıyorum bir arkadasa benimle yasıt br columbus aldık cromoly kadro geçme boru falan hiç de öyle nazik narin makineler değil sadece az biraz konfor eksikliği var bozuk yolda o kadar. yoksa merdiven de iner çimde de gider aletler sağlam.

13. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Sevgili Alkan;
    Burada konu az gelişmişlik çok gelişmişlik meselesi değil.Kimseye ayrı ayrı her türden bir bisiklet al demiyoruz.Mesele aldığımız bisikletin amacına uygun kullanılması meselesi.Ekonomik durumu iyi olanların da bisiklet seçimlerini doğru yapıp yapmadıkları tartışılır.

sepultra77 ve H.T bunu beğendi.
  14. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Batuhan32 ve Derya Keçeci bunu beğendi.
  15. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Teşekkürler Gökhan.Bisiklet seçimi ile ilgili saçma sapan tartışmalara bir son verme adına yararlı bir yazı olmuş.Ben gözlemlerimi siz dostlarla paylaştım.Bu tür doğru yönlendirmelerin artması dileğimle...

ToffieBoi bunu beğendi.
  16. serhat toy

Seviye:
    Asfalt üzerindeki azıcık kum veya toprak her cinsten iki tekerlekli için risktir...mtb ile viraj alırken ön tekerime deyen azıcık kum sonucu sağ tarafımın komple soyulduğu bir anım var mesela..

Yanılmıyorsam Tour de france de bir parkur var, bildiğiniz leş gibi çamur yol da yarışıyorlar...Ha ben tabi ki girmem öyle yerlere ekstrem bir durumla karşılaşmadıkça... Neden çamura bulanayım,güzelim bisikleti kirletiyim...

Bir de dediğimi yanlış anladınız herhalde toprak dedim,yani bildiğiniz toprak.(zaten bir bisikletin gidebileceği sertlikte olur..) dağ,taş değil ;) o işler için her zaman mtb önermişimdir zaten ;)

O yavaşlamak için olan sarı siyah kasislerden Yol bisikletiyle 30 ve üstü hızlarda geçtiyseniz bilmeniz lazım sanki bisikleti kaldırıp yere vurmuşsunuz gibi bir darbe hissediyorsunuz,hatta ben arkadaşla yarışırken o birden yavaşladı neden yavaşladı diye baktıktan sonra önüme bir döndüm kampüs içine yeni bir kasis eklemişler, bir geçtim ordan virajı alamıyorum bisiklet sola yatmıyor,sanki birisi sağa doğru ittiriyor, dümdüz kaldırımlara gidiyorum, derken bir kaç saniye de karar verdim bir sonraki kasisdende geçmemek için hemen sağındaki boşluğa girecek böylece kontrolü daha fazla kaybetmeyecektim aynı zamanda da viraj iyice keskinleşmeden yola paralel bir şekilde pedalın yanını kaldırıma sürterek bisikleti sola doğru hareket ettirecektim,azıcık sağa geçtim kasisin yanında,sağ pedal aşağıda iken ağırlığımı sol tarafa verebileceğim kadar verdim ve galiba şansında yardımıyla oldu...(bunları yaşamamın sebebi bisikletin frenleri sorunluydu ve sarsıntınında etkisiyle yavaşlatamadı bile tam da anlamadım aslında)
    Aklıma "Hayal edersen başarırsın" sözü geldi tabi nabzım normale dönüp arkadaşın bunu video ya çekmeliydik lafından sonra :D..

Sarı siyah olmayan kasisler daha geniş bir yaya sahip olduğundan o konuda haklısınız...Ama bu sarı siyah olanlar daha çok kampüs,hastahane vs. gibi daha düşük hızlarda gidilmesi istenen yerlere koyuluyor onuda hatırlatmak isterim, daha sert tepkiler için hazırlanmışlar yani.

Bir de, Mazgala 15-16 civarı bir hızla girdim bir defa,bir defa 10 civarı, bir defa da çok düşük bir hızda girdim... arabaların çok yakın geçtiği yollarda takip ettiğim zamanlar, ya da dolmuşçu ve taksilerin sıkıştırdığı anlarda oldu bunlar hep...
    Çukurlara 20-25 arası hızlarla girdim...
    Eğer kaçamayacağınızı anladıysanız yapabileceğiniz çok az şey var,
    kontrolümü engellemeyecekse en azından ön tekeri sadece çukura veya mazgala gelmeyecek kadar anlık hareketle kaldırıp tekrar yere indirmek bunlardan birisi...
    Birde bu çukur ve mazgal gibi yerlere girerken tekerleğin dönmesine izin vermek lazım fren yavaşlamak için hemen öncesine kadar sıkılabilir ama fren sıkılıyken mazgala ve ya çukura girilirse darbeyi direkt yiyeceğinden bir hasar söz konusu olma ihtimali daha fazla...

Neyse bu da bu konuda bilgisi olmayan arkadaşlara söyleyebileceğim bir kaç şey...

NOT:Açıklama gereği duydum ilk mesajımdan yanlış çıkarım yapılabilir ben yol bisikletinin mazgala girince sorun yaşamayacağını garanti etmiyorum sadece demek istediğim şu, çubuk kraker gibi davranılıyor ama değil,tabi ki mazgalın arasına girme ihtimali daha yüksek olduğu için,darbe alma riski içeriyor ama bu darbeyi alınca da kırılıyor diye bir şey yok... kaç defa yol kullanıcılarının başına geldi işte, kırılan birini ben tanımıyorum...Ama demiyorum ki girin arkadaş mazgala, sadece bir mazgaldan korkup istediğiniz bisikletten vaz geçmeyin, üzülürsünüz demeye çalıştım hep forumda bu tip sorular olduğunda,yardım istendiğinde...

Uzun ve hızlı yazdığımdan dolayı hatalar ve düşük cümleler olabilir kusuruma bakmayın.

özgecan özdoğan ve Alkan Koç bunu beğendi.
  17. serhat toy

Seviye:
    Bu arada onlara mantıklı olan herkes gülüyor sayın Alkan Koç ;)

18. Ercan Topalak

Ercan Topalak Üye

Seviye:
    Güzel bir konu olmuş fakat bisiklete yeni bir başlayan bir insana gidipte yol bisikleti al cebinden 1000-1500 lira çıksın diyemezsin. Şehir bisikletleri aslında en avatajlı olanları fakat onlarda MTB nin duruşu yok.

Benim şahşi görüşüm Türkiye şartları ve yollarında MTB ile başlanmalı eğer bisikletçi kıvamına gelinmişse yol ile devam edilmeli. Bir gün yeni bir bisiklet alırsam kesinlikle yol olacak

akifersoy26 ve akifberkant bunu beğendi.
  19. uğurcan gültekin

uğurcan gültekin Kıdemli Üye

Seviye:
    bisiklet özgürlük verir ama bu kişiye göre değişken bir durumdur.
    kimi atlar 200 km yol yapar bundan mutlu olur, kimi ise 10 km arazi gider tatmin olur.
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=88119
    linkini verdiğim gezimiz tam bir offroad. fakat bisikletim zarar görür ben oralarda düşerim korkusu ile gelmek istemeyen onlarca MTB ci tanıyorum. ama yinede insanları seçimlerinden dolayı eleştirmeyide uygun görmüyorum. unutmayalımki ülkemizde iyi bisiklet alımı 2-3 yıl kadar birşeydir.ve bu bir kültür haline gelene kadar daha çok uzun yıllar geçer gibime geliyor.
    selam ve dua ile

Alkan Koç bunu beğendi.
  20. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye: